:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,167
Активни 445
Страници 6,070
За един ден 1,302,066

Тази война не е наша! Мерси

На Саркози вече и Кадафи няма как да му помогне да спечели изборите
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Саркози изживя своя миг на световна военна слава, колкото да даде старт на войната срещу Кадафи, след което американците поеха командването. Масираните удари се нанасят от крилати ракети на американски бойни кораби и управляеми бомби на бомбардировачи и изтребители. Франция се ограничава с патрулиране на изтребители над Либия и с единична стрелба по наземна бронирана техника.
По всичко личи, че българи няма да маршируват тази година на 14 юли по Шан-з-Елизе на парада на победата срещу омразния либийски режим на Муамар Кадафи. Причините са две: първо, България не се нареди под знамето на коалицията на желаещите, издигнато от президента Никола Саркози; второ, съмнително е, че ще има триумф под Триумфалната арка.

Въпреки че ще отсъстваме от тържеството, трябва да се поздравим с рядък успех - за първи път от много години българско правителство показа външнополитически разум, изправено пред въпроса дали да угодничи на великите сили за сметка на националните интереси. Оказа се, че не е гибелно за държавата да заяви още в самото начало: "Тази война не е наша! Мерси." Урокът от Ирак, за който платихме 1,5 млрд. долара чрез принудително опрощаване на дълговете му, изглежда си е струвал парите. Нашите управляващи са разбрали, че ако войната е далавера за някого, печелившите не са ординарците, дори и да са се наредели до победителите. Тях ги търсят да измият съдовете от военния разгул, в който няма как да играят съществена роля. Този път българското правителство постъпи честно, като заяви, че няма да участва в бойните действия, но се записва отсега за измиването на посудата при евентуална хуманитарна мисия.



Моментът за такъв изящен дипломатически ход



бе много подходящ. Операцията "Зора на одисеята" има мандат от ООН само за налагане на забранена за полети зона над Либия и изрично "изключва чужди окупационни сили под всякаква форма и на която и да е част от либийската територия". Тъй като имаме овехтяла съветска бойна авиация и западни военни кораби втора и трета ръка, няма как да се включим в хирургически точни удари, които са по силите на високотехнологични армии. Тренираните за патрулни мисии зад граница наши рейнджъри пък не могат да нарушават резолюция на ООН и да окупират Либия. Така че... sorry.

Саркози вероятно би се радвал и само на политическа подкрепа, за да се види, че го признаваме за световен лидер, но и тук би трябвало да поднесем извинения. Първо, той беше лидер само колкото да изтича пред строя и да хвърли първия камък, а след това се оттегли зад гърба на американците, макар и да им беше неприятно да излязат на преден план в трета война с ислямска държава (едновременно с Ирак и Афганистан). Помпозно и кухо прозвуча неговата декларация на Парижката среща в събота: "Франция е готова да поеме своята роля, своята роля пред Историята". Тази роля продължи по-малко от 24 часа.

Второ, лидерството му не е за пред света, а за пред французите, които вече са му взели мярката и не го броят годен за още един мандат. На него му се иска да извиси политически ръст до президентските избори догодина, но първият тур на кантоналните избори в неделя потвърди катастрофалното му смаляване, въпреки че съвпадна с началото на удара по Либия. Саркози почти е изгубил шанс да се бори за първото място, но надеждата му е поне да не остане трети, защото само един процент го дели от Националния фронт на Марина льо Пен. Все още няма доказателства, че Кадафи е финансирал първата му президентска кампания, но в сегашното си отчаяние той разчита още повече на либийския диктатор, за да си върне силата на следващите президентски избори. Затова почти го помоли да има предвид, че въпреки въздушните удари дипломатическата врата остава отворена, за да си отиде колкото може по-бързо.



Тук обаче има парадокс:



докато дните на Саркози са преброени, защото се знае точно кога изтича мандатът му през 2012 г., политическото дълголетие на Кадафи е неопределено. Коалицията на желаещите няма нито ясно изразено желание, нито мандат да свали от власт либийския лидер и той може да продължи да управлява дори само част от страната, ако се стигне до нейното разделяне на източна (Киренайка), където са бунтовниците в Бенгази, и на западна (Триполитания), където е неговият бастион. Въпросът е кой ще отиде да го извади от бункера, както стана със Саддам Хюсеин в Ирак. Не бъде ли заловен и отведен на съд (вероятно в Хага), либийският вожд би могъл да се съпротивлява с години. Той вече е живял в международна изолация и знае как да не умре от глад. Надеждата, че арабски държави ще пратят войски да свършат наземната работа на западните сили, угасна още след първите бомбардировки, когато Арабската лига загуби войнственост срещу Кадафи и осъди ударите заради невинните жертви.



Защо България е толкова неблагодарна към Саркози,



след като именно неговата решителна намеса избави от либийски плен шестимата български медици? И тук има две причини. Първо, за разлика от него тя не успя да закрие навреме посолството си в Триполи и да върне всичките си сънародници, защото стотици предпочетоха военните неудобства в Либия пред мирните мъки в родината (тук е важно да се забележи, че има разлика дали се връщаш в България или Франция, като по равнище на живота Либия остава по средата). При тези условия една по-голяма войнственост на България би заплашила не шестима, а стотици българи воглаве с посолството да станат заложници на Кадафи, и то при липса на всякаква надежда да бъдат избавени от Саркози.

Второ, премиерът Борисов и президентът Първанов са прави да напомнят, че по отношение на Либия западната намеса закъсня твърде много. Едва ли имат предвид, че е трябвало с бомби и ракети да бъдат освободени нашите медици, а че "тихата дипломация", която ни се налагаше от големите столици, всъщност служеше за параван на Франция, Великобритания, Италия и други държави да правят бизнес с Кадафи. Едва когато българските власти се осмелиха да заговорят на висок глас за грубото потъпкване на човешките права на нашите граждани, тяхното пленничество започна да създава публично неудобство на западната далавера. Те бяха освободени за 24 часа, като за целта не се наложи дори да се намесва пряко Саркози, а прати бившата си съпруга Сесилия (с която вече бе в подготовка за развод) да свърши работата.



Неслучайно милиардите долари на клана Кадафи,



замразявани по света, се намират в Италия, Франция, Великобритания, САЩ и другаде, но не и в България. Натам са текли неговите петродолари, а България бе заставена дори да откупи медиците си, като задраска либийски дълг за близо 60 млн. долара. Що се отнася до приятелите на Саркози в Бенгази, които той призна за легитимна власт в Либия, имаме право да запазим резервите си към тях, защото по варварското им отношение към нашите медици трудно можем да ги различим от режима на Кадафи. Ако тяхната революция беше сварила нашенците още в затвора, вероятно трикратните им смъртни присъди щяха да бъдат изпълнени, както настояваха жители на Бенгази на "спонтанни" демонстрации.

Саркози може да ни се цупи, но в кризата с Либия харесваме повече позицията на Германия. Канцлерката Ангела Меркел, която също е поставена на изпитание пред своите избиратели, не ни въвлича в припряна военна авантюра заради личната си политическа съдба. Ето една видима полза от влиянието, което тя има над Бойко Борисов.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
През декември 2007 г. либийският лидер Муамар Кадафи бе на посещение в Елисейския дворец при президента Саркози.
 Светослав Терзиев
174
10001
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
174
 Видими 
21 Март 2011 19:48
Добре де, а теляци не им ли трябват на Коалицията? Специално за този географски регион имаме много общо в организацията на банята и специфичните процедури, а и след един хубав сдружаващ дюнер добра баня си е нещо друго ...
21 Март 2011 19:57
Статията -
Сега ми е интересна реакцията на амбразурчиците. Хем тичат да помятат опашка пред новия голям брат, хем вождът им нещо не припка пред строя...
------------------------------- ----
Блогът на Генек
21 Март 2011 20:10
Звездният миг на Терзиев дойде... като че ли България се противопостави на Франция, конкретно Саркози, в някакво отношение. Не стана за циганите, не се получи за Шенген, но ето дойде Либия и серията объркани послания на ББ. Но... звездният миг не се състоя, защото точно по времето, когато е качена горната записка, правителството излезе с официална позиция подкрепяща акцията.
Има едно сериозно възражение срещу позицията, артикулирана необмислено от ББ и лекомислено повторена от Терзиев: нямаше никакви условия за по-ранна акция срещу Кадафи. Удар срещу Либия, независимо от правдивите в западни очи основания не би бил приет от редицата арабски диктатори, пазещи властта за себе си и синовете си и опасяващи се: "Ами ако аз съм следващият". Та баянията на тема "Ма защо не по-рано?" са всъщност реторични въпроси.
Ма била европейската (и френската политика в частност) опортюнистична - ми такава е. Но смешно е г-н Терзиев да громи опортюнизма в политиката от въображаеми високи позиции. Биографията му настрана, но неведнъж и той самият е призовавал . че сега бил удобният момент да капитализираме едно друго в политически план.
21 Март 2011 20:15
Много прочувствена статия, но с няколко пропуска:
1. На никого не му пука дали БГ ще участва или не. На никого не са притрябвали шепа архаични съветски хвърчила, които най-много да се разпаднат над Триполи и да трябва да им се спасяват пилотите или да стане друг сакатлък.
2. "рядък успех" е наивно да се обявява на този етап; операцията започна само преди 2 дни, а Терзиев вече направи равносметка и тегли чертата. Смешно.
3. Тъпа забележка за опрощаването на иракския дълг: сякаш ако не беше участвала, България щеше да има по-добри шансове да си събере борча от новото правителство на Ирак?! Пълна глупост или по-скоро елементарна демагогия.
21 Март 2011 20:17
Геновева,
за "логистиците" днес нали се разбрахме, че може би карат ффтори семестър из Ирак нейде! Откъде толкоз хай тек персонал да намерим за толкова кратко време - и нашите възможности не са неограничени.
Иначе за "правилната" ни реакция - че каква друга бе джанъм?
И трите файтона пехота ли да пращаме, или цялата фрегата или оня самальот дето е за парад - а на 6-ти май без парад ли ще останем, щото армията ни на война?
21 Март 2011 20:20
В замяна на това, ще спечелим мира! Уморихме се да печелим битки и да не ни пленяват знамето.
21 Март 2011 20:21
Терзиев, отлично ! А каква деклрарация е пуснало правителството късно след обяд и кой е диктувал / очевидно Бойко не е автора / - няма значение . Духът от бутилката вече е излязъл. Терзиев е пропуснал само да отбележи , че с един удар , Кадафи сваля от картата двама президенти - Саркози и Медведев. Направо си е бинго за един бедуин .
21 Март 2011 20:24
а никого не са притрябвали шепа архаични съветски хвърчила


Ами Диньо не са по архаични от тези, които Аню се кани да купи от щатите.

Статията е добра

И пак казвам, като оня ден, за да си франкофон не е необходимо да си саркофон Само предупреждение
21 Март 2011 20:33
Тренираните за патрулни мисии зад граница наши рейнджъри пък не могат да нарушават резолюция на ООН и да окупират Либия.


- резолюцията няма общо с окупация ве р. 1973
21 Март 2011 20:37
Статията е много хубава! Харесва ми елегантния и ненатрапчив стил на автора


За аргументите му

Редактирано от - Rainbow на 21/3/2011 г/ 21:20:21

21 Март 2011 20:41
Урокът от Ирак, за който платихме 1, 5 млрд. долара чрез принудително опрощаване на дълговете му, изглежда си е струвал парите.

Ами те тези неща се уточняват в началото: участие във войната срещу връщане на дълга. Опрощаването на дълга беше проява на такова безгръбначие, че дълго време ми беше трудно да повярвам, че ни управляват чак такива идиоти.
21 Март 2011 20:41
Тия да не са по-добри, а? Нажмите здесь
21 Март 2011 20:43
След падането на Бонапарт светът е видял от Франция само поразии, и сега не е изключение. САЩ трябва да се оттегли веднага и да я осъди, като в 1956 г. за Египет. Сарко и Камерон са пътници вече.
21 Март 2011 20:54
Фичка, Медведев има ли билет, тоо ?
21 Март 2011 20:55
Що се отнася до приятелите на Саркози в Бенгази, които той призна за легитимна власт в Либия, имаме право да запазим резервите си към тях, защото по варварското им отношение към нашите медици трудно можем да ги различим от режима на Кадафи. Ако тяхната революция беше сварила нашенците още в затвора, вероятно трикратните им смъртни присъди щяха да бъдат изпълнени, както настояваха жители на Бенгази на "спонтанни" демонстрации.

Ето тоз бисер на манипулацията съм го пропуснал. Винаги подобни условно-вероятностни конструкции в минало-несбъднато са ми били смешни. А в случая тази е особено жалка, като се има предвид , че едно от първите изявления на "преродилия се в революционер" бивш министър на правосъдието беше, че режимът на Кадфи бил виновен за СПИН епидемията в Бенгази. Защо го заяви никой не си и зададе този въпрос - дали защото нямаше още българи, работещи тогаава в болниците на Бенгази - това никой не се опита да обясни. Но хубаво е помним това изявление, особено, ако е изречено от бъдещия президент или министър-председател на Либия.
21 Март 2011 20:55

От днес вече има.
Аналогията с 1956 е просто натрапваща се.

Редактирано от - Don на 21/3/2011 г/ 20:57:50

21 Март 2011 20:59
Терзиев
ББ да се стегне малко. Стига е подпръцвал постфактум с фалшиви газове, взети назаем от дупедавчето Ники, негов пишман МИНИстер.
21 Март 2011 21:04
"...българи няма да маршируват тази година на 14 юли по Шан-з-Елизе на парада на победата..."
..............
Светославе, за статията, ама само идиот би направил парад на мършата, останала след "демократизацията" на Сомалия, Ирак и Афганистан - то ковчези и сакати не ги канят на паради, а пък на петролните хиени паради не им трябват - те си смучат тихо и напоително, като атлантически пиявици...ех, да бяхме и ние поне на пиявиците братовчеди, ама на нас ни се падна съдбата да сме управлявани от същества от неизвестен етнос /двамата Монювци - Паси и мадридский/ и от неизвестен пол /стефънтафровчета, киякстефчовчета и надеждонеиские/!!!
Грузин - это професия!
Еврей - это исскуство!
Чукча - это диагноз!
Болгар - это судьба!
21 Март 2011 21:12
Терзиев
Хубаво е, че в България има все още журналисти и хора като теб.
21 Март 2011 21:19
Според Терзиев България няма дъ мърширува на 14 юли по Шан-з-Елизе на парада на победата, но според в. Стандарт щъ мърширува.....
Натиснете тук
21 Март 2011 21:24
но според в. Стандарт щъ мърширува.....

Да не би доставката на Eco Toi да им е поръчана?
21 Март 2011 21:27
Самият факт, че един яростен анти-бойковист и анти-герберист като г-н Терзиев този път признава правилния ход на Борисов, е значим (поне за мен) ! Отдавна авторът не е бил така обективен към действията на премиера. Което не значи, че всичко в статията е 100% истина, но има доста добри попадения !
21 Март 2011 21:29

Сарко и Камерон са пътници вече.

Като Клинтъница . И тя пътува трети месец вече. Чичолинчо я увОлни.
И Ворлик пътува. За Боку и досието, да не говорим.
Те са пътници от три години.

Смешник!
21 Март 2011 21:31
Саркози нямаше как повече да оцелее след унищожителната критика на Терзиев, от една страна, и на Борисов, от друга. На другия ден той си подаде оставката, натири Карла с думите "Льо ноблес оближ" и влезна в манастир.
21 Март 2011 21:32

Я! и в Троян имало Пратер...
21 Март 2011 21:32
Тази война не е наша! Мерси

Точно и ясно! Защо да се разтягат локуми!
21 Март 2011 21:33
...но има доста добри попадения !

Страхотни попадения! На пет метра встрани от мишената!
21 Март 2011 21:35
натири Карла с думите...

Но пък и верен на себе си, й метна една прощална е*ня...
21 Март 2011 21:36
Не знам защо, но като чуя „Саркози“ и инстинктвно правя асоциация с „декоративно петле“
21 Март 2011 21:37
А ако пък и го видиш...
21 Март 2011 21:38
а бе хора, стига с тея опростени 1, 5 млрд. на ирак. излагате се. проверете и тогава пишете.
21 Март 2011 21:40
Вие си приказвате, но сте пропуснали един много важен момент.
Българи ВИНАГИ са се били в чужбина и то специално в Африка, но под друга форма и то не един или двама, а ЗНАЧИТЕЛНО повече.
21 Март 2011 21:43
Светослав Терзиев
21 Март 2011 21:43
Саркози опропасти престижа на Франция за едно поколение напред
21 Март 2011 21:44
Не знам защо, но като чуя „Саркози“ и инстинктвно правя асоциация с „декоративно петле“


На външен вид ми прилича на Соломон Паси, що ли
21 Март 2011 21:46
Само да подскажа, за да не влизаме в излишни дискусии, че американския капитан Ричард Филипс на датския кораб, плуващ под УСАняшки флаг с 20 моряка, които успяха да си възвърнат контрола над кораба, беше освободен благодарение на поръчан от .... Франция 27 годишен снайперист с български ориджин, ама УСАняка не сака да си го признае.
Както виждате шпионската професия е ТОП Прайорити.
Тука сте само интелигенти и не е необходимо да подсказвам по-нататък...
21 Март 2011 21:47

Ето защо Натиснете тук
21 Март 2011 21:48
За разлика от Сеголен Роял (наша другарка), Саркози знаеше, че Испания се намира в ЕВРОПА.
21 Март 2011 21:51
Запомнете правилото! По добре един умен ВРАГ, отколкото 100 глупави ПРИЯТЕЛИ! Натиснете тук
21 Март 2011 21:51
"...Франция се ограничава с патрулиране на изтребители над Либия и с единична стрелба по наземна бронирана техника..."

Не се притеснявайте г-н Терзиев. Най-голям брой кораби са френските които от първия ден на офанзивата започнаха да бълват несметен брой ракети и не са спрели. Самолетите се редуват от четири различни бази и ви гарантирам че не си поплюват, колкото за това как ще се развиват нещата, мога да ви кажа че френските подводници вече са на място и стрелят по 31 военни обекта, а самолетоносача Charles de Gaulle е вече на път и след 24-48 часа ще е операционен.
Не съм за тази война но мога да ви посъветвам да не подценявате инициаторите и.
21 Март 2011 22:00
Ехх гопдост френска
"Мажино" 2 И то на водата! Верно!
21 Март 2011 22:02
парад без наш Пръцко не е парад
21 Март 2011 22:04
Мето от Факултето, благодаря, не че не се досещах, ама нямах нагледния материал любезно предоставен от теб
21 Март 2011 22:06
На Шан-з-Елизе-не, на Червения площад-да. Някои още не са разбрали, че България е в НАТО от 7 г., живеят си във Варшавския договор. Путин не ходи ли на крака на при диктатора, не сключи ли сделки за милиарди.
21 Март 2011 22:09

"МЪЧА" се да разБЕРА Сарко.... и до някъде го "ОПРАВДАВАМ"---та нали при освобождаването на мед-сестрите бившата му жена се срещна на четри очи с КадаФчо....
21 Март 2011 22:14
Сарко е пич!
За къде е това Натиснете тук без това Натиснете тук
21 Март 2011 22:15
Българи ВИНАГИ са се били в чужбина и то специално в Африка, но под друга форма и то не един или двама, а ЗНАЧИТЕЛНО повече.

А някои дори издадоха и книга за това
21 Март 2011 22:21
Бобчо за кво намекваш?
Ми то ако разбираме едно и също -то това си е в темелите на френския протокол бе, изисканост и изтънченост преди ффсичко. Колкото до броя на очите, за такива сделки които се сключиха и както сега се разбира и за едни "пари от тъщата" - ми то за тея суми много очи биха се затворили, дори и без да го изисква протокола.
Е няма се прайм на ориенталци сега я!
21 Март 2011 22:21
Заглавието е трепач

А дълга на Ирак към нас беше не $1, 5 млрд, а 1, 7 млрд. Дълга на Либия беше $560 млн и всяка зима се топеше като сняг. И в двата случая ТЮ-ТЮ, но знаем демокрацията изисква жертви..
21 Март 2011 22:22
Аз доста отдавна не съм чел лоша статия на Терзиев тука.Светльо
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД