"Ще ви призная нещо с риск да не ви стана много симпатична. Аз съм била отличничка, а това невинаги се възприема добре, смятат те за зубър. Но да знаеш е хубаво, дава чувство за сигурност", признава Меглена Кунева пред стотина ученици от Априловската гимназия. Габрово е поредната спирка от турнето на бившата еврокомисарка из цялата страна, започнало през февруари. То е организирано от новопръкналите се либерални тинк-танкове - Либерален институт за политически анализи (ЛИПА) и Институт за модерна политика (ИМП) с финансовата подкрепа на фондация за свободата "Фридрих Науман". ЛИПА се ръководи от бившия зам.-министър на финансите и настоящ зам.-председател на НДСВ Илия Лингорски. Шеф на ИМП е покаялият се нововремец Борислав Цеков, който преди години се завърна в лоното на царската партия.
Кунева категорично отрича обиколката да има нещо общо с президентските избори. Но признава, че "много хора стимулират мое решение за изборите". "На този етап аз не съм взела решение. Единственото, което мога да кажа, е, че ако взема такова решение, то ще бъде резултат от гражданска инициатива, а не партийна", уточнява тя.
Предизборното турне е маскирано като лекции от типа "градски дискусии" и срещи с обществеността. Досега е обиколила десетина големи града - сред тях Варна, Бургас, Шумен, Русе, Стара Загора. Остават й още 5-6. Визитите преминават по една и съща матрица - срещи с бизнеса, със студенти, с ученици и публична лекция "Новите измерения на свободата 2011". Твърде амбициозна програма за човек без изборни планове. "За мен е важно да се говори за нещата, които са важни за България и за България в Европа. А те са: икономическа свобода, образование и здравеопазване. Целта е да засиля имунната система на хората със знание, за да може по пътя на сравнението България да стане различна", ентусиазирано обяснява Кунева. Поставила си е за цел да изследва къде са "тесните места" в икономиката и кое ни пречи да постигнем национален консенсус.
"Моята мечта е ние да поставим националната си цел и всеки, който може да бъде полезен за тази национална цел, да намери начина да го направи", заявява бившата еврокомисарка, а патосът й навява спомени за Мартин-Лутър Кинг и шестоаприлския Симеон Сакскобургготски. Целта остава неясна, но се очаква от гражданите да я формулират.
Колкото и да настоява, че кампанията й няма нищо общо с изборите, стилът недвусмислено издава големи политически амбиции. Решението й да се кандидатира за президент изглежда взето, въпрос на време е да бъде огласено. Неколцина влиятелни ендесевари вече са дали съгласие да влязат в "инициативния комитет". Голяма част от организацията на срещите също минава през партийната централа, но "нелегално", за да се запази илюзията за "гражданственост". Както казва Кунева,
"Ако си политик, работата ти е да говориш с хората"
Петдесетина "граждани" на Габрово са насядали в тържествената зала на Априловската гимназия в очакване на първия български еврокомисар. Повечето са бедни, затова пък граждански активни. Предни позиции е заел възрастен, около 50-годишен мъж, стиснал в ръка найлонова торбичка "Лидъл" като емблема на глобализацията, за която ще стане дума след малко. В масовката отзад се мярват лица на НДСВ активисти. Като цяло габровската общественост засвидетелства слаб интерес към европейския урок на Кунева. С влизането си еврокомисарката завързва непринуден разговор с присъстващите, благодари им за присъствието. После присяда в ъгъла да преговори основните си послания. "Никога не ходете на срещи неподготвени", както сама е заръчала на гимназистите преди малко. Това е заключителната й лекция. От сутринта се е срещнала със студенти, журналисти, ученици и предприемачи.
"Следващото голямо присъединяване на страната ни трябва да е присъединяването към европейската средна класа", набелязва целта Кунева. Лекцията е ориентирана изцяло към предприемачите, каквито не изобилстват в залата. На екран се появяват разните индекси за свобода на Института за пазарна икономика и сие. В духа на либерализма икономиката заема централно място в лекциите на Кунева. Тя говори за "дигитализиране на икономиката", за иновации, за опасността от "сребърно цунами" - беловласата работническа класа, която ще залее цеховете заради покачващата се пенсионна възраст в Европа. Обяснява как автоконцернът БМВ в Германия вече изчислява какво ще му струва, ако зад поточната линия застане 70-годишен човек; с какво да е обут, за да издържа по-дълго прав, колко да е висока линията, за да вижда по-добре, и т.н. Пледира за устойчив бизнес климат, без резки данъчни и административни промени. Често се завърта и позабравената дума "солидарност". Гражданите са призовани да се сдружават, за да отстояват интересите си.
"В училище децата ни се възпитават за роби и за емигранти! Ако млад човек иска да започне бизнес, това е невъзможно! Дали България е част от 500-те милиона европейски граждани, или целта е бройката да се намали, ако се съди по нашето здравеопазване?", отваря свободната дискусия човек от залата. "Оставили сте банките да правят каквото си искат", додава втори. "Вие говорите за макронеща, а аз идвам от микросвета, където живеят хора със 180 лв. пенсия", обажда се трети. Вие, политиците, наясно ли сте защо в България няма средна класа?, пита четвърти."Има разминаване между дневния ред на управляващите и на хората. За едните това е Шенген и еврозоната. За другите - пенсии, заплати и цени. Няма как да се генерира обществена енергия при такова разминаване", констатира пети. "Не влязохме ли прибързано в ЕС, за какво са ни европейските ценности, ако нямаме национална гордост?, валят един през друг въпросите.
Кунева се опитва да обясни, че само от българските правителства зависи какво ще е образованието на децата ни, не може да бъде привнесен европейски модел отвън. Къде са ни будителите днес?, пита тя на свой ред. "Зад вас", обажда се гражданинът с "Лидъл"-а и сочи портретите на Васил Априлов, Николай Палаузов и Неофит Рилски на стената. Кунева с огорчение споделя, че в Европа никой не знае кой е Левски например. Като окачила портрета му в кабинета си, никой не го разпознавал. По този повод изтъква колко е важно да се дават пари за преводи на българска литература и просветителска дейност зад граница.
"Фейсбук" е кодова дума при срещите й с младите
А също и образованието като инвестиция с най-голяма възвръщаемост. И двете бяха завъртяни в оборот при срещата и със студенти от Техническия университет в Габрово. От опита си като еврокомисар за защита на потребителите Кунева обяснява, че XXI век ще е векът на споделянето, че постепенно се заличават разликите между производители и потребители, бизнес и наемни работници. Разказва как най-големият европейски конструктор "Лего" използвал идеите на своите фенове, за да обновява продукцията си. Уверява ги, че ако са много добри в науката, няма да останат без работа, понеже до 2020 г. Европа ще се нуждае от 1 млн. изследователи. Че до 2013 г. цяла Европа ще е покрита с широколентов интернет, което пък дава възможност за работа от дома, дори и в най-затънтеното село.
"Интернет е най-малкият проблем. Ако един млад човек иска да се върне на село, му трябват нормални условия на живот", обажда се младеж с прическа тип "Бойко Борисов". Сърдитите лица на студентите контрастират с усмивката на еврочиновничката. Упрекват я, че само формулира проблемите, без да дава решения. Тя се брани с аргумента, че налагането на решения без дебат е тоталитаризъм. "Отвореният код е моето политическо кредо". А те се интересуват с какво може да им помогне да се развиват, да си купят нови машини, на които да се обучават. Жалват се, че държавата ги набутва в провинцията, като стимулира финансово само университетите в големите градове. Изглежда и тук дневният ред е различен.
"Фейсбук е измислен в Пало Алто, а не в Ню Йорк или Вашингтон", съгласява се с тях Кунева. Студентите са любимата й аудитория. Обича да им разказва вица за тримата диктатори, които отишли на оня свят и като ги питали от какво са се споминали, първият отговорил - от нож, вторият - от куршум, а третият - от фейсбук. "Аз имам 7000 приятели във фейсбук", не пропуска да се похвали Кунева пред младите си слушатели.
|
|