:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,273
Активни 279
Страници 28,740
За един ден 1,302,066
Парадокси

Какъв е рейтингът на рейтинговите агенции?

Някакви хора определят бъдещето на цели държави, за да извлекат още по-големи печалби от собствените си грешки
Снимка: БГНЕС/EPA
Кредитните агенции дълго време безметежно просперираха, но сега са заплашени с огромни искове от пострадали от погрешните им прогнози фирми.
Спомнете си как вашата майка ви е карала да правите нещо насила. Изглежда това невинаги е добра идея. Сега има държави в Европа, които са изправени пред сериозни затруднения и рейтинговите агенции, които имат толкова голям принос те да се окажат забъркани в тази каша, предупредиха, че могат да спрат да оценяват рисковите страни. Защо? Защото Европейският съюз имаше смелостта да предложи



рейтинговите агенции да носят юридическа отговорност,



в случай че дадените от тях рейтинги се окажат неверни.

Тази заплаха, която би накарала по-слабите европейски страни да се изправят пред сериозни затруднения при намиране на финанси, идва на фона на все по-усилена борба между европейските институции и рейтинговите агенции. Тя обаче може да се окаже повратен момент за агенциите - подложени все още на остри критики заради ролята им в кредитната криза, сега може да настъпи моментът, в който на тези "бегемоти" най-накрая да им бъде поискана сметка.

Отношенията между трите основни рейтингови агенции и Европейския съюз достигнаха нова най-ниска точка, след като Standard&Poor's понижи кредитния рейтинг на Португалия, а оценката й за Гърция спадна под рейтинга на Египет. Не чак толкова отдавна поставянето на кредитен рейтинг бе сериозен и неособено интересен бизнес - малцина ги бе грижа какво мислят рейтинговите агенции за държавните облигации на Гърция или за дълга на Португалия. Агенциите започнаха да управляват света през 90-те години на ХХ век. Яхнали глобализацията и новите технологии - двете големи сили на нашето време, те успяха



да се утвърдят като господстващите независими оценители на риска



Днес пазарът е доминиран от Moody's и Standard&Poor's, а Fitch е на трета позиция. Трите големи рейтингови агенции оценяват всичко - от корпоративни дългове до пенсионните фондове на държави - и всички ги слушат. Това също е голям бизнес: ако искате изгоден кредит, ви е нужен висок рейтинг. Миналата година продажбите на услуги на Moody's надхвърлиха 2 милиарда долара. Докато обаче нейният бизнес и влияние продължават да се разширяват, все повече хора започват да си задават въпроса кой поставя рейтинга на рейтинговите агенции.

Както гърците и португалците ще потвърдят, влиянието на тези агенции е огромно. Далеч по-големи икономики от тези двете бяха съсипани от агенциите. През 2000 г. Moody's се захвана с Япония, като понижи кредитния й рейтинг и предизвика международен инцидент, след като скочи цената, на която страната с втората по онова време икономика в света взимаше заеми. Рейтинговата агенция стигна до заключението, че темповете на икономическите реформи в Япония не са достатъчно бързи. Докато Moody's обмисляше ново понижение през 2002 г., вестник "Файненшъл таймс" обърна внимание, че



втората икономика в света скоро ще има по-нисък кредитен рейтинг от Ботсвана



- страна, където "една трета от населението е заразено с вируса на СПИН". Япония все още е под наблюдение със заплахи за ново понижаване. Къде обаче в действителност ще предпочетете да инвестирате парите си?

Колко ли пъти рейтинговите агенции са допускали ужасяващи грешки. Те повишиха рейтинга на Enron (американска енергийна компания, предизвикала един от най-големите корпоративни фалити в САЩ - б. р.), въпреки че ръководството на компанията я взриви; те повишиха рейтинга на пазара на високорискови ипотечни кредити в момент, когато неговите основи се сриваха и повлякоха финансовите пазари със себе си.

В САЩ щати и инвеститори се нареждат на опашка, за да съдят рейтинговите агенции заради тяхната роля за финансовия срив, като твърдят, че тези "глупаци



няма да оставят да мине покрай тях и едно прасе, без да го разкрасят".



Това повдига важен въпрос: Знаят ли рейтинговите агенции какво правят, или се интересуват повече от печалбите, отколкото да правят точни прогнози?

Бивши техни служители, изглежда, са готови да се обзаложат, че е второто. В изслушване пред американската Комисия за разследване на финансовата криза бившият анализатор от Moody's Марк Фрьоба каза, че ръководството на фирмата "прибягваше до сплашване, за да създаде послушно стадо от анализатори, страхуващи се да не уплашат инвестиционните банкери и готови да сътрудничат в максимална степен". Фрьоба напуснал Moody's през 2007 г., след като изкарал 10 години в агенцията.

Всичко това не означава, че всъщност няма реални структурни проблеми в Гърция, Португалия, Япония, Ирландия или Великобритания. Moody's предупреди, че може да понижи кредитния рейтинг дори на Съединените щати, ако не сложат финансите си в ред. Къде обаче бяха рейтинговите агенции в периода непосредствено преди фиаското? Те не се виждаха никъде.

Продават ли те точна информация или "чувство за увереност в бъдещето", по израза на Тимъти Джей Синклер, експерт по въпросите на рейтинговите агенции от университета "Уоруик" в Централна Англия. Когато те бяха дребни играчи, това не бе голям проблем. Сега обаче неизбирани изпълнителни директори, в най-добрия случай с професионална биография, в която има и успехи, определят бъдещето на цели държави, като плават през бури, породени и с тяхно участие, за да извлекат още по-големи печалби. Хората, събрали кураж да се изправят срещу рейтинговите агенции, по-добре да внимават.

Ако вие обаче трябва да поставите рейтинг на рейтинговите агенции, те ще получат F - минус две.
 "Енрон" е най-яркото доказателство за провала на рейтинговите агенции.
17
3453
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
11 Април 2011 20:04
Социален антрополог - тва е специалист, който по костни вкаменелости определя за кого е гласувал скелета докато още е имал дишащо месо по себе си
11 Април 2011 20:37
Всеки си има задача в Глобаландия...и както слушка, така и ще папка...и журналята тоже...не прекалявайте с не-слушкането, да не Ви поставят на диета!
И сериозно...не Ви ли е срам точно Вие, дето ден не минава да не пълните страниците и ефира с лъжливите им прогнози, точно Вие...да се възмущавате???
11 Април 2011 21:19
Кой се възмущава? Че то всеки ден слушам как Му го вдигали от Мъдис. С гордост.
11 Април 2011 21:53
Г-н Хърсев писа за това още преди две години, ако някой си спомня. Когато Lehman Brothers фалира тези глупаци от рейтинговите агенции още една седмица и публикуаха рейтинг ААА.
11 Април 2011 21:57
Икономистите са за разстрел. Можем да започнем от нашите
11 Април 2011 22:08

Г-н Хърсев писа за това още преди две години, ако някой си спомня. Когато Lehman Brothers фалира тези глупаци от рейтинговите агенции още една седмица и публикуаха рейтинг ААА.


Не са глупаци Вазов, а заинтересовани лица, които си бяха взели хонорара. Артур Андерсън бяха и след фалита и те фалираха.
11 Април 2011 22:25
Икономиката зависи от икономистите точно толкова, колкот времето - от метеоролозите.
Но докато последните най-много да отнесат некоя майна - то Економистите финансистите, заеднос с дупегащовците им - адвокатите - са за бой, еб@не и чак тогава - ако оцелеят - контролен изстрел в главата.
Ако някой мисли, че съм много жесток - финансовите поражения за целокупното население, нанесени от тези паразити (ама с претенции ИМЕННО за световни спасители и ръководители) са далеч по-жестоки от всички природни бедствия и войни взети заедно и вдигнати на квадрат!..
11 Април 2011 22:36
Хиени са, разбира се. Лешояди, по-точно.
11 Април 2011 22:44
. Статията хубава... Въпросът стар... И какво сега - "бичи пазар" идва не от якостта на бика, а от стадния инстинкт на инвеститорите... Кой води стадото това е въпросът... И ако и там всичко е стадно защо обиждате родното сиво искърско говедо?
11 Април 2011 22:58
Не само са прости ами и мразят БСП. Както всички знаем само при тях рейтингите падаха. При Б.Б. и при Симеон си вдигаха рейтингите. Ноо са тъпи.
11 Април 2011 23:28
Статията е безкрайно точна, а камъчето в обувката на Фитч, Мудис и С&П е неприкритата заплаха на ЕС "че е крайно време да се създаде (независима)ЕВРОПЕЙСКА рейтингова агенция"
----
А това
Икономистите са за разстрел.
е глупаво.
По същата логика блу-коларите и цялата останала менажерия са за незабавна екстерминация.
Давайте по сериозно.
За растрел са популистите и онези които ги подкрепят, икономистите са маша и поравдание.
Има едно правило/ аксиома - индекс на Независимост на централните банки - познайте каква евръзката между него и примерно инфлацията.
11 Април 2011 23:31
Ся, рейтинговите агенции са от значение само, ако хората, които дават пари, им обръщат внимание. Ама обръщали внимание на рейтингите - ми намерете хора, дето са готови да ви дадат пари, без да гледат рейтингите! Аз като си инвестирам скромните спестявания, обръщам повече внимание на агенциите, отколкото на журналистите. Ако журналистите искат да имам повече доверие на тях, да ми спечелят доверието!

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
11 Април 2011 23:35

Манрико,
а да си чувал, че институционалните инвеститори (като пенсионни и застрахователни фондове) са задължени със закон да обръщат внимание на тези рейтинги?!


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

12 Април 2011 00:16
Пенка е права. Законовите ограничения към осигурителните фондове, да инвестират само в ААА и подобни, доста ги дръпнаха надолу. Никой не споменава засега обаче дали и нашия валутен борд (а.к.а. Управление Емисионно в БНБ) не е глътнало вода от трипъл-ей рейтингите и ако да - колко вода е глътнал.
12 Април 2011 11:07
Не ви ли е интересно, защо никоя медия не събира всички "предсказания" на социологичните агенции преди изборите, и да ги сравни с резултатите след самите избори?...Та да знаем на коя агенция да вярваме за следващите избори...
12 Април 2011 14:03
Тука отново се разсъждава на парче, без да се вниква в същноста на проблема. Системата на глобален капитализъм има нужда от идиотските оценки на кредитните агенции, за да се позволи разхищаването на институционални капитали (пенсии, спестявания, държавни пари и т.н.). Оценка ААА позволява да се купуват високорискови активи с небанкови капитали и да се прибират щедри комисионни. Мудис и С&П са взаимносвързани с банките и фондовете, които искат оценка на активи и плащат комисионни (и поръчват музика съответно). Затова докато съществува тази система ще има нужда от кредитните агенции, въпреки пълното разминаване между техните оценки и реалността. И тази пропаст ще продължава да расте (и няма да е единствения задълбочаващ се абсурд в системата). Но понеже сега е капитализъм и всеки гледа собственото благо - а обикновенните хора от бачкане нямат време и да протестират, няма никакъв интерес абсурдите да спрат.
12 Април 2011 14:09
Що им се чудите и възмущавате?...Като че ли не сте виждали и чували за мултилевъл

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД