:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,090
Активни 718
Страници 29,557
За един ден 1,302,066
Размисли

Най-лесно е да се наруши Кодексът на труда

Криминализирането на каквото и да е няма да доведе до спазване на законодателството, по-важно е да има инструменти за бързо решаване на споровете
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Иван Нейков
Събитията в последните месеци - по-скоро опитите за изменения на трудовото ни законодателство, странните понякога идеи на парламента, решенията след това на Конституционния съд, чакането на неплатени заплати с години, съгласието да се работи без трудови договори... отново слагат на масата темата защо в България човек проявява по-голяма нетърпимост спрямо комшийката, дето си хвърля боклука през терасата, отколкото спрямо неспазването на трудовото законодателство. Няма значение дали става дума за работник или работодател, най-лесно в последните години като че ли е да нарушиш Кодекса на труда. И всяка от страните си намира оправдание. Работодателят твърди, че кодексът му пречи. Работникът заявява: "Аз трябва да живея сега, да храня сега семейството си и въпросът с правата ми ще почака малко по-нататък. Важното е сега да взема някой лев."

Тревожното е, че тези нарушения идват на фона на категоричните твърдения на всички експерти, че имаме едно от най-гъвкавите и модерни законодателства, които дават огромни възможности на работодателя да управлява свободно предприятието, като заедно с това има достатъчно гаранции за защита интересите на работника. В същото време на фона на това модерно законодателство имаме огромен дефицит в НОИ заради неплатени осигуровки, имаме ниски пенсии заради работа в продължение на години в сивата икономика - без трудови договори, имаме лоши условия на труд, които водят до трудови злополуки и до професионални заболявания. И тогава човек си задава въпроса:



Е, кое му е хубавото на законодателството?



Проблемът е, че, първо, огромната част от работодателите бяха довчерашни работници. А в България е почти правило да приемеш, че щом си бил добър тенекеджия, от теб става чудесен работодател в автосервиз. Истината е, че да си работодател е занаят, и то от най-тежките. Иска се непрекъснато да си информиран, непрекъснато да знаеш какво става в законодателството ни. Огромната част от българските работодатели не познават законодателството ни. И анализите сочат, че в преобладаващата част нарушенията на трудовите права на работниците са резултат от незнание. Много често, понеже не знаят какво позволява законодателството, тръгват през просото и постигат дадена цел чрез незаконосъобразни стъпки, въпреки че могат да постигнат същото и по законен път. От тази гледна точка работодателските организации в много голяма степен са длъжници на своите членове. Защото техен е ангажиментът да им помогнат за преодоляване на дефицита в знанията за трудовото законодателство.

От друга страна, работникът все още не ще да се откъсне от топлата майчина гръд на държавата и в момента, в който му нарушат правата, първата реакция е: "Мен защо не ме защитава държавата?" Странното е, че много често работникът се поставя в условия да му нарушат правата абсолютно съзнателно и умишлено. Готов е, разбира се, по чисто икономически причини да работи без трудов договор и в условия, които противоречат на КТ, защото някой нещо му е обещал. И когато в един момент това обещание се забрави, работникът започва да вика: "На мен ми нарушават правата." Но никой не може да бъде защитен от самия него. Така че принос за тази тежка ситуация имат и самите работници.

Разбира се, държавата също има трески за дялане. От една страна, в продължение на вече 15 години непрекъснато се вадят все нови и нови доводи, че е



крайно време да бъде създаден трудов съд в България



Честно казано, досега никой не е дал разумен отговор на въпроса защо не го правим. Няма такъв. Дори аз самият като социален министър обяснявах, че след "Виденовата" зима е много сложно това да стане. Всъщност аз го исках, това го обясняваше моето правителство, а аз бях част от екипа, и приемам, че съм отговорен за това, че не сме създали този съд тогава. Следващите пък обясняваха: "Вие сега какво искате? После ще искате да направим бракоразводни съдилища, после да направим ТЕЛК-ови съдилища и т.н., това ли искате?" Това е дилетантско разбиране. Индустриалните отношения, отношенията между работник и работодател са много специфични. И затова трябва да бъдат решавани по специален начин.

Такъв съд има например в Австрия, която е една от страните, превърнала се в христоматиен пример за добри индустриални отношения, за отношения между работници и работодатели, които са наистина отношения на диалог. Преди няколко години беше направено едно голямо изследване, което показва, че в Австрия на един работник средно годишно се пада 13 секунди загубено време в резултат на стачки. Тази държава е уникален пример за това как могат всички спорове да бъдат решавани на масата. Има перфектна система за медиация и арбитраж, има трудов съд с огромна история и практика. И само по изключение споровете стигат до онази най-нежелана фаза, при която вадим "пищовите" и почваме да се стреляме.

Ето, това е смисълът на трудовия съд. Той дава възможност много бързо, в реално време, да бъдат решени конфликтите, които възникват. Такива между работниците и работодателите винаги ще има. Това е естествено състояние на индустриалните отношения. Да, и сега имаме съдии, които са се специализирали в гледането на трудови спорове, само че средно един трудов спор приключва в най-добрия случай за година-две. Това е ненормален срок. Защото тези съдилища гледат и други дела, защото самият процес трябва да се направи по-ускорен. Обществото плаща огромна цена за това, че нито работодателите, нито работниците могат да получат бързо правосъдие, бързо правораздаване в трудовия спор. И тук е мястото да бъдат дърпани ушите на държавата защо досега не го е направила. Защото този съд ще намали сивата икономика.

Сивата икономика се крепи до голяма степен на следната философия: "Какво да се опъвам и да си защитавам правата, като знам, че ще ме мотаят години по съда.



Я по-добре да ми плащат нещо под масата



и да си заминавам." Или тезата на работодателя: "Какво ще ме плаши със съда. Да ходи да ме съди. След две години я камилата, я камиларят, може и предприятието да го няма." Когато имаме трудов съд, и двете страни ще знаят, че при възникване на спор след две-три седмици ще има окончателно решение и всичко ще е ясно.

Ето и проблема с неплатените заплати. Той не е правен. Това е изпълнение на задължението от едната страна спрямо другата. Едната е дала своя труд, изпълнила е своите задължения, другата не си ги изпълнява. Така че от чисто правна гледна точка няма никакъв проблем. Проблемът основно е във времето, в което ще получа защита на това свое искане. Защото ако аз,като некоректен работодател знам, че, като не платя, просто след три седмици ще приключи спорът и съдия-изпълнителят ще дойде, ще ми блокира сметките, ще продаде бентлито и ще плати на работника парите, които му дължа, по друг начин ще мисля дали да платя заплатата или не.

Що се отнася до идеята за криминализирането на неплащането на заплати, не мисля, че това би решило проблема. Има такъв уклон в наказателното право за непрекъснато увеличаване на санкциите. Само че никъде по света, дори там, където те осъждат за убийство на 200 г. затвор, това не е довело до изчезването на убийствата. Т.е. непрекъснатото увеличаване на санкциите, непрекъснатото криминализиране, увеличаване на наказанието не води автоматично до намаляване на нарушенията. По-добър ефект има, когато изправната страна, тази, която е спечелила процеса, има инструменти да си събере бързо вземането. Какво от това, че ще имаме криминализация, като съдът, предполагам, в множеството от случаите ще дава условни присъди. Това какво ще сгрее работника и ще му донесе ли заплата? Докато обратното, когато бързо приключи спорът и имаме, а ние имаме, функционираща система на изпълнение на съдебните решения - системата на съдебните изпълнители, много бързо може да бъде събрана сумата.

---

* Иван Нейков е юрист, специалист по трудово право, социален министър в правителството на Иван Костов. Сега е общински съветник в София от СДС, председател на Балканския институт по труда и социалната политика.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
За плачевното състояние на трудовите права у нас вина носят и работниците.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
В най-добрия случай едно трудово дело приключва за година-две.
21
2550
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
04 Април 2011 19:48
Не знам защо, но всеки път, когато представят г-на Нейков, деликатно все пропускат да споменат, че е член на Надзорния съвет на Петрол АД имени тов. Сыбева.
Лошо ли е, срамно ли е, незначително ли е - не знам, затова и питам, но отговор не чакам...
Независимо от горното г-нът е прав поне в едно - нищо не чинят и най-добрите закони (а нашите не са такива), когато приложението им куца като срокове.
04 Април 2011 20:23
И аз не знам защо, ама като видя името му - прескачам материала.
Убеден съм, че ще е демагогски, манипулативен, а на места шпикован с откровени лъжи.
--------------------
Блогът на Генек

04 Април 2011 20:36
Криминализирането на каквото и да е няма да доведе до спазване на законодателството

Ами предлагам да закрият ГПК - поне като сме новатори да е докрай.
Или не чакайте оно е друго стопанските престъпления, не са като онези престъпления?
---
ПП А именно тази концепция срина държавата последните 20 години - "оно е друго, не е същото", (а пък и извършителят като е наше момче)...
04 Април 2011 21:29
Ето и проблема с неплатените заплати. Той не е правен. Това е изпълнение на задължението от едната страна спрямо другата. Едната е дала своя труд, изпълнила е своите задължения, другата не си ги изпълнява. Така че от чисто правна гледна точка няма никакъв проблем. Проблемът основно е във времето, в което ще получа защита на това свое искане. Защото ако аз, като некоректен работодател знам, че, като не платя, просто след три седмици ще приключи спорът и съдия-изпълнителят ще дойде, ще ми блокира сметките, ще продаде бентлито и ще плати на работника парите, които му дължа, по друг начин ще мисля дали да платя заплатата или не.
И кво правим ако работодатлят е такъв на около 200 души и не им плаща заплатите? Ще му вземат опинците и ще се разплатят с работниците? Едва ли! Повечето, нямат собствено имущество. Има басня за стомната и камъка. Всички я знаем. Лошото е че и работотдателите я знаят. И те ни я прилагат най-редовно. Т`ва е!
04 Април 2011 22:13
И кво правим ако работодатлят е такъв на около 200 души и не им плаща заплатите?


Именно. Сред слепите едноокия е цар. При 11% отчитана безработица (и вероятно три пъти по-голяма реална) работодателят коли и беси. Работа на държавата е да създаде условия за качествени работодатели, щото такива в момента няма. Бързият съд при тези спорове е само едно болтче от цялата машина.
04 Април 2011 22:32
Нейков да отиде да види в Бояна как Събев е заградил незаконно цяла улица и не пуска гражданите по нея!
За тяхните права Не-йков няма ли да се погрижи!?!
04 Април 2011 23:24
Генек,
кой беше тоя?За по-добре не ми отговаряй.
04 Април 2011 23:26
България е страна, в която работиш без да ти се плаща.
05 Април 2011 07:23
Генек,
кой беше тоя?За по-добре не ми отговаряй.

Няма...
-------------------------------
Блогът на Генек


05 Април 2011 08:47
Иван Нейков е казал полезни и умни неща. Вижда се, че познава материята и може да даде добри съвети за промени на трудовото законодателство. Но уви, не само във форума не четат и не слушат какво говорят знаещите и умните. Същото е в правителството и парламента. Но нищо не може да се направи- материал.
05 Април 2011 08:59
Интелект на талази лъха от Балканския институт по труда и социалната политика. А проблемите са съвсем другаде, кауните като тогова, които създадоха капитализъма в Чалгаристан не постигнаха много повече от бащите и дядовците си, създатели на командно-административния апарат, наричан погрешно социализъм и комунизъм. Няма никакъв смисъл да се говори за кодекси-модекси, след като Нейков и Костов съчиниха фалишв разбойническо-ментърджийски рай, в основата на който са африкански работни заплати в европейска държава с 4 сезона, загубила ВСИЧКИ възможни войни в последните 130 години и доста преди това.
Специалисти като Нейков и някакъв зъбар Илко измислиха също и уродливата система против здравеопазването със здравна каца, която облагодетелства единствено мнозината привилегировани "политици" и прослойки от паразитния спектър - роми, пенсионери със зелени чорапи и законно оръжие и тути кванти.
05 Април 2011 09:08
С две думи - няма полза от закони, ако съдът не ги прилага и налага!

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
05 Април 2011 09:43
И като знае много що не го направи като беше министър а ами си траеше като другите предшественници, всичките са мафия само обещания дават.Ама вече няма накъде голям е недостика в НОИ и няма пари а и с новата пенсионна реформа сега за няколко години ще се стопират нещата но след 2014 просто няма откъде да дойдат парите за пенсия.
05 Април 2011 10:35

Що викат СЕГА ли?Щото тогава парите на черно и без договор пълнеха партийната касичка на властимащите, а сега се оказа, че требва да се плащат загубите на осигуровки и хората питат "къде ни са парите"?Сетил се г-н Нейков- ама да беше го направил кога требаше.
05 Април 2011 11:34
Няма полза и от инспекция на труда, ако единствената й функция е инспекторите й да крънкат по 100 лв.* на установено нарушение от работодателя...
-
* Толкова беше преди няколко години, междувременно може цените да са индексирани...
05 Април 2011 13:29
Мантрата "комунистите оплюскаха" май вече не върви, а?! Двадесет години са повече от достатъчни за да се види, че демократите в България и демокрацията им за црън к*р ги не бива!...
05 Април 2011 13:37
Най-лесно е да се наруши Кодексът на труда
Няма смисъл да четете, след като в заглавието има граматическа грешка- кодекса, а не кодексът.
05 Април 2011 13:55
.
05 Април 2011 14:43
Не си прав, Султан, това си е типичен пример за страдателен залог:

КодексЪТ се нарушава от работодателЯ.
КодексЪТ е нарушен от работодателЯ.
Даже и да махнеш допълнението това не променя страдателния залог.

Обаче:
РаботодателЯТ наруши КодексА. - деятелен залог.
05 Април 2011 16:46
България е страна, в която работиш без да ти се плаща.

Да, но в замяна на това си защитен солидно - от Кодекс на труда!
05 Април 2011 18:29
Този диригент от "гражданската квота" на НМ (Нейнски) нищо ново не е научил!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД