:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,805
Активни 431
Страници 8,708
За един ден 1,302,066
Истинската история

Наниз от крепости пази средновековния Търнов

Всяко възраждане на българската държавност започва с мащабно строителство. След 1185 г. най-напред са изградени столичният укрепен район, а веднага след това и крепостите около големите градове
Снимка на автора от 1983 г.
Църквата в замъка на средновековния град до с. Крамолин, Севлиевско (разкопки на Ат. Милчев, К. Койчева и П. Димитров), начало на ХIII в. Защитниците на замъка, разположен върху непристъпни скали с височина над 90 метра, "скачали като елени по височините и се движели по недостъпните скали като диви кози". На заден план -язовир "Ал. Стамболийски" е превърнат в локва поради продължителното засушаване в първата половина на 80-те години на миналия век. В рамката - тъкан, част от повязка - платнена лента, оформена чрез завързване като къса цилиндрична шапчица, от гроб на младо момиче в некропола върху голямата късноантична базилика в цитаделата на средновековния град; коприна, памук, позлатени сребърни нишки; ХIII-ХIV в.; Исторически музей-Габрово; Реставрация на М. Орманова, Национален исторически музей-София
Ако някой, свой или чужд, понечи да говори или пише за средновековния ни Търнов, никога не бива да забравя десетките здрави крепости, изградени в много строг ред около него, за да го отбраняват. Столицата на Второто българско царство не би могла да просъществува и година без каменните си бранители. Не само археологическите проучвания, но и писмените извори са категорични за това.

На летописеца Никита Хониат дължим описанието на първите години след въстанието на братята Асеневци. И докато по време на византийския поход срещу бунтовниците в средата на 1186 г. дедите ни разчитат за отбраната си на старопланинските проходи, то само три години по-късно, учуденият Хоният отбелязва, че Исак II Ангел "намерил тамошните [българските] крепости и селища много по-силни от по-рано, понеже били заобиколени с нови крепостни стени, които на места били снабдени с кули".

Наистина не може да има никакво съмнение, че още от началото на 1187 г. първа грижа на новата власт в Търновград е изграждане на укрепен район около новата столица за отбрана срещу ново византийско настъпление. Каквито сме разглезени и изнежени днес, трудно можем да си представим как милиони кубически метри ломени и речни камъни, пясък, вар и вода е трябвало да се доставят до непристъпните върхове, отредени за място на бъдещите крепости, а после всичко това да се превърне в непробиваем крепостен зид чрез денонощен труд. Братята Асеневци извоюват първо победата в надпреварата с времето, а чак след това идват великите им военни победи.

Градът и неговата околност съществуват винаги заедно. Градът се определя от своята околност по дефиниция и не може да съществува без нея. Столичният укрепен район е с толкова сложна структура, че засега трудно може да бъде приет за напълно проучен, въпреки десетилетните упорити археологически разкопки. Все пак са ясни част от елементите, които го съставят. Могъщият Ловеч и крепостите от укрепения му район пазят столицата от запад. Цяла мрежа от малки и големи крепости, като крепостта на значителния средновековен град при с. Крамолин, Севлиевско, осигуряват в дълбочина отбраната на столичния град. По северните склонове на Стара планина за наблюдение на Дъбовския, Мъглижкия, Еленския, Тревненския и Шипченския проход са изградени малки сигнални крепости. Десният фланг на южната столична отбрана изглежда се направлява от огромната крепост Стринава при днешната Дряновска обител, заедно с крепостите Стражата, тази на платото Боруна и в м. Куклите. Столицата от юг пазят също и крепостите при Батошево, при с. Здравковец, при с. Градница, Габровско, и Рибаре (неидентифицирана), непристъпните крепости при днешните села Градище и Дъбнево (Ловешко), над Габрово. От изток и североизток и север отбраната на Търновград е осъществявана от мощните укрепени райони на Търговище, Шумен, Червен и Никопол.

Мощните и многобройни укрепления, които да пазят столичния град, неговите богатства и населението на неговата околност се оказват задължително условие за оцеляването на Второто българско царство.



* * *



Вероятно почти веднага след първоначалното укрепяване на столичната околност започва, дори още в края на ХII в., укрепяването на градската околност на големите и толкова важни градове на юг от Стара планина. Като пример тук може да бъде взет укрепеният район на Мелник, макар основната работа по неговото изграждане да е свършена по време на «самодържеца» Алекси Слав, между 1208 (1209) г. и 1230 г.

В този укрепен район се включват както новоизградени крепости, така и обновени стари - крепостта Церово (средновековния Благоевград), споменато като "Градище Церово" в Рилската грамота (1378 г.) на цар Иван Шишман (1371-1395). От север на юг следват крепостите при днешното село Габрово, Благоевградско, до Симитли и Крупник, крепостта Враб до с. Илинденци, градът Свети врачеве (днешния Сандански), при селата Горно Спанчево, Калиманци и до Петрич. От юг, в теснината на Рупелския пролом, над днешната железопътна линия, две малки стражеви крепости са разположени, за да предупреждават за вражеско нашествие.

Мелник е не само най-голямото селище в района, най-здраво укрепеното, най-често споменавано в историческите извори, при това изключително във връзка с големи и важни исторически събития. Мелник е очевидно носител на старата градска традиция в този район. Между 1208 г. (или най-късно от 1209 г.) до 1230 г. градът е столица на държавата на размирния и самонадеян деспот Алекси Слав, а Роженската обител служи за наблюдение на пътищата от изток и североизток.

Разхвърляни от двете страни на Струма, крепостите тук сякаш не са подчинени на никакъв ред. Което, разбира се, няма как да е вярно. През 1933 г. в географията е предложена Теорията на централните селища. Същността u е в гравитирането на малките селища около едно голямо (централно) населено място, а районът, който всички те заемат, е с форма на кръг. Теоретичното построение е създадено в първоначалния си вид от немския географ и икономист В. Кристалер на основата на селищата в Южна Германия и обнародвана през същата година в Йена.

Построението на Кристалер страда от някои недостатъци, които се опитва да изглади А. Льош с издадената си пак в Йена книга през 1949 г. Поради полученото изображение на градските райони понякога построението на Кристалер-Льош се нарича и Теория на "пчелните клетки". През втората половина на 60-те години на миналия век критиките към построението на двамата учени толкова се ожесточават, че самият В. Кристалер две години преди смъртта си се отказва публично от Теорията на централните селища на географския конгрес в Чикаго през 1967 г.

Теорията на централните селища прилегна като стара обувка на разпилените по Средна Струма крепости, което наистина бе неочаквано. Човешкото знание наистина е единно, ние само за удобство го разделяме на науки.

Приложението даде и допълнителни възможности. Оказа се, че вътрешността на "пчелните клетки" е с концентрично разположени пояси за отбрана на централното селище. Минаващият през средата на укрепения район главен път, използван от хилядолетия, даде възможност да говорим за Теория на "разполовените пчелни клетки". Само бъдещето ще покаже дали новото построение ще приляга също така добре към останалите средновековни укрепени райони по българските земи.

На първо време "разполовените пчелни клетки" бяха приложени към още два близки района - Средноместенския и Горноместенския средновековни укрепени райони, където резултатите бяха същите, напълно прилегна построението към емпиричните дадености.

Приложението на Теорията на "разполовените пчелни клетки" в историческата география за обяснение на разположението на средновековните селища поне в поречията Струма и Места засега наистина действа. Дали ще действа за Балканите изобщо ще видим тепърва.



Извори



"Тогава [в края на пролетта на 1186 г.] Исак [II Ангел (1185-1195)] се отправил на поход срещу тях [българите]. А те заели непроходимите и недостъпни места и дълго време се съпротивлявали. Когато обаче неочаквано паднал изпратен от бога мрак, който . . . покрил планините [вероятно слънчево затъмнение], които те [българите] пазели, ромеите тайно и неочаквано ги нападнали, изплашили ги и така ги разпръснали . . .

Императорът [Исак II Ангел] отново предприел поход [през 1190 г.] срещу тях [българите и куманите]. Като минал покрай Анхиало [Поморие], той чрез заобикаляне стигнал до Хемус [Стара планина]. Убеждавайки се обаче, че не е в състояние да извърши нищо достойно за императорското присъствие, решил да завърши похода в два месеца. Той намерил тамошните крепости и селища много по-силни от по-рано, понеже били заобиколени с нови крепостни стени, които на места били снабдени с кули. Освен това защитниците им, дори и да се решавали да излязат извън тях, скачали като елени по височините и се движели по недостъпните скали като диви кози, избягвайки ръкопашен бой . . .

Търново . . . този град е най-укрепеният и най-красивият от всички градове по склоновете на Хемус, заобиколен е от яки стени, мие се по средата от бистра река [Янтра] и е построен върху билото на една височина [Царевец] . . ."

Из "История" на Никита Хониат

Превод на Ал. Милев



"Планината Родопи, която се нарича и Ахрида, и нейните крепости, а също и Мелник, владеел Слав, който бил роднина [сестрин син] на цар [Иван] Асен [Стари (1190-1195/96]. Този Слав . . . като завладял силната и почти непревземаема . . . крепост Мелник, станал самодържец и не се покорявал на никого от околните владетели . . ."

Из "История" на Георги Акрополит

Превод на М. Войнов
Схеми и построения на автора
Обобщен вид на Среднострумския средновековен укрепен район. Проучването на средновековните селища тук наложи съществени допълнения към Теорията за централните населени места , обособени бяха отбранителните пояси около централното населено място, а също и пътят, който разполовява (в случая от север на юг) "пчелната клетка" на Кристалер-Льош.
 Карта на поречието на Средна Струма с означения на средновековните градове и крепости и начина на организирането им в единен укрепен район. Действителното разположение на някои средновековните селища, все още запазени от иманярски набези, не е показано географски съвсем точно, без това да нарушава построението като цяло.
32
21931
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
16 Март 2011 21:08
Пак спекулации и неприлично неверни данни от Петрински.
1. По-голямата част от предбалканските крепости са изградени още в ранновизантийската епоха (вкл. и самото Търново, където на Царевец има изключително мощен град в VI в.) и само са преправяни в средновековието, и в твърде редки случаи нацяло презиграждани. Това се отнася без изключение за всяка от споменатите от Петрински крепости. Нито една от тях не е издигната за пръв път във Второто българско царство. Освен това на повечето места доказаните археологически средновековни преправки се датират от периода XI-XII в., т. е. преди Второто българско царство, вкл. в самото Търново.
2. Крепостните стени на Царевец са дълги около километър и половина, широки са около 2 м и са били високи не повече от 6-7 м, което по най-прости сметки дава най-много 20000 куб. м. строителен материал. За да се достигне поне един милион кубика, е трябвало да бъдат изградени петдесетина "царевеца", пък какво остава за останалите "милиони", за които говори Петрински.
3. Гореказаното се отнася със същата сила за Мелник и неговата околност. След като десетилетия наред ругаехме гърците в редица публикации за техните твърдения за "Юстиниановия Меленикос", не кой да е, а самите проучватели и по съвместителство ругатели чистосърдечно си признаха в няколко поредни публикации, че "Славовата крепост" на платото Св. Никола в Мелник е късноантична. Също така си признаха и за съществувалото там римско светилище, както и за раннохристиянската църква под средновековната църква Св. Никола. Впрочем, последната от поне сто години се датира в десетилетията преди Слав.
4. Теорията на Кристалер - неясно защо ни в клин, ни в ръкав зачекната от Петрински - се отнася не до взаимоотношенията "център-крепости" в аспекта "как да ги разставим, че да го отбраняват най-ефективно", а до отношенията център-периферия и то по отношение на услугите, които центърът доставя на периферията. Прочее, Кристалер никога не се е занимавал със средновековна проблематика, а е изследвал телефонните разпечатки на жителите на региона около Шутгарт. Освен това теорията на кристалер все още е работещ модел в селищната география и историческите изследвания, но е модифицирана в някои отношения. Той говори само за отношенията "град-село", понеже днес основно градовете изпълняват централистични функции. Докато в миналото самите градове е можело да бъдат периферия, особено в Западна Европа, където властта е била извън градовете, във феодалните замъци. Наред с това значителна централна роля са играли манастири и др.
Прочее, според модела на кристалер Мелник не е там, където е Той е разположен встрани от значимите пътни артерии в региона и най-вече от Струма, която е основната комуникация тук. Това, впрочем, показва, че източната урбанистика (още от ранновизантийската епоха не винаги се подчинява на законите нагледвсеобщата логика и създава центрове на дори немислими места.

Редактирано от - Предводител на команчите на 16/3/2011 г/ 21:10:38

16 Март 2011 21:17
За някои от градовете, споменати от Петрински, има дори ясни и категорични писмени - наред с археологическите - сведения за функционирането им като укрепени центрове далеч преди Асен и Петър. Един от тези примери е
Могъщият Ловеч и крепостите от укрепения му район пазят столицата от запад.

край стените на който се разиграват някои събития покрай византийско-печенежките конфликти в средата на XI в., а той е обсаждан от Исак Ангел само няколко месеца след началото на въстанието на двамата братя, и то безуспешно в продължение на 3 месеца през 1188 г. Определено способността на града да издържи на такава обсада не е дело на Асен и Петър.
16 Март 2011 21:25
Ако на Петрински наистина му се занимаваше с мислене на историческа проблематика и то във връзка с въстанието на Асен и Петър, можеше да представи на аудиторията си проблема за техния поход към Преслав и тоталният им неуспех при опита да превземат града. Нещо, което Златарски навремето лековато отрече и каза в прав текст, че Хониат си измисля и всъщност градът е бил превзет. Прочее, често Хониат е прав, когато ни изнася, и не е, когато не ни изнася. А и не само той. Та една тема за Преслав през Второто царство е крайно необходима. Град, който според нашата историография е в дълбок упадък ?? след своята "злощастна съдба" в 971 г. Град, който се появява на челни места в митрополитските списъци в XIII-XIV в. и чиято роля в историята на Второто българско царство е силно недооценена.
17 Март 2011 00:12
Бъдещите кандидат-студенти могат да почерпят богато изобилие от бисери, винаги съм се чудел как ги измислят, но дечицата с добра памет и липса на критично мислене лесно стават жертва на "авторитети".
17 Март 2011 00:15
Като ще се говори за крепостите на подстъпите към Търново и особено за непосредствения укрепен район е редно да се спомене крепоста Раховец, контролираща североизточните подстъпи, чийто наследник до голяма степен е днешният град Горна Оряховица. Тя също е от римско време и просъществува до 1444г. когато е унищожена от войските на Владислав Варненчик при похода му към Варна, въпреки че вече османския й гарнизон бяга без да окаже съпротива. Днес има малко останки около една от портите, преди десетилетия имаше археологически разкопки, но последните години отново всичко е обрасло и едвам намерих портата в шубрака като ходих последно.
17 Март 2011 01:57
Иван Петрински
17 Март 2011 04:38
Моля колегите археолози, които знаят къде са споменатите крепости и размерите им, да ги нанесат на Уикимапия. Един колега е нанесъл десетки крепости в Провадийско, често на 2-3 км една от друга, османските крепости в Шумен и Варна. И старите соц секретни поделения.

Мене най-ме радват имената на българските средновековни селища, Стринава и май Крамолин чувам за пръв път. Още нямаме списък на средновековните топоними, нямаме и свестен старобългарски речник, който може да се използва и за създаване на стилизирани нови топоними.

За кубиците камъни съм склонен да се съглася с автора - крепостите са били често разваляни и пак издигани. И у нас, и на запад, и чак до 19 век.
17 Март 2011 04:55
Крамолин е селото, където става прочутата сухиндолска гъмза, която всъщност си е крамолинска, хубав край хубави хора
17 Март 2011 05:39
Предводителю,
17 Март 2011 05:45
Съгласен съм с мнанието на Предводителя на команчите. Отдавна съм забелязал и съм го отбелязвам, че Петрински ни натрапва една фалшификация, че историята по нашите земи започва 681-ва година. Дошли Аспарух и славяните и донесли цивилизацията.
17 Март 2011 07:33
Като оставим настрана праисторическите и тракийските материали от Царевец и Трапезица, днешно Търново възниква през VI в. като наследник на разположения на около 25 км по на север Никополис ад Иструм край дн. село Никюп. В тези несигурни времена на варварски нападения един обширен и трудно защитим град в равнината е бил заменен от друг, който е в естествено защитима позиция в теснините на Янтра в Предбалкана. Все пак той отново е разположен на тази най-важна водна артерия в дн. Северна България, като наред с това държи ключа към всички важни проходи в Централния Балкан. Има опити да се идентифицира с един споменат от Прокопий град Зикидева; дали това е така, не е съвсем сигурно, но е ясно, че на Царевец има гъсто и представително застрояване през VI в., като тук е имало седалище и на епископ. По онова време се укрепяват и склоновете на запад от Царевец, до бреговете на реката, там, където по-късно възниква Св. 40 мъченици. През Първото българско царство тук живот в общи линии няма, понеже се изменя характерът на политическата обстановка, а населението отново се връща в равнините. При кризисните събития през XI в. и новите нападения на редица варвари населението се връща към късноантичните образци и възобновява живота в по-голямата част от многобройните ранновизантийски крепости и градчета в Предбалкана и високите брегове на северното Черноморие. Включително и в Търново. Оттам има стотици монети от перида XI-XII в., печати на византийски управители, следи от активен живот, занаяти и търговия.
Каква точно е връзката на Асен и Петър с това място - не е много ясно. Те са били прониари, т. е. местни люде, на които е поверено събирането на данъците от определена земя със селищата в нея срещу военна служба в случай на нужда. Тази прония не е била вечна, а е траела до определено време. При смяна на властта новият император е трябвало да я потвърди. Затова те отиват в Кипсела, където, обаче, получават отказа на Исак Ангел и след това историята е ясна. на този етап няма никакви данни за това, че евентуалната прония на Асен и Петър е била в Търново. Напротив, има данни, че може би е била в района на Ловеч, където е била и жената на Асен при обсадата на мястото през 1188 г. Може би Търново е избран за център именно заради по-удобната си позиция или по-доброто си развитие. А най-вероятно е станал такъв и донякъде случайно, понеже знаем, че след първоначалния неуспех в хода на въстанието все пак в определен момент и Преслав попада в български ръце и е даден на Петър, по-старшият брат и всъщност пръв цар на Второто българско царство. Ранната му смърт и активността на по-малкия брат Асен изглежда дават предимство на Търново, където се установява той.
17 Март 2011 07:37
Моля колегите археолози, които знаят къде са споменатите крепости и размерите им, да ги нанесат на Уикимапия. Един колега е нанесъл десетки крепости в Провадийско, често на 2-3 км една от друга, османските крепости в Шумен и Варна. И старите соц секретни поделения.

Чичо, преди 16 години бе обнародван доста пълен каталог на известните средновековни обекти в любимия ти Североизток (селища, крепости, некрополи, църкви) от периода VII-XIV в. - на страниците на поредицата Плиска-Преслав, и по-точно в том 7.
17 Март 2011 07:47
Мене най-ме радват имената на българските средновековни селища, Стринава и май Крамолин чувам за пръв път.

Стринава се споменава от Акрополит, не е ясно доколко името е точно такова, е не е недочуто-недоразбрано от него; но във всеки случай се възприема и от Златарски, и от Мутафчиев, а и изобщо като изкривена транскрипция на Търново. Връзката й с Дряново е меко казано съмнителна, ако изключим тамошния къмпинг Стринава.
Крамолин е съвременно селищно име. Крепостта край него е безименна, по-точно нарича се от местните с неопределеното и често срещано "Градът". Строена е през късната античност, има и цял некропол от тогава. Обвързването й само с Второто българско царство е защото за нас априори "всичко си е наше".
17 Март 2011 07:53
За кубиците камъни съм склонен да се съглася с автора - крепостите са били често разваляни и пак издигани. И у нас, и на запад, и чак до 19 век.

Чичо, давам чувал пари за доброволно разрушаване на крепост. Стига някой да се нагърби. Първо, не е толкова проста тази работа и второ, кой е луд да разрушава нещо, което може да му служи впоследствие. Добре знаем от пътешествениците до XIX в., че огромна част от средновековната архитектурна субстанция стои в почти непокътнат вид до много късно време. Рядко през турско време някои места (доказано в Преслав) са използвани за добив на вар (има многобройни варници там в които камъните старите сгради и крепостни стени са правени на нов строителен материал). Иначе огромната част от разрушенията са от края на XIX и началото на XX в., когато населението на възраждащата се българска държава има нужда от строителни материали, а какво по-евтино и удобно от разположените на всяка крачка калета.
17 Март 2011 08:05
Освен това, дори да приемем чисто хипотетично, че някой някога в късната античност или средновековието е разрушавал съзнателно крепостни стени, то логично е, че материалът от разрушенията е оставал на място като огромни каменни насипи. Би било прекалено да предположим, че разрушителят е потребявал усилия и да изнесе разрушеното някъде далеч-далеч. Така че за поправянето им е било достатъчно да се върнат камъните отново в крепостните стени. Та дори в този случай тезата за "милионите кубици", носени героично от четирите краища на света (все едно всички тези крепости не са върху скали и камъни !?) издиша със страшна сила.
17 Март 2011 08:34
Предводителя, престани да манипулираш с наукообразни постинги. На годишните отчети сигурно си по-нисък от тревата.
17 Март 2011 09:20
И какво излиза -- че първоначалния строеж и самата идея да се гради такова нещо на хълма, който впоследствие е наречен „Царевец“, са на византийците, по време на тяхната власт над България, като първите постройки от крепостта са представлявали резиденцията на византийския управител
17 Март 2011 09:28
Максилианус, да, част от средновековните градежи в Търново и конкретно на Царевец предхождат въздигането му като столица на Второто българско царство. Дали там е имало "резиденция на византийски управител", не може да се каже с точност, но намерените оловни печати свидетелстват за кореспонденция между столицата Константинопол и някаква администрация там.
Прочее, Иван Дуйчев, който едва ли може да бъде обвинен от когото и да било в "антибългаризъм", отдавна допусна, че името Трапезица идва от гръцката дума "трапезитис", с която се обозначава население, натоварено с охраната на проходи. Като се има предвид местоположението на Търново, това далеч не е лишено от основание.

Редактирано от - Предводител на команчите на 17/3/2011 г/ 09:29:20

17 Март 2011 11:03
Петрински, пак е разлаял седерастията, българофобите и кучетата. Статията на Петрински пак най-четената статия на броя.
17 Март 2011 11:25
седерастията, българофобите и кучетата

Забрави комунягите и гьркоманите .
Статията е най четена - иначе явно историята е краста на много хора. Винету - много обширни познания имаш. Историк ли си?
17 Март 2011 11:38
Защо обръщате пак всичко на политика ? Българофоби, седерасти...тинтири-минтири..
Толкова богат край сме на археологически ценности а по въпроса работят предимно иманярите...сегиз тогиз и някой учЕн се включва изравяйки поредното ребро Адамово, ама то е си е чиста туристическа PR акция...
За Крамолин съм чувал от дядо си, той е от тоя край. В района има няколко крепостни руини - Градище на 2 км от Габрово, на 2 км южно от Гостилица останки от Дискодуратера - стар римски емпориум създаден и заселен през 176-180 г., средновековния град Хоталич край Севлиево, На 3, 5-4 км. западно от с. Здравковец, в м. Витата стена, е проучвано многослойно селище /на площ от 50 дка/ където отделни находки доказват заселването на местността още през периода на късния неолит /V хил.пр.Хр./.....много са и тънат в забвение, а пък и освен иманярите много малко са хората които се интересуват от тях...
17 Март 2011 13:26
Въпросът какво става с едно неподдържано кале е природонаучен въпрос. Имаше преди три години много интересна книга на Алан Уайс, "Светът след нас". За колко време Нюйоркското метро, от което всеки ден се изпомпват еди-колко си млн кубика вода, оставено без поддръжка, ще се наводни, срути и изчезне.

Предполагам също, че значителна част от архитектурата на калетата е била от дърво и землен насип.

Разрушенията на крепости след 1878 г. са факт. Берлинският договор изисквал да се разрушат всички турски крепости. Варненската Нова крепост, Йени кале, строена в 1830-те години след разрушаването на старата след превземането на града в 1828 г., е разрушена напълно, последна паднала цитаделата в 1908 г. (на мястото на Сите Варна, сега Адмиралтейството). Новата крепост е доста широка, до Погребите, Експресбанк и Фестивалното кино - имала 12 порти и вит каменен мост с три свода над реката и е строена в 1830-те с камъни и от Марцианопол, Плиска и Преслав. След 1878 г. с тия камъни са строени Катедралата, гимназиите, настилани са булеварди и кой знае какво. Навсякъде, свидетелства Иречек, са се търкаляли доосмански камъни, често с надписи.

На Уикипедия още не е нанесена Новата крепост (само средновековната), но османските табии около града са нарисувани с големи подробности. Също и над Шумен.
17 Март 2011 14:07
След като направи средновековния Търнов "световен град" и "един от най-големите градове в света" в една предишна статия, авторът се опитва да сравни стените му с Великата китайска стена. Човек не трябва да е тесен специалист, за да види мегаломанията в това експозе.
Предводителю, чудесен контрапункт с Преслав и третирането на ранновизантийските строежи
17 Март 2011 14:32
Я и аз да се изокам - не като професионален историк, а като търновчанин, обикалял доста по Царевец.
Че Петринки се е поизсилил с "милионите кубометри", така е. Обаче и Вожда малко на ангро го дава:
Не знам откъде е това сведение за 1.5 км крепостна стена. Соред мен, гледайки на картата контурите на укрепения хълм, стената е доста повече - поне над 2 км. Ще ми е интересно наистина да се посочи достоверна информация отнякъде - може и да не съм прав.
Освен това - крепостните кули - като най-известна е Балдуиновата, но има още доста, като всяка от тях изисква доста матриал.
Трето - стените. Принципно са над 2 метра дебели, а на места, особено около портите, са доста по-дебели от 2 метра, и височината е над 5-6 метра.
Ето и едно описание, където всеки може да види за какво говорим:

Натиснете тук

Четвърто - съпътстващите крепости и крепостните стени около самия Царевец (примерно Трапезица, която сега се възстановява) - сведения има на линка.
Да не броим сградите вътре по хълма.
Накратко - дори и да е преувеличение вдъхновеното описание на Петрински, Вожда залита в другата посока. Нека да не сме цифрояди, но все пак според мен крепостният комплекс на Старопрестолния град е достатъчно внушителен. Няма нужда от превъзнасяне или излишна скромност... Всеки може да го види и да се разходи до там.

17 Март 2011 16:05
А защо Трапезица да не идва от трапеза - маса (банка на латински).Т.е. там да се е помещавала някаква малка банкова институция?
17 Март 2011 17:59
Йезуит,
нали знаеш, че Балдуиновата кула е просто възстановка по Червен?
Та не става като аргумент какво РЕАЛНО е имало там.
Предводител -
За статията - ...или нищо.
------------------------------
Блогът на Генек

Редактирано от - генек на 17/3/2011 г/ 17:59:38

17 Март 2011 18:13
Според мой познат, историк, с интереси в тая област, всичко, което е градено на Царевец, е възстановка на релано съществували зидове, кули и сгради. Доколко това е така, не знам, но съм склонен да го приема за истина.
17 Март 2011 19:18
По снимки ли са възстановявали реално съществувалите зидини?
17 Март 2011 19:42
Уф, не се изразих правилно.
Всички"зидини" следват реално съществували основи. Виж, за височината им и архитектурното развитие нагоре - сигур са ползвали Гугъл сттрийт вю...
17 Март 2011 21:34
19 Март 2011 10:48
Интересно, защо Петрински не споменава нищо за останките от крепостна стена на височината источно от хълма Царевец. Там могат да се видят майсторски обработени камъни с обем около 1.5 -2 м2, оформени в безупречен паралелепипед. Нещо не характерно за строителството по Царевец и Трапезица. Националистичните тенденции в работите на някои български историци не прави миналото ни по-велико. Самата притурка 'велико', към името на града Търново, само го прави смешен. В действителност останките от близкия до Търново Никополис Ат Иструм са несравнимо по-интересни от жалките руини на средновековния Трънов град. Ако в историята фактите не се отчитат безпристрастно, то не става дума за история.
19 Март 2011 10:56
Иполит Матвеевич, пак сте отворили транжорната

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД