:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,102
Активни 447
Страници 8,005
За един ден 1,302,066
Тактики

Мисията на "Одисеята" е ясна, но стратегията напълно отсъства

Война, чиято цел е да се сложи край на страданията на хората, може понякога да постигне целите си, предизвиквайки съществени страдания на населението
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ракета "Томахоук" е изстреляна от американския боен кораб Barry към цели в Либия. Коалицията определи първата фаза на операцията срещу режима на Кадафи като успешна.
Войната в Либия започна. Тя изправи един срещу друг коалиция, в която участват европейските сили заедно със САЩ, няколко арабски държави и бунтовниците в Либия срещу либийското правителство. Дългосрочната цел, неизречена, но добре разбрана, е смяна на режима в Либия - отстраняване на правителството на лидера Муамар Кадафи и заместването му с нов режим, изграден около бунтовниците.

Мисията е по-ясна от стратегията, а стратегията не може да бъде установена от първите действия. Стратегията може да бъде налагането на зона, забранена за полети и атаки срещу командните и контролни центрове на Либия, или заедно с това преки наземни атаки по силите на Кадафи. Тези действия могат да бъдат съчетани с нахлуване и окупация на Либия.

Затова и въпросът не е мисията, а стратегията, която трябва да се приложи. Колко е подготвена коалицията, или поне някои от участниците в нея, за да сменят режима и да се справят с последствията, след свалянето на настоящето правителство? Колко сили са готови да осигурят и колко дълго са подготвени да се бият? Да си спомним, че в Ирак и Афганистан окупацията бе в основата на войната, а смяната на режима бе само началото. Възможно е коалиционните партньори все още да не са решили каква да бъде стратегията, или пък да не са постигнали споразумение по въпроса. Нека да се спрем на първите фази от войната, независимо от това колко подготвени са коалиционните сили, за да изпълнят мисията.

Както и при предишните войни, водени от 1991 г. насам,



тази военна операция започна много шумно -



коалиционните партньори публично обсъждаха основната рамка, търсеха международна подкрепа и разрешение от многонационалните организации, мобилизираха сили. Това се правеше напълно публично, защото цената на пазенето в тайна (време и евентуален неуспех) не си струва това, което може да бъде спечелено: изненадата. Изненадата е важна, когато врагът може да мобилизира съпротивителни сили. Кадафи обаче е в капан и разполага с ограничени военни възможности, така че тайната не е необходима.

В разгара на подготовката и преди да бъдат взети крайните решения, сили за специални операции бяха вкарани в Либия за две мисии. Първо, за да установят контакт с бунтовниците и да ги подготвят за събитията, които предстоят; да създадат канали за комуникация и логистика, както и да изработят следвоенната политическа рамка. Втората задача бе да се определят целите за нападение и те да се проучат, за да се осигури възможно най-актуална информация. Това, заедно с въздушното и космическото разузнаване, са в основата на войната. Знаем, че британските специални въздушни сили бяха в Либия и предполагаме, че спецчасти и разузнавачи на други държави също са били в страната.



Войната започна с два вида атаки.



Първите нападения са т.нар. атаки за "обезглавяване", чиято цел е да се разрушат или да се изолират националните командни структури. Те могат да включват и удари, чиято цел е да убият лидери като Кадафи, синовете му или други високопоставени ръководители. Тези нападения зависят от специфични разузнавателни данни за съоръженията, сред които комуникации, планиране и т.н., както и подробна информация за местоположението на ръководството. Атаките по сгради се осъществяват от въздуха, но не е задължително да се използват крилати ракети, защото те са много точни, ако целите са бавни, а сградите никъде не могат да отидат. В същото време авиацията е извън обхвата на въздушната отбрана в очакване да получи информация за още мобилни цели и когато се приближи към тях, влиза в обхват и стреля. Самолетите, които се използват, зависят от качеството на въздушната отбрана; времето, с което разполагат преди атаката, и необходимите боеприпаси. Използваната авиация може да бъде от традиционни бойни самолети или невидими стратегически самолети като американския бомбардировач Б-2 (ако САЩ разрешат да се използва).

Докато тези атаки са в ход, се осъществяват нападения над летищата, бази за съхранение на гориво и към наземните части на либийските военновъздушни сили. Въздушни нападения и атаки с крилати ракети също така се осъществяват върху радари и неподвижни ракетни установки земя-въздух. Едновременно с това самолети, създадени за унищожаване на вражеската въздушна отбрана, патрулират за още подвижни ракетни системи земя-въздух, след като ги локализират, ги унищожават. Това е много важна част от конфликта. Трябва да бъдеш мобилен и да разпознаваш наземните оръжейни системи. Те участват, когато е необходимо и според възможностите за визуално възприемане. Затова пълното ликвидиране на противоракетните системи отчасти зависи от либийците. Между мобилните системи и преносимите ракети, заплахата за съюзническата авиация може да продължи дълго, дори и ако силите на Кадафи имат затруднения да ги свалят.

Това е нещо, в което особено САЩ, а и Западът като цяло, са доста добри. Но това е началото на войната. Кадафи разполага с традиционно въоръжение и най-вече артилерия. Няма да е достатъчно да се спечели войната, като се унищожат въздушните сили на Кадафи и да се изолират силите му.



Войната се води на земята.



Въпросът е мотивацията на войските на Кадафи: ако смятат, че да се предадат е неприемливо или лична катастрофа за самите тях, може да продължават да се бият. Тогава коалицията може да реши дали иска да се ангажира и да унищожи сухопътните сили на Кадафи от въздуха. Това може да бъде направено, но никога не е категорично ясно, че ще бъде постигнат успех. В тази фаза започва да се увеличава и броят на цивилните жертви. Парадоксално е, че война, чиято цел е да се сложи край на страданията на хората, може понякога да постигне целите си, предизвиквайки съществени страдания на населението. Това не е само на теория. Точно на този етап привържениците на войната, които искат да се сложи край на страданията на хората, могат да притиснат политическите лидери, че не прекратяват страданията и не си плащат за това. Да си спомним, че Саддам Хюсеин бе мразен от света, но точно тези, които не го искаха, често не желаеха да платят цената за свалянето му от власт. Европейците са особено чувствителни на тази тема.

Тогава трябва да бъде решено дали военната операция да остане въздушна, както в Косово, или да се пристъпи към сухопътни действия. Образецът е Косово,



но Кадафи не е Слободан Милошевич и не смята,



че може да отиде навсякъде, ако се предаде. За него борбата може да бъде жизненоважна, докато за Милошевич не беше така. Кадафи и поддръжниците му може да окажат съпротива. Това е голямото неизвестно. Изборът е дали да се поддържат въздушни операции за дълъг период от време, без да се постигнат ясни резултати, или да се влезе в страната. Това повдига въпроса чии войски ще влязат. Египет изглежда готов, но между двете държави има омраза от дълго време, и египетските действия може да не се приемат като освободителни. Европейците могат да направят това. Трудно е да си представим Обама да приеме трета война в мюсюлманския свят като своя. Точно тук наистина се тества коалицията.

Ако се стигне до нахлуване в Либия, тази операция вероятно ще бъде успешна. Тогава въпросът ще бъде дали силите на Кадафи ще се присъединят към опозицията, или ще станат бунтовници. Това отново зависи от морала им, но също и от поведението им. Американците насърчиха въстанието в Ирак, като поставиха членовете на партията на Саддам - Баас в неудобна позиция. В Афганистан талибаните се отказаха от властта, без да са били разгромени. Те се прегрупираха, реформираха и се завърнаха. Не ни е ясно какво може или не може да направи Кадафи. Това е големият въпрос.

Проблемът в Ирак не бяха операциите на спецсилите. Не бе и във въздушните атаки, нито в ликвидирането на вражеската въздушна отбрана. Не бе и в разгрома на иракската армия. Проблемът бе окупацията, защото, когато врагът се реформира и бунтовниците се надигнаха срещу САЩ, стана изключително трудно да потушат въстанието.

Първите успехи обаче не ни показват нищо. Възможността от избухването на въстание съществува, дори ако Кадафи се предаде или пък бъде убит, дори и ако не се наложи инвазия и се помогне на бунтовниците. Но няма да разберем дали може да избухне въстание, докато то не започне. Единственото нещо, което ще бъде изненадващо в тази фаза на операцията е, ако тя се провали.

Решено е, че мисията е свалянето на режима в Либия. Стратегическото последствие е рутинната подготовка на война от 1991 г. насам, този път със сериозно европейско участие. Първите дни ще преминават много добре, но няма да бъде ясно дали войната е успешна или не. Въпросът е дали целта на войната да спре човешкото страдание, ще започне да причинява човешко страдание. Тогава ще трябва да се вземат трудните политически решения и тогава ще разберем дали стратегията, мисията и политическата воля напълно ще съвпаднат.
31
3403
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
21 Март 2011 20:00
С убеденост се говори за сваляне на режима - и никакви съмнения, аргументи /освен празните приказки и лозунги/, нищо за истинските причини.
------------------------------- ------
Блогът на Генек
21 Март 2011 20:30
Чиба!
21 Март 2011 20:57
Такава борба за демокрация ще падне, че камък върху камък няма да остане!
21 Март 2011 21:21
Мисията хич биля не е ясна. Обама каза, че Кадафи щял да си ходи, пентагона каза, че Кадафи можел да остане, а конгреса даже не е питан още (?!), както и НАТО. ЕС е напълно разединен.

Ясно е само, че дурачока Обама веднага трябва да се оттегли и да натопи Сарко да си сърба попарата с Камерон.
21 Март 2011 21:23
Не ни е ясно какво може или не може да направи Кадафи. Това е големият въпрос.

Продължавай да си го задаваш, полезно е за храносмилането.
То и Терзиев си го задава, и тъй като няма кой да ви отговори, най-добре е да си направите една среща в Брюксел, на кафенце и лафмоабет!
21 Март 2011 22:13
Статията е лаф-моабет. Каква стратегия срещу непредвидим ненормалник? Колко племена изтрепа из пустинята, колко града обстреля, башка изтезания и насилия. Насред южна Европа.
21 Март 2011 22:22
Кадафи съсипа медиците ни и само това е достатъчно да кажем като човеци и като българи, че е крайно време да си ходи!
21 Март 2011 22:31
Ясно е, че западняците искат нефта на ненормалника, но пък ние българите, искаме главата му.Он си знае защо.
21 Март 2011 22:38
Кадафи съсипа медиците ни и само това е достатъчно да кажем като човеци и като българи, че е крайно време да си ходи!
Вече сте в Триполи!? Бравус! А някой да е споменал сметката кой ще я плаща, с ходенето де, не на нашата фрегата. Тя не може да стигне до там заради свободата на цените и демокрацията на международните петролни пазари. А Бойко не пуска летците да му кажат на Кадафито да си ходи, що ще се провали парада за Гьоргьовден. А уж летенето било безплатно с модерната техника, като божи птички. Безплатно като вдигане на данъци.
21 Март 2011 23:59
В речи от предизборната си кампания и Обама, и Клинтън нееднократно и категорично заявяваха че започването на военни операции от президента без решение за това от Конгреса е противоконституционно, освен ако USA не е директно нападната. И бяха сывсем прави. Така че в момента при добро желание Нобеловият лауреат за мир може да бъде "импийчнат" без особени проблеми. Но повтарям, при добро желание..
22 Март 2011 00:28
Нищо не им ясно, освен, че в преднамерено ъздавания световен хаос може и да изловят някоя риба и да отложат поредния пристъп на кризата. USrael винаги е действал да навреди на всички дори и да не спечели от това за себе си. Характерната йодейска тактика.
22 Март 2011 01:13
Мда, Поморийски, хаосът е основата на новия ред....
22 Март 2011 03:08
/:/ "...Дългосрочната цел, неизречена, но добре разбрана, е смяна на режима в Либия - отстраняване на правителството на лидера Муамар Кадафи и заместването му с нов режим, изграден около бунтовниците..."
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§ §§
Че и нагли- "държавно инженерство" ще правят! Даже не крият, че искат да свалят властта в една суверенна държава-членка на ООН и да отстранят лидера й- държава, с която доскоро сключваха договориза милиарди(вкл. за износ на оръжие там!) и с чийто лидер доскоро се прегръщаха, целуваха и му правеха метани доземи в палатката му в центъра на Брюксел, Париж, Рим и т.н.?!
Що САЩ, НАТО, ООН и сие атакуваха военно военните превратаджии в Чили, в Гърция, в Турция и т.н. преди, или РЕЖИМИТЕ в Саудитска Арабия, Бахрейн, Оман и т.н. сега! А?!

22 Март 2011 03:14
Чичо Фичо и днес спекулира и изговаря лъжи. Обама от началото на либийските събития заявява, че Кадафи трябва да си върви. И днес повтаря същото, но само в пожелателен тон. Обама не поставя като задача свалянето режима на Кадафи. Разликата е огромна- да съветваш Кадафи да се оттегли и да поставяш това като основна задача през военната операция. Естествено е Пентагонът да заявява, че свалянето на Кадафи не е цел на операцията, защото Обама никога не им е поставял такава задача.
22 Март 2011 03:21
Че как няма да го свалят! Дреме им на тях за стреляни и затваряни от него. Категорически държал нефтената компания да си остане държавна собственост а на чужди компании позволявал отделно участие от 20 до 50 процента.
Освен това специалните доставки на оръжие от Франция взел, та ги възложил на Русия.
Тези неща автоматично ще се променят при новата власт, одобрена от когото трябва. Ама ми се чини, че и тия несметни благини, дето сега се пускат на либийските граждани, ще има да ги сънуват. Да ги припомня ли тук - на руски, с извинение, такъв ми е източникът.
* ВВП на душу населения 14 192 $.
* На каждого члена семьи государство выплачивает в год 1 000 $ дотаций.
* Пособие по безработице 730 $.
* Зарплата медсестры 1 000 $.
* За каждого новорожденного выплачивается 7 000 $.
* Новобрачным дарится 64 000 $ на покупку квартиры.
* На открытие личного бизнеса единовременная материальная помощь 20 000 $.
* Крупные налоги и поборы запрещены.
* Образование и медицина бесплатные.
* Образование и стажировка за рубежом за счт государства.
* Сеть магазинов для... още... още многодетных семей с символическими ценами на основные продукты питания.
* За продажу продуктов с просроченным сроком годности большие штрафы и задержание подразделениями спецполиции.
* Часть аптек с бесплатным отпуском лекарств.
* За подделку лекарств смертная казнь.
* Квартирная плата отсутствует.
* Плата за электроэнергию для населения отсутствует.
* Продажа и употребление спиртного запрещены сухой закон.
* Кредиты на покупку автомобиля и квартиры беспроцентные.
* Риэлторские услуги запрещены.
* Покупку автомобиля до 50% оплачивает государство, бойцам народного ополчения 65%.
* Бензин стоит дешевле воды. 1 литр бензина 0, 14 $.

След победата и демократизацията малцина от борците за .... (какво, за свобода ли, така и не разбрахме, разбрахме срещу кого са, но не за какво са) ще могат да си докарат тези доходи, само тези, които ще бъдат възнаградени индивидуално за услугата, а те няма да са толкова много.
22 Март 2011 04:47
Целта на мисията е смъртта на пустинникът и синовете му от мъжки пол, а не смяна на режима, демокрации и какви ли не глупости.Династията Кадафи трябва да се унищожи, за всеобщото благо, имат непростими прегрешения, и наглост , която трябва да бъде сурово наказана , преди всичко за да е за урок на други такива диктаторчета.А иначе в момента "бунтовниците" се оглавяват от довчерашни министри на кадафито, ние българите сме го гледали вече този филм.
22 Март 2011 05:25
ПОТРЕБИТЕЛ 07,
/:/ "Кадафи съсипа медиците ни и само това е достатъчно да кажем като човеци и като българи, че е крайно време да си ходи! "
............................... ............................... ............................... ..........................
Само да ти напомня, че начело на "бунтовниците" срещу властта в Либия сега са бившият правосъден министър и бившият вътрешен министър, които наскоро подадоха оставка и обърнаха гръб на Кадафи- същите те бяха изпълнителите и главните виновници за издевателството над българските медицински сестри преди няколко години!!!
22 Март 2011 06:07
cisko-"Целта на мисията е смъртта на пустинникът и синовете му от мъжки пол, а не смяна на режима, демокрации и какви ли не глупости" ". Мисионерската уж известна, но си е тайнство
Държавата Либия дължи обещетение на медиците ни, защото не е откила организатора(организаторите) на заразяването.Нервното говорене на Министъра-водач на преврата май говори на някои нещо си...Но и това не е повод да се намесва Европа.Както никoй не се меси на Саркози, когато с нужната отговорност неутрализира палежите на екстремисти в Франция! Но това е от "нанопоглед" . Тук има интересно мнение :"
...Отсюда, что совершенно очевидно, можно сделать следующие выводы, не вступающие в конфликт с теорией ГА:
- мир в Ливии большому брату не нужен, нужна разрушенная инфраструктура и беженцы в Европе;
- нефть Ливии в Европе большому брату не нужна (иначе бы в резолюции 1973 не было бы запрета на оккупацию);
- Франция и Италия в качестве победителей большому брату нафиг не нужны (вдруг до нефти доберутся?), иначе бы информационная накачка была бы на два порядка мощнее, Британия бы не показывала на Францию пальцем, а сам большой брат изыскал бы возможность для ковровых..."
22 Март 2011 06:19
"Война, чиято цел е да се сложи край на страданията на хората, може понякога да постигне целите си, предизвиквайки съществени страдания на населението
Джордж Фридмън, "Стратфор" Почти сигурно автора е чел и тук, с превод, или без
"Согласитесь - оккупационные войны будут означать, что главная задача США - продолжительная и масштабная война - состоялась. Они, естественно, будут помогать, они обязательно будут среди победителей - но воевать-таки придется Европе. И очень долго. И серьезно.
http://el-murid.livejournal.com /96126.html
22 Март 2011 06:29
Динаин,
ти да не си въобразяваш, че си пак в кибуца на изпитателен срок?
Адвокат,
пак опираме до познатото йезуитско "Целта оправдава средставата".
-------------------------------
Блогът на Генек

22 Март 2011 07:52
кой го е правил този превод?!?!
само не мен ли ми звучи малко странен този български?!?!
22 Март 2011 09:24
Орфейчо, славейче неземно -- в мътна вода най-добре се лови риба / и то голяма/, затова е този хаос. Печалбите на някои компании ще са много яки, а правителствата, които по принцип са им слуги, се надяват, че така ще се закърпи кризата /-сегашната и предстоящата/. Това е новата философия на йудейско-масонските господари на вселената -- повече хаос и в паузите здрав световен ред. Девиза на анархистите -- "анархията е майка на реда".
Наш Боко се съобразява с факта, че ние нямаме такива компании, нямаме и с какво да участваме в коалицията, а предстоят и избори. Народецът ни по традиция си е миролюбив и чувствителен към справедливостта, но за съжаление - боязлив.
22 Март 2011 11:32
Трудна работа ще е да го свалят този вампир. Поради няколко причини. Първо, няма силна алтернатива, включваща военна сила и добре подготвени военни - всички такива са при Кадафи. Да не говорим, че "бунтовниците" са симпатични не сами по себе си, понеже са същите изроди, ами защото са срещу Кадафи. Второ, само с удари от въздуха няма как да стане това, а пък през сухопътна операция - още по-малко. Трето, Кадафи е оцелявал и в други напечени ситуации, плащал си е и тепърва ще се цепи коалицията срещу него - така ще стане ясно на кого си е плащал. Предимно на италианци, разбира се, но със сигурност и в други е инвестирал. Очертава се дълга, дълга агония и обезверяване на силите срещу Кадафи от липсата на постигнати цели.
22 Март 2011 12:20
Точно пък италианците най го мразят кадафито, до сега ги изнуди с около 10 милиарда, уж така щял да спира нелегалните емигранти....И магистрала за милиард му построиха даром, катери му подариха , и пари му броиха .....е , сега дойде време да му го върнат тъпкано.Нефта и газта не са толкова важни, по важното е той и синовете му да бъдат убити, няма значение дали мястото му ще бъде заето от някой от най-приближените му.
22 Март 2011 13:34
нали съм си профан, и в тази статия не можах да открия сламка да разбера какво символизира това название - "зората на одисей", одисеята ли да търся не знам.
22 Март 2011 13:46
Името на операцията е случайно.Според системата за названия в Пентагона се е получила думата Одисея..а зората е била избрана по случаен признак. Както казват руснаците: " каждый со своими тараканами "
22 Март 2011 14:00
*** Не разбрахте ли, че Кадафи трябва да си ходи за да може друг да лапне петролните полета. За десетки години напред за САЩ няма друга валута освен "петродолар "

Редактирано от - sybil на 22/3/2011 г/ 15:13:09

22 Март 2011 14:40
Само да ти напомня, че начело на "бунтовниците" срещу властта в Либия сега са бившият правосъден министър и бившият вътрешен министър, които наскоро подадоха оставка и обърнаха гръб на Кадафи- същите те бяха изпълнителите и главните виновници за издевателството над българските медицински сестри преди няколко години!

Параграфе, параграфе, баш ти ли реши кои са ВИНОВНИЦИТЕ (за изпълнители не споря). Как па не се посвени пред ника си, че да се произнасяш за вини!
Апропо, май същият правосъден министър пръв заяви , че цялата истерия покрай заразяването била дело на тогавашната либийска власт. Доколкото ми е известно, Кадафи не е променил позицията си. Та това може би ще ти обясни въпроса за вината....
22 Март 2011 15:46

reporter, първоначално тази военна операция е носела името на Моисей, но в последния момент наследниците му са призовали коалицията да спазва авторските права, настоявайки тя да плати такса.
22 Март 2011 16:29
Ега ти мисията! Да сменим този Полковник с нов Полковник. Гадният кучи син с наш гаден кучи син. На тази калпава мисия как да и изработиш читава стратегия.

Все повече започвам да си мисля, че целта не е да се свали и още по-малко - убие Кадафи. Просто с възрастта старият негодник е станал трудно управляем. Грандоманията и параноята му вече пречат на ... бизнеса. Нищо лично, Полковник, просто бизнес. Станал си вреден за народа си? Неприятно, но ще го преживеем. Станал си вреден за бизнеса. Непростимо, ще вземем мерки. Ако се съгласи да си плаща, както си е плащал и до сега, но повече, може и да остане на доизживяване. Ако ли не - през петнадесет дни за по пет дни ще бъде бомбардиран. Докога? Докато боеприпасите с наближаващ срок на годност ни привършат, как докога.
23 Март 2011 00:32
Г-да, най-важния извод от тази нагла статийка е, че не закона управлява света (така, както ни се рекламират) а силата. Уж Либия е нападната с мандат от ООН, а законите на ООН нямат значение. По законите на ООН не може да се сменя власт на никоя членка. Точка! Смисъла на целия цирк е да се прати сигнал: който не ни върви по водата – ще ни яде нискообогатения уран. Във всяка държава може да се намерят недоволни от властта лумпени. Тази политика важи и за България, ако не се ориентира добре в обстановката ще има материални санкции, ако сме упорити в „неразбирането” – ще има нискообогатения уран. Това е Новия Световен Ред за който мечтаеше Хитлер. Ние вече сме го постигнали, както пише и на еднодоларовите банкноти.
„Решено е, че мисията е свалянето на режима в Либия.” Кой го е решил? Не е ООНто, защото това не е по устава му.
„Тогава коалицията може да реши дали иска да се ангажира и да унищожи сухопътните сили на Кадафи от въздуха”. no fly zone не означава унищожаване на сухопътните сили. Какво означава „all possible means”? Това поръчка за салата ли е или решение на сигурност на ООН.
По американските уеб сайтове масово се раздухва, че едва ли не ООНто е заставило САЩ да се намеси, и те нали ги знаете, нали са добри души, пак се жертват да създадат още една демокрация. Най-лошото е, че си вярват.
„коалиционните партньори публично обсъждаха основната рамка, търсеха международна подкрепа и разрешение от многонационалните организации, мобилизираха сили.” Тук безочието е върховно. Знае се (който се интерисува), че ООНто е маша за прокарване на интереси, придаване законна форма на агресиите. Когато ООН има различно вмение от САЩ – тогава ще чуете оплаквания, че САЩ давали много пари на ООНто, а нищо не се вършело. Така, че в случая с Либия САЩ са доволни от ООНто. По време на историите с Ирак САЩ изнудваше с напускане на ООНто. Щеше да си прави свое ООН заедно със собственните си помияри. За наша „чест” май и ние щяхме да сме в него. Прави са 5те държави от съвета за сигурност дето се въздържаха, тази концепция „all possible means” не предвещава нищо добро.
Бас държа, че вече BP и Total са си поделили Либия като баница и вече банките отпускат кредити за добив на нефт.
Кое стана първо, протестите или намесата на английските служби в Либия? Каква е връзката м/у двете?
„Знаем, че британските специални въздушни сили бяха в Либия и предполагаме, че спецчасти и разузнавачи на други държави също са били в страната. ” От други източници е ясно, че са в Либия от 3 СЕДМИЦИ за насочване на огъня от самолети и ракети. Това му се вика агресия и намеса във вътрешните работи на независима държава. За тях разбира се закони няма. Законите са за дребната риба. Иначе са силни по уроците за принципност.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД