Георги Близнашки е роден на 4 октомври 1956 г. в с. Скравена, Ботевградско. Член е на Националния съвет на БСП. Депутат в 36-ото и 40-ото Народно събрание. Водещият конституционен експерт на БСП от времето на кръглата маса и Великото народно събрание. Професор по конституционно право в СУ "Св. Климент Охридски". Автор на множество книги, студии и статии. Номиниран за кандидат-президент от районната организация на БСП в столичния кв. "Слатина".
---
- Г-н Близнашки, как да се разбира вашата номинация за кандидат-президент? Все пак минавате за инакомислещ в БСП.
- Сигурно е едно, че този път редовите социалисти вземат инициативата в ръцете си и не чакат указания от партийната централа. Кандидатурата ми тръгна отдолу, защото винаги съм срещал разбиране сред по-широките партийни и обществени среди. А това е сигурен знак, че се търси промяна, тъй като създаденото статукво задушава партията, обезсилва я и дори поставя под въпрос самото й съществуване. А що се отнася до моето "инакомислие", то е свързано най-вече с мотиви от държавническо естество, тъй като не крия, че гледам на партиите като на инструмент за постигане целите на държавата, а не като на средство за преследване на частни и корпоративни интереси.
- Признавате, че се чувствате аутсайдер във вътрешнопартийното състезание. Какъв е шансът последните да станат първи и чувствате ли енергия за промяна в партията?
- Факт е, че не съм сред любимците на партийното ръководство, но затова пък винаги съм бил сред онези, които вървят напред и проправят пътя за развитието на партията. Това е кауза, за която човек си струва да се бори и да влага градивната си енергия. В най-трудните години от ранната фаза на прехода съм поемал отговорност, каквато малцина други са си позволявали, а с каквото се захващах, съм го извеждал на добър край. Едва ли някой друг е защитавал така последователно и принципно демократичната конституция на България, без оглед на рисковете и опасностите.
- На т.нар. социален протест миналата събота знаменцата бяха повече от демонстрантите, а от трибуната говориха дискредитирани стари муцуни. Спасяема ли е БСП?
- Определено да, защото социалната справедливост е от онези вечни идеали, които придават смисъл на човешкия живот. Друг е въпросът, че БСП се поддаде на неолибералните внушения и това предизвика криза в нейната идентичност. Обнадеждаващо е, че напоследък се засилват социалните нотки в риториката на партийното ръководство, но само по себе си това не е достатъчно да се върне доверието на хората. Крайно време е да се види кой кой е в тази партия и за какво се бори. Самият аз съм сред хората, които олицетворяват обновлението на партията, докато имената на други са свързани единствено и само с приспособяване към ръководството и опазване на собствените им партийни позиции и произтичащите от тях блага.
- С какво смятате да спечелите на своя страна колебаещите се социалисти лоялисти?
- Нека се вгледат в биографиите и морала на онези, които са се запътили към президентския пост, какви позиции са заемали и какви ценности са отстоявали през годините, защото в БСП напоследък намериха убежище мнозина, които в тежките години на прехода я напускаха, други извисяваха снага под чужди знамена, трети се появиха от небитието и нямат нито собствен облик, нито самостоятелна позиция, а сега се опитват да раздават оценки и да размахват назидателно пръст само защото по някакво случайно стечение на обстоятелствата са попаднали в антуража на поредния лидер на партията. Винаги съм отстоявал интересите на обикновените хора на труда и съм се противопоставял на попълзновенията на олигархията. Едва ли е забравена моята реч против въвеждането на плоския данък в Народното събрание, а това е достатъчно, за да се разсеят всякакви съмнения по въпроса кого трябва да подкрепят в предстоящата надпревара.
- Кои според вас са фаворитите на лидера и ръководството, с които ще ви се наложи да премерите сили?
- Не си заслужава да ги споменавам поименно, но нека си направят добре сметката, защото разговорът, който предстои, ще бъде пределно откровен. Готов съм да се изправя срещу всекиго, защото от нищо не се притеснявам и от никого не се страхувам. Влизам в това състезание с политическите си позиции и професионалните си постижения. Ще го кажа още веднъж: моралният интегритет е от решаващо значение за пълноценното функциониране на тази институция. Затова доброто име и репутацията на кандидатите трябва да са безупречни. БСП само ще спечели, ако направи съзнателен и рационален избор, а не се поддаде на обичайните апаратни хватки и фракционни интриги.
- Как ще коментирате предположенията, че скритият фаворит на БСП всъщност е Меглена Кунева?
- Много жалко ще е за БСП, ако спекулациите в пресата по тази тема се окажат верни. Това е губеща философия, проява на синдрома "кукувиче гнездо", както образно се изразиха някои приятели. Но най-лошото е, че става дума за дълбоко вкоренен комплекс за малоценност, който ще доведе до пълното обезличаване на партията. Лично аз не мога да разбера защо се вдига толкова много шум около тази дама. Тя е само един преуспял чиновник и нищо повече. Нямам спомени да е заемала принципна позиция по който и да е политически въпрос от национално значение. В крайна сметка бъдещият президент на републиката трябва да защитава националните интереси пред останалия свят, а не да бъде проводник на чужди влияния вътре в страната. Той трябва да олицетворява достойнството на нацията и да вдъхва респект, а не да се приспособява към чуждите очаквания единствено с цел да се харесва и получава потупвания по рамото.
- Ползвате ли се с подкрепата на настоящия президент Първанов и какво ще е неговото влияние при определяне на кандидата на БСП?
- Не съм търсил подкрепа от него, но той добре познава моето политическо поведение. Самият аз съм го подкрепял многократно в реформаторските му усилия, без да му спестявам и критики, когато ги е заслужил. Така че нека да решава по съвест, но смятам, че има какво да каже по този повод. Впрочем негов дълг е да помогне на партията, от която получи толкова много, за да може тя да намери вярното решение в една тежка за нея ситуация.
- За какво ще са тези президентски избори?
- Залогът е огромен, защото става дума за ценностите и принципите на демокрацията, а разните "спасители на нацията", които ни обещават управление с твърда ръка, ни дебнат от всички страни. Авторитарните тенденции се наблюдават не само при управляващите, но и сред опозиционните среди, някои от които дори пледират за установяването на президентски режим. Винаги съм смятал, че парламентаризмът няма алтернатива у нас. Налагането на върховенството на закона трябва да стане чрез демократични средства, а не чрез силова политика. Смятам, че мога да бъда полезен на страната си с оглед възстановяването на обществения морал и връщането на доверието на хората към тяхната собствена държава.
- Твърдите, че битката е срещу опитите за налагане на авторитарни тенденции в управлението. В правомощията ли е на президента да се противопостави реално на тези процеси?
- Категорично да, защото президентът е призван да бъде политическия арбитър в управлението на страната. Той не трябва да налага собствената си гледна точка, но трябва да възпира всякакви крайности и увлечения в погрешна посока. Нужен е нов стил на поведение, за да се гарантира нормалното функциониране на институциите. Силата на президентската институция е не само във формалните правомощия, а най-вече в моралния авторитет на избраника на нацията и в неговата способност да разговаря с обществото и да формира неговия дневен ред, т.е. да умее да убеждава другите чрез доводи и аргументи. И в България идва ред на социалната алтернатива по европейски образец, но преди да се реализират едни или други политически проекти, трябва да променим духовната атмосфера в нашето общество.
- БСП вече се кани да подкрепи чужди кандидат-кметове в Пловдив и Монтана. На почит в соцпартията е доктрината за избираемите кандидатури, па били те и от други партии. Не е ли това капитулация?
- БСП най-напред трябва да е наясно със себе си и собствената си идентичност, защото избираемите кандидатите не могат да бъдат други освен хора с чисти биографии, характер и убеждения. А такива хора не липсват в собствените й редици. Не съм против подкрепата за "независими" кандидати, но това трябва да става по изключение и при доказана необходимост. Защото накрая отговорността за делата на местната власт пада върху цялата партия.
" На т.нар. социален протест миналата събота знаменцата бяха повече от демонстрантите, а от трибуната говориха дискредитирани стари муцуни. Спасяема ли е БСП ? "
Професорът ни светва , че говорим с давещ се . Какво искаме още ? ...