След като не успя да свали мораториума чрез бившия омбудсман Гиньо Ганев и Конституционния съд, Симеон Сакскобургготски ще съди България в Страсбург. |
Изненадващо преди дни пазителят на държавната собственост помоли депутатите да вдигнат мораториума върху разпореждането с върнатите на Симеон Сакскобургготски имоти, за да се избегне рискът България да бъде осъдена в Европейския съд по правата на човека. Царските адвокати веднага аплодираха идеята на Плевнелиев. Земеделският министър Мирослав Найденов обаче се обяви против.
Мораториумът върху царските имоти бе наложен през декември 2009 г. от парламента по предложение на лидера на "Ред, законност и справедливост" Яне Янев с гласовете на ГЕРБ, "Атака" и "Синята коалиция". БСП и ДПС се въздържаха. Така бе спряно разпореждането със сгради, поземлени имоти, земеделски земи, гори и движими вещи, за които има постановени решения за възстановяване правото на собственост или са дадени като обезщетение на наследниците на бившите царе - Фердинанд I и Борис III. Забранени бяха и експлоатационната и строителната дейност.
Шумно бе обявено, че този мораториум ще действа до приемането на специален закон, който да казва какво ще стане с тези имоти, които бяха върнати само на основание на решение на КС, отменило закон от 1946 г. Всички останали реституции станаха на базата на приети от парламентите след 1990 г. закони. Само за царските имоти такъв не бе изготвен. Затова ГЕРБ обеща закон, който ясно да казва има ли бившето царско семейство основания за претенции. Ако да - за всички имоти ли. И ако не - какво ще стане, след като един бе вече продаден, в друг се живее, а от трети години наред се трупат стотици хиляди левове печалба от сеч и продажба на дървесина.
От ГЕРБ обещаваха специална комисия да работи за специален закон. После комисията бе сведена до работна група. 15 месеца по-късно няма нито комисия, нито група, нито закон.
Междувременно самият Симеон Сакскобургготски първо пробва да премахне мораториума чрез Конституционния съд, който бе сезиран от предишния омбудсман Гиньо Ганев. Аргументите им, че са нарушени 7 разпоредби на конституцията, на Хартата за основните права на Европейския съюз и на чл. 1 "Защита на собствеността" от Допълнителния протокол към Европейската конвенция за защита на правата на човека, не бяха приети.
През август 2010 г. Симеон Сакскобургготски заведе дело в Страсбург срещу мораториума. Все още неговата жалба не е допусната до разглеждане, но вероятно това ще стане. Друг е въпросът, че изходът от делото не е ясен. Но аргументът на Плевнелиев, че мораториумът трябва да падне, за да не ни осъдят, е комичен. Европейският съд ще осъди държавата без значение дали мораториумът е бил 15 или 30 месеца. Другият аргумент на Плевнелиев също издиша. Той е, че след като неговото министерство е завело дела с искове за собственост върху дворците "Царска Бистрица", "Ситняково" и "Врана", съдът ще наложи обезпечителни мерки, които ще заместят мораториума и няма опасност държавата да бъде ощетена. Странна логика - хем мораториумът е лош и за него ще ни осъдят, хем ще го смени подобно ограничение.
И още нещо. Мораториумът е за всички имоти, върнати на Сакскобургготски. А МРРБ е предявило претенции само за три имота. Приемаме, че такива обезпечителни мерки ще има и за заведеното от земеделското министерство дело за възстановени 16 000 декара гори - макар че въпросителните и около него станаха много, след като стана ясно, че по неизвестни причини ще има смяна на адвокатската кантора, съгласувана дори с премиера Бойко Борисов.
Но дори да приемем, че върху тези имоти ще има възбрана, няма никакви пречки останалото имущество да бъде бързо продадено. Това не ощетява ли данъкоплатците? И всички - министри, депутати, премиер ще са еднакво виновни, когато се окаже, че България ще трябва да плати допълнително пари на владетеля на царските имоти. Заради бездействието си и странните пируети по въпроса. Няма да е зле този път прокуратурата да бръкне в джоба на онези, които са се мотали и не са защитили държавния интерес. За да служат за поука на наследниците си!