Рейтингът на кабинета и на министрите пада. И това изглежда необратимо. Цяло щастие ще е за властта да се закрепи на сегашното си много ниско ниво. Т.е. да не продължи да се срива. Защото няма разумен наблюдател, който да й предрича ход нагоре.
Та в този момент, когато един току-що се върна от опера в Байройт, а други се вълнуват за изкупните цени, за СС-23 и диоксините (всъщност какво има да се изрежда, ние си го знаем), една умна глава реши да скрие правителството от журналистите.
Не че това е повод някой да се полее с бензин пред сградата на "Дондуков" 1 и да си драсне клечката. То за какви по-важни работи в тая държава не се случи...
Преди заседанието на Министерски съвет се задаваха актуални въпроси към министрите. Оскъдните им отговори веднага влизаха в новините поради огромния информационен дефицит на властта.
От утре и тази врата ще бъде захлопната.
Обяснението, че екипът на Сакскобургготски искал да си общува само с ресорните репортери, звучи абсурдно. Твърди се, че инициаторката на идеята е министър Арсенова. Тя искала да подскаже, че репортерите, които отразяват заседанията на правителството, не могат да разберат нейните екообяснения.
Истината е, че на г-жа Арсенова напоследък не й е комфортно да се явява пред микрофоните, защото не може да обясни на разбираем език какви ще бъдат екопоследиците от унищожаването на руските ракети в Змеево.
След година управление хората на Симеон Сакскобургготски започнаха да третират като ООД-та институциите, в които ги вкара мнозинството от народа.
Парламентът увеличи в пъти цената на журналистическия пропуск, минимализирайки ефекта с аргумента, че един ден на журналист в сградата на НС всъщност излизал само 52 стотинки.
На "Дондуков" 1 също мислят корпоративно - министърът вече ще решава кой и как ще пише за него, кога и къде ще го пита. В Министерския съвет територията на журналистите е ограничена максимално. И въпреки този рестриктивен режим премиерът и министрите му призоваха за повече търпение и въвеждат още ограничения откъм информацията.
Наскоро г-н Сакскобургготски обясни в интервю, че е важен резултатът, тяхна работа си бил начинът, по който ще го постигнат. В гражданското общество, което пледира за повече прозрачност (да не говорим, че уважаемият премиер дойде с този лозунг на уста),
подобно твърдение е нахално
Колкото и да ни убеждават PR-ите на кабинета в своята усърдност, показателно е каква информация за работата на правителството тече по официалните канали. Вчера например в сайта на Министерския съвет можеше да се прочете, че са приключили преговорите с ЕС по главата "Митнически съюз". Но от кратката информацийка не се разбира нищо повече от това, че до 2005 г. всички митници в България "ще отговарят на високите европейски стандарти с всички положителни последици за бизнеса". Митническите системи ще бъдат изцяло компютризирани и прозрачни, което ще предотврати възможността за корупция.
Ако някой мнителен избирател не се утеши с положителната новина, че след 3 години ще секне корупцията в митниците, правителственият сайт предлага още цели две новини - как на 1 юни премиерът и съпругата му посетиха Казанлък и как преди това на 25 май Сакскобургготски прие папата в Рилския манастир.
Изпитаната истина, че всички проблеми идват от липсата на комуникация, пак трябва да бъде припомнена на министрите от кабинета "Сакскобургготски". Заровили са си главите в пясъка и си верват, че печелят време. Боже, защо са толкова нелепи?
|
|