Ако се вярва на вицепремиера Симеон Дянков, у нас тече поне една успешна реформа - тази в администрацията. От съкращения на структури и численост, твърди Дянков, до момента са спестени 90 млн. лв., а икономиите до края на 2011-а ще стигнат 200 млн. лв. Налице е безпрецедентно намаляване на чиновници, а от 572 мерки за подобряване на ефикасността на администрацията са изпълнени или се изпълняват 318.
Тази статистика може и да е вярна. По преброяването на успехите дни наред се е трудил новият секретариат за административна реформа в МС, оглавен от нова директорка и създаден с цената на n-тите промени в правилника на МС след разтурване на една дирекция. Зад приятно обобщените данни реалността е друга. Административната реформа от самото начало подминава най-проблемните сектори. Така срещу спестените по думите на Дянков 90 млн. лв. разходите за възнаграждения в бюджетния сектор пораснаха през 2011 г. с 88 млн. лв. спрямо 2010-а, а хаосът с допълнителното заплащане и ножицата между бедни и богати структури стават все по-големи.
Голямото закриване на структури
22 от общо 106 структури в държавната администрация ще бъдат закрити, други 36 ще се преструктурират. Това ще доведе до ново намаляване на администрацията с 2500 бройки, обеща в средата на миналата година вицепремиерът. От отчета за изпълнението на тези мерки се разбра, че редица министерства са забравили да закрият нарочени структури. Земеделското министерство се е разсеяло, че трябва да закрие Службата за зърното и фуражите, Националния земеделски музей и Изпълнителната агенция по почвени ресурси. В просветното и здравното министерство са забравили за центровете за информационно осигуряване на образованието и за здравна информация, икономическият министър не е закрил Държавната агенция по метрологичен и технически надзор и др. Това не е попречило планът за съкращаване на чиновници да бъде преизпълнен - отчетени са 2778 бройки.
Ако подминем статистическия алабализъм и амнезията, проблемът тук е друг - залагането на много мерки в едни министерства и напълно формалното отмятане на проблема в други. Земеделското, просветното министерство, икономическото министерства бяха сред ведомствата с най-разработени програми за оптимизиране на структури и сега те логично се оказват изоставащи спрямо набелязаните мерки, докато други ведомства са отличници, без да са извършили абсолютно нищо. Тук, разбира се, първенството се полага на вечния отсъстващ от плановете за оптимизация - Министерство на вътрешните работи.
Мегаведомството на Цветан Цветанов обеща точно три мерки - да обедини главните дирекции на пожарната и "Гражданска защита", да закрие ГД "Досъдебно производство" и да прехвърли функции към Дирекция "Комуникационни и информационни системи". От МВР през май се похвалиха и с намаляване на 3000 щата незаети бройки. Общата численост на състава е 58 170. Реално заетите полицаи са 27 000 - без пожарната, "Гражданска защита" и другите свойствени и несвойствени служители на системата.
Напълно формално по линия на оптимизация са отметнати и огромни сектори като "Транспорт", лаконични бяха мерките в регионалното министерство, а някои по-малки ведомства като министерство на спорта са направо смехотворни с обещания от рода на оптимизиране на щата с 1 бройка. Изцяло извън темата е и териториалната администрация. За оптимизация на общински чиновници никой не говори.
Всичките тези размествания със сигурност се случват с цената на политически уволнения и назначения, защото и преди, и сега структурните реформи са били най-лесният път към политическите чистки. Слухове за партийно пораснали кадри без никаква подготовка има по всички министерства.
Спестено, похарчено
Икономиите от административни съкращения всъщност не са икономии. В определянето на парите за възнаграждения за администрацията има едно неизменно правило - "намаляването на числеността на персонала не се отразява при формирането на годишния размер на разходите за заплати за следващата година". Идеята е с освободените пари да се повишават заплатите на останалите чиновници или да се покриват допълнителни разходи по издръжката. Така не е чудно, че докато Дянков икономисва 90 млн. лв., разходите за заплати скачат. При такива сериозни съкращения на персонал обаче това още повече изкривява структурата на възнаграждения в администрацията.
Още миналата година между министерствата имаше драматични разлики. Основните заплати в някои бедни министерства и структури като например Агенцията за социално подпомагане консумират над 90% от наличния бюджет за възнаграждения, без никаква възможност за разпределяне на ДМС и при ниски средни заплати на администрацията. В други богати ведомства средните заплати са близки до максималните, а наличният процент за ДМС от общото перо за възнаграждения наближава 50%.
Самият брой на съкратените варира - към лятото на миналата година Дянков твърдеше, че са 10 860, тази година паднаха на 9000. Той обещаваше тези проблеми да се решат с въвеждането на нов модел на заплащане на администрацията от януари т.г., но това със сигурност няма да се случи до края на годината. Ако не се пребори за допълнителни пари за бедните администрации и само изравни процентите, които се полагат за ДМС във всички министерства, бедните ще станат още по-бедни след въвеждането на новия модел.
Екзотики
Симеон Дянков има навика да подхвърля недомислени, било то защитими идеи, които впоследствие се оказват бламирани от останалите министри. Последната - за ударното уволнение на чиновниците в пенсионна възраст, е прекрасен пример за това. Без абсолютно никаква политическа готовност и без яснота кои администрации как ще бъдат засегнати, Дянков обяви, че 1411 души, придобили право на пенсия през 2010 г. и останали на работа, ще бъдат ударно уволнени. Никой не обясни какво ще се случи с други близо 1500 чиновници, придобили право на пенсия и работещи след 2009 г., никой не каза каква част от уволнените заемат ръководни постове. Така не бе никаква изненада, че Дянков за пореден път се оказа сам, въпреки че в идеята за отваряне на позиции за млади кадри няма нищо лошо. Друг въпрос е, че автоматичното освобождаване на толкова много хора накуп не е толкова добра идея и неслучайно законът е оставил право на работодателя да преценява. Още повече че проблемът ще се задълбочава в бъдеще поради общото застаряване на администрацията.
Случаят с пенсионерите бе показателен и за надхвърлящите всякакви граници наглост на двете силови министерства. Дори и без точни числа е публична тайна, че МО и МВР са задръстени от стари кадри, заемащи високи позиции, кадруващи и вечни в силовите структури - и преди, и след 89-а година. Достатъчно е Дянков да погледне в полицейските форуми, за да се вдъхнови наистина да отстоява позиция за промяна. Недоволството в МВР срещу пенсионерите, пилеенето на пари за администрация и започването на съкращения от най-младите и неудобните, е голямо и неслучайно избива в протести. Да не говорим за други екстри като дългите отпуски, ранното пенсиониране и прочие още по-спорни привилегии.
На думи колко мацки съм обичал...
------------------------------- -----------
Блогът на Генек