Украйна очаква светът да даде още 740 млн. евро за строителството на нов саркофаг над реактора на АЕЦ "Чернобил". Без съмнение парите ще бъдат събрани, но и без тях Зоната (районът около АЕЦ - бел.ред.) се научи да печели сама.
Днес в Зоната може да попадне всеки. Преди година украинското правителство най-сетне реши да развива широкомащабен туристически бизнес в района. През 2009 г. сп. "Форбс" включи посещението на Чернобил в списъка на екстремните, но желани дестинации, поставяйки го редом с пътешествието до Антарктида или Северна Корея. Би било глупаво Украйна да не се възползва от такава реклама и затова с туровете в Чернобил се заеха на правителствено ниво.
В Зоната може да се влезе законно и незаконно
Нелегално влизате, ако сам или с група съмишленици се отправите към Чернобил, без да питате никого. Можете да се промъкнете през нощта през телената ограда, с която е опасана Зоната, и да пренощувате в някой от изоставените домове в Припят или околните села. Не палете огън, защото димът ще бъде забелязан от охраната на периметъра. Ако нещо ви се случи в такава изоставена къща, никой няма да ви помогне, защото никой няма да знае къде сте. В раздела какво да носите в една от инструкциите за пребиваване в Зоната е записано: "Дозиметър. Той е преди всичко надежден помощник за вашата безопасност. Освен това с него е а) по-интересно; б) ще разберете, когато има завишена радиация. Неголям, но мощен светодиоден фенер. Много полезен за тъмните места във вътрешността на зданията. Полиетиленов дъждобран, ако дрехите ви не са непромокаеми. Ако пушите, вземете си нещо, в което да изхвърлите фаса си. Макар че пушенето в 10-километровата зона не се препоръчва".
Ако ви хванат, че сте в Зоната без разрешение, ви заплашва глоба до 400 гривни (около 50 долара). Ако не ви спипат, можете да видите неща, които не показват на туристите - например "гробището", на което е стоварена техниката, взела участие при ликвидиране на последиците от аварията - автомобили, вертолети, БТР-ри... Тъй като тя е поела огромна доза радиация, никое металургично предприятие не желае да я вземе за претопяване.
Желаещите да проникнат сами в Чернобилската зона не са много, но бизнесът на туристическите агенции процъфтява. "Всяка седмица нашият пул от няколко туристически фирми изпраща 3-4 двадесетместни автобуса в Зоната. Всеки ден я посещават около 100 души", казва Арсений Финберг, координатор на проекта "Интересен Киев". Тук идват предимно млади хора, цената на еднодневния тур е 160-170 долара. Много от туристите са чужденци.
Най-мнителни са германците. А най-любопитни - японците
- интересно им е да видят онова, което ги чака 25 г. след аварията във "Фукушима".
"Някои от туристите много се страхуват и идват в костюми за химическа защита. Но в Зоната няма нищо опасно - напълно достатъчно е след обиколката просто да си изперете дрехите", обяснява Финберг.
Ако сте журналист, може да се договорите за индивидуален тур с Министерството на извънредните ситуации, макар че това ще ви излезе двойно по-скъпо - около 100 долара ще ви струва съставянето на програмата, 25 долара на денонощие - придружителят и т.н. Но пък тогава ще можете дори да беседвате с местни жители.
Малко над 300 души живеят днес в Зоната
- това са хора, които за нищо на света не искат да напуснат домовете си, макар и те да са заразени с радиация. Те живеят по правилата на натуралното стопанство - ядат това, което произведат. Започват да се връщат по домовете си няколко седмици след аварията - някои не знаели що е то радиацията, други си мислели, че само се опитват да ги сплашат, трети не искали да оставят имуществото си, четвърти просто предпочитат да си умрат у дома. През 1986 г. те са общо 1200 души. Както пише в изследването си Денис Вишневски, сътрудник на държавния "Чернобилски радиоекологичен център": "Най-характерната черта на тези хора е пълно отсъствие на радиофобия. Тяхната аргументация е проста и ясна - "радиацията не може да се види и да се чуе", "котката ражда много и все нормални котенца", "не се оплакваме от здравето си". Втората характерна черта е самодостатъчността - те не се оплакват и не искат нищо от властта. На всичко гледат с мъдростта на хора, които имат богат жизнен опит и които са направили своя важен житейски избор".
Днес 85% от живеещите в зоната са на възраст на и над 60 г. Деца тук не се раждат. С едно изключение - на 25 август 1999 г. в семейството на Михаил Ведерник и Лидия Совенко се ражда дъщеря Мария - първото и единствено дете на Зоната. Но дори и тя вече не живее тук. А от Главната прокуратура вече 2 г. обещават да подготвят законопроект, с който насилствено да изселят хората от заразената територия.
Неочакван интерес към Чернобил бе регистриран през 2001 г., когато бе обявено, че
украинци създават компютърната игра S.T.A.L.K.E.R.: Oblivion Lost,
получила по-късно друго име - S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl ("Сянката на Чернобил"). Един от авторите й е Сергей Григорович, основател и генерален директор на компанията GSC Game World. Самият Григорович не помни събитията от АЕЦ "Чернобил" - когато се взривява 4-ти реактор, той е едва 8-годишен. "Историята на S.T.A.L.K.E.R е построена като хипотеза на реалните събития от 80-те г. на миналия век. Тогава в Чернобил е функционирала огромна антена, чието излъчване е признато като психоактивно от няколко специалисти", разказва Григорович. На няколко наши снимки, правени при посещения в Чернобил, конструкцията на антената се забелязва на хоризонта. По непотвърдени слухове излъчването е било насочено към Западна Европа - провеждал се многогодишен военен експеримент по психотропно въздействие върху човешката психика. Това са полудокументални "факти". Около подобни експерименти се върти и сюжетът на играта. "В нашата игра ние доизмисляме това, което би могло да се случи и в действителност. Това е история на постядрения свят с неговите трагедии, герои и закони", обяснява Григорович.
Григорович не вижда нищо аморално в това, че е построил своя бизнес на човешка трагедия от планетарен мащаб. "Все едно да смятате за аморални игрите за Великата отечествена война или книгите за Хирошима, или филмите за 11 септември", защитава се той. След 2-милионния тираж на S.T.A.L.K.E.R.: Сянката на Чернобил, компанията на Григорович пуска още две части - S.T.A.L.K.E.R.: Чисто Небе и S.T.A.L.K.E.R.: Зовът на Припят. В момента се разработва S.T.A.L.K.E.R.-2, която трябва да излезе на пазара през 2012 г.
25 г. са дълъг период за човек, но не и за човечеството
А за ядрената енергетика това е и периодът между две катастрофи. През септември 1961 г. в Семипалатинск е извършен първият 50-мегатонен подземен ядрен взрив, който се превръща в катастрофа за населението - жителите на Новосибирска област са посипани от радиоактивен дъжд. Взривът на 26 април 1986 г. разрушава 4-ти енергоблок на АЕЦ "Чернобил". А японците дълго ще помнят март 2011 г. с АЕЦ "Фукушима 1". И затова японците и украинците изведнъж си станаха интересни един на друг. За японците украинците са онова, което ще бъдат те след 25 години. Япония трябва да е готова за онова, което ще бъде през 2036 г. Според последния отчет на "Грийнпийс" и днес в Украйна има повишено ниво на радиация в определени области - например в Ровенска и Житомирска - там съдържанието на цезий-137 в млякото, месото, гъбите, ягодите и картофите превишава 6 пъти допустимото. 73% от пасищата в Ровенска област не могат да се използват - тревата съдържа вредни вещества и трови и млякото, и месото.
Увеличаването на онкоболните е другата черна перспектива
пред Япония. "Онковзривът" ще стане 5-6 години след трагедията - през 2016-2017 г. По данни на Международната агенция за изучаване на рака около 16 000 души са починали от рак вследствие на аварията в Чернобил. Според Руската академия на науките цифрите са много по-стряскащи - аварията е причинила смъртта на 140 000 души в Украйна и Беларус и на 60 000 в Русия.
Ще се сринат цените на жилищата в териториите около АЕЦ. Сега къщи в селищата в Зоната могат да се купят на смешни суми - къща с три стаи и двор се продава за около 5000 долара. Държавата може да даде "бонуси" за ликвидаторите на последиците от аварията. Моят баща е работил около три месеца в 30-километровата зона веднага след взрива и е получил правото безплатно да пътува в транспорта. Нищо повече.
Но в крайна сметка и за японците всичко ще приключи добре. И е възможно след 25 г. на сайта, посветен на събитията във "Фукушима 1", да има указание за журналистите. То би могло да звучи както редовете на сайта на проекта на ООН "Международна научноинформационна мрежа по въпросите на Чернобил": "Важно е всеки журналист, който пише днес за Чернобил, да поеме своята отговорност пред хората. Минаха 25 г. от аварията и не се забелязва нито масова заболеваемост, нито смърт сред хората, нито аномалии в природата. Природата и хората се справиха с аварията, животът следва естествения си ход. Днес е време да се възродят нормалният живот, семейство, бит и средствата за масова информация могат да помогнат на хората да намерят ориентири за развитие".
Украйна вече развива бурен туризъм в зоната около авариралата АЕЦ.
Значи тов.Израитель и българските му слуги да си направят
"Пикник на обочине" за 10 000 000 000 евро,
а ние да прегръщаме твеловете и да викаме:
"СЧАСТЬЕ ДЛЯ ВСЕХ, ДАРОМ, И ПУСТЬ НИКТО НЕ УЙДЁТ ОБИЖЕННЫЙ!",
а дечицата и внучетата ни - пухени!
А, тавагишчи?