:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,926
Активни 719
Страници 29,393
За един ден 1,302,066
Проекти

Когато влакът мине през Враца със 160 км час

Местната община настоява железница да минава под земята
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Гарата, която ще става подземна
Покрай приоритетното за българското правителство строителство на магистрали на заден план остана коридор №4. По него от Видин през България трябва да минава влак със скорост от 160 километра в час. Още сме съвсем далеч от строителството - засега България е на фаза проект и търсене на съфинансиране от Европа, за което трябва да се отговаря на определени показатели. Те съвсем не са тайна - както в много други случаи е важно съотношението разходи - ползи. Още проектът едва е стартирал и във Враца му лепнаха определение от времето на Студената война: "Ако той се осъществи, то това значи в града да издигнем нова Берлинска стена." И тръгнаха с всички сили да се борят срещу нея. Нямаше да е частен случай, ако не е показателно за това как мнозина гледат на европейските проекти на българска почва.

А работата по свързването на Западна Европа с Истанбул трябва да стартира след цели три години.



Стойността на проекта е 2.680 милиарда евро,



но само за първоначалното трасе от близо 223 километра. Пресметнато е, че през 2038 година трябва да носи печалба на страната ни 22 милиона евро, но по цени от 2008 г. Целият български участък е разделен на три етапа - Видин - Медковец с дължина приблизително 62 км, Медковец - Руска бяла - 84 км, и Руска бяла - Столник през Ботевград - 76. Оттам ще продължи до Истанбул. По този начин ще се направи връзката на Дунав мост с Азия през новия тунел, който се прави под Босфора. В него вероятно ще се включат и северните гръцки пристанища от Солун до турската граница. Грандиозна идея, решението на която изисква доста време. До 2014 г. България трябва да направи проекта, да мине ОВОС (Оценка на въздействието върху околната среда) и да се отчужди територията, през която ще минава. Досега са разгледани над 35 проекта, докато се стигне до посочения по-горе вариант.

За всичките 223 километра досега у нас според проекта скоростният влак ще минава само



през два града - Криводол и Враца



И ако първият е малък град и засега не дава вид европейският проект толкова да го е разбунил, то във Враца протестират - начело с община, последвана от граждански сдружения и обикновени хорица.

Логичната гледна точка на несъгласието излага главният архитект на града Данаил Дилков: "Самият град е разположен така, че към планината не може да се развива, близо до нея е и центърът. Линията ще минава до най-големия квартал "Дъбника" и съседния му "Металург" и ще ги отделя от останалата част на града. От другата страна на железния път са военни поделения, които са пред закриване, но все още си съществуват и военните през линията си ходят на работа. Останалите пък минават за по-напряко към центъра. В другия край на града е химическият комбинат "Химко" и двете промишлени зони на Враца. Към тях също не може да се строи. По общия градоустройствен план е предвидено да се направи нов обиколен път, който да достига до ул. "Васил Кънчов" и спортния комплекс, а в западна посока - до хранително-вкусова зона. Общината кандидатства по програмата "Интегрирани планове за градско развитие" за обновяване на двете промишлени зони и свързването им". Следва и примерът, че ако сега един производител тръгне за промишлените зони, трябва да обиколи почти целия град, а това пречи на развитието на Враца. В същото време градът губи жители. Най-яркото доказателство - училище в новите квартали, в което допреди петнадесетина години е имало по осем паралелки за един клас, днес пустее. "Химко" отдавна не работи, но идеята е някога да се възобнови, а според техническите изисквания трябва да отстои на определено разстояние от жилищни комплекси и си има регламентирана хигиенно-защитна зона.

Тук на помощ идват и изискванията за



границите на шума в градски условия



Широчината на Враца между планината и железопътната линия е малко над 1400 метра, а европейският норматив за шум при нормални условия е отстояние 1600 метра, ако влаковете минават само през нощта, и 800 метра - през деня. За да се влезе в необходимите шумови граници, не остава нищо друго, освен влакът да минава през шумоизолиращи стени през града. И тук вече се появява определението "Берлинска стена". А истината е, че ще се спре безконтролното преминаване на сегашната железопътна линия, чието трасе ще следва и скоростният влак.

Защото според техническите изисквания за подобен влак височината на контактната мрежа трябва да е на 5.85 м над земята. Над нея от съображения за безопасност трябва да има още метър височина. В проекта за града са общо 4 пешеходни надлеза. Те обаче трябва да са с височина 7 метра - колкото триетажна сграда. По този начин врачани смятат, че им се създават неудобства - те сега масово си пресичат линията, кой където му хрумне. Затова и си искат запазване на статуквото и настояват ни повече, ни по-малко скоростният влак да минава през града им под земята! И пак си имат аргументи. Припомнят, че дори и в равнинната част се правят 30 метрови виадукти, а в проекта са и повече от 30 километра тунели през Стара планина. На този фон какво са още пет километра през града им. Дори и в едно село се предвижда двуетажна сграда на гарата. В някои тя трябва да се издигне с 12-метров насип, другаде да се "спусне" в 7 метра изкоп. Дължините на самите гари по стандарт са 1200 метра. И най-накрая съкрушителният довод е, че при 2.6 млрд. евро би следвало да се намерят



няколко милиона за подземен влак



във Враца. Все в този дух на скептицизъм изразяват и съмнения за ползата от него. Градът е само на 120 километра от София, ще се стига за час, почти толкова е и с кола. Само дето с автомобила можеш да отидеш навсякъде из столицата, а с влака трябва да се прехвърляш на друг транспорт и ползата нямало да е толкова голяма.

Когато през 80-те години са правили новата гара, е предвидено подземно ниво с оглед бъдещи транспортни перспективи. Оттогава си стои неизползвано и запуснато, но ето, че днес му е дошъл редът. Влакът може да се вкара под земята и да се направи подземна гара, смятат в общината, а оттам и част от гражданите.

Във всичките тези аргументи умишлено се забравя, че и сега железопътната линия разделя града на две. Влак във Враца е изсвирил за пръв път в края на XIX век и оттогава градът се развива от двете страни на релсите. През 80-те години са построени на 20-30 метра от нея жилищни блокове. По линията и до днес си минават влакове и никой от най-близко живеещите не протестира срещу шума. Сега само на две места може да се мине през линията - по подлез и надлез. Подлезът е до гарата и при поройни дъждове се пълни с вода. На всичко отгоре няма нужната височина и някои от съвременните камиони не могат да минават през него.

Вкарването на



скоростния влак под земята ще реши голяма част от проблемите



на града. Само че при подобен проект Европа може да не даде пари за жп линията. А и още отсега националната компания "Железопътна инфраструктура", която е от другата страна на спора, казва: "По ОП Транспорт ние трябва да изградим рентабилни жп линии." Нейни представители няколко пъти ходят до Враца за работни срещи, дори и за обществено обсъждане на проекта, но съгласие до днес не е постигнато. Инженер Нисим Примо, ръководител на отдел: "Подготовка, търгове и договори" обобщава гледната точка на компанията. Той разбива два мита, които се създадоха у нас в последните години - за тунел под Петрохан и новия железопътен Дунав мост 2 при Оряхово. Няма да ги има: "Строителството на такава линия си има своите изисквания. Строго се следи за анализа на разходи и ползи, за да получим съфинансиране от ЕС. Анализите показаха, че няма нужда да се пробива тунел под Петрохан. С него товаропотокът ще е с 1592 тон/километра по-малък, отколкото ако трасето минава през Ботевград. Същото е и при пътниците - през Петрохан пътникопотокът ще е с 14 милиона пътнико/километра за година по-малко. Затова трасето на скоростния влак ще се свърже с останалата част от Северна България, чак до Варна и Добрич, при Мездра. Мост над Дунав при Оряхово няма да има, една от причините е и тази. Другата е, че минавайки през Ботевград и влизайки в София, трасето ще си остане през Мездра, където ще се свърже с останалата част от Северна България.

По предложение на общината все пак ще бъде разгледан и подземният вариант.

Според специалистите обаче една подземна гара трябва да има четири коловоза. От тях трябва да се изградят подходи към нея, вентилации, ескалатори, съоръжения за безопасност. Трябва да се изгради нова товарна гара, която да обслужва индустриалните клонове. Не трябва да се забравя, че една подземна гара се поддържа много по-трудно и изисква много повече средства. С други думи, Враца иска една голяма метростанция, ако може - и с европейски пари.

В същото време в предложения вариант скоростният влак обикаля Ботевград. Кметът Георги Георгиев обаче поръчал на проектантите: "Искам да минава през града, та моите хора за 40 минути да са в София и оттам на метрото, та да печелят време."

Нямаше да разказваме този случай, ако не е показателно за местното мислене при европейските проекти. Едни гледат практическата полза от тях, други - паричната. А докато е така, ще е ясно и защо Европа не отпуска лесно пари.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Главният архитект на Враца Данаил Дилков с градоустройствения план.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Трасето на скоростния влак в Северозападна България.
47
6427
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
47
 Видими 
18 Април 2011 20:38
Абе, 'дигна ли се мъглата от враца
18 Април 2011 20:41
Хората искат да ги очовечат,
тия сакат да краднат:
"В другия край на града е химическият комбинат "Химко""
Подземен експрес у Враца!!!
И още един подводен от Буркана до Векшьо, Швеция!!!
18 Април 2011 20:44

Аз малко не разбирам в какво се състои проблемът. Трасето спокойно може да мине покрай хълмовете на Веслец и няма да пречи на врачани да си останат в дълбокия прованс. Ще си се разхождат из центъра, ще сърбат кафето и ще повтарят до умопомрачение "пак убихме още един ден".
Вземете се в ръце, бе! Животът ви предлага шанс да станете част от света, вие се дърляте. Ми не става така.
18 Април 2011 20:47
тези влакове са много по-тихи.
ще им оправят и инфраструктурата.
врачанци имат ли идея срещу какво се инатят като магарета.
18 Април 2011 21:11
Такъв влак няма и скоро няма да има. А във Враца гарга не каца, защото врачани изяли мършата Да не ме прочете Воци само
18 Април 2011 21:17
Такъв влак няма и скоро няма да има.

в какъв смисъл няма?
18 Април 2011 21:41
Голям проблем имат врачани!
Те дали се замислят, че след 10-15 г. кога евентуално се построи трена и без туй ще профучава със 160 като експрес покрай малка спирка или направо все едно, че няма никой!
"Суматоха"!
18 Април 2011 21:41
Бе каква е тая държава, дето седнали експертите и' да питат сульо и пульо, щат ли да им мине скоростен междуконтинентален трен през територията. Вместо да им каже со кроце и со благо - я у лево, я варда, че да те не гази влак! Пък козите да си ги пасат на друго място, барабар с екологичните оценки. Къде се е чуло и видяло, царят да пита пъдаря. Ама то с тези неолиберални лиготии, до тук я докарахме. Седнали сега да ми питат. А що не питахте като продадохте БТК, Кремиковци, БГ "Балкан", водата, тока, като разсипахте земеделието и животновъдството и т. н.? Ше ми питали те на мене..
18 Април 2011 21:43
Трябва да му сложат охрана, че да не го яхне червения поп и да се почне пак
18 Април 2011 21:44
В проекта за града са общо 4 пешеходни надлеза. Те обаче трябва да са с височина 7 метра - колкото триетажна сграда. По този начин врачани смятат, че им се създават неудобства - те сега масово си пресичат линията, кой където му хрумне. Затова и си искат запазване на статуквото и настояват ни повече, ни по-малко скоростният влак да минава през града им под земята!

Aбе Ганьо си е Ганьо! Заради спокойствието и гол в бянята влиза даже...
То има що да се казва, че във Враца и гарга не каца...
18 Април 2011 21:45
Стар червен регион - няма ли за краднене в едно нещо, не го щат.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
18 Април 2011 21:53
(снимка: натиснете тук)
18 Април 2011 21:55
в какъв смисъл няма?


Със 160 км в час.




Стар червен регион - няма ли за краднене в едно нещо, не го щат.


Отново кух звън на манерка от ПСВ, австроунгарска екипировка
18 Април 2011 22:02
този влак се движи с до 230 км/час. Китайците искат да ги правят в БГ.

(снимка: натиснете тук)
18 Април 2011 22:17
Откакто королевство швеция откри колелото за най-известния врачанин, трено не се цени като превозно средство.
Заместител на белио шлифер е все още не е намерен.
18 Април 2011 22:19

Голема мъка, че влакът нема да мине през Троян.
18 Април 2011 22:21
Тъпотата няма да спаси света, Доче.
18 Април 2011 22:29





И помислете този високоскоростен влак като почнат да го мерят мангалите с камъни, кво става?
18 Април 2011 22:31

Ми ше го улучат.
18 Април 2011 22:54
А релсите кой ще охранява ?
18 Април 2011 23:22
Във Враца гарга не каца.
18 Април 2011 23:48
.... дъъъълго размишлявах (оксм.) и стигнах до следния извод: няма значение с колко км ще мина влак през/покрай/под Враца - при Мездра трябва да спре ..
19 Април 2011 00:02
Как ще мине през Враца не ми е интересно.
Я някой да обясни маршрута "Руска бяла - Столник през Ботевград"??
Че то така и през Сивлюву могат да прекат линията, после кеф им Троян, кеф им Царева ливада....
19 Април 2011 00:14
... засрами се, Радуле: маршрутът Руска бяла - Столник е през Благоевград - Долно Драглище ... мдааа ...
19 Април 2011 01:07
Засрамих се, как може да не се сетя за легендарната скоростна отсечка Септември-Добинище....

Преди години решихме с колеги да се "повозим" с влак от София до Добинище???
Някъде към Костенец ни изтръпнаха краката и слязохме от влака и да се разходим. Когато стигнахме на Черна места се оказа че сме преварили "нашия" влак с 3 часа...
19 Април 2011 08:01
Някъде към Костенец ни изтръпнаха краката и слязохме от влака и да се разходим. Когато стигнахме на Черна места се оказа че сме преварили "нашия" влак с 3 часа...

Към Костенец няма как да се е случила случката, защото Костенец е още в Тракия и там е широколинейка. Може би имаш в предвид гара Костандово?
Това ме подсеща защо теснолинейката не е прокарана през друг по-лек проход вместо по сегашното чепинско дефиле. Селяните от Дорково и Ракитово са протестирали, че тренът ще плаши добичетата и затова са отклонили трасето да минава през техните села. Нещо като врачанската история.



19 Април 2011 08:23
Му(o)зовири!
Някой да ме поправи.
19 Април 2011 08:43
Ей глупостите на брюкселските зелки край нямат, какви 160 кмбчас, какъв Медковец, каква Враца ...... 223 км за 2.30 млрд. ЕВРА, да не си е изпил акъла някой в Брюксел?!?!
И какво ще търкалят по линията Мако - Арад -Калафат-Видин- Истанбул- Пекин, автомобилни гуми, мамалигари или кестени (от Медковец, най добрите в страната)
19 Април 2011 08:56
Когато стигнахме на Черна места се оказа че сме преварили "нашия" влак с 3 часа...

Бе за това не знам, ама като малки чавета пътувайки за един летен лагер във Велинград, с още двама тиквеника слязохме в движение от първи вагон, пикахме и после се качихме на предпоследния (от общо 9 вагончета), от задна врата. Всичко това в съвсем лежерно темпо.
П.С. После съвсем не беше лежерно, щото единия учител ни видял и искал да дърпа ръчна спирачка, та почнахме лагера с летящ старт.
19 Април 2011 08:59
Няма съмнение, че висока стена разделяща града на две ще създаде много проблеми на врачани. Почти винаги в български условия, при транспортни и други обекти, политиците и проектантите се опитват да свалят разходите, като жертват удобствата на гражданите. За да не създава проблеми линията, трябва през 200-300 метра да има удобни за пешеходци и коли подлези и надлези. Предвидените 4 надлеза вероятно не са достатъчни. Другото възможно решение е трасето да се построи извън града.
19 Април 2011 09:14
Другото възможно решение е трасето да се построи извън града.

или да се дигне на естакада както на много места по цивилизования свят.
19 Април 2011 10:39
Врачани не щат ж.п. магистрала, а цървули. (по бивш мин. икон. Петър Димитров (БСП))
19 Април 2011 11:05
врачанин на снимка да го видиш - удри му един шамар (кутловишка мъдрост)
19 Април 2011 11:19
Ей, веднага да развалите хубавата ми лакърдия с подробности.
Гарантирам че описаният случай е абцелютно автентичен и се случи на 17 август 1992 година...
Да прощават загиналите че се наложи да им рабутваме костите
19 Април 2011 11:24
товарищМаузер-бутна бориката
Тракаталката бичи с 35-40км, каскадьори на пионерски лагер!
Първият проливен дъжд ще удави подземната гара Враца?!?

19 Април 2011 12:21
Ами ако е много шумно най-евтиният вариант е да се съборят блоковете и къщите около линията и да се построят жилища на друго място.
За пешеходците - няколко надлеза и готово!
19 Април 2011 12:48
Кептън , на шест си
19 Април 2011 12:52
Ми они врачанье, Ботьова го утрепаа, та една линия ли нема 'а катурнат
Релсова де, щото доде се строи, мани, мани, железо многооо...
19 Април 2011 13:29
Нищо ново в нашата държава. Преди повече от 100 години линията София-Русе е трябвало да мине през гр.Бяла. Гражданите протестирали, че ще престанат да носят кокошките и за това линията е на 5 км.от града.
19 Април 2011 13:30
Пък и докато се строи линията ще има и доста работни места. Местните власти трябва да подкрепят всякакви инфраструктурни проекти, а не да им пречат. Идеална възможност за врачани да работят в София без да се местят.
Но... има кметове и чиновници толкова тъпи и задръстени, които не искат да си развалят рахатлъка с каквато и да е работа и отговорност.
19 Април 2011 13:34
Когато едно време прокарвали жп-линията, на майка ми в селото хората не искали щото "...ще се плашат животните, и кокошките ще спрат да снасят..."....не знам защо, обаче по-късно именно там е построен най-големия птицезавод на Балканите....
Сега селото на майка ми е град!? и не ми се струва развит колкото селото, през което минава влака/то и сега си е село/.
Та-не знам за Враца, може би хората са чули-недочули нещо-скокнали са и са казали НЕ, а после са разбрали за какво става въпрос-....и продължават да не искат.....Да не забравяме, че врачани са наследници на тракийското племе трибали: "....Смятало се е, че трибалите живеят накрая на света и са най-изостанали и нецивилизовани.....", но: "...Трибалите са били най-войнственото, добре въоръжено и тренирано племе и са оказвали яростна съпротива на всички завоеватели...."
Натиснете тук

Редактирано от - havamal на 19/4/2011 г/ 13:46:15

19 Април 2011 13:56
Тракаталката бичи с 35-40км, каскадьори на пионерски лагер!

35-40 км/ч. по надолнище. Иначе има баири където скоростта и е на забързан пешеходец. Да не говорим, че зимно време има поне два баира преди Велинград, където доста често не успяваше да ги вземе от първия път и се връщаше назад за втори опит. Пътувал съм по тази теснолинейка като дете много пъти, за нас гларусите лагерите ги правеха все из Родопите, Пирин и Рила - Велинград, Стойките, Смилян, Пещера, Разлог, Говедарци, Юрукова поляна и т.н. Почти не съм пропускал лагер, от 4-ти до 8- клас съм ходил на по три лагера годишно - зимен, пролетен и летен. Та отвозил съм се на тази теснолинейка
19 Април 2011 14:10
влак-стрела през "дъбника"
19 Април 2011 14:34
Мдааа, Ганьо Фон Врачански требе да може да пресича линията барабар с кауцата и магарето ... Какви ви надлези и подлези? Ма циливилизация ... тва са пустиняци и те тава е ...:о)
19 Април 2011 15:39
Дрън-дрън.... Удвояването и електрификацията на съществуващата още от Барон Хирш (1873 г.!) линия Пловдив - Свиленград за три години и половина е стгнало до ...Поповица (30 км), сума ти пари от ЕС по ОП "Транспорт" са загубени (или както злите езици говорят, са отклонени за метрото в София), сега пък нова линия ще ми строят Да го видя, няма да повярвам!

Редактирано от - myrmorko на 19/4/2011 г/ 15:40:59

19 Април 2011 15:41
А гоце иска референдум за АЕЦ Белене, моля??

------------------------ ---------- -------
На народите с къса памет,

преходите им са много дълги!

- Д-р Тони Филипов
------------------------------- ----------
19 Април 2011 16:00
Почти не съм пропускал лагер, от 4-ти до 8- клас съм ходил на по три лагера годишно - зимен, пролетен и летен.

А-а-а-а, връзкарче...
Ей, много беше гот на лагерите по планините... някак си чисто (по детски)... Докато не изядем боя за нещо де. Спомням си на Смилян успяхме (не аз, по-бабаитчетата, аз бех от "страхливковците" да отмъкнат... патрони от близкото поделение, за да ги хвърлят в лагерния огън. Добре, че се оказаха халосни...
После имахе легни-стани и бащина десница с размери на вагонетка ни поотупа малко...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД