:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,299
Активни 417
Страници 6,202
За един ден 1,302,066

Живковия дълг изгладувахме, но Борисовият ще ни зароби

Без да е длъжна, България изразява съгласие да плати чужди фиести и сиести за 6 млрд. евро
Светослав Терзиев
С половин уста премиерът Бойко Борисов изплю камъчето със седмица закъснение: на последния Европейски съвет в Брюксел (24-25 март) е дал принципно съгласие България да поеме политически и финансови ангажименти по пакта "Евро плюс" и свързания с него Европейски механизъм за стабилност (ЕМС). Но за утеха на депутатите и представлявания от тях народ заяви пред парламента: "България ще плаща вноската си едва след като бъдем приети в еврозоната".

Вярно е, че България е длъжна да влезе в еврозоната съгласно присъединителния си договор, но



никъде не е казано, че входът е платен



За по-голяма яснота трябва да се добави, че съгласието на Борисов да ни натовари с входна такса ще ни излезе 6 млрд. евро, платими на два етапа. Правителството призна само за първия етап от 12 години след присъединяването, който е за 3 млрд. евро, включващи и 350 млн. евро участие в капитала на ЕМС. Останалите са до поискване. Но това е нещо като капаро, правещо отстъпка на държавата заради нисък брутен национален доход. След преходния период ще има доплащане, като участието в капитала ще скочи на 700 млн. евро, а общата изискуема сума - на 6 млрд. евро. Разбира се, всичко това е съпроводено с уговорката, че ако се наложи вдигане на капитала, сумата ще расте колкото трябва. Но и да не расте, което е малко вероятно, защото размерът й ще зависи от по-нататъшните неволи на финансово закъсалите държави в еврозоната, отсега става ясно, че в недалечно бъдеще, когато държавата се стопи съгласно демографските си тенденции до 6 млн. души, всеки български гражданин ще се ражда и умира с дълг поне от 1000 евро. Историята може да го запомни като Бойко-Борисовия дълг. Той ще е безсрочен и с неизвестен краен размер, а изплащането му вероятно ще продължи и след като се изтърка асфалтът по Бойко-Борисовите магистрали.

Най-важното е, че механизмът за стабилност е



гарниран с дисциплиниращите правила на пакта "Евро плюс",



които ще ни гарантират стабилна мизерия със застопоряване на заплатите и пенсиите и с вдигане на данъците. Все пак парите за механизма трябва да се вземат отнякъде и няма никакво значение как ще се наричат подходящите мерки - хармонизация на данъчните основи, регулиране на заплатите според растежа на производителността или синхронизация на пенсиите с растящата възраст. Всички ще водят към едно и също - изземане на пари от населението, за да се погасяват нечии дългове. Тези дългове не са наши, защото България твърдо се придържа към националния си принцип "икономията е майка на мизерията" и за разлика от много по-развити държави простира краката си според къса черга. След Лукановия мораториум върху Живковия дълг от 10 млрд. долара народът бе заставен наказателно да го изгладува през 90-те години, защото никой дори и не помисли да го облекчи чрез опрощаване или разпределяне върху други държави. Сега със своите 17-20% външна задлъжнялост спрямо брутния си вътрешен продукт страната се отличава със спартанска финансова дисциплина в ЕС. Други обаче са черпили с пълни шепи лесни кредити от френски, германски, холандски, британски и пр. западни банки и многократно са надхвърлили всякакви допустими и разумни норми в ЕС. Нарушенията са налице, но кой да отнесе последиците?

Държави не могат да фалират и изчезнат заради дългове. Но банките са изложени на такъв риск. Франция и Германия, които разработиха концепциите за пакта "Евро плюс" и за постоянния спасителен механизъм, първоначално разхвърляха тази отговорност върху всички граждани на еврозоната чрез временен механизъм, за да помогнат на своите банки. Поради нарастващото недоволство в собствените си страни сега се стремят да привлекат



и други държави да поемат част от бремето



Словакия първа изпищя, защото още с влизането си в еврозоната през януари 2009 г. получи сметка от 800 млн. евро като дял от гръцкия дълг, за който еврозоната събра 80 млрд. евро плюс 30 млрд. евро от МВФ. Тя се оправда, че не е била предупредена и не носи никаква отговорност за финансовата разпасаност на гърците, но година и половина по-късно вече като член на еврозоната не можеше да се измъкне и трябваше да се присъедини към временния Европейски инструмент за финансова стабилност, в чийто фонд от 440 млрд. евро на нея се паднаха 4.5 млрд. Този инструмент ще действа до средата на 2013 г., когато ще бъде заменен от ЕМС. За целта обаче ще трябва да се промени Лисабонският договор, защото в сегашния си вид той забранява едни държави в еврозоната да спасяват други, като им поемат дълговете. А дълговете на най-закъсалите ще стават все по-големи. Всеки момент към "фалиралите" Гърция (помощ от 110 млрд евро.) и Ирландия (85 млрд. евро) се очаква да се присъедини Португалия (вероятно с помощ от 80 млрд. евро). Тези суми са тежки, но платими с общи сили. Никой обаче не смее да мисли как, ако се наложи, ще бъдат спасявани Испания и Италия, защото всяка от тях ще зине не за милиарди, а за трилиони евро. Тогава 700-те милиарда евро на ЕМС ще стигнат само за един транш на някоя от тях и увеличението на капитала ще става не чрез събиране, а чрез умножаване поне по 3. Съответно и 6-те милиарда на България ще се умножават по същия начин като изискуема гаранция.



Може ли България да се съпротивлява и колко дълго?



Бойко Борисов вече е вдигнал бялото знаме, но неговото съгласие не е достатъчно. Промяната на договора трябва да мине през всички парламенти, включително и през българския. Всяка страна има право на вето и по този начин гласът на България тежи 100%, докато не извърши ратификация. След това обаче неговата тежест ще падне на 0.44%, защото толкова ще бъде българският дял в капитала на ЕМС. Тогава всяка съпротива ще бъде безсмислена и държавата ще се превърне в безмълвен платец. Твърдението на премиера, че е много важно да влезем в пакта "Евро плюс", за да имаме глас при вземането на решения, олеква до нищожните 0.44%, заради които обаче всички българи трябва да се натоварят с бреме от 6 млрд. евро. В този смисъл не е важно да влезеш в еврозоната, а по-важно е да договориш благоприятни условия, докато можеш да се пазариш. Полша, която също подкрепи "Евро плюс", се въздържа да поеме каквито и да е финансови ангажименти по ЕМС. По този начин тя си осигури политическо, но не и финансово участие. Унгария, от чието име Борисов прибързано каза, че щяла да преразгледа несъгласието си с "Евро плюс", направо заяви, че не тя ще променя данъчната си политика в хармония с европейската, а ще очаква Европа да вземе за пример унгарската данъчна система. Чехия пък гледа с отвращение всеки опит за финансов диктат и никак не бърза да влиза в еврозоната, защото вижда в нея повече минуси от плюсове.

Когото и да запитате от българските министри, включително и гласувалите "на подпис" за присъединяване към "Евро плюс", няма да може да ви обясни какви са ползите за България, нито какви ще бъдат финансовите последици. Неслучайно всички мълчат. Само една зам.-министърка на финансите Боряна Пенчева се държи мъжки и се осмелява да назовава числата, но за облекчения период на членството. Те напълно съвпадат с изчисленията на в. "Сега", каквито бяха обявени за първи път в броя на 26 март. Разликата е, че това е половината истина. Цялата се получава чрез умножение по две, защото след преходния период ще дойде и непреходният.
Карикатура: Христо Комарницки
--------
135
7988
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
135
 Видими 
06 Април 2011 20:36
Разликата между Живковия дълг и ЕМС е, че вноските ни са за кредитиране, нещо като депозит в банка. Парите си остават наши и с перспективата да ни носят немалък доход.
06 Април 2011 20:39
Странно защо банкерите не щат да го вземат този "немалък доход". Или пускат най-бедните с предимство
06 Април 2011 20:45
Г-н Терзиев, не се притеснявайте. Ако Италия и Испания фалират едно евро ще стане 3-4 американски цента и ще се разминем тънко.
06 Април 2011 20:45
Евро+, БеляНе+, но само за някои червени каскети.Както обикновено, народа ще духа супата.Светльо
06 Април 2011 20:47
не ми е ясно едно нещо и питам - вноската е еднократна или годишна?
***
ако изгърми италия надали ние ще я спасяваме, но ако не изгърми ние ще си носим последиците от това, че сме извън клуба. нашата цел е евроепйската интеграция, с което поне малко да ограничим домашните идиотии и да поставим българина на равна нога с немеца и французина.
***
ние имаме активи от членството си в ЕС - от другата страна на вратата сме спрямо турция, а и придобоваме друга тежест за руснаците. икономически също е добре да имаме достъп до европейската крепост...
***
но членството в един клуб влече и задължения... терзиевото писмо е в стил - моето е мое, а чуждото е наше.
06 Април 2011 20:55
Абе, ако ще спасяваме братята гърци, дайте да им купим някой от островите, дето си ги продават. После и италианците ще спасим. И те острови имат. Кога се огледаме накрая - ей ви на и България на три морета. Да живей!
06 Април 2011 20:57
Сетих се и нещо друго - допуска ли ЕМС нашето участие да се брои за вид инвестиция на управление Емисионно? Демек вместо парите за борда да са в американски и западноевропейски ценни книжа, да са в капитала на ЕМС? Ако да - то тогава цялото упражнение ще ни излезе почти без пари. Просто ще сме преместили депозитите от едно място на друго.
06 Април 2011 20:57
България премиерска или парламентарна република е?
И докъде се простират правата на избраниците народни да вземат дългосрочни решения и тежки задължения от името на всички ни?
Само не ми цитирайте разни параграфи - говоря за политика, морал, демокрация...
-----------------
Блогът на Генек
06 Април 2011 20:59
Странно, за Бойко - Борисовото изтегляне на
посланници - доносници нищо не пише.
06 Април 2011 21:09
И да не забравя! Маестро Комарницки отново
Много са ми сладки тези, дето са опънали платнището, пък се реят безтегловни из небето. Само сакатлък парашутистите, падащи отгоре им, е пропуснал да нарисува, ама и така става.
06 Април 2011 21:14
Авторът днеска се е опитал да се направи на икономист на база мат’ряли от в-к Демокрация, по време на глав.ред. Вол.Сидеров.
„Живковия дълг от 10 млрд. долара народът бе заставен наказателно да го изгладува през 90-те години”
Живковия дълг не беше 10 млрд., а беше 9 и половина млрд долара. И не беше дълг, а инвестиция, по време когато за западните капитали беше по-сигурно да инвестират в Живков, а не на местна почва. Това беше адекватен отговор на предателството на паяка Горби, нарушил основни междудържавни споразумения и допълнително се явява умно технологично финансиране на неизбежния капитализъм в БГ. Това множество няма нищо общо с хипотетичното множество пакта „евро +” освен жорналистическа плюнка и лъскане за ефект. Лукановия клан превърна множеството в нищожество и за народа остана не ДЪЛГ, а ярем да плаща геометрично нарастващи разходи за робството наричано ПРЕХОД и за маймуняците обявили се за „демократи”.
06 Април 2011 21:20
Разликата между Живковия дълг и ЕМС е в това , че поне не- малка част от Живковия дълг беше покрит с реални вземания от Ирак, Либия и т.н., които вземания харизахме ей така заради политическите кариери на някои послушковци, а задълженията в ЕМС са кредит само в главите на такива като бърнинга.
06 Април 2011 21:28
Ганю толкова си точен, че неам думи.Ама оди обяснявай па поплювковците за кво става въпрос.
06 Април 2011 21:43
Шест на запад, шест на изток, въобще - правителство на шест!
06 Април 2011 21:44
поне не- малка част от Живковия дълг беше покрит с реални вземания от Ирак, Либия

Беше, ве, беше. Така беше покрит, че не открихме и един цент в пясъците.
Споменаваш ума ми, но защо изобщо не минава през твоя, че е много по-добре да имаш за длъжници Гърция или Испания, отколкото Ирак
06 Април 2011 21:52
Автора
rbb: “…да поставим българина на равна нога с немеца и французина.”
Напротив, всичко това се прави за да отделят още повече немеца и французина от вас. Дълговете на ПИИГС са към немски и френски банки. За да стане немеца беден като българина, в ‌Германия трябва да има банкови фалити от неизплатените дългове на ПИИГС. За да не стане това, брЮкселските зелки са открили гениален метод: тези дългове не се плащат от ПИИГС, нито остават пасив на немските банки (което би означавало че практически биха ги плащали немците), а се плащат от мушици като БГ под гръмкия лозунг на "Европейската солидарност"!!! Гърците ядат на корем, германските банки печелят лихви от гръцките дългове, но като се катурне каруцата - Ганьо плаща. Конгениално!

06 Април 2011 21:53
Бърнинг, в пясъците Живковия дълг го оставиха Соломончо, Миленчо и прочие командировани от батковците хипита, юпита и подобни "демократи" с колониални рефлекси , които градяха кариери на гърба на хиляди хора, променящи в Живково време с труда си пустинята , за която говориш. А от грък дълг вземал ли си ? Щото аджемия ми се виждаш, ако твърдиш , че можеш да направиш това. Със здраве.
06 Април 2011 21:57
"В този смисъл не е важно да влезеш в еврозоната, а по-важно е да договориш благоприятни условия, докато можеш да се пазариш..." Полша, Унгария, Чехия са държави и държавниците им са запознати и могат да разберат за какво се гласува и какви ангажименти поемат... и това става предварително, не след като си подписал! Това е разликата между тях и нас. Ако ние само ходим, оглеждаме се и се услушваме кой какво ще ни каже и за какво ще ни похвали, или потупа покровителствено по рамото- ще тичаме след събитията и ще се заробваме с дестилетия напред... дали това не е форма на съвременен колониализъм ?
06 Април 2011 22:03
rbb:“…придобоваме друга тежест за руснаците. икономически също е добре да имаме достъп до европейската крепост...” Мащабите на Русия по каквато и да е линия са неизмеримо големи спрямо мащабите на България. Вземи политика, икономика, въоръжени сили и т.н. БГ е джудже в сравнение с Русия. Така е ако сте в пакта "Евро +", така е и ако сте вън от пакта. Русия може да си съгласува интересите с Германия, Франция, УСА и т.н., а за нея БГ е като бълха.
А за европейската крепост - там само мога да възкликна "хапчетата!“
Иван Вазов: "Ако Италия и Испания фалират едно евро ще стане 3-4 американски цента и ще се разминем тънко. ". Няма да е така. Когато гръмнат Испания и Италия, тогава изходът е печатане на пари. Кой ще печата парите? Европейската централна банка. На кого ще дава тези прясно напечатани пари? На двама: длъжниците от ПИИГС, и на немските банки. Неминуемо това ще доведе до падане на еврото, но за БГ ще остане само падането, никакви допълнителни евра няма да влязат в БГ. Така че няма да минете тънко, а държавите от ПИИГС и банките ще минат тънко. За вас остават само дълговете.
БГ има само една надежда: да се разпадне бързо ЕУ и да не плащате.
06 Април 2011 22:10
"е много по-добре да имаш за длъжници Гърция или Испания, отколкото Ирак"
Какви длъжници, какви 5 лева?! Сега Испания е длъжник на немските банки. Утре, като я напълнят с прясно напечатани обезценени евра, Испания ще си изплати дълга към банките, Испания ще е добре (само ще обещае да затегне колана, но няма да го направи), банките ще са добре, но реалното плащане ще бъде твое по механизма "Евро+". Не знам за кого е "Евро+", ама за БГ е "Много минус без евро".
06 Април 2011 22:13
А и като се обезцени еврото, и като се обезцени лева (вързан към еврото), пак ще имате заплати по 100 УСД (със съответната покупателна способност). Този филм вече сме го гледали 1997, при Жанчето.
06 Април 2011 22:18
Универс, срещал и смислени мнения от тебе и ще ти отговоря въпреки принципното ми игнориране на "етикетаджиите". Смятай обаче, че си изразходвал кредита си
Какво можеш да вземеш от арабските пустини и то без да изпратиш барем една дивизия там? Срещу подписа на некой си началник? Това, което и взехме - комбинация от три пръста. Същевременно само гръцките преки инвестиции у нас са за 2.5 млрд евро.
Провери правописа на "не-малко" и бъди здрав и ти
06 Април 2011 22:18
Нека сега 67, Калки, водопроводчика пак ми кажат колко съм бил прост, че съм емигрирал! Ами в БГ ви заробват само с едно драсване на перото за милиарди, и то без никаква нужда.
Макар че те имат право в едно: прост съм, трябваше да емигрирам много по-рано.
06 Април 2011 22:23
Разликата между Живковия дълг и ЕМС е, че вноските ни са за кредитиране, нещо като депозит в банка. Парите си остават наши и с перспективата да ни носят немалък доход.
Toва се надявам да е писано от някой 5-годишен. Помоща за Гърция изтича 2013, когато се включва ЕМС. Дотогава страната ще бъде с дълг/БНП от около 150%... пари давани там са пари на вятъра.
*
Но не е така положението за Франция и Германия, защото ЕСМ ще спаси техните банки от фалит чрез bail-out подплатен от хора на които Гърция, Ирландия и т.н. не дължат нищо. Просто става въпрос за поредната Евромагария - и поредния пример, че в тоз съюз всеки си гледа собствения интерес и само малките държави с малки ръководители се надяват на някаква солидарност и равнопоставеност.
06 Април 2011 22:30
Бърнинг, завий се . Гръцки инвестиции в БГ за 2.5 млрд ....? Твоя кредит си го дръж за себе си. Въобще не ме интересува. И без дивизии в пустинята кредити са връщани - Живков беше цар на това. И то без правешки гяволии. Само че някои пращат дивизии не само заради забравяне на кредити или евтин енергоресурс , а за натоварване с нови кредити населяващите пустинята с "програма за възстановяване и развитие " .
06 Април 2011 22:36
И без да се прави сравнение с Живковия дълг, настоящата картина, такава , каквато я описва Терзиев е повече от страшна. И най- лошото е , че както винаги Терзиев е много близко до истината, защото съвпада с множество независими публикации. НЕВЕЖЕСТВОТО НА НАШИТЕ МИНИСТРИ И ДЕПУТАТИ Е ПРЕСТЪПНО и ако незнанието на форумците е простено, то на тези горните е подсъдно. Изтрепаха се нашите политически мекерета да ни обясняват колко скъпа щяла да бъде БЕЛЕНЕ, пяна на уста и всевъзможни лупинги, които не са достойни и за кръчмарски спор, а с каква лекота БОРИСОВ си дава съгласието за това заробване за същата тази сума СРЕЩУ НИЩО. На фона на това непрекъснато малоумие и постоянни партийни ежби, когато народът мизерства, трябва ОБЕЗАТЕЛНО ДА СЕ НАПРАВИ НЕЩО. НЕ ДА ЧАКАМЕ СЛУЧКА, НЕ ДА СЕ МОЛИМ БОГУ, А ДА ПОДХВАНЕМ ГьОСТЕРИЦАТА КЪМ ВСИЧКИ , КОИТО НИ ПРОДАВАТ и УБИВАТ. ВЪН ОТ ПРАВИТЕЛСТВОТО!!!!
06 Април 2011 22:39
бабет, по-добре съм запознат с матряла от теб и знам какво имам предвид под европейската крепост.
***
за русия си прав - но въпреки всичко имаме международни отношения с тях и в техния контекст е по-добре да не се веем сами на балканите. значението ни е по-скоро географско отколкото икономическо - ние сме на границата с турция и сме един от потенциалните коридори за руския газ и нефт. всъщност щеше да е добре да сме троянския кон на русия в европа. съшо за турция. но като страна членка на клуба, за да сме по-далече от прегръдката на тези двете. а тяхната близост е баланс на немското вляние. сърбия е слаба и за първи път от много време икономическите и политически интереси на страната съвпадат с тези на гърция. ако тези двете обединят усилията си ще имат свободен достъп до черно море и до средиземно море и че бъдат посредник на ЕС с турция... отдавна нещата не са били толкова добри от страна на външна конюктура... но както писа Fart " стрелката на тъпомера направо излетя в космоса..."
06 Април 2011 22:53
За по-голяма яснота трябва да се добави, че съгласието на Борисов да ни натовари с входна такса ще ни излезе 6 млрд. евро, платими на два етапа.


Да беше построил една ядрена централа - поне пари щеше да ни носи и работни места да открие!
06 Април 2011 22:57
България премиерска или парламентарна република е?


Нито е премиерска, нито е парламентарна, а е пъдарско-кръчмарска.
В нашат Чиста и Свята република възпитани и размини хора не се търпят, а пазил го Господ да са и аристократи!

Ние най-обичаме простаци и низините народни!
Най ни импонират на дивотията и най-много основание ни дават да псуваме властта.[/quote]
06 Април 2011 22:58
rbb, моят въпрос беше много ясен: как влизането на БГ в "Евро+" ще повиши политическата тежест на БГ‌ пред Русия? Или пред когото и да било. Виж, ако не бяхте влезли веднага в "Евро+", можеше да изтъргувате нещо. А пък сега: Иванчо още не казал "а" и Марийка си смъква гащите.
И да те открехна: Гърция си има достъп до Средиземно море. А за черно море, като затворен басейн, никой не е заритал.
06 Април 2011 22:59
Шест на запад, шест на изток, въобще - правителство на шест!


И шест на българските мутри, олигарси и контабандисти - от замразяване на горива, източвания на ДДС, контрабанда с цигари, увеличения на цените на стоките от първа необходимост и т.н

Получава се 666, въобще правителство - отличник.

Редактирано от - pisnami на 06/4/2011 г/ 23:00:59

06 Април 2011 23:07
Сега, ако направим паралел с любимата Терзиева тема за сиганите и симхронно се върнем 50се г. назад ще установим, че тогава е имало ноо читав сиган. По това време е било събитие когато мастор сиганите калайджии са наобикаляли подопечните граждани и селяни да им калайдисват я тенджера, я тенекиен „бакър” или цинково корито. „Договорът” е бил желязен и се изразявал с викане(ся му викат пиар) „джам праим, глидало праим”. Чиляците калайджии са си изпълнявали точно офертата и посудата се спасявала от лакомата ръжда. За ГОЛемо съжаление сегашните ни сигани и сегашните ни палитюги ко ти набарат посудата същата директно отива в „пункта” за изкупуване и после ти се връща като модерен вносен прАдАкт.
06 Април 2011 23:10
Получава се 666, въобще правителство - отличник.


Числото на звяра, демек.
06 Април 2011 23:27
бабет, не мислиш днес. русия винаги е ритала да излеза на средиземно море. българия и гърция са алтернатива на турция като транспортен коридор. ако сме сами, то е по-лесно на русия, турция и всяка голяма страна да си наложи политиката.
***
ние сме на границата на ес, а в самия него тече борба за степента на централизация. ако има европа на няколко скорости, то ние ще бъдем в периферията и влянието на турция и русия ще бъде по-голямо. колкото по-интегрирани, толкова по-независи от турското и руско вляние и толкова по-силна позиция в преговорите с турция и русия. също така интегрирането парадоксално би дало инструменти на малките страни да балансират силното немско вляние чрез икономиката.
***
с руснаците винаги ще си говорим за ресурси, а турция е потенциална опасност и потенциална възможност. интегрирането ни в европа би ни запазило от засилващата се външна експанзия на турция. но като граница може да бъдем онази част от европа, която се възползва от икономическия растеж в турция. да не говорим, че засилената интеграция на европа означава, че турското членство няма да се случи. а ако стане на въпрос трябва да сме против.
що се отнася до русия - да имаш свой в един затворен клуб е по-ценно. да не говорим, че е по-лесно да си защитиш икономическите интереси, когато тези са в един пакет с интересите на германия и франция.
***
а общата фискална политика е неразделна част от интеграцията. ако си ме чел преди, ще знаеш, че съм наясно с многото опасности по пътя. но другия път води към босфора и азия.
***
сега по-ясен ли съм?
06 Април 2011 23:42





Firmin, съгласен съм с теб за островитеи предложение имам: да вземем Лампедуза, да направим там Триумфална арка и да посрещаме новите братя демократи-генералгубернатор-Мук та!От Гърция ще вземем Лесбос и там ще провеждаме гейпаради с всички западни посраници начело! Кво ши кайш?
07 Април 2011 00:12
Авторът се профилира все повече като активен антиевропеец и дребен популист. Странна еволюция, спомням си, че неотдавна възхваляваше ЕС. Да не е пресъхнало ручейчето? Или другаде плащат повече?
По същество, статията е силно подвеждаща. Изречението
Правителството призна само за първия етап от 12 години след присъединяването, който е за 3 млрд. евро, включващи и 350 млн. евро участие в капитала на ЕМС.
е силно манипулативно. Всъщност БГ ще плати 350 млн евро за 12 години. Ако не се лъжа при Германия нещата са сходни, плаща около 30 милиарда, получава 240 милиарда участие. В този смисъл 6 млд са участие, а не реялно платени пари.
Интересно, че в деня, б който БГ се задължи да плати 6, 4 милиарда минимум за Белене, накой се кахъри за 350 милиона.
ПС не се спирам на предимствата от участието във фонда, нищо не се знае, ; оже и ние да додрапаме до спасяване
07 Април 2011 00:15
That cold black cloud is comin' down
It's getting dark too dark to see
07 Април 2011 00:30
Най-обичам да ми разправят как са гладували. Особено тия дето се чудят как да отслабнат.
07 Април 2011 00:31
Аз не знам какъв е този ЕС. Всеки плаща едни малки (за него) вноски и взима едни големи субсидии. Отделно самата издръжка на администрацията на ЕС, която никак не е евтина...
07 Април 2011 02:07
rbb, СЕГА разбрах тънката сметка. Ще го резЮмирам: Да изпозлвате благоприятното географско положение, за да минат тръбите на Русия през БГ - съгласен. Да сте против приемането на Турция в ЕУ, и да цицате и от нея, и от ЕУ - добре. Първото ще стане някога, за второто (Турция) нещо имам някои съмнения.
Но за ЕУ на две скорости: тук си на напълно грешна основа. Страните СЕГА в ЕУ са на две че и на три скорости. И с никакви въртели не можете да се придвижите към "по-големите скорости". Тук се иска да развивате индустрия (не можете по много причини), да развивате селско стопанство (не можете, защото нямате селяни), да си респектирате мутрите - особено стопанската престъпност (не можете и няма да можете), да смените политическата си класа (хептен не можете) и др. Т.е. да смените "чипа" на народа и да разкарате комунистите от всякакви цветове. Това не можете да го направите поне за още 50 години, а тя тогава БГ няма да я има (пък и ЕУ‌ няма да я има). Та затова с "Евро+" и без него БГ завинаги ще бъде в зоната на сдрача на Европата.
Не мога да разбера тази еуфория и тази грандомания. Приеха ви в ЕУ по някакви незнайни съображения, след въртели и трикове български и "мижай да те лажим". Европейците тогава си затвориха очите. И СЕГА си мислите че винаги с разни трикове и хватки ще се облагодетелствате. Няма да стане. ЕУ (Германия, Франциа и сие)ще ви дои максимално и нищо няма да ви даде.
Някакво коренно изменение може да стане само ако турците населят БГ.
07 Април 2011 02:15
/:/ "Живковия дълг изгладувахме, но Борисовият ще ни зароби
............................... ...................
С "Живковия дълг" някои (антиживковистите- приватизатори!) преядоха след 1989 г. и Приватизацията! И още го хапват и дъвчат- и "тлъстеят" яко, парично и материално! ПФУ!
07 Април 2011 02:18
.... много умно написано ... да се надяваме, че и Зоната, барабар с еврото, ще се скапе до тогава .. а и ние ..
07 Април 2011 02:39
бабет, малко депресиращо обобщаваш проблемите. в един момент се притесних, че се обръщаш към мен в 2л. мн. ч., но после разбрах, че имаш предвид българите ...
***
по същество - съгласен съм с част от нещата, които пишеш. историческия детерминизъм обаче ми е чужд. обстоятелствата са едни и същи за всички - кой каквото направи.
***
Икономическа специализация и разделение в европа има. но имено липсата на общ пазар, обща икономическа политика и следващата от тях икономическа интеграция на районите води до различията в доходите, заетостта и качеството на живот. очевиден пример за успех на подобна политика са съединените щати.
***
нямам нищо против турците, но първо ме е грижа за доброто на българските граждани. значението на територията е остатък от феодалния строй. забелжи, че тесногръдието и късогледството на терзиев и другите произлиза от това, че те не оценяват, че светът се променя и класическата национална държава е в миналото. доброто за българите не е едно и също с доброто за българия. предложеното поведение е идентично с това на хора, които не искат да плащат за чистене, осветление и отопление на входа на блока си.
07 Април 2011 03:31
RBB,
/:/ "...поведение е идентично с това на хора, които не искат да плащат за чистене, осветление и отопление на входа на блока си."
............................... ............................... ............................... .........................
Точно!
Българските емигрантите с двойно Гражданство имаш предвид, нали( а и тези, които живеят трайно извън България и ЕС)?!
Щото те искат да имат Права на български и на ЕС Граждани, но не искат да плащат(например, данък "Доходи" за ИЗДРЪЖКАТА на държавата България и за издръжката на ЕС(България, тукашните български данъкоплатци, плаща годишно над 700 мил. евро за членството си в ЕС!), на която са Граждани и Граждани на ЕС покрай това!
07 Април 2011 04:09
В последната минута, в ПОДКРЕПА НА АНАЛИЗА НА ТЕРЗИЕВ, Португалия е поискала от Евр. Общност спасителни мерки. Със 20 % безработица и Испания върви в същата посока. Плановете на Щатите за сриване на еврото може би са на път да се реализират. Войната в Либия и евентуалното покачване цените на петрола ще довършат започнатото. Въобще злокобните прогнози са на път да се потвърдят и то в близките месеци. Всичките наши партии, десни, леви, силни и всякакви демократи, независимото ни “експертно“ правителство, всички чакат помощ от Бог и от Държавния Департамент. През това време, като цигуларите от Титаник, в нашето жалко форумче, ще се “гъделичкаме“ до последно.
07 Април 2011 05:01
Хахахахахха...

Пара, нямаш проблем! Твоят, Болният е на власт. Да промени законодателството и да събира данъци навсякъде по света като американците. Само не знам как ще праща самолетоносачите когато български гражданин е в беда. Гледай да не псуваш после, че вместо инфлация, българите от чужбина са ти донесли дефлация
07 Април 2011 05:15
"Щото те искат да имат Права на български и на ЕС Граждани, "
Не ща, бе Пара, не искам никакви права на БГ и ЕС гражданин. Питай колко от емигрантите (не говоря за гурбетчиите) искат такива права - процентът ще бъде до 10%. Хората пращат пари в БГ само на своите близки, докато умрат, но в никакъв случай няма да плащат на мутрите, т.е. БГ властите. В момента в който започнеш да ги тормозиш за някакви БГ данъци, ще предизвикаш само смях: ела ме хвани за данъка! За хората, които са емигрирали в ЕС можете да постигнете нещо, ама за хората извън ЕС - абсурд!
07 Април 2011 05:36
В подкрепа на казаното от Спартак: испанските банки са дали заеми на портОКалците за около 76, 000, 000 Еуро. Сега в испанските вестници се надига тревога, че ако Португалия не може да плаща (официален дълг около 6, 000, 000 Еуро, другият е частен) и ако португалската икономика се срине, испанските банки ще пият една студена вода.
Така че, радвайте се българи, вие няма да спасявате само немски и френски банки, а ще спасявате и испански. Вижте до какви висоти стигнахте!!!
Само не знам кога на Ханс ще му писне и ще ритне менчето.
07 Април 2011 05:37
В едно Спартак не е точен: безработицата в Испания не е 20%, а много по-малко: по последни данни 19.8%!!! Голям успех!!!
07 Април 2011 07:30
Авторът неусетно прокарва тезата, че в бъдещите 12+ години България ще бъде финансово стабилна държава и няма да има нужда от помощ, а напротив - тя ще бъде моторът на закъсалите държави.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД