Ситуацията в Португалия, която има един от най-големите държавни дългове в ЕС, се превръща в показател за дълбочината на кризата, смята "Уолстрийт джърнъл". Начинът, по който страната ще се справи с икономическите и политическите трудности, ще покаже доколко силно е влиянието на кризата с дълга върху еврозоната. Според изданието кризата или ще се ограничи с трите сравнително неголеми държави Гърция, Ирландия и Португалия, или ще удари икономиките на по-големите и по-възлови държави в ЕС. Германската канцлерка Ангела Меркел изрази съжаление, че е отхвърлен планът за икономии на Сократиш, описвайки го като "правилен и смел".
Събитията в Португалия може да застрашат и развоя на започналата вчера двудневна среща на Европейския съвет в Брюксел. Европейските лидери може да се окажат неспособни да вземат трудните решения за дълговата криза в еврозоната, която продължава повече от година. А целта на срещата бе да изготви общ отговор на тази криза. Освен това те ще обсъждат военната операция в Либия. От месеци европейските лидери говорят за окончателно споразумение по "широкообхватния пакет от стъпки, за да се предотврати разширяването на кризата в други страни от еврозоната". Но проект на заключения документ за срещата в Брюксел показва, че окончателно решение за спасителните механизми на еврото ще бъде взето най-вероятно малко преди крайния срок през юни. Малко вероятно е освен това на сегашната среща да бъде взето решение за намаляване на лихвите върху спасителния заем за Ирландия, която отказва да увеличи корпоративните си данъци.
РИКОШЕТ
Проблемите на Португалия могат да усложнят финансите на съседна Испания, която е четвъртата по сила страна в еврозоната. Рейтинговата агенция "Мудис" понижи вчера кредитния рейтинг на 30 испански банки и предупреди, че правителството може да не успее да помогне на всяка закъсала банка, предаде АФП. Експерти смятат, че бюджетните разходи по възстановяването на закъсалите банки може да се окажат по-големи от очакванията на правителството, а това би довело и до увеличаване на държавния дълг. Според "Мудис" за рекапитализацията на банките ще трябват около 40 млрд. евро, а в най-лошия случай - между 110-120 млрд. евро. Мадрид твърдеше, че ще са достатъчни максимум 20 млрд.