:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,108
Активни 449
Страници 8,011
За един ден 1,302,066
Предизвикано

Терорът над малкия бизнес убива и националната идентичност

ГЕРБ разчисти пазара за големите фирми. Освен до монополи това ще доведе и до промени в манталитета
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Бойко Борисов открива в София поредната българска гордост - най-големия хипермаркет на Балканите. Инвестицията, естествено, е чужда.
Открай време властта в България недолюбва малкия и среден бизнес. При социализма той не съществуваше, а управляващите в годините на прехода правеха повече или по-малко да му пречат. В последните 2 години с помощта на кризата и активни и пасивни действия на ГЕРБ репресията стигна нови върхове и вече граничи с погром.

Примерите за умишлен терор и просто недомислени действия са десетки. Ясно е какво целят те - пренасочване на клиенти от малките към големите, тъй като последните имат по-добри лостове за влияние над електората. И повече пари. Едва ли управляващите обаче си дават пълна сметка какво означава за една страна липсата на малък бизнес. Властта на веригите и картелите не значи само монопол и по-високи цени или изземане на хляба на фамилните предприятия. Тя е вредна за идентичността и манталитета на една нация.

Последната активност на управляващите в тази посока е просто изумителна и крайно показателна. Докато цените на храните растат, а министерството на земеделието им оказва отпор основно със заклинания и неосъществими заплахи,



новосформираната агенция по храните си намери друг враг



- малките квартални магазинчета за хранителни стоки. Там започват масирани проверки на хигиенните условия, собствениците ще бъдат задължени да плащат на екарисажи, където да се горят продуктите с изтекъл срок на годност, продажбата на храни в трафопостове, гаражи и магазини с малка площ ще бъде директно забранена, а други ще се разреши да продават само опаковани продукти, което със сигурност води към фалит. Шефът на агенцията Йордан Войнов обясни, че крайно неправилно хипермаркетите досега са били оценявани като високорискови за здравето на потребителите, а малките магазини - като нискорискови, благодарение на което са проверявани само веднъж годишно. Въпреки че в големите пазаруват повече хора и съответно рискът от зарази от некачествени продукти е по-висок, при малките пък имало по-лоши системи за спазване на хигиенните условия и по-малка защита на потребителя, който не можел да пипне стоката, да види срока й на годност и етикета. Войнов не спря с това. Запитан какво да правят хората по селата, чиито магазини масово не отговарят на високите изисквания за качество и ще затворят, той показа завидни познания за живота там. "Баща ми живее на село и пазарува само хляб, олио, сол и захар, а останалото си произвежда сам, така че няма проблем", обяви шефът на агенцията. И, естествено, каза, че не лобира за хипермаркетите, а за правата на потребителите, които ще са единствените печеливши от разчистването на пазара.



Ясно е какви са предимствата на малките магазини



- там внимават за качеството, защото си пазят клиентите, не без значение е личният контакт и т.н. Достатъчен е фактът, че оцеляват насред криза дори в софийски квартали, където има по 4-5 хипермаркета, и очевидно има пазар и за тях. Всеизвестно е, че малки магазинчета има в цяла Европа, а в по-шовинистично настроени страни като Франция не са и спирали да пазаруват основните хранителни продукти от фамилни хлебарници и месарници.

Но у нас властта ще направи и невъзможното, за да удуши подобни малки фирми. Хранителните стоки не са единствените -



терорът е повсеместен



Директен удар върху малките заведения например ще нанесе идеята на ГЕРБ в тях да се забрани изцяло пушенето още от това лято. За големите забраната е отложена чак за 2013 г., когато малките ще са отдавна фалирали. Поради некадърност на чиновници или друго фермерите чакат субсидиите си с месеци, като някои не ги дочакаха и вече фалираха, а всички останали малки земеделски производители са на ръба на оцеляването.

Заради кризата на ръба всъщност са всички по-малки - от агенции за недвижими имоти и строителни фирми до всякакви екзотични бизнеси като превоз на болнични отпадъци. Вместо да им помага обаче, държавата ги доубива. Част от тях вече фалираха при увеличението на осигурителната тежест през 2010 г. Другите ще бъдат катурнати от другото гениално решение на ГЕРБ - в пъти по-високи местни данъци за фирмите. Разбира се, не бива да се забравя и отговорното решение на министерството на финансите да се бавят и намаляват плащанията към бизнеса.

На кризата и съпътстващите я безумици на ГЕРБ могат да устоят единствено големите. Те могат да погасяват кредити, без да имат постъпления, те могат да чакат плащания и да си позволяват да "затварят" средства. И ако ситуацията не се промени, те ще оцелеят и ще излязат по-силни от икономическата и управленска криза, с разчистен пазар и нови, и нови възможности да го изкривяват и манипулират.

По-опасното обаче е друго. Окрупняването е бърз път към глобализация и изчезване на местните производства и традиции. То води до загуба на идентичност и асимилация от масовите полуфабрикати - не само в материален, но и в духовен план. Паралелно с това за едрия бизнес работят наемници, а за дребния - собственици. Едните зависят от чорбаджията, а другите - от себе си (при нормални пазарни условия). Едните се чувстват слуги, а другите - ако не господари, то поне независими. А от колкото повече слуги е населена една страна, толкова по-черно е бъдещето й.
70
6921
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
70
 Видими 
21 Март 2011 20:01
Автора на статията
21 Март 2011 20:03
Максимата на българските управляващи винаги е била "Беден и гладен народ, лесно се управлява!"!!
21 Март 2011 20:06
ГЕРБ трябва да ходят !
21 Март 2011 20:09
Разбира се, малкият и среден бизнес трябва да бъде подкрепян, но май авторката иска да каже, че тази подкрепа трябва да се изрази в това, да не ги проверяват за хигиена, да разрешат да се продават непакетирани стоки в гаражи без течаща вода. Други идеи няма ли?

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
21 Март 2011 20:32
Властта на веригите и картелите не значи само монопол и по-високи цени или изземане на хляба на фамилните предприятия. Тя е вредна за идентичността и манталитета на една нация.


И полезна за емиграцията.


Аз лично съм обявил бойкот на верите и пазарувам само от кварталните магазинчета. Опакованите неща са същите в крайна сметка. А по отношение на месото и рибата например, в някои малки магазинчета които си държат на името, се предлага по-голям избор на полуготови меса, с по-високо качество и цена с до 1/3 по-ниска.
21 Март 2011 21:19
с доста неща в статията не съм съгласен.
...а малките магазини - като нискорискови, благодарение на което са проверявани само веднъж годишно...
= това е равно на умишлен терор, репресия и погром?!?
....Властта на веригите ...... значи само монопол и по-високи цени.....
- наскоро в в. сега имаше статия за големите вериги, и във форума се дискутираше, че веригите в доста случаи предлагат по-евтини стоки, защото имат по-ниски разходи за работна ръка, получават отстъпки за големи количества и пр.
...Всеизвестно е, че малки магазинчета има в цяла Европа......
- това е на границата на лъжата. в германия например малки магазинчета от нашенски тип почти няма, с малки изключения - специализирани магазинчета за китайски, турски и пр. храни, фурни (пресен и най разнообразен качествен хляб) и подобни. причината не е в някакъв заговор а просто малките не могат да устоят на конкуренцията, имат по високи разходи за наем и работници на единица продажби и пр., по малък избор на стоки и пр. хората предпочитат да отидат веднъж в седмицата на пазар в един магазин и да си купят всичко необходимо вместо да обиколят петнайсе магазина за пет стоки.....
.....Паралелно с това за едрия бизнес работят наемници, а за дребния - собственици. Едните зависят от чорбаджията, а другите - от себе си (при нормални пазарни условия). Едните се чувстват слуги, а другите - ако не господари, то поне независими......
- и в дребния бизнес работят работници. там е даже по вероятно да не се спазват работни договори, да не се плащат осигуровки да се укриват данъци и пр. това с чорбаджията ако е вярно важи и за малките магазинчета......
21 Март 2011 21:34
Приказки на атчика, дето викаше дедо ми.
Даже обясненията не си струва.
21 Март 2011 21:53
За статията БРАВО!
Някак си е разхвърляна и неподредена. Всичко написано си е истина, но малко неубедително поднесено. Занимаващите се с дребен бизнес и сами си знаят проблемите, а другите просто имат нужда от повече яснота, за да разберат за какво става въпрос.
21 Март 2011 22:08
в германия например малки магазинчета от нашенски тип почти няма
"Нашенският" тип магазинчета в повечето случаи са магазинчета, които се опитват, а в някои случаи се и афишират като "мини-маркети" - същите стоки като в супермаркетите, същото безлично обслужване, малко по-близко, но на (доста) по-високи цени. После рев по вестниците за "терор над малкия бизнес". Малкото магазинче, за да е успешно , трябва да предлага различни стоки или услуги. Споменавал съм тук за кварталния ни плод-зеленчук - подбрана качествена стока, персонален подход към клиента, благодарение на което се конкурират успешно и със супермаркетите, и с пазарите. Ако имам наблизо хлебарница, от която ще си купя прясно изпечен на място хубав топъл хляб по мой вкус, ще си купувам, дори и да е по-скъпо. Ако ще ми продават същия опакован хляб като в супермаркета, що да купувам от тях - покрай другите покупки ще сложа в количката и една опаковка хляб.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
21 Март 2011 22:21
Паралелно с това за едрия бизнес работят наемници, а за дребния - собственици. Едните зависят от чорбаджията, а другите - от себе си (при нормални пазарни условия).
А чорбаджията от какво зависи? От Господ? От корупцията? От кражбите? А емигрантите, избягали от обслужването на дребния бизнес?
Едните се чувстват слуги, а другите - ако не господари, то поне независими
И тия независимите сега искат да станат любовници на властта ("Открай време властта в България недолюбва малкия и среден бизнес." ) или обикновени проститутки!?
Занимаващите се с дребен бизнес и сами си знаят проблемите, а другите просто имат нужда от повече яснота, за да разберат за какво става въпрос.
Чиче, поясни сега, безнес или търговия? Или не те пускат в Германия с китайска стока? Или борбата е за ниски осигуровки кат на мангал плюс отрицателно данъчно бреме? Дребният бизнес с какво е по-потърпевш в сравнение с обществото, дето ни разходи му признават, ни данъци му приспадат или възстановяват? Или е богопомазан, та нуждата от жертвоприношения се налага?
21 Март 2011 23:30
Не си спомням да съм взел нещо развалено от кварталният магазин, за разлика от големите хипермаркети!
22 Март 2011 00:07
Има два основни вида малък бизнес.
Първият, от който обществото няма особена полза - този, който създава малка добавена стойност. Това е случаят на търговците на дребно, където добавената стойност се изразява най-вече в по-удобното за потребителя място за покупка на нужните му стоки и евентуално някакво обслужване.
Вторият вид малък бизнес е този, който създава по-значима добавена стойност - чрез създаването на нови, високотехнологични продукти, които са интересни и за външните пазари. За съжаление, тези фирми са малко, а за създаването им е необходимо съвременно техническо образование, което никой български университет не е в състояние да осигури, поради липсата на финансиране на научни изследвания, мизерно заплащане в техническите университети, и като цяло непристижност на инженерните професии.
Така че за един значим период от време (вероятно векове) България ще си остане на на едно доста примитивно ниво по отношение на бизнеса. Да, вярно е, че чуждестранни компании ще се базират в България поради различни разбираеми причини (по-ниски разходи, по-ниски данъци и подобни), но това ще е от малко значение за гражданите на България.
В крайна сметка, примитивното възприятие на бизнеса (и от политиците) ще възпроизвежда един примитивен бизнес от типа "купил - продал".
22 Март 2011 00:10
belalov
Не си спомням да съм взел нещо развалено от кварталният магазин, за разлика от големите хипермаркети!


И аз така
Проблеми съм имал най-вече със зарзавати, плодове и червени меса и колбаси. Скъпите, явно застояват повече.
22 Март 2011 00:17
Patriot1965, бъркаш малко. Проблема не е в липса на квалифицирани предприемачи, а в липса на условия (материална база и сбъркан държавен апарат - правосъдие, дан. администрация). Ако се опиташ да започнеш примерно производство на нещо (конкуретнтно на външен пазар!), те очаква една значителна съпротива от страна на цялата администрация + банки + доставчици + + + ... . Без сериозен паричен ресурс и съответните връзки с правилните хора, гориш.
22 Март 2011 00:19
Истината е още по-страшна: властта в Бг по поръчка и под контрола на USrael мачка българските предприемачи и производители. Тази власт е антибългарска. Без значение коя част от нея на върха - червена, синя, царистка или герберастка.
22 Март 2011 00:26
браво за статията, особено последния абзац. за съжаление сме народ от "служители".

борисофф
22 Март 2011 00:35
Приемам критиката.
Но квалифицираните предприемачи са най-вече сред поколението над 40 г.
Сред младите положението е неспасяемо. Дано и в това си мнение да греша.
22 Март 2011 00:39
калибардавърченцето
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 1081
Patriot1965, бъркаш малко. Проблема не е в липса на квалифицирани предприемачи, а в липса на условия (материална база и сбъркан държавен апарат - правосъдие, дан. администрация). Ако се опиташ да започнеш примерно производство на нещо (конкуретнтно на външен пазар!), те очаква една значителна съпротива от страна на цялата администрация + банки + доставчици + + + ... . Без сериозен паричен ресурс и съответните връзки с правилните хора, гориш.

Създадено: 22.3.2011 г. 00:17:10

праливаш от пусто в празно - който го е изпитал, знае - останалите пишат философски трактати под статията...
и да добавя паричният ресурс и връзките с "правилните хора" са необходимо, но недостатъчно условие да пробиеш на запад - за бантустана понякога и само това стига

________________________________ _______________________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
22 Март 2011 00:50
Това е Европейският съюз в действие. Ние си мислехме, че някакво чудо ще се случи с приемането ни там, но реалността се оказа друга. В комбинация с напълно пасивното, безмозъчно и безчувствено, граничащо с престъпност, приемане на европейските норми от герберите, се стига до подобни абсурди като посочените в статията. Много тъжно, но както изглежда България ще е първата държава в ЕС, загубила своята национална идентичност за сметка на измислената паневропейска. Но след това ще я последват и останалите европейски държави. Няма как иначе...
22 Март 2011 01:02
В комбинация с напълно пасивното, безмозъчно и безчувствено, граничащо с престъпност, приемане на европейските норми от герберите, се стига до подобни абсурди като посочените в статията.

бе те щото предните с ноо мозък прилагаха юро-директивите
и тия са като ония - акъла им стига само да крадат, не че е малко де

________________________________ _______________________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
22 Март 2011 02:00
Така е rki, но тези от герб надминаха всички и всичко по безумие, неадекватност и самоубийствена прозападна сервилност! Гласувал съм за тях, но ако знаех, какви интереси се крият зад тях, никога нямаше да го направя. Но....и аз съм тъпак! Специално посрещнах приемането на родината си в ЕС на площада в Брюксел и излиза, че пак съм се изложил. Нищо, сега поне нещата са ясни! И всичко си идва на мястото, колкото и да е неприятно на пръв поглед... Иначе поздравления за авторката за тези думи, с които е надскочила елементарното битово ниво: 'Окрупняването е бърз път към глобализация и изчезване на местните производства и традиции. То води до загуба на идентичност и асимилация от масовите полуфабрикати - не само в материален, но и в духовен план.'
22 Март 2011 02:28
много лоша статия...
***
основният проблем на страната е имено раздробения капитал и липсата на подготвено управление. съвсем друг въпрос и проблем е необходимостта от контрол върху монополите.
***
една дребна забележка - картел е когато няколко фирми се наговарят да координарат най-често цените си. монопол е фирма, която напълно контролира пазар. авторката смесва двете понятия, което показва липсата и на познания в областа. защо всичко живо се напъва да пише по теми дето не съм им познати? загадка...
22 Март 2011 04:10
Скивахте ли сега как и писател, и читатели схващат дребния бизнес предимно и единствено като търговийка с хранителни продукти и кафенета?! А защо да не поговорим за обущари, часовникари, монтьори на велосипеди и ел. уреди, перални, ремонт на хладилници, подковаване на бълхи и всякакви други дребни производства и услуги!? Навремето(онова, лошото) имаше дори занаятчии, които ловяха бримки по дамските чорапи, имаше и къде чдъра си да отнесеш на ремонт, макар, че собствеността беше изцяло държавна. "Лошо "време беше, ама ни завидяха и на него и го разбиха, мръсниците!...
22 Март 2011 07:23
Т.Живков -
Статията е добра. И дори закъсняла. Малко като помен...
------------------------------- --------------
Блогът на Генек

22 Март 2011 08:07
Аз не веднъж съм подчертавал, че приказките за малкият бизнес при капитализма са си пълна заблуда. Там има конкуренция, по-силният убива по-слабият и така разцъфтява корпоративният капитализъм. Друг модел беше ако се беше запазила тежката индустрия и около нея се развива дребният бизнес. Производство на части, производство на дребни предмети, от които нашият пазар имаше нужда и които бяха по силите на нашите производители.
22 Март 2011 08:33
Право в 10-ката! Добър анализ! СЕГА чакаме и предложения как да се противодейства, например на следващите избори да им скроим номер и да ги наврем в миша дупка!
22 Март 2011 09:15
Много тенденциозна статия - авторката ни внушава изводите си и после прилага някакви изсмукани доказателства.
Мене, като потребител, хич не ме е еня дали магазинът, от който пазарувам се води верига, малък, среден, квартален и т.н...
Дори някаквите ти патриотарски внушения също не биха ме накарили да купя нещо, само заради това, че е българско.
Разбирам да имаше някаква съществена разлика в асортимента, но не би.Защо трябва да плащам едно и също нещо по-скъпо?Заради едното "Добро утро, г-не, как спахте" ли?
Само за сравнение - там, където живея в диаметър от 200 м има 3(три!) бакалии, тип квартални и все още не са фалирали. При положение, че на по-малко от 1 км има Била, Кауфланд и Карфур...
И не виждам как Лидл или Кауфланд ще ми промени електоралната нагласа - може би с някаква промоция "3 кебапчета на цената на 2"?
А това, че кварталните магазинчета повече внимавали за качеството е повече от несериозно, ако не и смешно. Едно е да загубиш няколко клиенти, друго е - няколко хиляди....
22 Март 2011 09:18
Тоша
това ми беше първата мисъл като четях статията.
Малки магазинчета за хранителни стоки е само една от стотици възможности за дребен бизнес.А ето как в една статия се смесват верни неща - че "държавата" убива дребния бизнес /според мен убива всичко по пътя си, освен нагъзения бизнес/, със съмнителната защита на малки магазинчета за хранителни стоки, в които няма начин да се спазват същите хигиенни условия както в по-големите /не говоря само за веригите/. До нас също има малко магазинче и много успешно при това, но в него се продават главно напитки, цигари и пакетирани - бисквити, бонбони и т.н. Работи от 7 часа сутринта и до 12 вечерта - и винаги можеш да намериш каквото ти е необходимо за пиене и ей такива неща забравени за купуване в ранните часове. Не съм съгласен обаче , че в малко магазинче ще е добре да се продават стоки подлежащи на разфасоване - като меса и месни продукти, млечни продукти и т.н.
В същото време - толкова много дребни услуги просто ги няма никакви.А такива като шивашки, обущарски и за дребни ремонти - няма как да се съсредоточават в едри вериги. Но пък - няма милост - бой по канчето и то не толкова за да го няма дребния частник, а за не отбива ручейчето дето иначе ще тече към голямата верига - и тук вече е описано в статията.
22 Март 2011 09:19
Статията е добра, наистина.

Но нямаше нужда да се заиграва на струната "осигуровки" - "Част от тях вече фалираха при увеличението на осигурителната тежест през 2010 г". Това е дивотия. Това увеличение засяга една малка семейна бакалница с максимум 200-300 лв.
Да не говорим, че не може да искаме здравеопазване и пенсии, ако не си плащаме осигуровките.
22 Март 2011 09:21
Само един прозт пример: От много села около Перник всеки ден идват на работа в София стотици хора. До Нова година те ползваха маршрутки, които се движеха директно от селото до София и обратно. Това удобство за хората вече го няма. Транспортният министър на ГЕРБ забрани маршрутките и сега само големи автобуси на фирмата на министъра "Юнион Ивкони" се движат от София до Перник, откъдето тръгват маршрутките до селата. Сега придвижването от едно пернишко село до София е превърнато в кошмар. Никой не мисли за хората, за средния и малкия бизнес.
22 Март 2011 09:33
Властта не обича малките фирми, а големите.
Защото големите финансират партиите.
От малкия нищо не можеш да вземеш.
С големия можеш да се "споразумееш"
Пример : всички големи фирми от цялата страна се отчитат само в ГДО-софия.
Познайте защо .
За да са под ръка на политиците.
Изразът "Ся ко праим" не е патент на катаджиите.
А на политиците !

22 Март 2011 09:41
Силно се съмнявам, че националната идентичност на България се определя от бакалката Спаска от минимаркета "Мечо", намиращ се в центъра на София. Нито от бай Данчо, обущаря в мазето на "Гладстон".

Малката бакалница, пък и малкият бизнес въобще, не е конкурент на монополите. Основен конкурент на "MrBrocollage" са "Baumax" и "Praktiker", а не вече споменатия бай Данчо. Основен конкурент на "Kaufland" е "Lidl", на "Billa" - "Carefour" и т.н.

Добре известно е, че цените в малките бакалнички са 15-20% по-високи от тези в големите вериги. Един хляб 'Добруджа'-заводски в магазинчето на Стефан е 1, 15, а във 'Фантастико'-то на 'Тодорини кукли' - само 0, 89. Как при това ценово съотношение малкото магазинче може да е заплаха за голямата верига - уму непонятно.

Няма нищо лошо да се въведе твърд хигиенен контрол, обратното е носталгия по арабските пазарчета. Няма лошо и всичкия 'дребен бизнес' да излезе на светло по отношение на данъци и осигуровки (прав е Калки по-горе).
22 Март 2011 09:55
А от колкото повече слуги е населена една страна, толкова по-черно е бъдещето й.

За това изречение
Но като цяло статията е посветена на дребната търговийка, а ако с ТОВА се изчерпва понятието "бизнес" - да ви пи.ая на бизнеса.
22 Март 2011 10:25
Приниципно вярно заглавие, но много лоша илюстрация с кварталните магазинчета: това куриозно явление на прехода, когато с една бакалийка некои хора станаха "бизнесмени".
Проблемът в България е тоталната липсата на политика за развитие на МАТЕРИАЛНОТО производство.
Помним времената на Фил Димитров, когато думата промишленост стана мръсна. България трябваше да стане Швейцария на Балканите, ама без часовниците и шоколада. Туризъм, банков сектор, търговия; няма кво да си цапаме природата я! Там някъде покълна семето на дребния бизнес: бакалийки, бутичета, куфарна търговия, барчета и бардачета. Народа се радваше на новия строй и тъпоумно съзерцаваше как един след друг погиваха символите на социализма: заводите Чавдар, Правец, Радомир, Казанлък, Химко Враца, БГА Балкан и т.н. и т.н.
Ето това уби националната идентичност.
Без съпътстваща промишленост няма как да има сериозни малки и средни предприятия, с изключение на лека промишленост (основно шивашки цехове и хранително вкусова пром.)
И те за това няма политика.
22 Март 2011 10:29
Мдаа, и статията, и част от коментарите показват защо сме на този хал Ако в една държава под подкрепа за малкия бизнес се разбира да се остави този бизнес да работи незаконно - да крие приходи и данъци, да не спазва хигиенните изисквания, ако наемните работници се чувстват слуги, а не партньори на работодателите си, е нормално и закономерно държавата да не процъфтява.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
22 Март 2011 10:33
Навремето(онова, лошото) имаше дори занаятчии, които ловяха бримки по дамските чорапи, имаше и къде чдъра си да отнесеш на ремонт, макар, че собствеността беше изцяло държавна.
Имаше, щото дамските чорапи бяха дефицитна стока и ценност. Като пусне бримка, я ловяха жените или занаятчии, че нови чорапи трудно се намираха. Сега чорапи има, клиенти за ловене на бримки няма. Дори и майстори за ремонт на телевизори почти няма - вместо едновремешните руски и български телевизори, които се повреждаха веднъж-дваж годишно, струваха скъпо и трудно се купуваха, телевизорите са евтини, има ги колкото щеш и са евтини. Ако се повреди след 5-6 години, купуваш нов.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
22 Март 2011 10:51
Манрико, ама съвсем не си в час!И към момента всяко магазинче , за да работи, трябва да отговаря на един куп изисквания, вкл, хигиенни.Същото подлежи на постоянни проверки от РИОКОЗ, НВМС и др.Дори изискваха и въвеждането на системата НАССР, което за малките магазинчета е абсурдно.Сега обединяват горните институции в Агенция по храните, която ще върши същите неща, но решават да прецакат дребния търговец с мотива , че не спазвали хигиенните норми!Амо тогава са виновни техните служители за неупражнен контрол.А този тъпанар Войнов едно интервю каза, че "в малките магазини съхранявали различните продукти в една витрина или хладилник, което разваляло качеството им" , сякаш той , като пазарува, слага храните си в различни хладилници..
22 Март 2011 11:01
Малкото е хубаво!
22 Март 2011 11:13
Имам приятел които поправя всякаква битова електроника.От GSM до телевизори и перални.Човека беше решил да си отвори фирма, да си сложи една реклама и съответно да си плаща данъци.И...... се отказа.Като видя що е са документи за попълване, изисквания за помещение, такси тук и там, и там.И сега си работи напълно нелегално.А пробвайте се да въртите дребен бизнес да видите кон боб яде ли и ходжа в джамия пърди ли.Ще ви смачкат.ХЕИ няма да иде в технополис, ще иде в работилницата на Младен и ще му напише акт .Защо ли?Ми защото голямата верига ще си наеме адвокати и ще ги скъса от обжалване.А Младенчо кво?Да си върши работата за да си изкара парите, да търчи по съдилища и да плаща на адвокат, и да трепери, защото чиновниците не забравят, ако обжалваш следтова те спукват от гонка
22 Март 2011 11:14
За хладилниците в малките магазинчета - честа практика е в един фризер да се държи сладолед, риба, замразени храни и да се изстудяват безалкохолни. Практично, нали?
Правилата трябва да са еднакви за всички. Вековната практика е показала че е по-добре да има лоши правила, отколкото да няма такива.
Да си дребен предприемач си има и предимства, и недостатъци. Предимствата са че бързо можеш да преоринтираш и реорганизираш дейност, да се нагаждаш към пазара, да си гъвкав и инициативен. Недостатъците са че си с относително високи разходи. За да си успешен трябва да умееш да използваш предимствата и да минимизираш недостатъците (в рамките на законното, разбира се). Наблизо има няколко големи супер маркета, но има и успешни малки магазини - с умело подбран асортимент, изключително обслужване и забележете - без криене на оборот. Едва ли са без проблеми, но явно е че и сегашната враждебна към малките магазини среда не е непоносима.
22 Март 2011 11:25
Авторката преди да пише глупости, да направи справка с Хърсев, да й обясни как "Големите в бизнеса са като флагмани на армади от фирми, цели армии от хора, които работят с тях и за тях. Успехът на милиардера е просперитет за всички, които го следват".
Ясно е, че властите вместо да тормозят българския милиардер, свит в куча дупка, дето Хърсев го чака, най-после са се вразумили и най-съкровената му мечта е на път да се сбъдне. УРА!

Редактирано от - Amilcar на 22/3/2011 г/ 11:27:38

22 Март 2011 11:26
Основен конкурент на "Kaufland" е "Lidl"
... само дето са малко рода...
22 Март 2011 11:36
Почти съм сигурен, че изложените проблеми ще изядат главата на Борисов и ГЕРБ на следващите избори.
22 Март 2011 11:39
Малък бизнес = бакалничка, кафененце? Повече приляга "дребна търговийка". Малък, до среден бизнес е по-скоро оня, който обслужва голям производител на автомобили, да речем, или на металорежещи машини. Произнесох май мръсни думи - има ли такива неща в България?
22 Март 2011 11:58
Хубава тема, но самата статия не струва. Не е въпроса само в при продажбата на храни. Става дума и за това кои дебеловрати бизнесмени притежават големите фирми в България и кои демократи не искат да има малки фирми, защото те най-често са извън сферата на мафията.
22 Март 2011 12:02
belalov.
Не си спомням да съм взел нещо развалено от кварталният магазин


Явно между квартален магазин и квартален магазин има разлика и моите не са твоите, щото на жена ми преди време само снимката дето не бяха лепнали да не я пускат по кварталните магазинчета, че редовно връщаше изтекли и направо развалени храни. За това от 1-2 години до кварталните магазини се ходи само за тоалетна хартия
22 Март 2011 12:11
Мнозина тук като Фаринели са обладани от внушението, че прясното мляко расте на кутиено дърво, а основният източник на доходи за харчене в мол-а е банковия кредит..
Та ако не виждат резон в написаното, за да не изпукат от глад в близко бъдеще, ще трябва или да се насочат към Терминал 1, или да отворят малък печатарски бизнес...за отпечатване на купюри от по 100 евро.
22 Март 2011 12:12
papagal е насочил темата във вярна посока. Доколкото знам, в доста цивилизовани държави си има центрове за помощ на малкия бизнес - държавни, общински или на стопанските камари. Предоставят информационни пакети, да ти е ясно какви точно са ти задълженията и какви са процедурите, комплекти документи за попълване за регистрацията, консултанти, адвокати и счетоводители на разумна цена помагат за бизнес плана, регистрацията, задълженията и данъците. Не очакваме нещо от държавата или общините, но ще се радваме да научим от вестника какво е направила БСК по въпроса

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
22 Март 2011 12:26
Малкият е средният бизнес са гръбнака на всяка икономика и това всеки властимащ го знае. Властимащият обаче знае, че в средата на малкия и средния бизнес избуяват надеждите за промени, а това хич, ама хич не го обичат.
Що се касае за аргументите приведени в статията напълно НЕ съм съгласен и не подкрепям. Естествено, те са в сегашния дух на газетата - оплюване на всичко
правено от настоящите властимащи, които необичайно за властимащи се опитват, макар и плахо, след като ги подритнат от ЕС, да направят в романизирана България.
22 Март 2011 12:54
Малкият е средният бизнес са гръбнака на всяка икономика и това всеки властимащ го знае

Това, простете, е най-голямата глупост - резултат от дългогодишно плакнене на мозъците на демократията! Гръбнакът на всяка държавна икономика са енергопроизводството, металургията, корабостроенето, самолетостроенето, машиностроенето, химическата промишленост, нефтодобив и нефтопреработване, съобщенията, туризмът! Това НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ малък и среден бизнес, байно!...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД