:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,959,674
Активни 547
Страници 18,517
За един ден 1,302,066
Репортаж

Старозагорци: Не щем да сме опитно зайче

Полигонът край Змейово е истинско минно поле, не пращайте хората на смърт, призова един от създателите му инж. Ботев
Снимки: Пресфото БТА
Управляващите не могат да обещаят на старозагорци, че унищожаването на ракетите СС-23, "Скъд" и "Фрог" на полигон край Змейово ще е безопасно. Това стана ясно от бурната среща на министъра на екологията Долорес Арсенова с жителите в региона в понеделник вечерта. В Старозагорския драматичен театър се бяха събрали над 300 души, които над 2 часа остро репликираха всяка дума на експертите, опитващи се да ги убедят, че няма нищо страшно. Сред експертите е включен и психотерапевт от специализирания институт при МО.

"Вие искате ли да влезем в НАТО", попита в началото на срещата Долорес Арсенова и взриви залата. "Да" на НАТО, но не с цената на здравето на хората и унищожаването на природната среда!", опита се да замаже гафа министърката. Малцина обаче й повярваха.

"Подобни експерименти в САЩ и Русия се правят на полигони сред пустините. Японците изпитаха новия си самолет в Австралия, далеч от хората. По неизвестни причини българското правителство решава да използва район, отдалечен на броени километри от десет села, сред почти девствена природа", дивеше се председателят на Старозагорския общински съвет проф. д-р Иван Божков. "Защо, след като има осигурени средства от американското правителство, караме БАН и Химико-технологичният университет да заделят от скромните си бюджети, за да плащат на експертите", попита той.

"В България



няма нужната апаратура, с която да се направят прецизните замервания



Бил съм в Чернобил след голямата авария и добре помня какъв хаос цареше сред специалистите. Нека не се лъжем, че можем с голи ръце да сторим онова, което може да се направи със съвременна апаратура", обясни ученият, който преди години беше зам.-шеф на държавната комисия за борба с бедствията и авариите.

"Има ли в България апаратура, която може да измерва наличието на диоксини?", запита представител на екоорганизация. "Да", отвърна доц. д-р Цвети Цветков от ХТМУ.

"Това просто не е вярно, ние сме единствената страна в Европа, която не спазва вече подписани конвенции в тази област и не мерим за диоксините. Най-сигурният метод е чрез кръвни проби и чрез майчиното мляко", репликира Боряна Христова от НПО "Бряст", с което предизвика истински взрив от аплодисменти.

"Няма проблем да осигурим нужното. Ще говорим със Си Ди Ай, сигурно нещичко може да се задели от бюджета. В договора е записано, че ние, българите, ще имаме последната дума както за технологията, така също и за предлагането на алтернативи", опита се да успокои топката Арсенова. "До два дни експертите ще представят доклада си и тогава ще решим", обясни тя.



"Вече знаем състава на ракетното гориво



Категоричен съм, че при температура на горене от над 3600 градуса е невъзможно да се отделят диоксини. Ако изследванията докажат, че все пак има вероятност някои от параметрите на вредните вещества да надхвърлят пределно допустимите норми, имаме готовност да предложим алтернативни варианти, сред тях са химическата конверсия и плазменото изгаряне", обяви пък проф. Жеко Ганев от старозагорската фирма "Елфитех". Той е известен като автор на авангардна технология за обезсоляване на морска вода с помощта на йонообменни соли. Минута по-късно обаче професорът даде заден ход: "Все пак ракетите не са безобидни играчки."

"Някой от вас дава ли си сметка, че поляните край Змейово, където искате да горите ракетите, са истинско минно поле от множеството неразриви? Вие изпращате невинни хора на явна смърт. Тия ракети са възможно най-страшното оръжие, те не са слама, че да ги палите на открито", отвърна му инж. Ботев, представил се като един от хората, създали през 60-те години на миналия век централния артилерийски технически полигон в Средна гора.

"Няма нищо толкова страшно. Има технологии за овладяване на процесите на горенето. Вярно е, че ще се отделят 143 кг хлороводород при изгарянето на един двигател, но това все още не означава, че ще се леят и тонове солна киселина. Даже да има киселина, тя може да бъде третирана и отпадъкът да бъде практически безвреден или поне да падне в район най-много до 1100-1200 метра от установката", опита се да погаси напрежението проф. Ганев.

"Аз съм единственият член на комисията по екология в парламента, който имаше особено мнение по темата за унищожаването на ракетите в България. Според мен трябва да се питат техните създатели, това са известни учени от Русия, имената им се знаят", каза депутатът от Коалиция за България Георги Божинов след близо 30-минутно чакане пред микрофона. Предложението му бе одобрено от по-голямата част от слушателите. Минута по-късно обаче залата отново се взриви при репликата на председателя на екологичната комисия д-р Джевдет Чакъров, че най-добре е все пак да има един предшестващ експеримент с унищожаване на по една ракета от трите вида. "Като хирург зная най-добре, че



докато не отворим пациента, не сме сигурни какво точно му има",



разпалено каза асеновградският хирург. "Къде, докторе, виждаш тук пациенти? Свършиха ли белите мишки, че ще експериментираш върху живи хора?", скочи веднага млад мъж.

"Стига с тези голи обещания, наслушахме се на твърдения, че няма нищо опасно. От десетилетия чуваме край прозорците си тътена от гърмежите на полигона. Уж всичко е безвредно, а водата, която пием, е пълна с отрови. Нали скоро правиха замервания - 4-5 пъти в повече от нормалното е наличието на манган", включи се в дискусията и кметът на най-близкото до мястото на бъдещата установка за горене на ракетите село Средногорово Коста Миразчиев. Той настоя държавните институции най-после да намерят създателя на СС-23 академик НепобедимЫй.

"Правим нужното, имаме координатите на академик НепобедимЫй, но засега не сме успели да говорим с него. Поддържаме контакти с екоминистерството на Русия, също и с аналогичните ведомства в бившите съветски републики и страните от Черноморския регион, имаме становище по темата, но нека не избързваме и да изчакаме доклада на специалистите в сряда", каза министър Долорес Арсенова. Само преди месец военният министър Николай Свинаров обяви, че по силата на подписаните от страната ни международни договорености нямаме право да търсим същия тоя академик НепобедимЫй.

"Преглътнахме някак си факта, че по чисто политически съображения правителството заобиколя направата на изискваната от закона процедура за оценка на въздействието върху околната среда. Но не можем да се съгласим на някакви експерименти, защото така и



не чухме достатъчно солидни аргументи за безопасността



на избрания метод", каза накрая кметът на Стара Загора Евгений Желев. Според него все пак има известен напредък в разговора между обществеността и централната изпълнителна власт. "Да не забравяме, че преди два месеца подобен разговор като днешния изглеждаше немислим, дори имаше и опити да ни се вмени в грях подбуждане на населението в някакви антидържавни действия. Слава богу, като че ли отговорните фактори разбраха, че тук няма ничии други освен на българите агенти. Очаквам след изготвянето на експертния доклад да се видим отново и да говорим по същество, като оставим встрани емоциите", сложи финалната точка той.

Докато гражданите се разотиваха, цивилно облечен служител на спецслужбите прослушваше записа от срещата. "Спокойно, няма да изпреварим журналистите, само ще сверяваме дали чутото от вас съвпада с онова, което и ние сме чули", подметна контраразведката. След което добави, че и неговите родители живеят около Змейово и съвсем не му е безразлично какво точно ще се случи.
 
Областният управител на Стара Загора Мария Нейкова, министър Долорес Арсенова и кметът на Стара Загора Евгений Желев пристигнаха на срещата с обществеността усмихнати, но я напуснаха видимо изнервени.
2355
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД