Отменената преди няколко години практика здравната каса да преговаря с производители и търговци на лекарства ще се възобнови. Това ще стане с промени в наредбата, по която НЗОК отпуска медикаменти. Новите текстове се подготвят от здравното министерство и ще влязат в сила в края на май.
Промените ще дадат възможност на касата да договаря отстъпки с производителите, а целта е НЗОК да плаща по-малко за най-скъпите медикаменти за рак, редки болести и др.
От МЗ твърдят, че подобен подход отдавна се използва в западноевропейските страни под три форми. Едната се нарича споделяне на риска и при нея обществените фондове плащат медикаментите само за пациентите, при които се наблюдава подобрение в състоянието. При втория похват фондовете поемат лечението на определен брой от нуждаещите се пациенти, за които имат средства, а разходите за останалата част се поемат от фирмите производители. Най-популярен е третият вариант, при който финансирането се споделя 50:50. Обикновено срокът на споразуменията е от 1 до 5 г., твърдят от министерството.
Преди 2 години беше окончателно прекъсната възможността касата и производителите на лекарства да договарят каквото и да било. Кои медикаменти и на какви цени да плаща касата се решава от комисията по позитивния списък, в който всичко това е написано. Целта на промяната беше да се пресече корупцията в касата при договарянето на лекарствата. От 1 март обаче НЗОК плаща за хормоналните препарати за рак и за медикаментите за редки болести. Те са на цените от позитивния списък, които би трябвало да са най-ниските в Европа. Преди това тези лекарства се поемаха от здравното министерство по друг механизъм - търгове. Така МЗ постигаше отстъпки за поръчаните по-големи количества и някои от препаратите бяха на цени под тези в позитивния списък. Сега обаче касата няма как да получи отстъпки и има опасност бюджетът й за лекарства да приключи още през есента, тъй като не са предвидени достатъчно пари.
|
|