Пепа Пенчева и съпругът й Евгени живеят в центъра на Сливен. Те нямат нищо общо с похитителя от разиграващата се в града им драма със заложници. Не познават и никого от пострадалите в банковия клон. Но точно драматичната история превърна семейния им дом в най-търсеното от журналистите място за последното денонощие.
Откакто 28-годишният Стефан Петров нахлу в банката, огромно пространство в центъра на Сливен бе отцепено от полицията. Така не само бе обезопасен районът наоколо, но и репортерите бяха лишени от каквато и да е възможност за пряка видимост към мястото на инцидента. Това заплашваше новинарските емисии на основните телевизии и особено първите страници на вестниците да останат без картина от случващото се. На улица "Драган Цанков", където се развиха събитията, има само две места, откриващи директна гледка към банката. И това са балконите на два частни апартамента.
В единия живее семейството на Пепа
Именно техният дом се превърна в централно място за предаване на горещи репортажи от Сливен. Тя разказа, че със съпруга си дори не се поколебали, когато взели решението да отворят широко входната врата, за да може всеки да ползва този оказал се златен балкон за снимки. "Първоначално мъжът ми случайно позна репортера на Нова телевизия Васко Иванов, който отчаяно търсеше някакво място, за да снима. Повика го горе, а след него дойдоха колеги и от останалите телевизии. Не можех да им откажа, защото знам какво е да си в труден момент, когато трябва да свършиш работата си, а ти се пречи", обяснява Пепа. Тя работи като акушерка в местната окръжна болница и е била на смяна, когато там докарали ранения охранител на банката. "Ние се готвехме за друга операция, но в този момент анестезиолозите ни предупредиха, че първо ще бъде опериран раненият. Така още в сряда отблизо се сблъсках с тази трагедия, което вероятно ме накара и да помогна на журналистите".
В Сливен помнят и друга драма. В началото на 90-те в града бе отвлечен петокласник. Похитителят му го държа почти цяла седмица в багажника на автомобила си. В онези години началник на полицейското управление в града бе Сашо Александров, който вчера бе неотлъчно край загражденията в центъра.
Разигралият се екшън в Инвестбанк доведе в Сливен всички национални медии, а местните хора получиха идеалната възможност, за да изплачат и някои други свои големи проблеми. От повече от година градът е разкопан.
Много от централните улици са непроходими
Жителите с надежда гледаха към репортерите, които щъкаха насам-натам, за да правят анкети с очевидци. Докато описваха какво изпитват покрай драмата, хората нареждаха обичайните си оплаквания и за изкопаните улици, и за кмета Лечков, който така и не взимал мерки да ги асфалтира.
Самият Йордан Лечков също се появи край отцепения район в центъра, но инкогнито - с небрежно облекло и нахлупил шапка, така че почти никой да не го разпознае. За едни случилото се в банката бе голяма драма, но за Лечков, чиято слава напоследък бе доста повехнала, бе повод да напомни за себе си. "Бойко Борисов ми пристигна на крака и вече е решено - можете да напишете, че ще се кандидатирам отново за кмет", каза той. След като приключи с главната за него тема, кметът на Сливен обърна внимание и на екшъна. Именно той първи разкри, че нападателят в банката не е сливенският наркоман Иван Красивия, за когото Лечков говореше, като че ли се познават много добре, а 28-годишният Стефан Петров от новозагорското село Кортен.
Кортен всъщност е голямо и все още относително многолюдно за стандартите на България село. От вчера жителите му, които си знаят всичко един за друг и, общо взето, нямат кой знае какво ново да си разкажат, намериха голяма тема за разговор. Техният съселянин Стефан - най-кроткото момче на селото, се оказа човек, когото досега явно не са познавали.
В селото научили за драмата покрай приятелите на Стефан
Най-напред сутринта се появили негови колеги от Нова Загора, за да го търсят, понеже не отишъл на работа. После към обяд той пък позвънил на няколко момчета и ги помолил да отидат в Сливен. Искал да се види с тях, след като освободи заложниците. Така всички разбрали кой е анонимният нападател от телевизионните репортажи. Звучал отчаяно и като човек, готов на самоубийство.
Баба Денка, която живее точно срещу неговата къща, го е видяла последна в сряда, часове преди да нахлуе в банката. "Носеше някакъв сак. Стори ми се странно, та го попитах какво е помъкнал в него, а той ми вика, че сложил едни инструменти, които щял да носи на колегите си. Де да знаех какво му се е въртяло в главата, та да го уговоря да се кротне", кахъри се тя. Стефан е сирак от четири години, след като почти едновременно починали и двамата му родители. В края на миналата година теглил заем, за да замаже къщата си, купил си и мотор. Иначе в селото знаели, че живее бедно. Работел в охранителна фирма в Нова Загора, но редовно се оплаквал, че там им бавят заплатите. В сряда сутринта бил на писмен шофьорски изпит и го скъсали.
Баба Денка е убедена, че именно провалът на теста е пречупил нещо в главата му и го е накарал да вземе безумното решение да обере банка. Всъщност по-късно вчера стана ясно, че Стефан не е искал да обира банката. Дори помогнал на полицията да изнесе парите от трезора. Действителният му мотив да отиде в банката и да задържи седемте служители остава тайна. МВР не желае да дава данни по този въпрос и 24 часа поддържаше версията, че става дума за опит за банков обир, при положение че няколко часа след инцидента е било ясно, че не става дума за това.
"Ама ако него банките са го притискали да връща парите от заема, а е нямал откъде да вземе, разбирам го, че се е отчаял напълно. Обаче пък никога така и не дойде да се оплаче, да поиска някаква помощ. Тих и саможив си беше. И с момичета не съм го виждала да дружи", разказва баба Денка. Тя го знае от първия момент, в който родителите му го довели в Кортен, след като го осиновили. Тогава бил едва на 20 дни. Те толкова дълго чакали дете, че когато успели да вземат Стефан, не можели да му се нарадват и го обсипвали с много обич и внимание. "Поне докато бяха живи, той не ги разочарова в нищо", смята жената.
Два дни, които разтърсиха Сливен
Ех авторе, авторе. Сливен е разтърсван вече петнайсетина години от земетресенията и цунамитата на некадърно и крадливо управление. Пък ти си мислиш, че тази криминална дреболия била разтърсила Сливен. Но откъде да го знаеш, като не излизаш от София. Пък и да излезеш ползата е минимална. Ето, ти в конкретния случай, отиваш до Сливен и после пишеш, че кмета щял пак да се кандидатира. Ами че това си е баналност откъдето и да го погледнеш. Всички знаят, че Лечков ще се кандидатира отново за кмет. Той го е заявявал официално поне десетина пъти през последните години. Можеше да го напишеш и без да се срещаш с Лечков. Сега остава да намериш някой действащ български кмет, който няма да се кандидатира отново и току виж спечелиш наградата за най-велик репортер на републиката.