Много хора по света харесват филми, в които героите жертват всичко в името на по-голямото добро - стоически, решително, не се предават пред бедствията или дори пред сигурната смърт, коментира наскоро Би Би Си. Това са качества, на които най-много се възхищават в Япония. Сега медиите имат нови герои, които превръщат в знаменитости - работниците, аварийните екипи и учените, които се борят да спасят АЕЦ "Фукушима 1". Това са малка група хора, които са останали на мястото на трагедията, въпреки че условията се влошават. Те бяха наречени "50-те от Фукушима".
Японското правителство повиши максимално позволените нива на радиация, на които те могат да бъдат изложени - от 100 до 250 милисиверта. Това е 12 пъти повече от дозата радиация, на която е позволено да бъдат изложени работниците в АЕЦ според британските закони. Човек трябва да бъде изложен на доза, която е два пъти над установения максимум, преди да се появяват т. нар. ранни ефекти на лъчевата болест, като намаляване на белите кръвни телца. При радиация от 1000 милисиверта започвате да чувствате гадене. Късните ефекти от излагането на радиация могат да се появят след много години. Може да се увеличи вероятността от злокачествено заболяване - това е много вероятно, но не сигурно. "Вероятността работниците да загинат или да се разболеят тежко е много голяма", обяснява Кристоф фон Лийвен от "Грийнпийс". И други експерти предсказват смъртта на героите от Фукушима. "Те са като
обречени командоси по време на война",
смята проф. Кейичи Накагава от отделението по рентгенология в Университетската клиника в Токио. Според Кристиян Пфлугбайл, председател на германското Дружество за защита от радиоактивно излъчване, те са направо "смъртници". Той смята, че радиоактивното излъчване е толкова силно, че ефективната защита на тези мъже е невъзможна. "Те се жертват за японския народ", казва Фукуда Кенсуке от Токио. "Изключително съм благодарен на тези, които продължават да работят ", допълва той. Най-тежко е за семействата на работниците, които ги чакат да се завърнат по домовете си. "Не искам той да си тръгне", казва съпругата на един от тях пред японски вестник. Около 500 центъра за трансплантация на костен мозък в Европа са в готовност да окажат помощ на Япония, в случай че е необходимо лечението на жертви на радиация. Европейската група за костно-мозъчна трансплантация (EBMT) е призовала медиците си да бъдат в готовност. 3000 специалисти от Европа ще бъдат на разположение да окажат помощ на пострадалите в ядрената авария в Япония. Не е ясно колко хора ще имат нужда от помощ, но центърът е подготвен за действие. Неговите групи имат опит с международната медицинска помощ след атентатите на 11 септември 2001 г. Предполага се, че лечението може да бъде необходимо при 20-30 пострадали работници в атомната централа "Фукушима 1", уточни шефът на ядрения комитет към EBMT Рей Пауълс.
Един от "ликвидаторите", както вече някои ги наричат по аналогия с хората, които се жертваха при ядрената авария в Чернобил през 1986 г., е 29-годишният Казума Яакота, който оглавява единия от екипите доброволци, даде интервю за италианския в. "Република". Той разказа, че това са хора, които по време на трагедията са загубили всичко - семейството си, работата, приятелите.
Загубили са дори вярата в живота
Сега борбата с радиацията е станала единственият смисъл на оставащия им живот. Тяхната основна работа е да изчистят централата от радиоактивните отломки, които се образуваха след редицата взривове. Други специалисти пък трябва да слагат нови кабели, които да подават ток, който е необходим за охладителните системи и едновременно с това да заливат с вода реакторите, за да не прегреят. Но както казва Казума, по-скоро става дума за състезание с времето и всеки ден се появяват нови проблеми. През последните седмици няколко души от екипа му бяха приети в болница, защото са много силно облъчени, тъй като радиоктивна вода попаднала в ботушите им. Според него става все по-трудно да се намерят нови доброволци заради големия риск за живота, тъй като те трябва да работят на смени по 48 часа и след това да се оттеглят за почивка извън пределите на станцията. Яакота разкри, че обичайно работата продължава от 10.00 до 17.00, но някои от доброволците дават и нощни смени. Всички те са екипирани със специални защитни костюми, специални ръкавици и защитни маски за лица. Повечето разполагат с фенери, защото често се работи при тъмни условия. Те спят в специални сгради до станцията, като вместо дюшеци използват специални оловни постелки, с
тънки оловни чаршафи
срещу радиацията. "Всички спят заедно, без да се събличат. Условията са много тежки", казва Яакота. Заради недостига на вода никой не може да си вземе душ, а се използва спирт за това и почти не си сменят дрехите. Японецът обаче не се оплаква и казва, че не се страхува от радиацията, като повече го вълнуват битовите проблеми на неговите хора. "Искаме да получаваме топла храна, не можем повече да ядем бисквити с витамини и консерви, както и само една бутилка вода на ден", допълва той и се надява този проблем да бъде скоро решен.
Ако сега във "Фукушима 1" се работи по седем часа, то в началото екипите са се трудили почти денонощно, разкри германският в. "Зюддойче цайтунг". Докато в помещенията с реакторите жегата е едва поносима, то в помещенията, където спят "ликвидаторите", е студено заради оловните постелки. Един от работниците написал на свой приятел в Токио драматично електронно писмо. "Безсмислено е да се плаче. Ние сега се намираме в ада, а оттук има само един път - към небето", се казва в него. По-нататък той също потвърди, че повечето му колеги изгубили всичко след земетресението и цунамито и затова сега борбата с радиацията единствено осмисля живот им. В края той завършва: "Земетресението беше природно бедствие, но радиацията е по вина на оператора на централата ТЕРКО". Той помолил своя приятел да разпространи писмото му с помощта на медиите, за да знаят хората, че доброволците правят всичко, което е по-силите им. В интервю за руския в. "Новая газета" друг от шефовете на доброволците Юкио Такаями помоли "да не правят от тях герои", а да се обърне внимание на спасителите, които са загубили семействата си. Той се учудил на вниманието, което предизвиква тяхната работа. "Не правете от нас герои. Тези дни с нас се срещна кметът на Токио и този строг и суров човек ни благодари със сълзи на очи". Според него много от спасителите в префектурите Ивате и Миаги са загубили семействата си и работят денонощно, а в малкото минути на отдих търсят близките си. "Ето това са герои", заявил Такаяма.