:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,776,007
Активни 621
Страници 2,881
За един ден 1,302,066

Отпадат квотите за момчета и момичета в гимназиите

Просветното министерство ще опита да убеди регионалните инспекторати да отпаднат квотите за момичета и момчета в общинските училища. В държавния план-прием, който важи за професионалните гимназии и държавните училища, изрично е казано, че не трябва да има квотен принцип при приемане на децата. Елитните гимназии обаче в цялата страна приемат поравно момчета и момичета. Тази практика се е наложила, защото в масовия случай момичетата изкарват по-висок бал от момчетата. "Не се предвиждат квоти за момчета и момичета в утвърдения държавен план-прием за гимназиите за учебната 2011/2012, тъй като те противоречат на Закона за защита от дискриминация", казват от просветното ведомство. Според Правилника за прилагане на Закона за народната просвета обаче педагогическият съвет на училището може да определя начина за приемане на учениците, тоест може да въвежда и квотен принцип. Зам.-министърът Милена Дамянова ще се срещне с регионалните инспекторати, за да обсъдят отпадането на квотите.
41
2820
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
11 Април 2011 20:20
Безумие. Отпадането на квотите за училища не трябва да се допуска - толкова ли няма един останал компетентен педагог да обясни на тия безумци елементарни неща?
11 Април 2011 20:29
Глупаво и политкоректно - синоними.
------------------------------- -------------
Блогът на Генек
11 Април 2011 20:41
Сега остава от просветното ведомство да обяват, че пубертетът противоречи на Закона за защита от дискриминация - настъпва в различна възраст при двата пола.
Апропо, как стои въпроса с квотите на етнически, здравен принцип или най-просто брой места в училището. Хипотетично при прием от 130 деца, имаме 150 шестици. Какво прави училището? Разраства ли се недискриминационно?
11 Април 2011 21:11
Без съмнение природата облагодетелства момичетата в тази възраст по отношение на умствените занимания. Затова, ако се премахнат квотите, предлагам да се въведе изпит по физическа култура с еднакви критерии за момчета и момичета.
11 Април 2011 22:05
Целият проблем с образованието е, че то развива репродуктивните умения и подтиска творческите способности. Момичетата като по-прилежни са по-добри при възпроизвеждането, докато за момчетата това е адски отегчително и безсмислено занимание. Въобще образователната система е много архаична и ретроградна, и не може да служи като критерии, за това кой е добрият и кой е лошият ученик. Има изследвания, които показват, че най-голямите гении в човешката история са били посредствени ученици. (За справка Айнщайн "Нещо като автобиография" Така че квотният принцип трябва да бъде запазане, иначе училищата ще се напълнят с бездарни зубрачи.
11 Април 2011 22:05
Защо да е безумие? Ако говорим за равнопоставеност не трябва да има квоти по никакъв признак.
Квотите са обида за тези, които са облагодетелствани от тях.
Нека да направят тестовете така, че да включват и повече логическо мислене, т.е. да дават равни шансове за момчета и момичета. И след като има момчета, които се представят отлично на изпитите защо другите да не могат? Защото не им се учи? И за това да им дадем предимство?
11 Април 2011 22:09
Това за пубертета също е важно. При момчетата в тази възраст има ръхпроизводство на тестостерон, който ги прави агресивни, разсения и неспособни да се концентрират за по-продължително време. Въобще дилетантите от министерството първо трябва да се консултират с психолози и след това да взимат такива решения.
11 Април 2011 22:09
НЕЕЕ!!! пълна глупост! много "елитни" училища ще се напълнят с момичета. не разбирате ли, че училището далеч не е само за учене. много по-важно е израстването, възпитанието и умението за общуване. едно от нещата, които трябваше да запазим, но предадохме.

борисофф
11 Април 2011 22:10
Поправка на предишното "свръхпроизводство на тестостерон".
11 Април 2011 22:16
Рядко тъпо решение! Още повече, че веднъж вече го играха този филм в началото на 90те, и резултатите бяха зашеметяващи...
11 Април 2011 22:32
Кротки, по твоята логика трябва да има и квоти за турчета, за мангали, за емигрирали у нас чужденци, за селянчета (подготовката в техните у-ща е в пъти по-слаба от тези в градовете) и т.н.
Изобщо квотният принцип на основание "едните не са на нивото на другите, но също имат право на добро образование" води и до още един дефект - неравностойни групи в клас - или учебният процес трябва да се води по нивото на "квотните", което обезсмисля труда да се преборят за място неквотните, или да се води на тяхното ниво, което затвърждава аутсайдерската позиция на "квотните".
11 Април 2011 22:36
Не, не му е това логиката. Квотата не е защото единият е по-тъп, та трябва да го набудаме насила, а защото в ДАДЕН момент момичетата и момчетата са различно съзряли. Към края на гимназията - началото на университета се изравняват и именно тогава се "изплаща" получената възможност. Не можеш да правиш изпити за момчета и за момичета в различни години - щом ги правиш заедно, съобразяваш се с природата. Която е създала два РАЗЛИЧНИ пола. Иначе, прости Кру, забиваш във фанатичния феминизъм, които изисква еднакво отношение към различни обекти. Това, обаче, си е несправедливост.
11 Април 2011 22:39
Още нещо - когато малката кандидатстваше в МГ нямаше квоти и наесен се оказа, че приетите момчета са около 75%. Ако бяха на квоти, то 1/3 от тях, с добри резултати, щяха да не се класират, а на техните места да влязат момичета с по-лоши резултати. За чий щяха да са по-късно на държавата тези "математички"?
Не съм сигурен, но предполагам, че в езиковите е било обратното, макар че там приемът беше 50:50.
11 Април 2011 23:19
Stern, аз също не съм почитател на квотния принцип, когато се прави селекция. Но когато говорим за борбен дух и съревнование и трябва да има отбор/изпити, все пак трябва да се съобразяваме с възможностите на децата и целта, която се преследва.
Никой не иска да има квота за момчета в балетното училище или за момичета в спортното по вдигане на тежести или в техникум по машиностроене и изобщо квоти в професионално профилираните училища. Но и там политиката е двата пола да са "равнопредставени" заради психологическото израстване на децата. В крайна сметка целта на средното образование е децата да придобият една обща висока култура. Отделно, че е задължително.
11 Април 2011 23:23
абе, присмивахте се на онзи професор по Етика от Харвардския университет ли беше, не помня, но той имаше семинар от две части точно на темата за позитивната дискриминация. е, малко по-различна от тази тук - "квотите на расов принцип". Потърсете линка в старата статия и вижте, че казусите във видео материалите са актуални и тук
Това не е мнение за или против, а припомняне за съществуването на универсални проблеми и теми
11 Април 2011 23:35
Аполитичен, леко ще те перифразирам, ако нямаш нищо против:
"Но когато говорим за борбен дух и съревнование и трябва да има отбор/изпити, все пак трябва да се съобразяваме с възможностите на циганчетата и целта, която се преследва.
...Но и там политиката е всички деца да са "равнопредставени" заради психологическото израстване на циганчетата. В крайна сметка целта на средното образование е циганчетата да придобият една обща висока култура. Отделно, че е задължително."
Някаква разлика с оригинала?
11 Април 2011 23:36
Още нещо - когато малката кандидатстваше в МГ нямаше квоти и наесен се оказа, че приетите момчета са около 75%. Ако бяха на квоти, то 1/3 от тях, с добри резултати, щяха да не се класират, а на техните места да влязат момичета с по-лоши резултати.

Ми така, де! Дошли са си на мястото и по-добре.
Иначе, прости Кру, забиваш във фанатичния феминизъм, които изисква еднакво отношение към различни обекти. Това, обаче, си е несправедливост.

На липсата на квоти ли му викаш "забиване във фанатичен феминизъм"? Да не би да искам квоти за жени за Парламента или за висши държавни длъжност?
Както и да го извъртате квотите дават предимство на едни индивиди пред други. И не е вярно, че момчетата не биха постигнали такива добри резултати на приемните изпити. Както казах по-горе, трябва само да се променят приемните изпити. Логическите и нестандартните задачи наистина ще отсеят кандидати с творческо мислене и въображение и от двата пола.
Да, ама не! Как иначе учителите ще заработват със стандартните теми за назубряне и стандартните задачи по математика.
11 Април 2011 23:50
Абе то това малко на умряло куче нож. Тази образователна система може да бълва само неграмотни хора и го прави вече сума ти време. Този форум е един от малцината, където все още повечето хора са грамотни и това е една от основните причини да пиша тук. Знам, че квотите бяха въведени на времето, точно заради разликата в развитието на момчетата и момичетата. Явно тогава са намерили смисъл в това. Сега мислят, да го махнат, но както отбелязва Кру, трябва да се помисли за друг вид тестове, които да покажат, кои деца искат да се развиват и кои не. Ако не сменят тестовете, то последиците ще са женски паралелки. А от цигански квоти полза и без това няма - те не искат да са грамотни, но поне да помогнем на тези, които искат да научат нещо.
Като цяло съм песимист и търся варианти за частни училища, макар че и там совите не са това, което са, но иначе трябва да отварям домашно килийно училище.
12 Април 2011 01:38
ARGUING AFFIRMATIVE ACTION: Sandel describes the 1996 court case of a white woman named Cheryl Hopwood who was denied admission to a Texas law school, even though she had higher grades and test scores than some of the minority applicants who were admitted. Hopwood took her case to court, arguing the school’s affirmative action program violated her rights. Натиснете тук
12 Април 2011 01:46
Що се правите, че не разбирате? Квотите по етнически принцип нямат нищо общо с тези! Ама нищо! Тук става дума за биологично развитие, което при различните полове протича (според статистиката) с различна скорост и завършва по различно време. Това е все едно да вземеш деца на годинка и нещо и според уменията им за ходене да им разпределяш бъдещето. Е, не са еднакви на тази възраст, но тези разлики нямат нищо общо със способностите на децата. Нещо подобно е и с гимназиалните тестове. На тази възраст средно статистически момичетата имат по-добри навици за (само)-обучение, за концентрация, амбиция, изравняват се след 5-7 години с момчетата. Но тестовете трябва да се направят именно в този момент. Навремето мислещите хора са осъзнали това и са въвели квотите.
Когато ми даваш примери за парламенти или за етнически групи, сравняваш напълно завършени зрели индивиди - там квотният принцип е наистина несправедлив (с няякои условности, според мене, но няма да задълбавам).
12 Април 2011 06:57
Толкова по-зле за момичетата. Ще им се феминизират професиите.
12 Април 2011 09:05
Интересно е мнението на уважаемия гарван. Ако съдим по плодовете - то образователната ни система не е лоша - учещите в чужбина българчета го доказват. Или по-точно - не е много по-лоша от тези по света. А нивото на тоя форум, както и на повечето форуми в нета, е на светлинни години назад в сравнение с нивото на мислене на добрите ученици, даже не на най-добрите. Единственото, в което форумите, не само този, явно превъзхождат нормалните нефорумни разсъждаващи, е нивото на мрънкане. А този форум по-специално - и в нивото на носталгия по сигурността на ограничеността.
12 Април 2011 10:12
Добре де, щом обяснявате квотите в училищата с пубертета, как ще обясните квотите в университетите?
12 Април 2011 10:17
Това е сериозно решение с дългосрочни последици, за които взимащите това решение, изобщо не са помислили - както обикновено, типично за ГЕРБ.
12 Април 2011 10:24
След намесата на калинки като милена дамянова, няма как да не настъпи хаос в каквото и да е. Както е ставало въпрос, един допълнителен изпит по физкултурни дисциплини пак ще направи разпределението по полове в съответствие с природните дадености. Само че ще се вдига шум и ще летят пера от просветни калинки.
12 Април 2011 10:35
Тук става дума за биологично развитие, което при различните полове протича (според статистиката) с различна скорост и завършва по различно време.

Физическо развитие - да, но нямам спомени по мое време в училище момчетата да са били неспособни да се справят с учебния материал или да не сме имали момчета-отличници. Разликата беше, че момичетата учеха повече. Както казах по-горе много по-добре е интелектът да се оценява с нестандартни и творчески задачи, а не по най-простия начин да се зачеркват труда и усилията на децата, които са показали по-добри резултати на изпитите. Нима спрямо тях това е справедливо? Или може би целта на упражнението е да се научат от малки, че в живота важат други критерии.
Добре де, щом обяснявате квотите в училищата с пубертета, как ще обясните квотите в университетите?

Много добър въпрос. И ако смея да запитам как в другите държави се справят с този проблем без да има квоти по пол? Или феноменът е само български?
Не че в САЩ няма други идиотщини като квоти по етнически и расов признак, де.
Същността на проблема се корени в нежеланието на преподавателите в училищата и университетите да се разделят с високодоходните частни уроци, което насърчава зубрачеството, но пък е много изгодно за тях. Така, че квоти+зубрачество и готово! Проблемът е решен.
12 Април 2011 10:51
И ако смея да запитам как в другите държави се справят с този проблем без да има квоти по пол?

Преди време (сега не знам) в България имаше квоти за прием в медицинските университети. Момичетата влизаха само с бал равен или много близък до максималния, момчетата с доста по-нисък. Привидна несправедливост. Сухите факти обаче показвали, че от завършилите доктори от женски пол доста над 3/4 остават само в най-големите градове и не искат да отидат другаде, при специализирането за по-тежките медицински специлности кандидати от женски пол практически няма и т.н. От гледна точка обаче на данъкоплатеца плащал за обучение по медицина доста несправедливо изглежда да не получи лекар на мястото в което живее, да няма хирурзи и пр. В щатите въпросът наистина е решен по друг начин. Там типичният завършил медицина има около половин милион долара студентски дълг и си го изплаща.
12 Април 2011 11:11
Отпадането на квотите няма да е трагично!
12 Април 2011 11:26
Cruella, ти хубаво теоритезираш, ама става въпрос за България все пак. Ще въведат логически тестове, ама друг път...
Единственото, което евентуално ще направят е да премахнат квотите. Не че вярвам да стане де - пак ни пращат за зелен хайвер...
12 Април 2011 11:48
или да не сме имали момчета-отличници

Не случайно написах горе според статистиката. Защото бях сигурна, че някой ще излезе с пример на момчета - отличници. Само че упражнението да се оборва статистически резултат с единичен пример е неразумно.
Не съм казвала, че физически се развиват по-бавно, това е по-скоро психическа разлика.
За университетите - не знам, вероятно се отчитат разликите в гимназиалното образование. Сега не знам дали има квоти за университетите - при този намалял брой студенти ...
Един пример около мен, обаче, показва смисъла от квотите. Момчетата в гимназията бяха доста по-разхайтени и съответно резултатите им средно бяха по-ниски, отколкото на момичетата. В университета обаче почти всички момчета дръпнаха много нагоре и сега са много добре реализирани, докато половината момичета - по-умерено. Изводите са ясни.
12 Април 2011 12:05
Значи за МГ момчетата са достатъчно зрели, а за езиковите-не.Не ще да е проблемът само в пубертета, значи.
12 Април 2011 12:18
Един пример около мен, обаче, показва смисъла от квотите.

Не, този пример не показва смисъла на квотите, а че изпитите не са направени така, че да отсяват действително най-интелигентните от кандидатите. Няма начин едно момче с ограничени възможности в гимназията изведнъж в университета да постигне качествен скок в интелигентността си.
Сега за медицината - ами решението е пак в приемните изпити. На Запад медицина се влиза с трудни изпити по психологическа пригодност и способност да се работи под стрес.
И пак опираме до нежеланието на печелещите на гърба на кандидатстващите да се разделят с гарантираните си високи доходи.
В университета обаче почти всички момчета дръпнаха много нагоре и сега са много добре реализирани, докато половината момичета - по-умерено. Изводите са ясни.

За съжаление в живота академичната интелигентност не винаги гарантира успешна реализация. Около мене виждам примери на блестящи момчета и момичета сред моите съученици, при които професионалната реализация така и не се състоя. Обаче ние сме вероятно най-сбърканото междинно поколение.
12 Април 2011 13:07
ние сме вероятно най-сбърканото междинно поколение

не, не сме.
ние сме най-щастливото поколение, около 55 годишните днес.
живяхме щастливо детство по комунистическо време.
децата на забелязват мизерията, а и тогавашната е била съвсем поносима.
гледам децата днес.
не им завиждам и не бих се разменил с тях.
предишното поколение (на нашите родители) блъскаха цял живот да строят развит социализъм и основите на комунизма.
доброзорно де, повечето.
днес ние ги подпомагаме финансово да не мизерстват, буквално.
аз съм щастлив, че мога да си позволя да осигуря на моите родители едно достойно, без каквито и да било лишения, съществувание.
цената на емиграцията, но пари добре похарчени
12 Април 2011 13:59
Тя цялата система за прием в гимназиите е сбъркана, игнорира желанията и възможностите на учениците... Едни гимназии са нарочени за елитни, и родителите искат детето им непременно да попадне там - ако не влезе в първа немска, пращаме го в математическата (нищо, че мрази математиката), понеже втора немска е по-малко "елитна"... И за да има "равноправие", изпитът по математика става все по-маловажен от този по литература... Това се прехвърля и при "професионалните" гимназии - момичетата учат електроника (по-престижно е), а за момчетата остава фризьорството.

Това, което отсява децата в по-"елитните" гимназии, е най-вече умението им да "разсъждават" върху емоциите на героите от литературното произведение. А 13-годишните момчета обикновено усилено се съпротивляват на опитите да бъдат заставени да мислят като 55-годишни романтички. Момичетата са далеч по-възприемчиви...

Според мен по-скоро трябва да се кандидатства за вид гимназия/паралелка - хуманитарна, природо-математическа, техническа, реална... И изпитите да са съобразени с желания "профил". Който успее да премине предварително определения критичен праг - да учи това, което иска.
12 Април 2011 14:06
Това, което отсява децата в по-"елитните" гимназии, е най-вече умението им да "разсъждават" върху емоциите на героите от литературното произведение. А 13-годишните момчета обикновено усилено се съпротивляват на опитите да бъдат заставени да мислят като 55-годишни романтички.

Така де! Логически задачи и тестове, а не теми от рода "какво е искал да каже авторът" и тест по граматика.
12 Април 2011 14:08
Най-важното което исках да кажа е, че образователната система не става. Не само в България, а и по целият свят. Това което Ян Коменски е създал през 17 в. развива само една единствена спосбосбност -РЕПРОДУКТИВНАТА. Нищо повече! Училището учи да се зубри и възпроизвежда. Това е. И според тази единствена способност да оценяваш децата и да определят тяхното бъдеще е престъпление. Човешката личност е много сложно образувание и нейните постижения зависят от най-различни фактори. Според последните изследвание в областта на професионалното консултиране, за да има човек високи постижения една професия най-важното е интересът към нея. Така че водещи са интересите, а не способностите или интелигентността. Също така според психологически изследвания хората с високи творечски постижения в различни области демонстрират средна интелигетност.
12 Април 2011 14:15
Ще кажете математиката развива логическото мислене. Не е вярно. В училище математиката развива единствено способността да се възпроизвеждат определени алгоритми. Т.е. пак опираме до развитие на репродуктивните способности.
12 Април 2011 14:28
Става дума и за логически задачи и тестове, а не само за математиката, изучавана в училище.
12 Април 2011 15:18
Тогава ще процъфтят частните уроци и школи, дресиращи децата да мислят логически И ще има масови родителски протести - "това децата не са го учили". Нали поради същата причина премахват по-трудните задачи от изпита по математика, за сметка на "тестовите". Вярно, че и много учители по математика не се справят с решаване на по-нестандартни задачи...

Всъщност мнозинството от "обществото" изисква точно това - ако гарджето им успее най-буквално да "репродуцира" налетите в главата му знания, да се класира първо...
12 Април 2011 16:35
Аз ви предлагам изобщо, поне няколко години да не се приемат изобщо момчета в елитните гимназии.
Така ще си осигурим един женски елит, да ни управлява, отгоре до долу, защото за тия години от това което нашия пол постигна, нищо не е за пред хора.
Това го приемете за шега, ако се почувствате обидени.
14 Април 2011 11:20
Сега остава от просветното ведомство да обяват, че пубертетът противоречи на Закона за защита от дискриминация - настъпва в различна възраст при двата пола.

Брех, а при кандидат-студентите пак ли причината е в пубертета, че гледам, и там се наблюдава същото явление?
Не съм против квотите, ("за" повече мъже накоколо съм ), просто ми е много странно обяснението с пубертета.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД