:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,744,066
Активни 610
Страници 533
За един ден 1,302,066
Опит

Нямат край абсурдите в приема за забавачките

Мисия "детска градина" е почти невъзможна заради недомислиците в системата
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
В комисията по дискриминация вече има две жалби, че децата не са равнопоставени при приема в детско заведение.
През март Мария Атанасова навърши 3 годинки. Тя е едно от стотиците деца на София с профил в системата за кандидатстване в детска градина и има големи шансове да се уреди с място в I градинска група, защото е събрала цели 9 точки от различните критерии. Граничният сбор е 8 точки. С толкова децата са "на кантар" - може да влязат, ама може и да не влязат. За тази кампания обявените свободни места в столицата са 6400, а кандидатите обикновено са около 18 000.

Мария е едно от хлапетата на София, чиито близки минават през всички безумни правила на битката за забавачките, които са почти еднакви във всички големи градове. Урежда се с място в т.нар. чиста ясла - без детска градина, след като два пъти няма късмет при жребия с останалите деца с по 8 точки, за да влезе в яслена група в обединено детско заведение. При тези опити обаче близките й установяват първата недомислица на системата. Майката и таткото на Мария нямат брак и се разделят още преди първия й рожден ден. Той



не се интересува от дъщеря си, не плаща издръжка,



бързо създава ново семейство и на практика не поддържа връзка с предишното. Но в акта на момиченцето пише неговото име.

"Оказва се, че за да получа допълнителни три точки като самотна майка според критериите на Столична община, трябва да лиша бащата на дъщеря си от родителски права", разказва майката Светлана. Това означава дело срещу него и съдът може да ги отнеме заради системно неполагане на грижи, но дотогава детето може да стане на възраст за първи клас. Да не говорим, че отнемането на родителски права не е толкова лесно и трудно става дори при далеч по-тежки провинения.

При подобен казус в рубриката "Въпроси и отговори" в системата за кандидатстване за градина е обяснено, че щом е признал детето, таткото е длъжен да се грижи за него и няма значение дали го прави или не. Затова Светлана съвсем наистина съветва родителите, които живеят без брак, таткото да не признава детето си, докато не влезе в детската ясла. Във форумите казусът е един от най-коментираните. Майка споделя, че живее без брак с бащата на детето си и за социалните се води самотна майка, но за детската градина не е. Друга обяснява, че според директорката на тяхната детска градина точно заради такива опити да се финтира системата, като живеещи заедно родители твърдят, че са разделени, се е стигнало до драстичното орязване на правото на самотните майки да получават предимство.

И ако подобно затягане на изискванията има обяснение срещу опитите родители да се доберат до допълнителни три точки за забавачките, то няма никаква логика



защо се поставят непреодолими пречки



и срещу получаването дори на една точка за втори работещ родител. "Имам приятелка, която не знае къде работи бащата на детето й и дали изобщо работи. Но се оказва, че задължително трябва да предостави служебна бележка за това, за да й дадат точка. Неин проблем е как ще се сдобие с нея - дали от работодателя, който не знае, или ще накара бившия си мъж, с когото няма връзка, да я донесе. По новите правила май ще трябва да носи документ от НАП за платени осигуровки, който данъчните не могат да й дадат, тъй като няма пълномощно. На практика няма никакъв начин да докаже, че бащата на детето й работи. А дори и да не работи, кой може да го принуди да гледа сина си? Дори съдът при бракоразводните дела или за родителски права постановява определени дни, в които другият родител да се грижи за хлапето, но не може да го задължи да е постоянно на разположение. От Столична община обаче го правят. Те смятат, че щом името му е в акта за раждане и няма доказателства, че работи, трябва да си гледа детето. Безумие", разсъждава Светлана.

Според нея поне справките от НАП би трябвало да се получават по служебен път при подобни казуси, защото общините имат повече възможности да ги вземат от данъчните, отколкото едно физическо лице, каквото е майката. Да не говорим, че дори бащи, работещи в чужбина, които могат да го докажат, не се броят за работещи и децата им не вземат точки, ако нямат осигуровки в НОИ. А за всички е ясно, че осигуровките се плащат в страната, в която работи човек. Майка от Варна пък вече е сезирала комисията по дискриминация, защото таткото на детето е индиец, който не живее в България. За последно си идвал през 2007 г. Тя не може да докаже, че работи, и няма документ за платени данъци, затова не взема точки нито за самотна майка, нито за работещ родител и детето й не е прието в забавачка. От общината й казват да се оправя до петгодишната му възраст, когато трябва задължително да започне предучилищно обучение. "Това означава аз да напусна работа и от какво ще се издържаме?", пита майката.

Комисията по дискриминация вече се произнесе по жалба на друга майка, че даването на една точка за посещаване на "чиста" ясла е дискриминация спрямо децата, които не са се доредили до нея. Общинарите обжалват и междувременно гласуваха, че точка вече ще се дава за деца, ходили в тези ясли поне 9 месеца през последната година, а не 6. "А ние през април ще направим 6 месеца. Засега старите критерии стоят в сайта за прием. Разбрахме, че по-късният срок ще влезе в сила догодина, когато се очаква и "чистите" ясли да влязат в системата. Дано е така, защото иначе пак няма да се доредим до детска", смята Светлана.

И още: Защо даването на точка за посещение в самостоятелна ясла да е дискриминация, а фактът, че всички деца от яслите в ОДЗ-тата директно преминават в градините, да не е - чуди се Светла. Благодарение на това "преливане" на бебетата в големите групи в някои градини остават за прием в I група по 2, 5, 10 места. Обяснението на Столична община е ясно - при кандидатстване в яслите към ОДЗ-тата родителите са минали през системата и са отговаряли на критериите. Ами ако междувременно единият е останал без работа и може да се грижи за детето си?

Бабата на Мария например



отказва няколко предложения за работа,



за да гледа внучето си. Когато я съкращават, детето е на година и 2 месеца. Тя я поема, а майката се връща на работа. Когато момиченцето става на 2 годинки, идва първото предложение за работа за бабата. Тогава семейството решава да кандидатства по програмата "Отново на работа", която тъкмо стартира. Искат безработна приятелка да се грижи за детето, докато то стане на 3 годинки. "Оказва се, че щом дъщеря ми се е върнала на работа, значи е имало кой да гледа детето и не можем да кандидатстваме. Ами ако с мен се беше случило нещо, кой щеше да се грижи за нея? ", пита бабата, която междувременно ще трябва да трупа и стаж за пенсия и не е ясно как да го прави, докато отказва работа, за да гледа внучката си.

Според семейството на Мария по принцип е дискриминация с данъците на софиянци да се плаща субсидия за определен брой деца, доредили се до местата в детските градини и яслите, а другите изцяло да лежат на бюджета на семействата си. Затова Светла се присъединява към предложението на много майки в интернет форуми, че всички деца, които не са се класирали за детска, трябва да вървят със субсидията - към 180 лв. на месец, която общината плаща за дете в детската. Разбира се, тя трябва да бъде под формата на ваучер и да се изплаща само по предназначение - например за бавачка при работещи родители, като добавка към таксата за частна детска градина, щом липсват места в държавна. Още при първата кампания за кандидатстване, когато се оказа, че хиляди деца остават без място в детска градина, от общината обмисляха вариант родителите им да получават по 100 лв. за липсата на места. Но още никой не е видял парите.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Записването в детска градина, уви, съвсем не е толкова лесно като прерязването на ленти по тържества.
6
4235
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
31 Март 2011 21:43
Не чета текста . В този час , два мои колеги /дядовци/ стоят пред входа на ОДЗ , да пазят ред за записване . Това е невероятно ... Кмете на Бургас Димитър Николов мили , доволно умен си , за да се манифестираш в малоумен . Вкарай "бял ред" в процедурата . Кучето ми чака от близо месец за стикер "Синя зона" . За "чиновнически" чеп ? ...
01 Април 2011 08:42

Мисия "детска градина" е почти невъзможна заради недомислиците в системата

Това, в системата да има проблем, е невъзможно! Всеки си е виновен сам, че не успява!


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

01 Април 2011 10:01
Правилниците и наредбите се правят от бюрократи, за да са удобни на ... бюрократите.
01 Април 2011 11:47
"...всички големи градове..." кои са те? София, Варна и Пловдив ли? А и Бургас. Щото на друго място проблеми няма. Има проблем на село-там въобще няма градина
Аз пак да подпитам-някой от тез големи градове/или от министерството/, мисли ли за времето, когато тез деца 3-4-5 годишни, започнат да стават ученици...тогава ще е същото: Няма места в началните училища, после в средните и т.н.
01 Април 2011 13:05
Да няма места в училищата реално трудно може да се случи.
Проблемът е само за яслите и детските градини, където едновременно няма места, и не е задължително да има места.
В училище е задължително да има места за всички (поне в началното и основното).
От един момент детето отива в по-добро или по-лошо училище на база на собствените си постижения, а не на критерии свързани с това дали родителите са заедно, разделени, имат ли работа или нямат...
01 Април 2011 14:01
И след всичките абсурди се очаква от майките да са свръхсъзнателни, да наемат по 5-6 адвокати за тълкуване на неясните закони, в никакъв случай да не се опитват да се промъкват през дупките, а ако паднат в замаскирания капан - да плащат с лихвите...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД