Европа щяла да прави неизвестно какви "стрес тестове" на всичките си ядрени реактори, но вече знаем какъв ще бъде резултатът - като при яловите "стрес тестове" лани на банките. Няма да бъде спрян нито един реактор, но от кумува срама ще бъде отречен най-невинният - още непостроеният в АЕЦ "Белене". Така на фона на ядрената трагедия в Япония ЕС за пореден път ще умие за сметка на България гузната си съвест, че няма единни ядрени стандарти.
Извънредната среща в Брюксел завчера на енергийни министри и ядрени регулатори бе проява не толкова на загриженост да се изработят и приложат еднакви критерии за всички, колкото на
лицемерие, че "ядрената безопасност е неделима",
както заяви германският еврокомисар по енергетиката Гюнтер Йотингер. В същото време стана ясно, че стандартизацията ще е на доброволни начала, че поначало е невъзможно да се сравняват различни типове централи с различно разположение, че едни са изложени на риск от морски вълни, а други - на сеизмични, че никой не знае какви терористични заплахи могат да възникнат и пр. На въпрос какви ще бъдат тези "стрес тестове" (изпитания за надеждност) Йотингер препрати журналистите да питат Австрия, която ги предложи. Самата Австрия няма ядрени реактори, защото като алпийска държава разполага с изобилни ресурси за водни електроцентрали, и затова е забранила дори чрез конституцията си ядрената енергетика.
Въпреки пълната мъгла какво и по какъв начин ще се прави, Йотингер авансово даде пример за негодна ядрена електроцентрала - съществуващата само на хартия АЕЦ "Белене". Най-големият й грях бил, че не си е намерила още европейски инвеститор, след като германците от RWE се оттеглиха. Никой не разбра каква е връзката със системите за безопасност, предвидени в техническия проект, но министърът на енергетиката Трайчо Трайков веднага прояви козлодуйски синдром. Както навремето бившият външен министър Соломон Паси се съгласи, че политическото решение за затваряне на четири блока на "Козлодуй" е достатъчен аргумент за тяхната техническа негодност, така и Трайков се съгласи преди всякакви тестове, че "Белене" е за отписване, а поръчаният реактор може да отиде в Козлодуй като седми блок, щом такава авторитетна фигура като Йотингер му се мръщи.
Нашият министър дори не усети как се нареди до яростната душманка на АЕЦ "Козлодуй" германската зелена евродепутатка Ребека Хармс, която се възползва да развее нов байрак: "Не на Белене!". Точно тя до последно се противопоставяше дори на отпускането на 300 млн. евро допълнителни средства за "Козлодуй", като накрая се съгласи, но при условие че ще бъдат използвани само за разглобяване на вече спрените четири реактора. Какъв допълнителен седми блок в "Козлодуй"? И какво прави Трайков в компанията на Ребека Хармс? Странен е синхронът между двамата за доказване без какъвто и да е "стрес тест", че повишеният сеизмичен риск на терена в Белене изключва строежа на АЕЦ. За сведение, реакторите в Япония пострадаха не от труса с невъобразимата за България сила от 9-а степен, а от вълните цунами, които няма откъде да връхлетят Белене. Но както е забелязал още преди 56 години Сирил Паркинсън, управниците решават с по-голяма лекота съдбата на ядрен реактор, отколкото на навес за велосипеди.
Ако има някаква полза от трагедията в Япония,
това е публичното признание, че всички трябва да бъдат равни пред ядрената безопасност. Големите и високоразвити държави не могат да изискват бдителност само от малките и да ги лишават от право на глас. Нека за миг си представим, че някой бе чул България, когато тя плахо поиска да бъдат извършени проверки и на западните реактори, каквито се правиха в "Козлодуй". Няма как да си го представим, защото нито Франция, нито Германия, нито Великобритания ще спрат реактор, за да бъде изрязана проба от вътрешната му страна и да бъде анализирана за "умора" на метала. "Стрес тестовете" ще представляват компютърни симулации, както от години се симулират ядрени взривове след окончателното им прекратяване. А през 1993 г. България бе заставена да спре първи реактор едва ли не през зимата, за да бъде изрязана тамплета (плоча) от корпуса му, която накрая изуми американските, френските и германските специалисти. Техните подозрения, че ще намерят микропукнатини по реактора, се преобърнаха, защото се оказа, че най-старият ни реактор има двойно по-дебели стени от познатите им, и при това бе в безупречно състояние. Когато са го проектирали, руснаците са го преобезопасили двойно, защото тогава още не се е знаело какви ще са последиците от дългогодишна експлоатация, а и съветският метал е бил евтин. В крайна сметка политиците не обърнаха внимание на експертизата и принудиха България да спре не един, а четири напълно здрави реактора, и то след модернизация на командните им системи.
Останаха само два реактора в "Козлодуй", спасени от бетонните си куполи, каквито липсваха над първите четири реактора. Точно тази липса бе забелязана от покойния вече командант Жак-Ив Кусто, който прелетя над "Козлодуй" и отсече, че централата трябва да се затваря поради недостатъчна сигурност. Много такива реактори от по-старо поколение продължават да работят в родната му Франция, но никой не е поискал спирането им. Има ги навсякъде по света, защото дизайнът им е от 60-те години на миналия век. Външно те приличат на гигантски кубове. Впрочем и авариралите японски ядрени блокове са подобни, но вътрешнотехнологично са по-назад от спрените блокове в "Козлодуй".
За разлика от трепета си преди влизането в ЕС
България може да се държи сега по-достойно
и да иска към нея да се прилагат същите критерии, каквито важат и за останалите. Тя ще има глас не само при уточняването на стандартите, но и при избора на независими експерти. Никакъв политически натиск не бива да й прави впечатление. Би било голяма грешка, ако се поддаде на внушения, че трябва да се примири с евентуално отменяне на положителната нотификация на Еврокомисията за АЕЦ "Белене" само въз основа на сеизмичния риск. Нека експертите докажат, че предлаганата конструкция би била ненадеждна, а не политиците да вземат решения въз основа на зелена лирика. Впрочем Ребека Хармс заяви завчера пред комисията по енергетика в Европарламента буквално следното: "Япония е земетръсна зона и не е подходяща за гражданско използване на ядрената технология" (а за военно ли?!). Ако зависеше от нея, би забранила ядрената енергетика там, но самите пострадали японци не дават вид, че биха я послушали. Българите също не са длъжни да слушат всяка "мъдрост", довяна от запад. Като се има предвид, че въздушните течения над Европа са доминиращо от запад на изток, ние имаме още по-голямо основание да се тревожим, че при ядрена авария на континента със сигурност ще пострадаме. Затова стига двойни стандарти! Каквото за нас - такова и за вас. Колкото и да е малък атомът, политическите игри са по-дребни от него.
Лоша, но реалистична прогноза. Особено предвид, че територията изобилства от примати, които още циклят в епохата на студената война, и оценката им за подобни проекти е на база логиката "Про и Анти".
Хубава работа, ама българска - има си някакъв чар да си вечния курбан, било то на международното положение, било то на собствената си глупост.