:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,305
Активни 771
Страници 6,235
За един ден 1,302,066
Истинската история

„Христос никога не се е смял”

Тежки зъбни болежки мъчат средновековния балканец
Използване на целебна вода за облекчаване на страдащи от различни заболявания, включително и за укрепване на зъбите чрез пиенето й; част от икона "Богородица Живоносен източник" от църквата "Св. Иван Богослов" в Созопол, 1800 г.; Национален църковен историко-археологически музей-София. Населението на средновековните български селища, в които има минерални извори, са можели в по-голяма степен да защитят зъбите си от разваляне, ако водата от тези извори е умерено флуорирана. Долу: съвременен мисвак - четка за зъби, изработван от две хилядолетия в Западна Азия от клоните или корените на арак (Salvadora persica). Технологията на производство на мисвак включва продължително накисване във вода на единия край на клонката с последващо размачкване до разделянето на дървесните влакна. През Средновековието мисвакът е в употреба за поддържане на зъбната хигиена също и във Византия и в част от Северна Африка, а по всяка вероятност и на Балканите.
Здраво стиснатите устни на царете и цариците, на болярите, на летописците и пълководците, на художниците и занаятчиите, на париците и отроците, на жените, на мъжете и даже на децата в средновековните стенописи и ръкописи не може да не сте забелязали. Дори в сцени на веселие, с хора, музика и глумци по строгите лица на предците ни не трепва и нерв, няма и следа от смях поне в очите, устните са здраво стиснати и в тези случаи. Игрохорците и музикантите, изобразени в стенописите на Хрельовата кула в Рилската обител (след 1335 г.) или танцът на прекрасните млади жени в стенописта от църквата "Рождество Христово" в Арбанаси (1649 г.), или глумците и музикантите в киевската съборна църква "Св. София" (първа четвърт на ХII в.) остават застинали в строгите си лица, въпреки жизнеността, което телата им излъчват. Само един от музикантите в "Св. София" сякаш е разтегнал устни в усмивка, но може така да ни се струва поради лошата съхраненост на този стенопис, или пък просто устата му е твърде голяма.

Вярно, през цялото Средновековие приличието, налагано още на малките деца, изисква да не се допуска шумен смях дори у дома, защото "Христос никога не се е смял", сиреч смехът е неприличен или направо недопустим за един християнин. Този широко разпространен във Византия израз (Ал. Каждан, 1973) бил повтарян безкрайно и всекидневно, за да бъдат усмирени децата, да бъде укротен бесът на подрастващите или хихикането на младите жени. За смеха - ясно, но усмивките даже били поощрявани, стига да са със затворена уста. Поради това засега сериозните лица на празнуващите в средновековните стенописи ще си останат за нас не докрай обяснени.

Показването на зъбите, а още повече широкото отваряне на устата, се смята за неприлично. Бурният смях с широко отворена уста, при който се виждат зъбите, е запазен единствено за най-низшите слоеве на балканското общество, за маргиналите, за проститутките, за престъпниците, за бездомниците, за пияниците, за безумните, за юродивите. Нито един приличен средновековен балканец не би се отдал на бурен смях дори и насаме, та "Христос никога не се е смял", нали?!

Със зъбите са свързани и някои необичайни, да кажем направо, свръхестествени събития. Според житието на Симеон Стълпник Нови (521-594) "демоните . . . изскачаха от краката, от ръцете, от ушите" на събралите се да молят светеца за избавление. В същия текст зъл дух се вселява в зъба на един старец и единственият начин да бъде прогонен е премахването на самия обладан зъб. Ако сравним тази случка със зъбния статус на близкия по възраст чъргубиля Мостич, на когото приживе са му били останали едва седем зъба на горната челюст, и още шест на долната, ще трябва да предположим едно наистина обикновено обяснение на случката - "демонът", според днешните ни знания, трябва да е бил някой особено изтрит емайл, дълбок кариес или направо пулпит.

Поради скъпите и труднодостъпни обезболяващи средства средновековните хирурзи, чиято задача е ваденето на зъби, са обучавани главно в бързина - колкото по-бързо се извърши манипулацията, толкова по-кратка ще е и болката. Прилагано като изтезание, изваждането на зъбите трябва да е било още по-ужасно. Към случаите на използването на ваденето на зъби като част от средновековната система от наказания, които вече са били посочвани на тая страница, може да добавим и изтезанията, на които е подлаган бъдещият цариградски патриарх-иконопочитател Методий (843-847). Император Теофил (829-841) нарежда да бъдат изтръгвани зъбите на бъдещия патриарх като част от мъченията, резултат от непримиримите идеологически различия във възгледите на двамата по отношение рисуването на християнските персонажи, според сведенията на Псевдо-Симеон Логотет. В средновековна Полша пък е широко разпространено изтръгването на зъби, когато се установи по безспорен начин, че някой е ял месо по време на пост. Изтръгвани са както по един или два зъба, така и всички наведнъж.



* * *



Във византийските лечебници най-вече ще трябва да търсим данни за грижите, които се полагат за зъбната хигиена и за устната кухина, както и обширни козметични съвети за бели зъби и благовонен дъх. С една единствена уговорка - тези немногобройни съчинения, не повече от десетина, са били предназначени не за масовия читател във Византия и на Балканите въобще. Много малък брой специално подготвени зъбни лечители притежават тези тайни книги, които им осигуряват не само явно превъзходство над околните чрез знанията, които съдържат, но също значителен и постоянен паричен поток. Въпреки, изглежда, не особено съществената полза от приложението на лечебните средства, приготвяни по рецептите в тези съчинения, тези лекарства все пак са повече от нищо, те носят със сигурност утешение и надежда на болния, ако не излекуване. За лечението, описано във византийските медицински трактати, е трябвало да се плаща доста, често в злато. Някои от съставките са редки и екзотични, така че набавянето им също трябва да е било безумно скъпо. Много малко от аристократите и богатите търговци във Византия и на Балканите всъщност са могли да си позволят лечението, описано в медицинските трактати. Всички останали е трябвало да разчитат на случайността, на някои достъпни профилактични средства, или просто да търпят.

Въпреки очакванията ни, някои профилактични средства са били достъпни за всички или почти за всички. На първо място ще трябва да посочим населението на селищата, които и днес са известни с минералните си извори. Водата от тези извори, особено когато съдържанието на флуор в нея е умерено - до 1-1,5 мг/л, се е отразявал несъмнено благоприятно върху състоянието на зъбите на това население, без, разбира се, то да е било в състояние да си обясни защо.

Средновековните лекари най-много обичат да предписват очистване (разбирай слабителни) и кръвопускане. Двете средства са смятани за универсални, изпълнявани са често и при различни заболявания, включително и при зъбни възпаления и болки.

Използваната и днес в арабските страни четка за зъби мисвак е позната по тези земи далеч преди исляма. В ранна Византия, а по-късно на Балканите и в цяла Източна Европа, мисвак се ползва за почистване на зъбите и предотвратяване натрупването на плака, която по-късно да се превърне във вредния зъбен камък. Поради високата, изглежда, цена на чуждоземното за Балканите и Византия дърво арак, от чийто клони се правят тези четки, през ХIV в. са налице опити за използване на местни дървесни видове. Въпреки това, както ще видим следващата седмица, резултатите от антропологическите изследвания на средновековните некрополи показват, че зъбите там са щедро покрити със зъбен камък, та няма как да се очаква масовизиране на използването на четките за зъби. Не и преди ХХ век.



(следва)

Извори*

"При клатещи се зъби [вземи] по две драхми [6,8 г] рициновче [Ricinus communis], киселец [Rumex acetosa] и кора от калинка [нар; Punica granatum] всичко това стрий и разбъркай, натрий корените на зъбите; въздържай се от всякакви много остри храни, от гризане на бадеми, орехи и лешници.

При разядени зъби предпазно средство: вари джинджифил с остър мед и, [след като] стриеш старателно, сложи в кухината [на зъба] и залепи отвън пластир.

За болестите, които се случват в устната кухина. Ако се случи в устата и на езика силно парене [възпаление], да се вземат три драхми [10, 2 г] изчистена леща, две драхми [6, 8 г] сухи [листа от] рози, по три драхми [10, 2 г] сух кориандър, семена от тученица [Portulacus oleracea] и печурка [използваната византийска дума има още множество значения], половин драхма [1, 7 г] камфор и да се стрият добре [за да станат] като прахта по пътищата, и натрий в устата и по езика.

Очистително [профилактично средство] - не позволява да боли глава, не ще се случи [благодарение на него] и слабост на зрението; полезно е [също] и за ушите, и за зъбите. [У този], който ползва от време на време [това средство] нито един от всички тези [органи] няма да заболее. Това [средство] е най-доброто: [вземи] сух майоран [Origanum majorana], перуника [илирийски ирис], пирефрон [североафриканско тревисто растение; Anacyclus pyrethrum], исоп [лечебен исоп; Hyssopus officinalis], натрий [или селитра (натриев нитрат)], пипер, семена от целина, корени от панакс [вероятно тревистото растение Ferulago galbanifera], диво грозде [Vitis vinifera] - по 4 драхми [13, 6 г], ако искаш да засилиш [действието му], добави и миро [смола от Burseraceae] - [също] 4 драхми. Стрий всяка [от съставките] поотделно, а след това с вода формовай хапчета, като смесиш с малко мед. При употреба, разтвори [ги] в мед и вода, и ползвай за жабурене, или, смесено с лавзониево масло [от Lawsonia inermis] или със старо растително масло, и влей в ноздрите.

Из Византийски медицински трактат, ХI-ХIV в.



*Названията на различните растения във византийските лечебници не винаги е възможно да се свържат съвсем точно със съвременните им имена. Авторът не би се наел да гарантира за безопасността на приложените средновековни рецепти, нито за ползата от тях, а само за възможно най-точното им предаване на български език.
69
16425
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
69
 Видими 
13 Април 2011 20:02
из "стоматологичните проблеми и запекът като повод за война"
13 Април 2011 20:19
...и нищо за глистите ?!?!?!
13 Април 2011 20:26
...за синузита...
-------------------
Блогът на Генек

13 Април 2011 20:29
А светът е оцелял, защото се е смял.
Боже, какви ли още изненади ще ни поднесе този автор?
13 Април 2011 20:49
Така и аз никога не се смея на писанията на уважаемия Петрински - приемам ги спокойно, с благолепна сдържаност и хладнокръвие.
13 Април 2011 20:58
Сега избиха рибата с тая глупост. Толкова ли няма матриал?
13 Април 2011 21:38
Сега ако може във втората 'част Уважаемия Петрински да разчепка въпроса
с дамските превръзки и контрацепцията през Средновековието-направо немам думи....
13 Април 2011 21:39
Може би авторът иска да ни каже, че поради липсата на стоматология през Средновековието и естественото обеззъбване на хората тогава, те самите са измислили канона "Христос никога не се е смял", за да не се излагат, като се смеят.

Редактирано от - mercury на 13/4/2011 г/ 21:40:58

13 Април 2011 21:41
турали са чепкана прана вълна на вуната..
с крилца..
13 Април 2011 22:17
Г-н Петрински отново е оригинален без усилия и отново дразни читатели с много предразсъдъци и малко идеи.
13 Април 2011 22:17
Рекол съм ви язе - ово е историчар
P.S. Бе, кой йе тоа чърЧубиля Мостич? За зъбите му разбрах...мъ за негу?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>

Редактирано от - Бармалей на 13/4/2011 г/ 22:24:07

13 Април 2011 22:19
Ами какво да се прави, ако Борис бе приел западното християнство, щехме да си имаме кикотещи се и плезещи се горголити по църквите... ама уви.
Петрински е убил една изключително интересна тема - за амбивалентността на предмодерната култура към смеха, която е свел до стремеж да се скрият развалените зъби.

Редактирано от - бонго-бонго на 13/4/2011 г/ 22:21:54

13 Април 2011 22:31
А ти безбожнико антихрист!- да не си бил 13.ученик на Исус да твърдиш че не се усмихвал....Не богохулствай!............дори да не вярваш не прави това, не е етично спрямо вярващите
13 Април 2011 22:41
А, бе ходжа, не му връзвай кусур на чиляка...научния му инструментариум е такъф - съветски

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
13 Април 2011 22:45
... ако бих бил искал да съм в съзвучие със заглавието:
„Христос никога не се е смял”
най-вероятно е да съм щял да кажа "Няма усмихнати копелета" ...
... за съжаление, времената са други, а и сега не се смеят хората, по други причини ..
14 Април 2011 01:08
Чъргубилят Мостич при 6 и съответно 7 зъба на челюстите е възможно практически да не е разполагал с нито един зъб

А седеразинът Костич вероятно разполага с над 30 зъба на синкавите си венци, ерго прогрес ИМА!

Относно авторовата инвенция, че древните не са се усмихвали, го отдаваме нискокачествената фотография по него време, особено на долнопробното видео.
14 Април 2011 06:26
14 Април 2011 07:44
Браво, г-н Петрински!
Винаги са ми по-интересни статиите Ви, които описват живота и бита на хората през различни исторически периоди, отколкото темите с история на войните и въстанията, която съм учил в училище. Интересни са ми, защото често може да се види, че предците ни, преди стотици и хиляди години, са имали хитроумни решения на различни житейски проблеми, а някои от тези предмети и методи не се различават много от предметите и методите, които използваме сега.
В други случаи се вижда колко много се е променил животът ни, в резултат на научния и технологичен напредък. Но така или иначе сравнението е интересно.
В трети случаи пък, за съжаление, се вижда колко малко знаем за живота на предците си, втренчени в историите на царе, крале и императори. Дори когато става дума за близки исторически периоди.
Разбира се, ще ми е интересно да науча дали са използвали българките превръзки, по време на менструация, а също и какви методи за предпазване от забременяване са прилагали по нашите земи в средновековието. А също къпели ли са се и колко често, имали ли са течаща вода и канализация в селищата си и т.н.
P.S. Предполагам, че черепът на чъргубиля Мостич има повече и по-здрави зъби от повечето съвременни мъже и жени на неговата възраст, живеещи в селата и малките градчета.
14 Април 2011 08:04
14 Април 2011 08:14
kotka,
14 Април 2011 08:35
То и на нас не ни е много до смях, ама дойде ли четвъртъкът - няма как да не си покаже зъбите човек...
14 Април 2011 08:53
„Христос никога не се е смял”

Ами след като го обвиняваме, че ни е създал и след като е знаел какъв позор му се лепва.

14 Април 2011 08:59
Тежки зъбни болежки мъчат средновековния балканец

ГоУем си Петрински, гоУем си!
Напрово си исторически зъбен дофтор
14 Април 2011 09:29
Леле, леле, леле, нямам думи!! Ако ги намеря сибилата ще ме кръцне!
14 Април 2011 09:51
Иван Петрински Оригинално както винаги.
14 Април 2011 09:52
Ми то не само кариеси са мъчили иликтората през Средновековието и началството също. Какво началство ще е ако не бие в зъбите?
Доколкото знам във феодална Япония е съществувал обичай сред управляващата класа зъбите да се почернят с туш, смятало се е неприлично да се белеят...
14 Април 2011 10:15
14 Април 2011 10:32
Падение Царьграда: Запад развился за чужой счет
Натиснете тук
14 Април 2011 10:33
Кой глаголеше тукънка чи Форумът ни съ читял? А? ...Ейгу, че "чърЧубиля си станал на чърГубиля...

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
14 Април 2011 10:57
Падение Царьграда: Запад развился за чужой счет


Колко звучни са тези обобщения "Запад"....
Единствените две"западни" сили, които печелят от завладяването на Константинопол са Венеция и ... България.
14 Април 2011 11:42
Единствените две"западни" сили, които печелят от завладяването на Константинопол са Венеция и ... България.

В краткосрочен план- може би.
В дългосрочен- Ударите на кръстоносците върху Византия предизвикват необратимото ѝ отслабване и тя става лесна плячка на турците, а заедно с нея и България.
Освен кариес и пулпит , късогледството също е било значим здравословен проблем, че и нелечим.

Редактирано от - Benedicta на 14/4/2011 г/ 11:44:01

14 Април 2011 12:59
И как "западът" се е възползвал то това?
14 Април 2011 13:16
..Единствените две"западни" сили, които печелят от завладяването на Константинопол са Венеция и ... България..

Когато пада Константинопол, България не съществува от доста време.

Редактирано от - Caravaggio на 14/4/2011 г/ 13:28:35

14 Април 2011 13:49

Caravaggio

..Единствените две"западни" сили, които печелят от завладяването на Константинопол са Венеция и ... България..


Когато пада Константинопол, България не съществува от доста време.

Редактирано от - Caravaggio на 14/4/2011 г/ 13:28:35

Създадено: 14.4.2011 г. 13:16:24


Говорим си за ТОВА падане:
На 12-13 април 1204 г.Константинопол бива превзет от войските на IV кръстоносен поход по инициатива на венецианския дож Енрико Дандоло и с одобрението на римския папа Инокентий III.
Тогава ИМА държава България начело с цар Калоян, ...ама ти от бързане да се удариш в гърдите и да изкрякаш " вижте ме колко знам", не си разбрал...

Редактирано от - Benedicta на 14/4/2011 г/ 13:51:36

14 Април 2011 13:52
Това дали Христос се е смял или не беше тема на ожесточен спор в романа на Умберто Еко "Името на розата". Старият Хорхе от Бургос криеше труда на Аристотел за смеха и не даваше дума да се издума за красотата на света и че щом нещо е смешно, то със сигурност е от дявола, който се стремял да окарикатури и принизи всичко, създадено то Бог, докато Уилиам от Баскервил и младият монах(забравих му името, Адлон ли беше?) му опонираха, че щом гротескното и смешното е на този свят значи е от Господ и той в безкрайното си съвършенство е имал предвид точно това - да умееш да видиш и смешното като противовес на грозното, да откриеш доброто, като антипод на злото. Защото какво лошо може да сътвори човек, който се смее?
Та аз си мислех, че този проблем със смеха е характерен за западните религии, особено протестанството, обаче сега научих нещо ново.
14 Април 2011 13:54
Пардон, не съм разбрал. Но и така не проумявам какво е спечелила България от минаването на ордата рицари - евфемизъм за разбойници - през нашите земи. По въпроса най-добре може да се произнесе Калоян.
Впрочем, гадта Енрико Дандоло предава Богу дух по онова време "от изтощение" в ограбения от него Константинопол.
14 Април 2011 14:33
Всъщност цяла Европа и християнството само губят от авантюрата през 1204г.
1. Византия - империята никога не се възстановява изцяло, дори и след обратното превземане на града. Цели области - Епир, Атика, Беотия, по-голямата част от Пелопонес, повече не са възвърнати. Силите и икономиката на страната са подринати, а това е пагубно пред заплахата от изток.
2. Християнството - враждата между западното и източното християнство става по-дълбока. Индиректно последствие е и стигането до Виена на турците след още 3 века.
3. България - разпиляването на българския военен и политически потенциал в борби с Никея и Латинската държава по времето на Иван Асен и след това, води до кризата от втората половина на века и до глупавото пренебрегване на западното направление, коствало впоследствие Белградско, Моравско и Македония.
4. Самият Запад - енергията на рицарите е разсеяна и позициите в Ерусалим - загубени. Нещо повече - следващите 50-60 години рицарските попълнения са раздвоени - към Б. Изток и към Цариград, което отслабва и двете.
Единствен траен печеливш е Венеция!
Ако не беше авантюрата от 1204, Византия щеше да се съвземе от кризата, както го е правила преди това и тогава ситуацията в Мала Азия може би щеше да се развие другояче през 13 и особено през 14 век. Вместо това, тя 60 години се бори да си върне града и това я отслабва.
14 Април 2011 14:58
Но и така не проумявам какво е спечелила България от минаването на ордата рицари - евфемизъм за разбойници - през нашите земи. По въпроса най-добре може да се произнесе Калоян.


България печели дотолкова, доколкото усспява да привлече на своя страна някои от бившите византийски градове. Разпадът на Византия и съперничеството между Епир и Никея пък улеснява до голяма сстепен Иван Асен II.
Иначе Сгуньо повече или по-малко е направил една рекапитулация от последиците на завладяването на Константинопол през 1204 г. Само не съм съгласен с категориността на последните му две твърдения.
Много е трудно да оценим "какво би станало ако" кръстоносците не бяха станали наемници на византийския претендент за трона Алексий Ангел и в крайна сметка завладели града за себе си.
Имаме няколко безспорни тенденции:
1. След битката при Mанцикерт (1071) Византия завинаги губи инициативата в борбата с исляма. Няма византинист, който да не счита, че това е началото на края.
2. Самата България, както и Сърбия по-сетне, винаги се е възползвала от борбите на Византия на изток за своя собствена изгода. В този смисъл балканските славянски държави винаги са пречели на ролята на Византия в борбата срещу ислямската заплаха от Изток. В този смисъл късогледството на "Запада" е подобно на това на балканските съседи на империята.
3. Използването на Османците като наемници във вътрешните борби на Византия както и срещу другите балкански държави, определено допринася за османското завладяване на Балканите.
4. Колкото печели Венеция от завладяването на Константинопол през 1204 г., толкова и губи през 1453 г.
14 Април 2011 15:01
В романа "Случаят Джем" Вера Мутафчиева даваше следната хипотеза:
Западна Европа винаги е считала Византия за заплаха за развитието на самата Западна Европа; опасността от турците не е толкова голяма колкото една силно развита и образована Византийска империя, наследник на Източната Римска империя, съчетала в себе си най - доброто от древен Рим и древна Гърция, културата и образоваността на изтока. Така че нека османците се разпореждат там, ние и пръста си няма да мръднем за спасяването им; не ни трябва Константинопол, да си го държат османлиите.
Нещо подобно четох и от двама френски автори: кръстоносните походи съвсем нямали за цел да освобождават гроба господен от неверниците, а заграбване на богатства и територии и заменянето на източноправославните свещеници по места с католически такива.
14 Април 2011 15:34
Напълно оправдавам византийците за това, че са смятали хиленето за неприлично. Представям си каква смрад е излизала от една такава разтворена уста.
Този навик е усвоен значително по-късно.

Редактирано от - водопроводчик на 14/4/2011 г/ 15:35:11

14 Април 2011 15:38
Само да вкарам един нюанс.
България не печели от падането на Константинопол през 1204 г., а печели от грандиозната победа над кръстоносците при Одрин на 14 април 1205 г.

Бай Илия,
ти до сега да не би да си вярвал, че кръстоносците са тръгнали на изток заради Гроба Господен? Поводът не трябва да се бърка с причините, както и фактите със събитията.

Редактирано от - mercury на 14/4/2011 г/ 15:49:25

14 Април 2011 15:38
След битката при Mанцикерт (1071) Византия завинаги губи инициативата в борбата с исляма. Няма византинист, който да не счита, че това е началото на края.



Чак завинаги - не мисля. Тримата Комнини, успяват да отвоюват не малка част от териториите загубени след Манцикерт. И така до Мариокефалон - век след Манцикерт. После идват кръстоносците.[/i]
14 Април 2011 15:52
А, не mercury, не вярвах, но това, че са заменяли източноправославните свещеници с католически не го знаех.
Все пак това е хипотеза.
14 Април 2011 15:58
Между другото, Енрико Дандоло е бил голяма работа, голям пич, както се казва на жаргон. Това съсухрено старче влиза като победител в Константинопол на 97 години. Днес гробът му се намира на втория етаж на катедралата "Св. София", точно до мраморните порти, през които е влизал висшият православен клир за заседанията на Светия Синод на Константинополската патриаршия.

Редактирано от - mercury на 14/4/2011 г/ 16:07:15

14 Април 2011 16:00
"...трябва да е бил някой особено изтрит емайл, дълбок кариес или направо пулпит.

Ей, к'во нещо е модерното технологично общество - става дума за емайл - покритие на зъба, а аз си мислех за съобщение по електронната поща.
Брях, изкилиферчи се тоя свят, ей! Че остави света, ами и Космосът се смарангяса.
14 Април 2011 16:26
1. по Петрински: сериозното изражение може да бъде свързано с римското gravitas, което пък е показател за отговорност, мъжественост, зрялост. остатъци от същото мислене има до скоро - всички фотопортрети от 19 век са на хора със сериозно изражение. явно така са искали да останат запомнени от поколенията. усмивката се появява в изкуството през ренесанса и е израз или на бунт и утвърждаване на човека и всичко човешко или като лудост и глупост (Й. Бош).
2. Сгугню ми се струва, че е най-близо до истината. всъщност нашата втора държава може да бъде разгледана като резултат от феодализацията и децентрализацията на византийската империя през 12в. изложен на натиск от изток и запад, византийския свят не издържа и се срива. кръстоносците помагат значително в това отношение.
3. слабостта на византия ни дава възможност за самостоятелно развитие, но наред с това ни лишава от защита от турците. недълновидността на българските, сръбските и византийски управници си личи от отношението им към турците - трябвало е да се обединят.
4. 13 и 14 век са катастрофални за балканите - изложени са на нахлувания от кръстоносци, татари, унгарци, турци... наред с това в европа настъпва революция във въоръжението. и за капак идва и чумата. ето защо огромната част от произведеното отива за войската, а не за подобрения в производството. резултатът е, че разходите на държавата се увеличават, а данъчната база намалява... до момента, в който този свят не издържа - 15 век.
5. следователно, балканците не са имали много причини да се смеят дори и да са искали.

Редактирано от - rbb на 14/4/2011 г/ 16:36:43

14 Април 2011 16:31
а костите на енрико дандоло не са там където пише - византийците няма как да пропуснат тая подробност, неговия гроб. след 1261 ги изваждат и изхвърлят. тази плоча, ако не се лъжа, е от по-късно

Редактирано от - rbb на 14/4/2011 г/ 16:34:58

14 Април 2011 16:42
Не византийците, турците ги изхвърлят след 1453-а. Впрочем, и "печалбите" на венецианците са от онова време. Преди това печелят други - геновезци.
14 Април 2011 16:51
Kараваджо, венецианците са онези, който насочват 4тия кръстоносен поход към Константинопол и са основен крепител на империята. византийците се опитват да балансират между генуа и венеция и през 14 в се опират главно на генуа като съюзник. но пък през 1453 галата остава неутрална.
***
за дандоло - не съм 100% сигурен, така че може и да си прав. но ми се струва малко вероятно византийците да оставят схизматика и архи-предател (по тяхната идеология) на мира в най-святото им място. но може и да бъркам.
14 Април 2011 16:53
Караваджо е прав - станало след 1453! моите извинения.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД