Първа копка на ЛОТ 4 от автомагистрала "Тракия" миналия септември. Тогава премиерът Бойко Борисов обяви: "В България има 7 магистрали, 3 ще построим в този мандат, 4 - в следващия". |
Официалните мотиви за решението още не са публикувани, но от министерството обясниха, че договорът се разтрогва, защото фирмата бавела проверките и пречела на нормалната работа на всички останали.
Докладът на бившия консултант за магистрала "Тракия" съдържа унищожителни критики срещу ръководителя на проекта - Агенция "Пътна инфраструктура". Според документа АПИ разполага само с 5-има специалисти в отдела за извършване на проверки - по всички оперативни програми, и това води до формален контрол на дейностите. Фиктивен е и контролът на фирмите, наети да извършват строителен и авторски надзор - според доклада доказателства за такъв контрол липсват. Консултантите установиха сериозни нередности и при проверките на място на трите лота. В доклада се изтъква, че лот 3 и 4 (участъците Нова Загора-Ямбол и Ямбол-Карнобат) изобщо не са били посещавани от проектантите по част инженерна геология, а с отделни участъци има сериозни проблеми с високи подпочвени води и необработена почва, негодна за основа на магистрала. Оспорва се и малката дълбочина, на която се изкопава хумусният пласт - 40 см, при обичайна дълбочина при оран 60-70 см.
Обединение "СТРОЛ 1000-СКЛ Консулт" вчера не бе получило писмото за прекратяване на договора и отказа да коментира. От транспортното министерство пък уточниха, че клаузите на контракта не предвиждат финансови неустойки за едностранното му разтрогване. "Договорът се прекратява на базата на доклад на управляващия орган по ОП "Транспорт", като една от причините е бавенето на проверките. По договор проверките трябва да продължават 10 дни, а се бавят от обединението и отнемат 2 месеца - 2 месеца и половина. Това забавя всички останали и пречи на ефективността", обясниха от пресцентъра на ведомството. Според източници на "Сега" 10-дневният срок важи за предаването на докладите от проверките, но не и за продължителността им. Скандалният доклад бе предаден с дата 21 февруари, а от документа става ясно, че проверката е приключила на 11 февруари. Транспортното министерство вече е обявило конкурс за избор на нов консултант.
ПАРАЛЕЛНО
Докладът на външния надзор изтече във в. "Труд" и съвпадна с друго скандално твърдение за магистрала "Тракия", направено от депутата на БСП Димчо Михалевски - че участъци на магистралата между Стара и Нова Загора се строят върху негодна основа - пепел. Михалевски представи в доказателство експертиза на Центъра за научни изследвания и проектиране към УАСГ, но после се оказа, че преподавателите само са анализирали предоставени им проби и няма доказателства откъде точно са взети те. Съвпадението бе разтълкувано от регионалния министър Росен Плевнелиев като политическа атака, а транспортното министерство реши да търси допълнителни доказателства от консултанта. "Компанията не предостави доказателства за ползване на некачествени материали на обекта", обявиха впоследствие от транспортното министерство.