Енергийният бос Христо Ковачки е новата емблема за българското правосъдие. Той бе признат за виновен, но получи условна присъда...
Съдът прие, че Ковачки е източил 16 781 960 лв. ДДС с фиктивни сделки за машини, месо, сувенири и биодизел. Съдия Александра Йорданова повече от два часа чете фактура по фактура, за да докаже как са крадени парите от държавната хазна. Но накрая милозливо му наложи 3-годишна условна присъда.
Наказателният кодекс предвижда от 3 до 8 години затвор за престъпленията, в които бе обвинен Ковачки. Прокуратурата първо настоя за 5 години и половина, а после изненадващо обвинителят Маргарита Немска заяви: "По принцип сме доволни от присъдата, защото съдът призна подсъдимия за виновен, което е важно". И показа пълна незаинтересованост към размера на присъдата.
3 години условно бяха дадени преди време от друг съд на двама, източили 1 млн. лв. ДДС, а не близо 17 млн. лв. като в случая с Ковачки.
Когато виновният получава условна присъда, обикновено съдът му налага тежка финансова санкция. Но в случая с Ковачки - той ще плати 20 000 лева глоба, ако окончателно бъде осъден. И 40 000 разноски по делото. Даже излиза на плюс - съдът му върна рекордната гаранция от 200 000 лв.!
Пълна мистерия е и с постановената конфискация на 1/10 от имуществото на бизнесмена, възлизащо на 143 млн. лева . Съдията пропусна да я отбележи във финалното определяне на присъдата и така тя остава под въпрос.
Освен това практиката на Върховния касационен съд е да не признава конфискации, постановени по този начин, т.е. без да е изредено изрично какво ще се отнема в полза на държавата.
Комисията "Кушлев" наложи запор върху имущество за над 143 млн. лв.
Тя би могла да иска пълната конфискация едва ако енергийният бос бъде признат за виновен на всички инстанции. Което едва ли ще се случи. След условната присъда на първа инстанция наблюдатели на процеса очакват в крайна сметка той да бъде оправдан,
От своя страна Ковачки твърди, че сделките, за които е виновен, не са фиктивни, машините са купени и могат да се видят в притежаваните от него супермаркети "Европа". Това бе доказано по време на делото и прокуратурата не го оспори.
По време на процеса НАП, която би трябвало да има интерес да се накаже източването на ДДС и парите да се върнат на държавата, не даваше дълго време поискани от съда справки и дори се стигна до глоба за данъчен №1. Отделно свидетели се отказваха от показанията си срещу бизнесмена.
Най-накрая графологична експертиза показа, че изследваните 274 подписа върху различни декларации и пълномощни, чрез които според обвинението са сключвани фиктивни сделки, са или на други хора, или имитират подписа на Ковачки. Няма нито един подпис, положен от подсъдимия. А може би и обвинението, и съдът са наясно, че вината на Ковачки не е солидно доказана? И нямат куража да обявят, че е невинен и прокуратурата да си признае провала.
Прокровителите от тройната коалиция оттеглиха подкрепата си
за Ковачки в края на 2008 г.
Дали създаването на личната му партия ЛИДЕР бе причина или следствие на това, не знаем. Тогава правителството на БСП, ДПС, НДСВ спешно се нуждаеше от знаково дело за пред Брюксел. И така паралелно с разследването срещу Марио Николов за САПАРД се появи и обвинението за източване на ДДС от фирми на Ковачки.
До есента на 2008 г. нито един правоохранителен орган не беше проявявал интерес как този сламен човек от Самоков стана мастит инвеститор в енергетиката чрез съдружници-клиенти на МВР, собственик на топлофикации и мини, на предприятия в Сърбия и какво ли още не.
След година, мине ли по всички съдебни инстанции, Ковачки ще е изковал чистото си минало. Поредният.