:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,561
Активни 689
Страници 29,028
За един ден 1,302,066
Поуки

Чернобил - живот след ядрената катастрофа

Украйна вече развива бурен туризъм в зоната около авариралата АЕЦ. Там живеят и около 300 души, които не се плашат от последиците от радиационното замърсяване
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Посетители измерват нивото на радиация в телата си след посещение в АЕЦ "Чернобил".
Украйна очаква светът да даде още 740 млн. евро за строителството на нов саркофаг над реактора на АЕЦ "Чернобил". Без съмнение парите ще бъдат събрани, но и без тях Зоната (районът около АЕЦ - бел.ред.) се научи да печели сама.

Днес в Зоната може да попадне всеки. Преди година украинското правителство най-сетне реши да развива широкомащабен туристически бизнес в района. През 2009 г. сп. "Форбс" включи посещението на Чернобил в списъка на екстремните, но желани дестинации, поставяйки го редом с пътешествието до Антарктида или Северна Корея. Би било глупаво Украйна да не се възползва от такава реклама и затова с туровете в Чернобил се заеха на правителствено ниво.



В Зоната може да се влезе законно и незаконно



Нелегално влизате, ако сам или с група съмишленици се отправите към Чернобил, без да питате никого. Можете да се промъкнете през нощта през телената ограда, с която е опасана Зоната, и да пренощувате в някой от изоставените домове в Припят или околните села. Не палете огън, защото димът ще бъде забелязан от охраната на периметъра. Ако нещо ви се случи в такава изоставена къща, никой няма да ви помогне, защото никой няма да знае къде сте. В раздела какво да носите в една от инструкциите за пребиваване в Зоната е записано: "Дозиметър. Той е преди всичко надежден помощник за вашата безопасност. Освен това с него е а) по-интересно; б) ще разберете, когато има завишена радиация. Неголям, но мощен светодиоден фенер. Много полезен за тъмните места във вътрешността на зданията. Полиетиленов дъждобран, ако дрехите ви не са непромокаеми. Ако пушите, вземете си нещо, в което да изхвърлите фаса си. Макар че пушенето в 10-километровата зона не се препоръчва".

Ако ви хванат, че сте в Зоната без разрешение, ви заплашва глоба до 400 гривни (около 50 долара). Ако не ви спипат, можете да видите неща, които не показват на туристите - например "гробището", на което е стоварена техниката, взела участие при ликвидиране на последиците от аварията - автомобили, вертолети, БТР-ри... Тъй като тя е поела огромна доза радиация, никое металургично предприятие не желае да я вземе за претопяване.

Желаещите да проникнат сами в Чернобилската зона не са много, но бизнесът на туристическите агенции процъфтява. "Всяка седмица нашият пул от няколко туристически фирми изпраща 3-4 двадесетместни автобуса в Зоната. Всеки ден я посещават около 100 души", казва Арсений Финберг, координатор на проекта "Интересен Киев". Тук идват предимно млади хора, цената на еднодневния тур е 160-170 долара. Много от туристите са чужденци.



Най-мнителни са германците. А най-любопитни - японците



- интересно им е да видят онова, което ги чака 25 г. след аварията във "Фукушима".

"Някои от туристите много се страхуват и идват в костюми за химическа защита. Но в Зоната няма нищо опасно - напълно достатъчно е след обиколката просто да си изперете дрехите", обяснява Финберг.

Ако сте журналист, може да се договорите за индивидуален тур с Министерството на извънредните ситуации, макар че това ще ви излезе двойно по-скъпо - около 100 долара ще ви струва съставянето на програмата, 25 долара на денонощие - придружителят и т.н. Но пък тогава ще можете дори да беседвате с местни жители.



Малко над 300 души живеят днес в Зоната



- това са хора, които за нищо на света не искат да напуснат домовете си, макар и те да са заразени с радиация. Те живеят по правилата на натуралното стопанство - ядат това, което произведат. Започват да се връщат по домовете си няколко седмици след аварията - някои не знаели що е то радиацията, други си мислели, че само се опитват да ги сплашат, трети не искали да оставят имуществото си, четвърти просто предпочитат да си умрат у дома. През 1986 г. те са общо 1200 души. Както пише в изследването си Денис Вишневски, сътрудник на държавния "Чернобилски радиоекологичен център": "Най-характерната черта на тези хора е пълно отсъствие на радиофобия. Тяхната аргументация е проста и ясна - "радиацията не може да се види и да се чуе", "котката ражда много и все нормални котенца", "не се оплакваме от здравето си". Втората характерна черта е самодостатъчността - те не се оплакват и не искат нищо от властта. На всичко гледат с мъдростта на хора, които имат богат жизнен опит и които са направили своя важен житейски избор".

Днес 85% от живеещите в зоната са на възраст на и над 60 г. Деца тук не се раждат. С едно изключение - на 25 август 1999 г. в семейството на Михаил Ведерник и Лидия Совенко се ражда дъщеря Мария - първото и единствено дете на Зоната. Но дори и тя вече не живее тук. А от Главната прокуратура вече 2 г. обещават да подготвят законопроект, с който насилствено да изселят хората от заразената територия.

Неочакван интерес към Чернобил бе регистриран през 2001 г., когато бе обявено, че



украинци създават компютърната игра S.T.A.L.K.E.R.: Oblivion Lost,



получила по-късно друго име - S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl ("Сянката на Чернобил"). Един от авторите й е Сергей Григорович, основател и генерален директор на компанията GSC Game World. Самият Григорович не помни събитията от АЕЦ "Чернобил" - когато се взривява 4-ти реактор, той е едва 8-годишен. "Историята на S.T.A.L.K.E.R е построена като хипотеза на реалните събития от 80-те г. на миналия век. Тогава в Чернобил е функционирала огромна антена, чието излъчване е признато като психоактивно от няколко специалисти", разказва Григорович. На няколко наши снимки, правени при посещения в Чернобил, конструкцията на антената се забелязва на хоризонта. По непотвърдени слухове излъчването е било насочено към Западна Европа - провеждал се многогодишен военен експеримент по психотропно въздействие върху човешката психика. Това са полудокументални "факти". Около подобни експерименти се върти и сюжетът на играта. "В нашата игра ние доизмисляме това, което би могло да се случи и в действителност. Това е история на постядрения свят с неговите трагедии, герои и закони", обяснява Григорович.

Григорович не вижда нищо аморално в това, че е построил своя бизнес на човешка трагедия от планетарен мащаб. "Все едно да смятате за аморални игрите за Великата отечествена война или книгите за Хирошима, или филмите за 11 септември", защитава се той. След 2-милионния тираж на S.T.A.L.K.E.R.: Сянката на Чернобил, компанията на Григорович пуска още две части - S.T.A.L.K.E.R.: Чисто Небе и S.T.A.L.K.E.R.: Зовът на Припят. В момента се разработва S.T.A.L.K.E.R.-2, която трябва да излезе на пазара през 2012 г.



25 г. са дълъг период за човек, но не и за човечеството



А за ядрената енергетика това е и периодът между две катастрофи. През септември 1961 г. в Семипалатинск е извършен първият 50-мегатонен подземен ядрен взрив, който се превръща в катастрофа за населението - жителите на Новосибирска област са посипани от радиоактивен дъжд. Взривът на 26 април 1986 г. разрушава 4-ти енергоблок на АЕЦ "Чернобил". А японците дълго ще помнят март 2011 г. с АЕЦ "Фукушима 1". И затова японците и украинците изведнъж си станаха интересни един на друг. За японците украинците са онова, което ще бъдат те след 25 години. Япония трябва да е готова за онова, което ще бъде през 2036 г. Според последния отчет на "Грийнпийс" и днес в Украйна има повишено ниво на радиация в определени области - например в Ровенска и Житомирска - там съдържанието на цезий-137 в млякото, месото, гъбите, ягодите и картофите превишава 6 пъти допустимото. 73% от пасищата в Ровенска област не могат да се използват - тревата съдържа вредни вещества и трови и млякото, и месото.



Увеличаването на онкоболните е другата черна перспектива



пред Япония. "Онковзривът" ще стане 5-6 години след трагедията - през 2016-2017 г. По данни на Международната агенция за изучаване на рака около 16 000 души са починали от рак вследствие на аварията в Чернобил. Според Руската академия на науките цифрите са много по-стряскащи - аварията е причинила смъртта на 140 000 души в Украйна и Беларус и на 60 000 в Русия.

Ще се сринат цените на жилищата в териториите около АЕЦ. Сега къщи в селищата в Зоната могат да се купят на смешни суми - къща с три стаи и двор се продава за около 5000 долара. Държавата може да даде "бонуси" за ликвидаторите на последиците от аварията. Моят баща е работил около три месеца в 30-километровата зона веднага след взрива и е получил правото безплатно да пътува в транспорта. Нищо повече.

Но в крайна сметка и за японците всичко ще приключи добре. И е възможно след 25 г. на сайта, посветен на събитията във "Фукушима 1", да има указание за журналистите. То би могло да звучи както редовете на сайта на проекта на ООН "Международна научноинформационна мрежа по въпросите на Чернобил": "Важно е всеки журналист, който пише днес за Чернобил, да поеме своята отговорност пред хората. Минаха 25 г. от аварията и не се забелязва нито масова заболеваемост, нито смърт сред хората, нито аномалии в природата. Природата и хората се справиха с аварията, животът следва естествения си ход. Днес е време да се възродят нормалният живот, семейство, бит и средствата за масова информация могат да помогнат на хората да намерят ориентири за развитие".
 Техниката, която никой не иска да претопи, защото е напоена с радиация.
 В 30-километровата Зона продължават да живеят около 300 души.
 Трагедията в Чернобил носи добри пари, когато е претворена в компютърна игра.
35
10331
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
18 Април 2011 20:54
Украйна вече развива бурен туризъм в зоната около авариралата АЕЦ.

Значи тов.Израитель и българските му слуги да си направят
"Пикник на обочине" за 10 000 000 000 евро,
а ние да прегръщаме твеловете и да викаме:
"СЧАСТЬЕ ДЛЯ ВСЕХ, ДАРОМ, И ПУСТЬ НИКТО НЕ УЙДЁТ ОБИЖЕННЫЙ!",
а дечицата и внучетата ни - пухени!
А, тавагишчи?
18 Април 2011 21:09
Що за странна статия е тази-Чернобил бил популярен сред туристите-като Северна Корея? Разбира се, че винаги ще има увличащи се от рисковани приключения, които са изброени-да влизиаш нелегално, да се криеш, де не се издаваш с огън или цигара и с дозиметър в ръка...това може да е интересно в електронна игра, но не и в реалния живот за мнозина. Това наистина трябва да е "бурен туризъм".
не се забелязва нито масова заболеваемост, нито смърт сред хората, нито аномалии в природата. Природата и хората се справиха с аварията, животът следва естествения си ход
А десетките хиляди смъртни случаи вследствие на рак причинен от радиацията за нормално явление ли се броят? Или за да се види вредата от радиацията всичко живо ли трябва да умре? Чернобил и Фукушима са катастрофи, от които хората трябва да изкарат поука, не да измислят нови туристически дестинации. От последните има много в планетата.
18 Април 2011 21:30
Статията е един реверанс към Сталкер на братя Стругацки - руската култура е силно литературно ориентирана - няма пренебрежение към бедните и страдащите.
А туристическия бизнес си е бизнес, нищо лично.
18 Април 2011 22:14
Всъщност Сталкер е филмът на Тарковски, но е ясно какво имам предвид.
18 Април 2011 22:19
А защо светът трябва да плаща за Чернобил? Не е ли Москва отговорната за тази авария?
Никакви атомни централи от Москва! На Русия не може да се има вяра.
18 Април 2011 22:35
не се забелязва нито масова заболеваемост, нито смърт сред хората, нито аномалии в природата. Природата и хората се справиха с аварията, животът следва естествения си ход


Същото ще бъде и в България. Не бойте се деца. Атомната смърт е "бумажен тигър".
18 Април 2011 22:46
... и кат ще се юрнат сега натам едни япончета ... зер - спомени от бъдещето ..
18 Април 2011 22:53
Как пък да не се юрнат, Старши. Не им стига един тормоз, ами доброволно още един таралеж да си наврат в гащите, с извинение.
18 Април 2011 23:11
Туй "ПОуки" младо ми се види, не е гледАло "Сталкер", га че ли. Мъ и как да го гледа, кога русофобия и там, дето най-не требе, е подгонила целокупното население?! Пък за "Фукушима"-та разговорът още тепърва предстои и ще е по-удължен във времето, чини ми се. Ако останат живи ("дето още го помнят" - по Черноризец Храбър) да разговарят, де.
Нашата корпоративна радиация - най-прогресивната радиация в света!
18 Април 2011 23:40
Не мой са плашите - Белене като се думне при следащото попълзновение на Рихтер и скалата му, вместо катастрофа ни чака туристически бум. И смъртността няма да е (много) масова. Сиреч и работещ по руски цени, и гръмнал след земетресение, АЕЦът все носи просперитет. Аз поне тоя извод вденах от статията.
Ма ич не съм съгласен да ме берат като ниска череша
18 Април 2011 23:48
Ами като е толкова безвредно около Чернобил, за пратим там да си живеят цялата БСП -от СерГей, та до последната червена бабичка!

Статията е за дебили, които да се убедят- Белене, дори и да гръмне, няма да е много страшно, дайте да го построим!
И наистина, има лапнишарани, които ще клъвнат дори на въдицата за радиационен туризъм!
19 Април 2011 00:09
"... например "гробището", на което е стоварена техниката, взела участие при ликвидиране на последиците от аварията - автомобили, вертолети, БТР-ри... Тъй като тя е поела огромна доза радиация, никое металургично предприятие не желае да я вземе за претопяване."



Аз пък не можах да разбера като как дебела броня от стомана "поглъща огромна доза радиация"?
Кво по-точно означава това?
Атомите на радиоактивния йод по някакъв свръхестествен начин са се наместили между атомите на желязото ли?
И от там излъчват ли излъчват?

Трябва да е някаква метафора повечето от тая статия... :-)
Иначе поне този абзац звучи смешно... :-)
19 Април 2011 02:12
Ами много просто, желязото и другите метали влизат в реакция с радиоактивните елементи, получават се радиоактивен железен йодат, железен цезит и др. Докато не се разпадне радиоактивната част и желязото ръждяса ( т.е се окисли), тези железни и стоманени части на машините продължават да излъчват радиация и никой не ще да ги вземе дори за скрап. Но ако беше в България ( не дай Боже), може би някои от нашите грждани щяха да ги пробутат във вторични суровини.
19 Април 2011 02:23
"А защо светът трябва да плаща за Чернобил? Не е ли Москва отговорната за тази авария?
Никакви атомни централи от Москва! На Русия не може да се има вяра."

А защо светът трябва да плаща за Фукушима? Не е ли Вашингтон отговорен за тази авария?
Никакви атомни централи от САЩ! На Америка не може да се има вяра.
19 Април 2011 06:28
Въпросът все пак стои със страшна сила:
"Требва ли тов.Израитель и българските му слуги да си направят
"Пикник на обочине" за 10 000 000 000 евро за наша сметка?"
19 Април 2011 08:12
Прави впечатление, че тъкмо най-големите защитници на АЕЦ Белене, най-моного протестират, че Турция щяла да строи централа до Резово.
А статията е доста безмислена.
Още по-безмислено е препечатването й в български ежедневник.
19 Април 2011 08:34
В момента се разработва S.T.A.L.K.E.R.-2, която трябва да излезе на пазара през 2012 г.

Ше я врътнем, като излезе - няма начин
По повод природата в Зоната (терминът е от S.T.A.L.K.E.R.) - наистина се възстановява. На практика няма разлика (поне фенотипна) във флората и фауната в зоната и извън нея. Генетични (хромозомни) изследвания не знам дали са правени. Що се отнася до туристите-радиоактивници, да не се шматкат много около ЧАЕС-а, че все още се губят някой и друг тон радиоактивен графит. Да не ударят джакпота на Зоната - скоротечна лъчева болест.
19 Април 2011 08:37
Цефал-"А защо светът трябва да плаща за Фукушима? Не е ли Вашингтон отговорен за тази авария?
Никакви атомни централи от САЩ! На Америка не може да се има вяра."
............................... ............................
Америка не бяга от отговорност, както това го прави Москва. руска атомна централа, гръмната от Москва, целият свят има проблем, само Москва не.
Но това не е единственият пример за безотговорност на Русия. Америка повече от двадесет години финансира обезопасяването на руските атомни материали, на атомните им бомби и ракети, прави им заводи за унищожаване на ядрени отпадъци, строи им атомни хранилища и изобщо е поела цялата грижа за ядрените материали. Москва е вдигнала ръце и заявява, че ако американците не се погрижат за ядрените й лайна, то Русия това не може да го прави и от това ще последват големи бели. И Америка се грижи. И финансира тези проекти.
Истината е, че Москва е безотговорна и ядреният бизнес с нея е опасно дело.
19 Април 2011 08:51
Но в крайна сметка и за японците всичко ще приключи добре.



Поклон.

Но в крайна сметка за постчовеците всичко ще приключи добре. След 5 000 години никой няма да си спомня що е то АЕЦ

Редактирано от - Distributed на 19/4/2011 г/ 08:53:45

19 Април 2011 09:07
Колко "интересна" статия.
Чак, се чудя това лято на море ли да ходя или в Чернобил
19 Април 2011 10:36
Белене като се думне при следващото попълзновение на Рихтер и скалата му, вместо катастрофа ни чака туристически бум


Има неща, за които човек нито трябва да се шегува, нито да се опитва да остроумничи. Защото и черният хумор си има граници, които ако бъдат прекрачени, могат между другото да разбудят и дявола
19 Април 2011 10:44
Anastass Stasev
Белене като се думне
Белене ще се думне, а видиш ли Черна вода ще остане непокътната
19 Април 2011 11:29
И от там излъчват ли излъчват?
Трябва да е някаква метафора повечето от тая статия... :-)
Иначе поне този абзац звучи смешно...


Наистина МНОГО СМЕШНО звучи. А смешковците украинци, големи страхливци и хвърлили толкова техника за няма нищо на боклука. А нашите оправни ......расти да идат и да съберат нещичко, ще го продават за скрап, пък може и армията да въоръжат, кой знае?
Боже, Боже, колко мъка по тоя свят...
19 Април 2011 12:07
А защо светът трябва да плаща за Фукушима? Не е ли Вашингтон отговорен за тази авария?
Никакви атомни централи от САЩ! На Америка не може да се има вяра.


Във Фукушима Първи реактор е на General Electric, другите са производство на Hitachi и Toshiba (японската сила). Централата е строена от 1967 до 1971 г. След аварията на Three Mile Island през 1979 г., САЩ прекратяват строежа на АЕЦ за повече от 30 години.
Абе истински злодеи тия американци! Сега си седят на свещи, деа нихната маа...
19 Април 2011 13:47
Като изключим филиите, сметаната, фастъченото масло и фобиите, въпросът не е щатски или руски, а как да попречим на идиоти и купендаци, та да ги няма АЕЦ-овете никакви!!! За спомнянето - не е вярно, че след 5000 години никой няма да си спомня, що е това АЕЦ. Вярно е нещо малко по-различно: след 5000 години няма да има кой да си спомня що е това АЕЦ. Свети хора бяха братя Стругацки - разказаха ни го и бъдещето, и миналото, ако и тогава да не разбирахме много точно какво ни разказват...
19 Април 2011 14:33
Свети хора бяха братя Стругацки

пепел ти на езика, по-малкият - Борис - е още жив
19 Април 2011 14:36
СЧАСТЬЕ ДЛЯ ВСЕХ, ДАРОМ, И ПУСТЬ НИКТО НЕ УЙДЁТ ОБИЖЕННЫЙ!

Големи са Стругатски брадърс, много големи
Пикник край пътя, за мен , е едно от най-добрите произведения в жанра.
19 Април 2011 14:46
Киев търси 740 милиона евро за нов саркофаг на Чернобилската АЕЦ


Натиснете тук
19 Април 2011 16:16

dr.lev
aldycrown

Първо цезият е алкален метал.
Израз на патологично невежество е да се твърди, че при наличието на кислород(във въздуха) цезия ще се свързва със желязото в фероцезит.
Между другото желязото също е метал(макар и преходен), а смесите между метали се наричат сплави. За за да се пшолучи сплав обаче металите трябва да са разтопени - т.е. за да се получи цезиево желязна сплав като начало ни трябват поне около 1500 градуса по Целзии за да се разтопи желязото.
Вервай ми ако бяха изложени на такива температури БТР-те щяха да изглеждат по драстично по-различен начин от това, което се вижда на снимката.
Що се отнася до йода той трябва да е във формата на хидро йодит за да влезе в реакция с желязото при нормални атмосферни условия и дори тогава тъй като не е мн. силна киселина няма да може да "разтвори" такива големи количества желязо (видно е от снимката че БТР-ите са си цели) както например царската вода. Но тъй като не е хидро йодит, а йод ви съветвам да направите следния експеримент в къщи - взимате 2 парчета дебело желязо едната от страните, на което е намазано с дебел слой блажна боя. Едното парче потапяте в йодна тинктура, а другото оставяте изложено на атмосферни условия. След няколко месец сравнявате и двете и откривате, че парчето желязо, което е било в йодната тинктура е дори по-добре запазено(в зависимост от това колко чист е бил алкохола в тинктурата) и неръждясало от това, което е било изложено на атмосферни влияния.



19 Април 2011 17:34
dr.lev

aldycrown

Първо цезият е алкален метал.

Израз на патологично невежество е да се твърди, че при наличието на кислород(във въздуха) цезия ще се свързва със желязото в фероцезит.

За за да се пшолучи сплав обаче металите трябва да са разтопени - т.е. за да се получи цезиево желязна сплав като начало ни трябват поне около 1500 градуса по Целзии за да се разтопи желязото.


Драги C.S.I.M.

В случая с военната техника, вертолетите, металите и пр. дървената философия е неприложима. Заеми се с нещо, от което имаш някакво понятие, споровете тук са излишни. Защо смяташ, че идиоти са изхвърлили толкова голямо количество военна техника просто ей така, щото им е кеф?

Редактирано от - aldycrown на 19/4/2011 г/ 17:35:53

19 Април 2011 18:45
Уважаеми C.S.I.M., засегнах се, като видях че сте ни обвинили в "патологично невежество". Не претендирам за дълбоки познания по химия, макар че ми беше любим предмет, а и баща ми е химик. Но за това пък съм доста добър в областта на биохимията. И естествено имам повече познания от ефекта на радиацията върху биологическите същества, като при това самият се излагам на радиация във връзка с работата от време на време. Тука ще изложа и последната си теза-дали и оловото не попива радиацията, за да я освободи след време върху нищо неподозиращите жертви А ако се върна пак на темата, от това, че не щели да ползват "радиоактивната техника", следва че сигурно има някаква сериозна физическа контаминация, отстраняването на която не е лесна или смислена.
19 Април 2011 19:34
Уважаеми dr.lev!
Уважаеми aldycrown!

1. Аз не се занимавам с "воена техника" в случая, а с анализ на това, което е написано в текста от гледна точка на фундаментални концепции във физиката и химията.
Тъй като както по-горе показах текста звучи несеризоно от физикохимична гледна точка, в първия си постинг исказах хипотезата, че най-вероятно той трябва да се "чете" като метафора. Ако предпочитате като (медийна)мистификация.
Не случайно накрая под БТР-ите има и снимка от играта Сталкер - един съвсем друг фантастичен виртуален жанър, който има по-специални връзки с действителността.

2. Уважаеми dr.lev, съжалявам ако съм ви засегнал, но квалификацията в случая нямаше никакъв емоционален заряд - просто ако бях преподавател по химия и някой студент използваше някои от твърденията в поста ви със сигурност щях да му кажа същото тъй като от тях прозира или нежелание да се зачетет фундаментални (и не чак токова сложни) концепции и факти от химията или пълното им непознава. Интересно е, че сте биохимик защото пък аз съм биотехнолог :-) и имам солиден бекграунд в областта на (био)химията.

Обикновенно под радиация в ядрената физика се разбират продуктите на разпада на ядрото на радиоактивният елемент.
А те са неутрони и гама лъчи (и ядрата на новополучените по-леки елементи, но те не са радиация ; -)).
Неутроните имат кратък живот извън ядрото - под 15 минути. Следователно не може да се "натрупват".
Гама лъчите също е невъзможно да се натрупват.
Така че оловото няма как да "попива радиацията, за да я освободи след време върху нищо неподозиращите жертви". Освен в случая, в който не е смесено или не е образувало химическо съединение със радиоактивен елемент.

Точно тази формулировка за "оловото което попива радиацията, за да я освободи след време върху нищо неподозиращите жертви" ме кара да изпитвам съмнение в твърдението ви, че сте биохимик.

Та според мен "радиоактивната техника" в случая, трябва да се разбира като метафора(т.е. да се търси някакъв друг "зашифрован"/скрит/неявен смисъл в употребата на термина в този текст, ако предпочитате вероятно подтекста е по-важен), а не да се възприема буквално.


19 Април 2011 20:00
Няма нужда от туризъм, като може да гледаме по TV. Натиснете тук
19 Април 2011 20:21
Та според мен "радиоактивната техника" в случая, трябва да се разбира като метафора(т.е. да се търси някакъв друг "зашифрован"/скрит/неявен смисъл в употребата на термина в този текст, ако предпочитате вероятно подтекста е по-важен), а не да се възприема буквално.

Студентка, комсомолка, спортсменка и просто красавица!
21 Април 2011 11:09
Много скрап, малко цигани...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД