:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,271
Активни 391
Страници 27,681
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Христина Петрова: Политиката на правителството е да помага на онеправданите

Възхищавам се от нашия лидер Симеон Сакскобургготски, всички депутати се стремим да му подражаваме, казва народната представителка от НДСВ
Снимка: Велислав Николов
ВИЗИТКА

Христина Петрова е родена в София. Завършила е педагогика и втора специалност френска филология в СУ "Св. Климент Охридски". В момента следва право. Омъжена е за бившия депутат от СДС Георги Петров, който в момента е шеф на Агенцията по застраховане и хазарт. Има две деца. Член е на комисиите по наука и образование и на комисията по младежта, физическото възпитание и спорта.



- Г-жо Петрова, каква е оценката ви за едногодишното управление на НДСВ?

- Действително след 1 година човек задължително трябва да си направи равносметка, особено когато се заел с отговорната работа да бъде народен представител. Поначало аз съм позитивен човек и мисля, че в общ смисъл нещата вървят добре. Имаме работещ парламент, стабилно мнозинство, което приема законите, и правителство, което добре работи в екип. Особено съм удовлетворена, че НДСВ се регистрира като политическа партия и започна активно да работи за привличане на нови членове. Моето убеждение е, че НДСВ трябва да бъде партия от нов тип, защото сме в началото на ново хилядолетие, на нов век.

- Успя ли НДСВ да изпълни основните си предизборни обещания?

- НДСВ работи активно именно в тази посока - да изпълни обещанията си към хората. Но това не е толкова лесно. Нашата програмата е стратегическа, тя е заложена занапред. Струва ми се, че имаме успешен старт.

- Но самият премиер призна, че не сте се справили с бедността, а това е основното, заради което дойдохте на власт.

- Абсолютно съм съгласна, че бедността и безработицата са едни от проблемите, с които все още не можем да се справим, и мен лично много ме боли. Защото това е, което най-много тревожи хората.

- Кога ще се усети подобрението?

- Мисля, че хората ще са доволни, когато всеки за себе си усети едно конкретно подобрение. Трудно ми е да се ангажирам с конкретни срокове, но ние сме поели този ангажимент и се надявам да го изпълним.

- Успяхте ли за 1 г. депутатите от НДСВ да се стиковате?



--------------

- Мисля, че към края на година се получи това стиковане и единство, за което имахме желание още от самото начало. Ние успешно работим и взимаме решения като екип. Може би е нормално в една голяма група като нашата да има различия - все пак това са 120 различни индивидуалности. Качествата, които трябва да притежава всеки депутат, според мен са отговорност към избирателите, лоялност към политическата сила, която го е издигнала, висок професионализъм в работата и морал във всички действия.

----------------



- Има ли депутати, които с действията си уронват авторитета на Симеон Сакскобургготски?

- Мисля, че всеки народен представител трябва сам да отговаря за действията си и поведението си. Не е коректно да коментирам своите колеги, аз отговарям лично за себе си.

- На какво се дължи главоломното спадане на рейтинга на НДСВ?

- Като направя ретроспекция на изминалите 10 г., считам, че е нормално, когато една политическа сила дойде на власт и започне да управлява, нейният рейтинг да спадне. Във всички политически учебници пише, че е нормално правителствата да взимат непопулярните мерки през първата година на управлението си и така естествено спада и доверието в тях.

- Има ли НДСВ успехи в борбата с корупцията?

- Това действително е един много сериозен проблем. Със задоволство мога да кажа, че за една година, откакто НДСВ е на власт, няма никакви достоверни сигнали и някакви доказателства за корупция както в правителството, така и в другите структури на управлението. Просто не може да се каже, че има такова нещо.

- Защо няма нито един осъден бивш управник, който е злоупотребил с властта си?

- Това не е проблем на парламента. Знаете, че по конституция има разделение на властите и с този проблем се занимава съдебната власт. Оттук нататък те трябва да преценят кой е виновен и той да си получи съответното наказание.

- Но от вас се очаква да дойдат сигналите. Вие управлявате и вие разполагате с информацията кой какво е вършил преди вас.

- Още през есента беше направена Бяла книга от правителството, там са описани всички злоупотреби и те са предадени на компетентните органи.

- Съпругът ви Георги Петров е шеф на Агенцията по застраховане и хазарта. Опитвали ли са се чрез вас някои хора да си уредят среща с него, да му повлияят?

- Не, никога не са ме търсили хора във връзка с неговите професионални задължения.

- Имала ли сте притеснения да се изказвате по закони, свързани с хазартната дейност, за да не ви обвинят в лобизъм?



-----------------

- Да. Наскоро приемахме закона за спорта и в него има промени, които са във връзка със закона за хазарта. И аз именно заради това се въздържах и не взех отношение. Не съм се изказвала по този повод.

----------------



- Но вие сте депутат и е редно да изразите позицията си. Според вас кой трябва да определя схемата за разпределението на средствата от тотото - министърът на спорта или финансовият министър?

- Да, тук наистина нещата се преплитат. Аз сама за себе си много трудно мога да дам категоричен отговор. Но знаете, че процедурата е такава - законът се приема с мнозинство и дори който не е съгласен, трябва да го изпълнява.

- Как гледате на твърденията, че съпругът ви ви е направил депутат?

- В началото гледах с известно притеснение, но считах, че всеки с поведението си ще покаже на какво е способен и какво може да прави.

- Чу се, че може пък вие като депутат да сте го уредила за шеф на хазарта.

- Чуха се и такива неща, но мисля, че вече и това отшумя.

- Как се промени животът ви за 1 г.?

- Станах по-заета, много рядко намирам свободно време за себе си, много ангажименти имам. От друга страна, имам възможност да се запозная с много интересни хора от региона - всеки със своите проблеми. И за мен винаги е много важно, ако успея да помогна на един конкретен човек в моя избирателен район. Макар и да е нещо дребно, отчитам си го като мъничка победа.

- Мъжът ви съветва ли ви как да се държите като депутат?



------------

- Да, може би по време на предизборната кампания. Но все пак за 10 г. нещата са се променили, а и аз имам свой собствен стил на поведение като депутат. И той беше народен представител от София-област. Аз също познавах проблемите на региона, защото заедно с него още от 1992 г. съм участвала в срещите с избиратели, които е провеждал. Затова за мен това не беше нещо непознато, познавах хората и те ме познаваха, вярваха ми, надявам се, че и сега ми вярват.

---------------



- Има ли политици, които са ви за пример?

- По принцип има такива. Най-вече се възхищавам от нашия лидер и премиер г-н Сакскобургготски.

- Какво най-много ви впечатли в него?

- Той е различен тип политик от това, което сме свикнали да виждаме досега. Може би най-важното нещо е неговото огромно трудолюбие, голямата му съпричастност към проблемите на всички хора и неговото желание, волята му, мисията му да помогне на България.

- Той успява ли да се справи с управлението на държавата?

- Мисля, че да.

- А как ще отговорите на критиките на опозицията, че той е един възрастен човек, който не е наясно какво трябва да прави?

- Категорично не съм съгласна с това нещо. Мисля, че той е точно в една изключително зряла и мъдра възраст и има всичките възможности да управлява България. И то да я управлява добре. Това, мисля, че вече се усеща - и у нас, и в чужбина.

- Има ли във вашата партия политици, които не са на неговата висота?

- Мисля, че всички ние се стремим да бъдем като него. Той ни дава примера и ние се стремим да подражаваме.

- Откога се познавате с него?

- От момента, в който той се върна в България, малко по-късно след обръщението, което той направи на 6 април м. г.

- Как протича една ваша среща с него? Притеснявате ли се?

- О, не. Той е един изключително добронамерен човек, винаги е склонен да изслуша събеседника си, много е внимателен и срещите протичат много приятно.

- Не мислите ли, че той вече няма харизматично въздействие върху депутатите?

- Харизмата си остава и е непроменена. Има респект сред депутатите, те винаги се съобразяват с неговото мнение, но той никога не го налага, просто го споделя и успява да ни убеди в това, което той мисли.

- Защо тогава имаше депутати, които не подкрепиха предложението му за създаване на подкомисия за борба с корупцията и внесоха предложение за сформиране на комисия?

- На парламентарна група ние подкрепихме с огромно мнозинство това предложение, само десетина души бяха против.

- Как ще отговорите на критиките, че вашата парламентарна група е слаба и в нея има много случайно попаднали хора?

- Не мисля така. Личното ми мнение е, че за всяка парламентарна група и за всеки парламент, който е съществувал досега, може да се каже нещо такова.

- Кой е вашият последен успех като депутат.



---------------------

- Тези дни се прие решение за преобразуване на колежа по икономика и бизнесадминистрация в Ботевград в международно специализирано висше училище. Всички депутати от НДСВ от София-област се чувстваме много ангажирани с този факт. Може би най-вече колегата Мариус Цаков, който преди да стане депутат, беше зам.-кмет на Ботевград и от години познава дейността на това учебно заведение. Едно от предизборните обещания, които дадохме аз и останалите колеги от листата, беше именно да се издигне статутът на това училище. То е единственото висше училище на територията на София-област.

-----------------



- Как ще коментирате доклада на Световната банка, който препоръча да не се вдигат пенсиите, да се уволняват родилки, да се закриват университети и т. н.?

- Мисля, че това никак не звучи добре на хората. Не бих могла да се съглася с тези препоръки, защото знам колко им е тежко. Считам, че политиката трябва да е по-силно социално ориентирана. Това е и сегашната политика на кабинета - да помага именно на тези категории, които са най-онеправдани. Що се отнася до университетите, мисля, че при тях въпросът ще се реши от реалната конкуренция. Ако един ВУЗ има своите студенти, той ще продължи да съществува, ако няма - ще се закрие.

- Доколко правителството има свобода да не се съобрази с тези препоръки?

- Трудно ми е да кажа, аз няма да го взема еднолично това решение. Но мисля, че можем да защитим някои позиции, които са традиционни за България и хората са свикнали с тях.

- Като член на комисията по образование доволна ли сте от работата на министър Владимир Атанасов?

- Мисля, че той работи добре. Комисията по образование и ръководството на министерството работим в добър синхрон. Винаги на нашите заседания присъства или лично министърът, или някой от неговите заместници.

- А хаосът с матурите?

- Мисля, че хаосът беше моментен, нещата вече са изчистени и все повече ще се изясняват. Смятам, че вече повечето от зрелостниците са убедени, че трябва да има матури.
1370
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД