:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,746,094
Активни 657
Страници 2,561
За един ден 1,302,066
СБЛЪСЪК

Може ли Сребърният фонд да избере българското?

Виртуален спор правилно ли е решението на Министерството на финансите да се позволи на пенсионния фонд да купува от фондовата борса акции на български компании
Лъчезар Богданов
Нашата забрана за инвестиране на активите в България е уникална

underthesun.blog.bg



След почти две години управление на ГЕРБ управляващата партия погледна към борсовия ни оператор и си спомни позабравени обещания. Министерството на финансите (МФ) реши да промени условията по управление на Сребърния фонд. Работна група подготвя промени в закона, които ще позволят инвестиции в акции и облигации на български компании.

Това беше единственото правилно и възможно решение. След като беше създаден в края на 2008 г., фондът трябваше да акумулира средствата от приватизация и концесии, които да се управляват активно, за да може да се изплащат държавните пенсии, след като се отворят големи дефицити поради несъвършената солидарна пенсионна система.

Да, това е същата система, поради чиято справедливост и съвършенство се наложи да се национализират част от пенсионните фондове. Истината беше, че държавата иззе средствата, след като се оказа, че пари няма и не стигат.

От една страна, държавата създава фонд, чиято натрупана доходност през годините ще спасява солидарните пенсионери и солидарните данъкоплатци от липсата на средства, а от друга - извършва "частична" национализация, за да не ни тежи бремето на личната отговорност, личните партиди, наследяването и правото на собственост. "Параграф 22" или "Процесът" на Кафка - изцяло по ваш избор.

Общото между двете събития е, че за подобно управление (било то солидарното на НОИ или това на Сребърния фонд) ще има нужда от фонд мениджър, управляващо дружество или инвестиционен съвет - названието в случая няма значение.

И докато Христина Митрева обяви, че щяла да си назначи такива, то поне МФ е достатъчно компетентно, за да знае сериозността на подобно начинание и ще изготви механизъм, на базата на който ще бъде избрано управляващо дружество за фонда.

Разликата в негативната оценка за национализацията и положителната оценка към готвените промени говори достатъчно за правилността и важността на тези събития.

Идеята за създаване на Сребърен фонд, както всички се досещаме, не е нова и не е българска. Българската следа беше в забраната за инвестиране на активите в България. Няма и едно логично обяснение относно това решение, нито едно...

Няма и аналог по света за такава забрана, освен Норвегия, но с едно уточнение. Там има два фонда, като единият от тях, чийто ресурс идва от петродолари, е създаден за инвестиране в чужди държави, а другият - на техния местен пазар.

Навсякъде по света Сребърните фондове инвестират на собствените си пазари, като освен това изиграват спасителна роля за собствените си държави по време на азиатската криза.

Най-интересното е, че нито един бюрократ не даваше и едно смислено обяснение на това странно решение. Изчервявайки се леко, родният чиновник промърморваше нещо под носа си за това, че сме били рискова икономика и не трябвало да се инвестира у нас.

Бърз въпрос към бивши и настоящи политици, използващи подобна теза: Господа управляващи, след като вие не искате да инвестирате в собствената си държава, как искате да привлечете чужди инвестиции?!

"Чужденците са балами", рече бай Ганьо и засука доволно мустак...

След като разчитаме на инвестиции, защо да не си ги осигурим сами?! Защо трябва да наливаме ликвидност в чужди икономики, а не в своята?!

Кажете ни, моля, коя е безрисковата държава или регион, в който всички вкупом заедно със Сребърния фонд да инвестираме? В края на годината за подобна дестинация се смяташе Азия. Дали след трагедията в Япония все още е така?! При липсата на кредитиране и стагниращ вътрешен пазар не смятате ли, че имаме отчаяна нужда от свежи пари в икономиката ни?

Българският капитал е научен да оцелява въпреки държавата и компаниите, представени на борсата, го доказват. Вместо вълна от фалити, както се очакваше в последните две години, те започват да подобряват резултатите си.

Дори и да има дружества, които тепърва ще изпитват трудности, те ще бъдат доста по-малко на този етап. Частният сектор оцеля независимо от пресъхналото кредитиране, ДДС конкуренция, картели, монополи, опити за вдигане на заплати и т.н.

Нека държавата се съсредоточи върху усилията си да спазва пазарните принципи и механизми и да се опита да определи на базата на прозрачен конкурс кой ще управлява фонда, а не да се натоварва по подобие на НОИ с непривични за една държавна организация функции, като евентуалното управление на тези средства.

Вече имаме и успешния пример на Румънския държавен фонд за компенсиране на населението за отнетите в годините на комунизма имоти - Proprietatea, който през септември 2010 на общото събрание на акционерите си избра за управляващо дружество Franklin Templeton Investment Management Ltd, оглавявано от известния фонд мениджър Марк Мобиус, който заради всичко това не спира да рекламира Румъния из целия капиталов свят.

Нека не се опитваме и този път да оставяме собствен почерк, а да попием успешните практики!

Правителството се опитва да извърши счетоводна измама

Управлението на Сребърния фонд трябва да е стабилно, а не да подпомага борсата. Смисълът на борсата е да може сама да намира своите инвеститори и ако не се справя с тази задача, то трябва да си зададем въпроса за смисъла от съществуването й.

Важно е да се отбележи, че самият фонд се казва Фонд за гарантиране устойчивостта на пенсионната система. Това идва да покаже, че той акумулира публични средства, които трябва да гарантират в моменти на рискове стабилността на пенсионната система. Действието влиза в пълно противоречие с идеята да се инвестира в българските компании по две причини.

Първо, идеята на резерва е да бъде външен, та ако нещата на макроикономическо равнище се влошат, да можеш да разчиташ на средства от по-стабилни пазари. Втората причина е, че на българския фондов пазар няма емитенти с толкова високо качество. Традиционно такива ресурси, ако се инвестират в борсови дружества, изборът е между компании с най-високия кредитен рейтинг (ААА), а у нас такъв няма дори самото правителство.

Средствата на Сребърния фонд трябва да се управляват стабилно и консервативно. Как да инвестираш в компании, на които собственикът може да бъде застрелян пред някой стриптийз бар? Това си е чиста проба обида към българския гражданин и неговата интелигентност.

Купуването на български държавни ценни книжа със средства от фонда пък е изхарчване на парите, както и да бъде обрисувана счетоводно тази операция.

Сребърният фонд е част от фискалния резерв - за да може правителството, ако има проблем с изплащането на пенсиите или на дълга, да вземе от него, за да финансира временни дефицити. Държавата да изкупува собствените си книжа, е абсурдно. Не може да имаш резерв, който да дадеш обратно на себе си и да го изхарчиш за текущи разходи. При едни фискални затруднения как точно правителството ще извади пари, за да върне на себе си този дълг?

Това, което се опитва да направи правителството, е счетоводна измама. И не само счетоводна - това е измама на всякакво ниво. Няма как да дадеш сам на себе си пари и да ги изпиеш и после да си сложиш бележка "дължа си 1000 лв."

Всичко това се прави, защото правителството търси всякакви начини да похарчи пари от резерва, без да емитира заеми. Защото една крупна емисия на облигации би повишила значително лихвите по дълга, тъй като едва ли ще бъде посрещната с голямо търсене. Опасявам се, че ако в следващите 2-3 месеца България излезе с една емисия на дълг от 1-2 млрд., пазарът ще реагира така, че ще тръгнем по пътя на Португалия.

В момента финансовото министерство играе на дребно с емисиите ДЦК и избира да се финансира от фискалния резерв именно заради опасенията на Симеон Дянков, че ще трябва да плаща високи лихви.

И тъй като фискалният резерв опря до дъното и стигна до Сребърния фонд, няма други маневри, освен да се освободи и част от неговия ресурс.
Снимка: Булфото
Сребърният фонд заработи през 2007 г. с идеята през 2018 г. да подсили пенсионната система, която се очаква да затъва все по-дълбоко заради демографската криза. През 2010 г. във фонда са постъпили само 60 млн. лева. В края на 2010 г. фондът притежава 1.6839 млрд. лв.
19
2463
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
31 Март 2011 20:53
Тук с интерес бих прочела мненията на
корфейте от БАН.

Те са бая насъбрали се в пенсионна
и “зад“ пенсионна възраст.


31 Март 2011 21:12

Борсите вече не са това, което пише в учебниците. Ето тук малко по темата:

Фондовият пазар в САЩ става все по-откъснат от широката икономика

Това, което е добро за Wall Street, отдавна не е непременно добро за реалната икономика.

Фондовите борси вече не мерят пулса на икономиката

Краят на „американската акционерна демокрация”

Натиснете тук



____________________________
Кредитът - модерното робство
31 Март 2011 21:22
И тъй като фискалният резерв опря до дъното и стигна до Сребърния фонд

Тука говорим за около 3, 5 млрд. от оставените от Орешарски 8 млрд. Плюс парите от резерва на НОЗК.
Защо не се задава шумно въпроса за какво изхарчиха герберите тези милиарди? Когато човек изхарчи голяма част от спестяванията си, то или си е купил кола, или е ходил на екскурзия, или се е преобзавел - има нещо видимо от похарчените пари. Но когато СД изхарчи толкова държавни пари няма нищо видимо; стопили са се тъй да се каже.
01 Април 2011 03:21
Българската следа беше в забраната за инвестиране на активите в България. Няма и едно логично обяснение относно това решение, нито едно...


Напротив. Има много логика! Секторите, които са в състояние да погълнат тези инвестиции са добивна и химическа промишленост, енергетика, финансов. Всички големи играчи както знаем са нашите родни до болка познати мутрономенклатурчици. Същите нямат никакво намерение да развиват дадения сектор повече от необходимото ниво осигуряващо експлоатацията на ресурсите с полседиците от това. В тези хора и бизнесите им няма бъдеще. Ако някой излее милиарди в някоя подобна фирма, тя ще бъде умишлено фалирана и милиардите ще сменят собственика.
01 Април 2011 03:25
И именно поради демографската криза, което е пряко следствие от делата на същите тези мутрономенклатурчици, всички натрупани средства в тези фондове ще бъдат похарчени. Тези които сега са принудени да наливат пари там, т.е. бъдещите пенсионери, няма да видят и лев от тези пари и просто ще се наложи да се гътнат когато му дойде времето за пенсия.
01 Април 2011 05:05
В отговор на заглавието - НЕ МОЖЕ!

Л.Богданов
Купуването на български държавни ценни книжа със средства от фонда пък е изхарчване на парите, както и да бъде обрисувана счетоводно тази операция.

няма какво да се добави

01 Април 2011 06:22

Л. Богданов:
При едни фискални затруднения как точно правителството ще извади пари, за да върне на себе си този дълг?

...Няма как да дадеш сам на себе си пари и да ги изпиеш и после да си сложиш бележка "дължа си 1000 лв.

Само да отбележа, че абсолютно същото е положението и когато един "частен" пенсионен фонд "инвестира" в ДЦК (държавен дълг) - парите пак се харчат от държавата за текущи нужди, а после, за плащане на пенсиите, държавата пак събира парите от данъци, от текущо работещите. Само дето по пътя няколко процента дават фира в името на някаква неясна идея за добро управление. Но е похвално, че хора като Богданов започват да схващат по-цялостно картинката. Мисля, трябва да започне и натиск за отпадане на задължението "частните" пенсионни фондове да инвестират част от парите си в държавен дълг (може дори да се помисли и за забрана да го правят).

--------------
Слагам "частните" фондове в кавички, защото имам дълбоки резерви към значението на думата в случая: Частни при тези фондове са само управите им. Вложителите могат да сменят фонда (да си изберат други управители), но само толкова. А обикновено, ако нещо е частно, собственикът може да сменя и управата, а и да влияе на управлението на средствата си. Което понастоящем не се случва в пенсионните фондове и затова те трудно могат да се нарекат "частни".

_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!


Редактирано от - Пенка от Прокатния на 01/4/2011 г/ 08:45:32

01 Април 2011 08:54
Как да инвестираш в компании, на които собственикът може да бъде застрелян пред някой стриптийз бар?


Те това въпросът !!!
01 Април 2011 08:58
Предпочитам вместо да участва на БФБ с миноритарни пакети, Сребърният фонд, само да купува бизнеси в които да има мажоритарно участие, минималното което им осигурява пълно управление - милиард и половина ще могат да купят поне 30-40-50 бизнеса от различни сфери - например бензиностанции, магазини, земеделски стопанства и всички да бъдат пуснати на БФБ. Така, СФ ще получава и печалба и ще може реално да управлява съответните бизнеси. На БФБ с миноритарни пакети, ще бъде в само ролята на донор и парите ще се стопят. А ако парите се инвестират извън България, помагаме да западната икономика.

Та нека Сребърният фонд участва на БФБ, но само ако той държи мажоритарния дял в фирмите. Даже по-добре всички фирми в които участва Сребърният фонд да бъдат листнати на БФБ, но във всичките Сребърният фонд да има минимален мажоритарен дял!

Редактирано от - alabalov123 на 01/4/2011 г/ 09:04:19

01 Април 2011 09:15
Едната част от соросовата шайка усеща как другите от техния отбор им измъкват парите от този фонд и са се разревали.
01 Април 2011 09:44
Слагам "частните" фондове в кавички, защото имам дълбоки резерви към значението на думата в случая: Частни при тези фондове са само управите им.

Не, Пенке, не. ФОндовете са съвсем частни - целта им е преливане на парите на хората в частен интерес.
01 Април 2011 09:48
То и онова 'национализиране' на фондове, за което опищяха орталъка, също беше чиста проба частно - държавата просто пое дълговете на частниците, които си прибраха своето за некадърния мениджмънт.
Но там нещата са малко по-специални, все пак - става дума за пенсиите на милиционерите, и офицерите.
01 Април 2011 11:24
Тъй, тъй, вчера Гошето Ангелов от фондацийката, а днес Лъчо Двойният мозък.
Така ще е.
Свиквайте.
След промивка, добре подсушете.


01 Април 2011 11:28
Лъчо, за отношенията между Сребърния Фонд и БФБ съм твърдо с тебе - да се стои, колкото се може по-далеч от инвестиции на българската борса.
Но не мога да разбера едно от последните изречения - че Дянков предпочита да харчи резерва вместо да емитира дълг заради високите лихви. Когато можеше да емитира дълг на световните пазари (февруари-март 2010) и не го направи лихвите бяха доволно ниски, България изглеждаше относително стабилна, далеч от трусовете на държавите от периферията на Евро зоната. Ако беше предпочел вътрешен дълг, щеше да намери високо търсене и можеше да постигне приемлива цена. Но не го направи, като едва ли се дължи на опасения за високи лихви.
01 Април 2011 11:44
Лъчезар Богданов е прав.

Всяка инвестиция на БФБ си е начин легално да се откраднат стотици милиони от пенсионни фондове. Това мина в чужбина пред 15-20 години. Сега просто приятелчетата на правителството ще откраднат и българските пенсионни фондове. И ще бъдат съвсем чисти пред закона.
01 Април 2011 16:30
Stern, парите от резерва се стопиха, защото правителството е неспособно да реализира приходната част. Събираемостта е плачевна, от митниците се краде поголовно и в невиждани досега размери. Затова в нарушение на законите правителството започна точно по социалистически да преразпределя безогледно, за да запуши дупките, които само отвори с малоумните си "антикризисни" мерки и държенето на бизнеса на изкуствено дишане.

На всеки вече би трябвало да е ясно, че това правителство в най-добрия случай е тотално некадърно и некомпетентно и трябва да си замине директно веднага, сега. Проблема е, че не се виждат камикадзета да вадят кестените след него... само познатите муцуни от тройната ламя.
01 Април 2011 17:08
Драко, съвсем накратко и много точно си описал както настоящата тъжна ситуация, така и безизходицата от нея.
01 Април 2011 18:05
Редакцията устройва псевдодискусия между прононсиран противник на Сребърния фонд и някакъв анонимен лобист на каузата на неговото разграбване. Преди световната финансова криза това можеше да е некомпетентност - сега е наглост.
02 Април 2011 08:55
Що да е псевдодискусия, Автоцензор! В нея участва например и уважаваната Асоциация ан индустриалния капитал в България и тя е острието на кампанията Сребърния фонд да инвестира в акции на пода на БФБ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД