С последните поправки в закона за гражданската регистрация, писани и пренаписвани повече от половин година, не се решават проблеми, а се създават нови. Законопроектът е подготвен от МРРБ и мина през Министерския съвет. Напънът на ГЕРБ да даде някакъв свой принос за решаването на казуса с изборния туризъм е родил недоносче, от което тепърва ще се оплакват десетки хиляди наказани добросъвестни българи.
Тъй като медиите много напористо започнаха да показват как се местят гласоподаватели, включително и в избирателния регион на Искра Фидосова, ГЕРБ реши да се презастрахова, като покаже,
че се бори срещу това недостойно явление
Според внесените изменения всеки, който си е направил регистрация по настоящ адрес в периода 1 септември 2010 - 31 януари 2011 г., подлежи на пререгистрация. В този период наистина има бум на регистрации по настоящ адрес, но и преди 1 септември не са малко. Управляващата ГЕРБ забави приемането на изборния кодекс максимално (с една година закъснение от срока, който първоначално си бе дала), за да постигне няколко политически ефекта. Един от тях е тъкмо прегрупиране на избиратели в по-слаби за тях общини. Затова и 10-месечният срок, въведен в кодекса, бе една от най-строго пазените от юристите на мнозинството тайна.
И сега какво са измислили? Всеки, който има регистрация в този период, трябва отново да иде в служба ГРАО и да представи три документа - нотариален акт за собственост на имота, договор за ползване на жилището и декларация, попълнена от собственика. Около 160 000 регистрации са направени в този период, като 100 000 от тях са по настоящ и по постоянен адрес, а другите са само по настоящ. Това означава, че 160 000 българи сега трябва да отделят време, за да се сблъскат с чиновниците от ГРАО. В противен случай регистрацията им ще бъде автоматично заличена. Да не говорим, че двата месеца срок, които започват да текат от приемането на промените в закона, ще съвпаднат с летните отпускарски месеци.
Представете си, че една добросъвестна майка е направила регистрацията си по настоящ адрес в този период и разчита да получава детски надбавки и ред други услуги от общината. В същото време обаче собственикът на жилището е заминал зад граница и няма как да предостави нотариалния акт, за да се потвърди тази регистрация. Със сигурност
тепърва ще ставаме свидетели
на разнообразието от неразрешими казуси, с които ще бъдат принудени да се сблъскат гражданите. Според сегашния проект дори ако си сменил настоящия си адрес в рамките на едно населено място, пак трябва да се пререгистрираш по новите изисквания.
В същото време си представете един автобус хора, които имат регистрации в селата около Несебър или Созопол. Те са от Сливен, примерно, и са регистрирани по 40 на един адрес. Ако някой иска да купи тези гласове и им е направил регистрация, той ще наеме още веднъж същия автобус и ще превози тези хора до същата община. В закона никъде не е казано, че на един адрес не могат да се регистрират 40 души. Ако те имат договор със собственика, проблемът им е никакъв. Той ще донесе и нотариалния акт, и ще попълни декларация.
Накрая ще излезе, че с новите поправки правителството и ГЕРБ наказват съвестните и си затварят очите пред нарушителите.
Много показателно е, че този важен проект е минал на подпис в МС, което означава без дебат и при половината гласове на министри, нужни за да стане едно решение легитимно. Проектът не беше представен, съгласуван и обсъден с групата на ГЕРБ, макар че Бойко Борисов нареди точно това на министрите си в края на миналата година - да представят пред групата идеите си за промяна и да ги дискутират с депутатите.
Този напън да се реши проблемът с изборния туризъм засега носи и ще носи повече минуси за ГЕРБ, отколкото позитиви. Опозицията в парламента хем е бясна на недоразуменията, записани в проекта, хем доволно потрива ръце, защото поне още стотина хиляди ще намразят ГЕРБ.
Мнозинството можеше да реши проблема
с местенето на избирателите още през миналата година, като ги запише в изборния кодекс. Презонирането в София също беше обяснено с поправяне на стари грешки, но струваше скъпо на ГЕРБ. Промяната на основата, на която се изчислява данък сгради, е обяснена със същата причина, но ефектът е отрицателен.
Накрая като теглят чертата стратезите на Борисовата партия, да не се окаже, че от изборния туризъм са спечелили един, а са загубили трима избиратели на всеки сто.
Мила Наделина ,
Освен ГЕРБ , в Булгаристан има и Общество , което мъчи да оцелее , във всиччкия ни процес на разпад . Да имам твоята Теория , но това не ме успокоява , Мила . Статистическото ни малоумие се множи ...