:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,812
Активни 848
Страници 5,742
За един ден 1,302,066
Традиции

Образованието с помпозни концепции няма да се оправи

Управляващите години наред пишат управленски програми, стратегии и корекции на стратегиите, вместо да предприемат реални стъпки към повишаване на качеството на обучение в българското училище
СНИМКА: БГНЕС
Децата трябва да са в центъра на образованието и според новата концепция.
Радостна новина споходи българското образование. Почти в средата на мандата екипът на ГЕРБ в МОМН успя да представи концепция за "основните принципи и иновативните моменти в проекта на нов закон за предучилищното и училищното образование". От министерството изтъкват концепцията като голям успех, защото наред с всичко останало била писана от долу на горе, и се заричат новият закон да е факт до края на годината - с 2 години закъснение след първоначално обявения срок. В светлината на новите идеи и на фона на залога - обучението на стотици хиляди ученици в идните години, закъснението се представя като маловажно.

Това щеше да звучи по-добре, ако иновативните моменти не опираха до лозунги от рода на "децата в центъра на системата" и екзотични предложения като "Учениците ще завършват две гимназии едновременно". В концепцията, както обикновено се случва с подобен род документи, всъщност има малко нови неща, авторите й са залитнали със съмнителна полза към модни образователни заклинания, а реалността е описана мимоходом. Най-големият й недостатък обаче е точно в губенето на време. Образованието се готви за заветния нов закон вече 6-а година и докато второ правителство се къпе в очакване на аплодисменти, задето е променило изцяло нормативната уредба (мегаломанска амбиция, която обикновено се обяснява със стремеж към непротиворечивост), в системата се случва все по-малко, сякаш нищо не е възможно без законодателни промени.



Имат ли почва у нас препоръките на ЕС



Авторите на новата концепция имат стратегически късмет да пишат концепция след декември 2006 г. Тогава европарламентът приема препоръка за ключовата компетентност за обучение през целия живот, която не бе налична при приемането през юни 2006 г. на националната програма за развитие на училищното образование до 2015 г. Така в програмата от 2006 г. терминът "компетентности" не фигурира така масово. В новата концепция това е поправено, като текстът изобилства от преписани от европрепоръката фрази като "умения за валидиране на информация в интернет", "умения за критическо мислене", "умения за работа в екип", "комуникативни умения" и прочие. Покрай всичките тези умения понятието знание, което се представя все повече като ретроградно и несъобразено с модерните времена, почти напълно отсъства.

В тези цитати от евродокументи, разбира се, няма нищо лошо. Опитът за представянето им като "иновативен момент" обаче няма как да мине. "Децата в центъра на системата" е мантра още от националната програма, пък и отпреди това. Да се сетиш да питаш за кого преди всичко е предназначено образованието вече не е чак толкова оригинално, а понятието ключови умения отдавна е част и от законодателството, и от подзаконовата уредба. Ключовите умения фигурират в изготвяните още от времето на Владимир Атанасов държавни образователни изисквания, а компетентностите дефилираха с матурите. Това не означава, че писаните по изискванията учебни програми и учебници са добри, а учителите имат достатъчно учебно време и са достатъчно добре методически подготвени, за да работят върху уменията на децата.

В светлината на "новите" ключови умения на ЕС от 2006 г. нова е и дефинираната основна цел пред българското образование - "изграждането на автономни и инициативни личности, уважаващи другите, способни да работят съвместно, владеещи базови компетентности, осъзнати за силните си страни и способни да ги развиват и прилагат за себе си и в полза на общността". Тази цел измества двете основни цели на старата програма от времето на Даниел Вълчев - равен достъп и качествено образование, които сега са понижени до принципи на образованието.

Сигурно може да се спори коя редакция е по-адекватна, но формалното отмятане на проблема с осигуряването на достъп до образование в новата концепция е еднозначно. В тази част



новата концепция сякаш е писана с широко затворени очи



и само мимоходом отбелязва, че проблемът с осигуряването на равнопоставен достъп до качествено образование продължава. Мимоходом се споменава и делът на отпадащите - 14.7% за 2009 г., и катастрофалните резултати от международното проучване PISA, което традиционно праща на образователното дъно около 40% от учениците по четене, математика, природни науки. В същото време първото нещо, което разказват учители от проблемни райони, е как до 8-и клас се опитват да обяснят на учениците значението на думите, а усвояването на знания, умения и отношения дори не е мечта. Да обясняваш на този фон, че учениците ще могат паралелно да завършат две гимназии, е нонсенс.

Новата концепция все пак казва нещо конкретно за огромната група на отпадащи и изоставащи от учене. На хора с навършени 16 години и завършен само 4-ти клас ще се предлагат програми за професионална квалификация - къде и с какво финансиране не става ясно. За завършили 16 години на теория ще се разширява и алтернативното обучение във вечерни и задочни училища. Екзотичното дистанционно обучение, което по медиите бе представено като новина, фигурира като вариант само за деца, учещи в чужбина, които искат да са покрили ключови предмети като история и български например, а паралелното обучение в две училища се предлага при липса на учител по даден чужд език и за децата със специални образователни потребности. Най-сериозният аргумент срещу всички тези "новости" е фактът, че като алтернативни форми на обучение те съществуват и сега. Тоест министерството ни обещава, че за в бъдеще възнамерява да ги използва по-добре.



Полунови са и идеите за промени до 4-ти клас,



и обещанията за допълнителна грижа за децата с проблеми в обучението. Решението учениците да не повтарят годината до 4-ти клас, независимо от това дали знаят и умеят, бе прието през 2009 г. с цел да се гарантира, че държавата ще направи всичко възможно да осигури допълнително обучение на тези деца през лятото и да избегне отпадането на повтарящите. Допълнителното обучение, разбира се, съществува главно на хартия и не е добре уредено, а учителите масово се оплакват, че пускането на тези деца в горен клас не помага нито на тях, нито на останалия клас. Премахването на оценките до 4-ти клас също е стара и отхвърлена от образованието практика - от времената на Благовест Сендов, която сега се реставрира на фона на спомените на зам.-министър Милена Дамянова, че не е имала оценки като малка. Като цяло концепцията акцентира много върху периода I-IV клас, където проблемите с нивото не са толкова сериозни, и не казва нищо за V-VIII клас, където качеството се срива, а отпадащите нарастват в пъти.

Най-амбициозната и наистина нова част от концепцията е свързана с въвеждането на изцяло профилирано обучение в 11-и и 12-и клас и сериозната автономия, която училищата ще получат по линия на учебното съдържание, което могат да преподават. Учебното съдържание в България досега бе свръхцентрализирано, без никакво право на училищата, дори и частните, да решат на какво да акцентират извън задължителната подготовка. За децентрализация на самия учебен процес досега почти не се говореше, а моделът, който предлага МОМН, е детайлно разработен и ще даде правото на училищата да предлагат подготвени на училищно ниво курсове в част от часовете за профилирана подготовка. Това със сигурност ще се приеме добре от учителите, които имат амбиция да се развиват, и ще е проблем в десетки училища, които досега са предлагали непрофилирана подготовка и занапред трябва да станат профилиращи училища. Учителите все пак могат да се подготвят за това, ако министерството наистина изпълни плановете си да задели сериозно финансиране за квалификация, но истината е, че концентрирането върху Х-ХII клас отново адресира само тези ученици, които така или иначе влизат в университет. В университет в момента по данни на МОМН влиза почти целият випуск, добрал се до диплома за средно образование, включително и завършилите професионални гимназии. Така смисълът от придобиване на професия до 12-и клас до голяма степен се обезсмисля, но МОМН обещава да промени и това. За пореден път се обещава и обществен съвет, наричан в предната програма от 2006 г. училищен.

Какво ще се случи с концепцията предстои да видим. Ясно е обаче какво не се случи през годините и отсъствието на нов закон не е никакво оправдание.



В образованието на практика контрол не съществува



- нито от директори, нито от регионални инспекторати, нито от община, нито от министерство. И да има, резултатът от този контрол е невидим. За квалификация на учителите през годините се заделяха символични суми. Говоренето за отпадащите е само заради повишеното внимание на ЕС към темата, в реалността за тях не се прави много (предучилищната подготовка не работи точно при тези уязвими групи). Външното оценяване и матурите се въведоха, изводите от тях водят до смешни доклади от по една страница. Връзката между училище и родители продължава да е скъсана, напук на технологиите. И т.н., и т.н. Най-доброто доказателство за това е официалният сайт на просветното министерство. На него единствените новости, които ни се съобщават, са от ПР-акциите на управленския екип. Една от тези щастливи новини е по същество - за договорени допълнително 520 млн. лв. за образованието от оперативна програма "Човешки ресурси". Ако усвои смислено тези пари до 2013 г., може и да му простим недомислиците на концепцията.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
В стратегията за образованието на поредния министър - Сергей Игнатов, има много кухи компетентности, малко смислени предложения.
39
3373
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
13 Април 2011 20:25
По темата - "Концепции всякакви предлагаме" /надолу по страницата/ - Натиснете тук
или
Натиснете тук
13 Април 2011 20:50
Като прочетеш основната цел на образованието, ти се изправя косата. Няма думата "знание", нима това е възможно?
13 Април 2011 20:56
Уважаемата дихексие вероятно намеква, че авторите на концепциите следват някои модерни тенденции в епистемологията, лингвистиката, психологията и философията, за които които да "знаеш" е не просто невъзможно, но и порочно като метод за живеене и търсене на истината. Нещо в духа на Лао Цзъ и Нагарджуна, на Витгенщайн, Уилям Джеймз и плеяда по-нови мислители.
13 Април 2011 21:02
Точно Само дето техният дух е по-пасивен, а наш'те концепционисти пращят от активност ...
13 Април 2011 21:14
Компетентността е съвкупност от четири фактора:

- образование

- обучение

- опит

- умения.

Докато първите три може да се опишат в автобиографията и да се подкрепят с обективни доказателства (валидни дипломи, сертификати за обучение, референции от предишни ръководители), последният фактор се демонстрира на място, в хода на изпитателния срок на приетия на работа или по време на периодичния анализ на компетентността на служителите.

Компетентността е един от важните ресурси на всяка организация, а за най-успелите, компетентността е техния основен капитал и конкурентно предимство ( Колинс и Порас, 2002).

13 Април 2011 21:16
Хапнете, пийнете, ако трябва и третото сделайте - ей къде е южната дъга и не пипайте нищо повече! Поне с това само да се разминем - берекет!
13 Април 2011 21:16
Формулираната основна цел пред образованието звучи много добре! Осъзнава се, че знанията не са самоцел, а само средство за постигане на по-съществени цели. Отделен въпрос е, че целта може би е преписана отнякъде, а най-съществено е - а какво правим, за да постигнем целта? Със страхливи и половинчати средства такава цел не се постига, трябват разтърсващи реформи, а пък за разтърсващи реформи трябва смелост и воля!

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
13 Април 2011 22:05
Скъпа г-жо Петрова,
Уменията (компетенциите) изискват знания, поради което твърдението Ви, че знанието като изискване в нормативните документи отсъства е пълна глупост. Развиването на умения предполага приложение на теоретични знания. Вие това може да не го знаете, но учителите, които според Вас нямат методическа подготовка за работа с ученици с цел развиване на компетенциите им, го знаят много добре. Друг е въпросът, че няма достатъчно учебно време за това. Не напразно се акцентира именно върху необходимостта да се развиват умения у учениците, защото със зубренето мнозинството се справят добре. Ученик, получил отлична оценка при писмено или устно изложение на теоретични знания, получава средна оценка на дидактически тест със задачи, които проверяват компетенциите му. Това може да Ви го каже всеки учител, защото, повярвайте ми, българските учители си разбират от работата.

Редактирано от - mercury на 13/4/2011 г/ 22:07:21

13 Април 2011 22:16
Относно това твърдение:
"Като цяло концепцията акцентира много върху периода I-IV клас, където проблемите с нивото не са толкова сериозни, и не казва нищо за V-VIII клас, където качеството се срива, а отпадащите нарастват в пъти."

Акцентът наистина трябва да бъде върху начален етап - І - ІV клас, защото това е основополагащият етап не само като обучение, но и като възпитание. Малките ученици, обаче, са щадени - и от учители, и от родители, от което следва т. нар. от Вас срив в среден курс.
13 Април 2011 22:20
Със страхливи и половинчати средства такава цел не се постига, трябват разтърсващи реформи, а пък за разтърсващи реформи трябва смелост и воля!


То хубаво, ама кого да разтърсят? Децата ли? Ами да им правят тричене...
Май други индивиди са за разтърсване и то с по-народни средства, като гьостерица, примерно.
Всичките тези безкрайни експерименти от разни умници докараха децата ни до стресирано състояние, а системата до пълно объркване. И краят не се види никакъв.
13 Април 2011 22:26
Абсолютно невярно е това Ваше твърдение:

"В образованието на практика контрол не съществува

- нито от директори, нито от регионални инспекторати, нито от община, нито от министерство."

Системата на образованието е под тотален контрол. Именно крайният контрол я прави по-скоро бюрократична, а не образователна. Повярвайте ми, 30 % от работа на учителите е чисто административна. 30 % е преподавателска, 40 % - възпитателна. Първият и последният процент са стряскащи, защото днешното българско училище е просто една възпитателна институция - родителските и колективните обществени задължения са прехвърлени главно върху учителите и училището. За какво образование можем да говорим тогава?!
14 Април 2011 00:13
Трудна работа е тая. А има толкова умни деца в България...
14 Април 2011 00:24
Концепцията за образование в територията е тотално сбъркана - борбата трябва да е за ГРАМОТНОСТ, елементарно четене, писане, смятане. По възможност на изчезващия български език.

Инак е пълно със суперобразовани ентелихенти способни да откраднат най-сложни компютърни кодове и да ги представят за написани от тях самите, но манерките им си остават праздни.
14 Април 2011 00:26
.
14 Април 2011 00:35
... запецнал .... ти "експертиза" немаш ли, бре ... прос народ, еййй ...
14 Април 2011 01:09
.
14 Април 2011 01:42
"българските учители си разбират от работата"
АПсолютно, то се вижда от продукта който произвеждат!
14 Април 2011 05:55
anacephal,
добре произведеният продукт продължава образованието си в чужбина, а този, който остава тук се губи в тълпата.
Относно закачката ти, с риск да повторя Бойко Борисов и да си навлека хули във форума, ще кажа, че до голяма степен качеството на един произведен продукт зависи от материал, който пристига в образователната фабрика.

Редактирано от - mercury на 14/4/2011 г/ 06:08:10

14 Април 2011 06:05
Този журналистически материал като цяло е объркан. Прилича ми на моя първи опит на това поприще преди сто години, когато трябваше да отразявам конференция, посветена на болните от туберкулоза в България без да дори да знам какво е туберкулоза.
14 Април 2011 06:28
но запецнах на "валидирането" на информация в интернет - какво значи тук валидиране?
Предполагам, че валидиране означава проверяване. Може би са искали да кажат, че ще учат децата да не се доверяват напълно на първата информация, получена от интернет търсачките.
14 Април 2011 06:33
В средата на мандата те продължават да пишат концепции и обещават, че само след няколко месеца ще има и нов закон - СРАМОТА! Даниел Вълчев поне направи някаква реална реформа. Този смешен човек Игнатов само говори глупости, създава конфликти и нищо не прави. С концепции или програми се печелят избори, след това тази програма или концепция става план за действие и всяка година се правят определени неща за да се случи програмата, с която партията е дошла на власт. Тази пристрастеност на Игнатов към програми, концепции и планове показна неговата обърканост и незнание!
14 Април 2011 07:46
добре, че българският учител си върши работата, в повечето случаи много добре, ВЪПРЕКИ инновативните концепции и всякаквите му други образователни контрацепции
mercury, не "матриала" е некачествен, некачествена е машината. Работникът /учител/ и факир да е, от дефектно работещата машина не може да произведе прави "болтчета" дори и от супер качествен материал. Продукцията, бай дефолт, става за брак. Само тук-таме, с голи ръце, ако работникът успее да "изкриви" в правилната посока някой все още невтвърден елемент, се получава нещо смислено и нерядко изключително висококачествено. Да е жив и здрав работникът, да пребъде! Да са му блажени здравите ръце!
14 Април 2011 08:39
Аз веше писах другаде, че колкото повече се реформира, повече се срива това, което се реформира. В унивесритетите влизат съвсем ненаучени, неподготвени за сериозно висше образование. В същото време ми попадна един учебник в моята област за английските училища, трябва да ви кажа, че той беше написан превъзходно. Ако студентите бяха научили добре, това което там пишеше, щяха да бъдат много добре.
14 Април 2011 09:44
Образованието с помпозни концепции няма да се оправи

Ама този е първият мивистър на образованието, който себе си оправи-направи се професор.Предишните-Дамянов, Вълчев, Методиев-не пожелаха...А той е съветски възпитаник и активно борче против капитализъма...
14 Април 2011 09:48
ПланЪт РанЪт в действие, дами и господа, камилчета и камилари, другарки и другари.
14 Април 2011 10:06
Ами само програми и стратегии се пишат защото така е по-лесно.
Щом се пристъпи към някаква практическа стъпка винаги се намира някой, който да изока, че са му настъпени интересите. А при това няма и достатъчно подкрепа за защита на обществения интерес в образованието.
Затова е по-безопасно да пишеш и коригираш стратегии, отколкото да си слагаш главата в торбата с практически действия.
14 Април 2011 10:52
И тази концепция е преливане от пусто в празно. Спомнете си само, че въпросната 32 годишна зам.министър беше назначена защото "има интерес към живота" според думите на С.Игнатов. Освен полиглотските й способности. В България нещата винаги ще вървят на зле, защото коцепциите се пишат от хора, които не познават материята и се хвърлят на компетентните да си чупят главите.
14 Април 2011 11:42
В новата министерска концепция има 2-3 свежи неща, задушени обаче под похлупака на несменяемите "експерти" и синдикати.

Може да ви е интересно да прочетете тук какво споделят хора наистина разбиращи от тези работи. И по специално това:

1. Основното усещане при прочита на концепцията е като за... опит за летене без да се е състояло обаче нещо много важно: задължителното освобождаване от прекомерната тежест на амбицията (че е МОМН могат да управляват всичко централно и все със същите хора!?).

2. Между свежите идеи (където виждам и нещичко свое) са напъхани познати стари постановки -приказките на вечните "образователни експерти".

3. Концепцията започва и свършва със Закона (а аз си мислех, надявах се, че ще е нещо далеч над закона - един хубав, смел полет на фантазията....). Като следствие от това...

4. Забърква странна смес от...
Цялото тук

Редактирано от - Патиланец2 на 14/4/2011 г/ 11:47:11

14 Април 2011 12:03
За отделни министри се твърди, че си вършели работата, макар че са попаднали в олигофренското правителство на Тиквата. Това не е вярно - щом веднъж си попаднал в това правителство, вече не си вършиш работата, а почваш да търсиш мощите на светеца или да строиш Лувър - Тиквата не признава друга "работа". Това е истината и за Игнатов. Журналистката пита хлебарка за рецептата на хляба по новия стандарт. Онази отговаря: "Ще го правим така, както се прави от едно време - хляб, вода, мая и сол".
14 Април 2011 12:10
Драги Mrx++, забравил си да добавиш, че за това са виновни демократите, съсипали също и икономиката и селското стопанство
14 Април 2011 12:29
Васик !
14 Април 2011 12:57
вила Този противен образ на снимката ще съсипе докрай българското образование (ако бъде оставен още да води лобистката министерска дружина)! Наскоро не друг, а депутати от ГЕРБ го удостоиха със званието "двойкаджия" в правителството. А какво ли биха казали другите ? И друг път съм писал, и сега ще го повторя: Целта на некадърния министЕр беше една единствена - да ликвидира всички пречки пред себе си и пред други подобни нему да се накичат със "длъжността" (!?!?) прУфесор. И успя - добре, че тази длъжност, според идиотския му закон ЗРАС би трябвало да е валидна само за Новия Български така наречен университет. Но кой знае ?
14 Април 2011 14:13
Системата на образованието е под тотален контрол. Именно крайният контрол я прави по-скоро бюрократична, а не образователна. Повярвайте ми, 30 % от работа на учителите е чисто административна. 30 % е преподавателска, 40 % - възпитателна.

Това, доколкото го разбирам, не е образователен, а административен контрол - по хартийки и документи и по КТ. Нормално, като се има предвид, че контролиращите са чиновници, не - специалисти в някаква образователна сфера. Има някакви експерти, по-неграмотни в учебното съдържание и от учителите. Контролират: брой ученици вдигнал ръка в час, брой учебници пред учениците, тетрадки, използване на технически средства в учебния процес и тук там нещо от методика. И са експерти по 3, 4, че и 5 науки... много странно развити контрольори... Скръб... То и да има нещо качествено, го отминава или подценява.
14 Април 2011 15:24
Защо ли всички тези неща ми звучат толкова познато? "Иновациите" всъщност са съвкупност от добре познати идеи, които никога не са проработили, но сега казани с нови помпозни думи, които след някои и друг месец ще овехтеят. Образованието продължава да се върти в порочният кръг Ян Коменски. Наистина този човек е гении щом е спрял развитието на образователните технологии за четири века и никой все още не е успял да измисли нещо ново. Втренчени единствено в необходимостта от усвояване на знанието, педагогическите корифеи виждат в децата, които обучават единствено ученикът и отказват да признаят тяхната човешка природа..
14 Април 2011 15:30
Е добре...

Нека Сега напише имената на конкретните чиновници в МОН и от колко години са там?

Откъде са взели тези идеи? Има ли крадени термини от подавани предложения през годините?

Пример за крадено понятие е педагог-съветник. МОН го открадна от *** СОУ** и промени по глупав начин смисъла му ....

Не става дума за сегашните учители на длъжността, а затова, че те правят съвсем различни неща от тези в успешното експериментално държавно училище (с 2000 ученика!) , което МОН едва не унищожи през 2002 г. за кефа на няколко объркани експерти от МОН преди години.

Сега трескаво вадят всякакви термини за да не изхвърчат от МОНМ.
14 Април 2011 16:12
Образованието е прекалено сложна тема, за да се дискутира по този начин - времезакъснението на резултата е 15 г. в най-добрия случай. Всичко друго е само оправдаване на пари, похарчени за ...
Много страшно е, че пак всичко се върти около дебата за философията, защото няма по-коравосърдечно същество от философа в човешката история (обикновено това са личйности, които излагат идеи, водещи след това до смърт и други по-неприятни неща напълно невинни хора).

А какво трябва да бъде - не мога да кажа (не съм работил с толкова малки обучаеми), но резултатът сега е отчайващ. И тов основно е поради пълната им некомпетентност когато трябва да се направуи нещо, изискващо работа по аналогия. А това е основното, движело човека по пътя на прогреса.
14 Април 2011 16:36
пълната им некомпетентност когато трябва да се направуи нещо, изискващо работа по аналогия.
потвърждавам, така е при обучаемите последните, 3-4 до 5 години максимум. Даваш или успяваш да изведеш с/от тях модела, те само трябва да го приложат, но ... не успяват. Няма лошо. От първия път малко хора успяват да се научат безгрешно. Следва дообеснение, онагледяване, метафоризиране дори на модела. Уж всичко разбрали и после пак... нищо. Втори, трети опит.. Проблясъци. Частичен успех. Нови усилия. Привидно пълен успех ... и след 5-10 мин пак нищо. Остава за самоподготовка. В най-добрия случай всички имат доказателства на следващия път, че са се самоподготвяли. Кратка проверка. Криво-ляво добър резултат. Разбрали са го*. Продължаваш напред. Стъпваш върху вече постигнатата база, за да надградиш и тя вземе, че се срути цялостно. *Разбрали са го, но нищо не са запомнили. И пак наново...
14 Април 2011 17:06
С това можем, с това го оправяме. С помпозни концепции. Като навсякъде другаде. Дай му на българина да философства и отгожорност никакжа да не носи. Бива ни много.
14 Април 2011 18:39
Ето един истински случай.
Дъщерята беше 14 -15 годишна. Идва при мен държейки учебника по история и намусена казва: "Не мога да си науча урока"... "Дай да видя"! - казвам. Прочитам, урока беше за Тридесетгодишната война. Така написано, че не може да се научи... Значи, религиозна война през 17 век, в която участват 2 коалиции от петнадесетина европейски държави, като междувремено от едната коалиция някои отпадат, после пак се присъединяват отново към нея или към другата. И така 30 години една голяма каша. Действително, не може да се запомни... Направихме заедно едно кратко резюме, което да каже ако я изпитат... Погледнах кой е авторът на този учебник. И кой мислите? Андрей Пантев. Моите уважения, сигурно е голям историк, но да пише учебници за средното училище не става.
Подобно беше в учебника по физика. Спомням си урока "Изпарение, кипене, кондензация". Едни молекулярни решетки, едни повърхностни слоеве... А онова от което трябва да се започне за да се предизвика интереса на учениците, практичното, което виждаме дори в тенджерите и по прозорците на собствената си кухня, не е обяснено.
Убеден съм, че университетски преподаватели не трябва да пишат учебници за средно образование, просто са изгубили чувство за мярка и целесъобразност. В учебния процес винаги се върви от простото към сложното, като онагледяване с простички примери от ежедневието са изключително полезни.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД