:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,542
Активни 747
Страници 5,472
За един ден 1,302,066
Vox populi

Много или малко са 24 лева за преглед при доктор?

Докторите си организират картел по подобие на адвокатския, категоричен е форумът на "Сега"
Снимка: БГНЕС
Докторите имат право на прилични възнаграждения. Но докторите търговци нямат нищо общо с Хипократ.
генек

Директно казано - лекарите от големите градове си уреждат високи доходи.



emacs

Министърът не да мрънка, а да предложи за отмяна текстовете в законите, които дават право за такова картелно поведение на БЛС.



Gan(ю)гоТрий

Съвременният доктор настигна по заплата 2-4 бона даже и продажното съдийско съсловие, пишейки си едновременна работа на 2-3-4 места, извънредни, нощни, лунни и прочие дежурства и в резултат болниците не си плащат ни вода, ни телефон. Докторите търговци нямат нищо общо с Хипократ.



аман бе

Добре де, аз само да попитам, кой направи болниците търговски дружества и ги вкара в ТЗ? Кой напоително обясняваше как пазарът и само и единствено той ще регулира търсенето и предлагането във всички сфери? Е, защо сега ревете, а?



Гарван

Всичко това се прави, разбира се, с грижа за пациента. Той както винаги е на първо място, както счетоводителите с бели престилки са се клели. Те, разбира се, са се клели и да не вредят, затова не позволяват и на други да вредят, особено ако те не могат да се вредят.



dr.lev

Щом като адвокати или други прилагат такива мерки, значи и другите би трябвало да могат.



Хипократ2006

При мен ценоразписът си виси на стената и в него пише, че частните и неосигурени пациенти за първичен преглед плащат 20 кинта от нашенските. Гювеч пускам само веднъж, и то на пациенти, които не са идвали отдавна в кабинета и за които има, макар и малка вероятност да не са знаели за проблемите си със здравните осигуровки. За упоменатата група прегледът си е срещу потребителската такса, естествено направления и изследвания по каса за тях няма. Знам, че поне половината се правят на ударени, но постъпвам така заради останалата половина свестни люде. Информирам ги за положението, в което се намират, и при всяко следващо посещение прошка няма. Свестните или отиват и си оправят бакиите (често става дума за 4-5 неплатени вноски отпреди 2 и повече години), или пък по-нататък плащат без проблеми и толкова.



dr.lev

Хипократе, браво на Вас. Все пак, например когато отидеш на адвокат или нотариус, никой не те пита за хала ти, а направо плащаш по ценоразписа, нали така? Не можеш да се направиш на ударен.



Хипократ2006

Съображенията ми да постъпвам така са повече практични, отколкото алтруистични. Практиката съм си я създал от нищото и пациентите съм ги събирал един по един, така че не върви да се конфронтирам за щяло и не щяло. Все пак някои от тях може и наистина да не са знаели за проблема си. От друга страна, неосигурените в моята практика са под средното за страната, много от тях са по чужбините и не съм им виждал очите от години, така че приходите от прегледи на подобни люде са несъществени, така че, което си е мое - мое си е. От трета страна погледнато, пък винаги е по-добре да острижеш една овца десет пъти, отколкото да я заколиш еднократно и в крайна сметка след дълги размисли стигнах до извода, че тактиката, описана в предишното ми писание, е най-печеливша поне в средно- и дългосрочен план!



aldycrown

Засега се осигурявам за всичко - и пенсия, и безработица, и здравно и др.

Ама отивам при лекаря, а той ми отказва да ми даде направление, щото нямал и талоните били ограничени. Трябва да си плащам от джоба, при положение че десетки години тоя джоб са ми го тършували точно за такива случаи. Наистина трябва да съм луд да продължавам да си давам джоба (задника) под наем и да плащам за всеки друг, но не и за себе си. Защо? Ако тези здравни осигуровки си ги бях събрал в банкова сметка, щяха да ми стигнат за едно много сериозно лечение с придружаваща операция. Не искам повече да ми тършуват по джобовете.

Същите разсъждения са валидни и за пенсионното осигуряване. След години някой непрокопсаник ще ми свие паричните вноски и ще ги гепи или изхарчи за всичко друго, но не и за моите старини.



Т_Живков

Търговците завладяха храма - време е светът да свърши!...



paragraph39

Както и откъдето и да го погледнеш, т`ва си е картелно споразумение за цени!

А при адвокатите е още по-фрапиращо: там става въпрос за фиксирана и задължителна за всеки адвокат долна граница на адвокатското възнаграждение, но не и за горна негова граница (такава няма - а защо!)!



Sta

Има и минимални цени на адвокатите. Оттам да почнат и после да гледат докторите. Според мен цената за адвокат за час не трябва да надвишава половината от цената за лекар за същото време. Отделно таксата за лекар е редно да е освободена от ДДС, а пациентът - от данък за парите, които е ползвал за здравето си.



Kotka

Така е при капитализма, дами и господа, другарки иругари. Па много малко ви искат.



Т_Живков

Верно много малко искат - само здравето и живота!...



генек

Обикновено заставам на страната на лекарите - имам представа каква база е нужно да изградят нания, умения, материална/, уважавам труда им. Но за това днес...



gorro

Въвеждането на задължителни минимални цени е в разрез с европейското законодателство. Гърците ги осъдиха. Явно наред е България.



гошо

Явно кадърните доктори в лекарския съюз са станали малцинство, а некадърните гледат да си осигурят картелче. Щото при кадърен лекар ще си платиш колкото ти поиска (естествено, в някакви разумни граници). Човек обикновено не си дава колата на некадърен майстор, пък за тялото не знам... Но явно след лекарите е ред на таксиджиите, автомонтьорите, учителите на частна практика и прочие. Чрез картелизация към високи доходи... Пък като останат някои гладни, ще почнат да бачкат на черно.



Manrico

Мдааа, интересни коментари. Веднъж се реве, че лекарите трябва да получават повече. Като поискат повече пари, пак се реве. Като установят минимална цена на преглед се реве, но се реве и да се вдигне минималната работна заплата. Важното е да се реве! А юридически е интересно дали това споразумение вместо картелно не може да се нарече антидъмпингово?





Федор Венедиктович Езерский



едно цитатче:

"Ако започнеш да говориш за възнаграждение, болният ще се убеди, че няма да го изоставиш. Ако не говориш по този въпрос, той може да си помисли, че го подценяваш. Трябва впрочем да знаеш, че болните по правило не познават благодарността. Болните в началото са почтителни и скромни, но по-късно хитри и неблагодарни. Колкото до богатите, когато са болни, се разтапят от обещания, а после се извиняват под претекст, че още не са придобили своите доходи."

Хипократ (писано около 420 г. преди н.е.)
71
3696
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
71
 Видими 
25 Април 2011 20:50
Питайте някой със 100 лева пенсия!
25 Април 2011 21:50
Говори се, че има един град в Германия, в който някъде между двете световни войни през миналия век докторите озверели и обнаглели почти колкото нашите, дотолкова, че на гражданите им кипнало, подбрали ги всичките, изправили ги пред една стена и ги разстреляли до един, без да питат кой е добър и кой лош. След това във въпросния град и в цяла Германия здравеопазването е мечта.
25 Април 2011 21:57
Здравеопазването при лошите комунисти беше 100(ЧЕ И ПОВЕЧЕ) пъти по-добро от здравеопазването при добрите демократи!...
25 Април 2011 22:18
Др. Живков, не че си съвсем прав, ама тогава поне във вестниците не публикуваха такива статии.
25 Април 2011 22:57
Кое в държавичката ни е като хората, та и здравеопазването да е.
Защо не попитат днес Костов за резултатите от въвеждането на личните лекари, за ликвидирането на районните поликлиники, където имаше и спешни центрове с линейки. Сега установяваме, че концентрирането на линейките в най-задръстеното в транспортно отношение място, каквото е Сточна гара, е грешка. Ще натискат личните лекари да се сдружават, за да осигурят денонощна грижа. Ще откриваме топлата вода.
Аз не знам дали 24 лева са много или малко за преглед. Знам, че докторите работят на сто места, просто защото искат да получават повече, както всички нас. Искам и да дам примери, макар да зная, че примерите винаги опростяват въпроса, но все пак. Най-елементарно пълномощно при нотариус струва 17 лева, удостоверение за стойността на автомобила ви ще получите от застрахователна компания срещи 15 лева, фризьорката ще ви вземе поне 15 лева, за да ви подстриже, ....
Всеки може да продължи това изброяване. Аз не съм лекар. Но нека не сатанизираме тази категория хора. Ако някои не си спомнят, или просто от неграмотност не знаят, нека научат, че за да станеш лекар се иска много четене, знаене и можене, и поне 11 години труд до първа специалност. За коя от другите професии се учи толкова.
Проблемът не е в цената на прегледа, проблемът е в малките приходи на пациентите.
25 Април 2011 23:29
Picefullshooter, искрено Ви благодаря за прекрасното сравнение.
Най-елементарно пълномощно при нотариус струва 17 лева, удостоверение за стойността на автомобила ви ще получите от застрахователна компания срещи 15 лева, фризьорката ще ви вземе поне 15 лева, за да ви подстриже, ....
Всеки може да продължи това изброяване. Аз не съм лекар. Но нека не сатанизираме тази категория хора. Ако някои не си спомнят, или просто от неграмотност не знаят, нека научат, че за да станеш лекар се иска много четене, знаене и можене, и поне 11 години труд до първа специалност. За коя от другите професии се учи толкова.
Искам да добавя още: От кой друг професионалист се очаква (и с право) такава безпогрешност и отговорност? Може ли един свестен лекар да каже с лекота, "пардон сгрешил съм". Грешки може да допуснат всички хора, но моралната отговорност е на съвсем други измерения. Искам да подчертая още веднъж, че става дума за "свестни лекари", които за жалост все повече намаляват в страната ни, и в същото време се прикриват и много груби лекарски грешки. По-високите доходи на лекарите и по-строгият контрол могат да подобрят положението в бъдеще. А дъмпингът често означава и по-ниско качество.
26 Април 2011 00:02
За съжаление татковината пак се движи след останалите и то със стабилно закъснение в глухия коловоз. Не че съм нихилист или мазохист да си признавам, но тук където съм бидейки адвайзър на един куп инжинери получавам с около 2000 по-малко от тях. Та като гледам тенденциите и в Европа, тая медицинаска професия май се е запътила към изчезване или занаятчийско профанизиране. Така си е обаче - "пазарна" икономика.
26 Април 2011 01:45
Заплатите на лекарите нямат нищо общо с достъпността до лечение и неговата ефективност! Ако искате българската нация да оцелее, върнете здравеопазването на Живков! Образованието също!...

Редактирано от - Т_Живков на 26/4/2011 г/ 01:46:22

26 Април 2011 02:00
Не знам защо трябва да откриваме отново топлата вода, а не се постъпи както в европейските страни с най-добре развито здравеопазване - Франция, Германия и т.н. Във Франция, например, цените за преглед при генералист (GP), специалист, лабораторни прегледи и т.н. са фиксирани и са еднакви в държавните и частните кабинети (изключение правят май само случаите, когато пациентът предпочете да бъде прегледан непременно някой професор). И така влизаш при секретарката, казваш Добър ден и подаваш здравната карта. Тя е поверява на компютъра дали е валидна и ти посочва чакалнята. След прегледа, ако си с обикновена застраховка, доплащаш само 3-4 евро за нещо си, а останалата сума лекарят си я получава направо от здравната каса. Плащаш сумата 3-4 евро, връщат ти здравната карта, казваш едно довиждане и толкоз. Ако имаш допълнителна застраховка, не доплащаш нищо. Ако нямаш застраховка, плащаш си прегледа като поп - около 21 евро за преглед при GP + 3-4те евро за нещо си. Всичко е просто и ясно. Като се имат предвид техните заплати, при всички случаи сумата от около 25 евро е относително далеч по-ниска от 24-те лева, които трябва да заплати нашия пациент.
26 Април 2011 02:47
Добър ден и подаваш здравната карта
Ти здравна карта в България виждал ли си!? Даже и старите здравни картони, с вписаните предишни заболявания, вече ги няма.
ако си с обикновена застраховка
Я обясни застраховката как я плащаш - една твърда сума за годината във веки веков или размерът и зависи от нещо? Дали можеш да направиш разлика от задължителна обикновена осигуровка от 8% върху доходите и зстраховка върху определена по желание сума?
И още нещо, този преглед заради едното "довиждане" ли го правиш? То и прегледите за професионална пригодност се правят най-често веднъж годишно. Та с една дума, пациентът, опс клиентът какво получава насреща - влиза здрав и здрав излиза; влиза здрав, излиза болен и го лекува друга болница; влиза болен и излиза с краката напред?
Проблемът не в цената, а в логиката на заплащане (веднъж вече е платенто със "задължителната обикновена осигуровка" ) и второ, стойността на резултата, пазарната стойност за клиента. Да не се окаже, влезнал си в ресторанта гладен, платил си обяда (в нашия случай два пъти) и си излезнал пак толкова гладен, защото обядът се заключавал в сервирането на приборите и салфетката, а за ястието примерно не е имало донори.
26 Април 2011 02:59
Anastas - не знам как е във франция, но простата сметка нещо не излиза. Колко пациенти трябва да прегледа един лекар месечно за да направи заплата, пък и тази на секретарката плюс разходи ако даже всички прегледани са без застраховка и ги чардва по 30 евро? Очевидно държавата му плаща допълнително, а гражданството с или без застраховка предварително (напр. данъци) и сметката излиза друга. Излиза че така е и в БГ, ама стандартите са други...
26 Април 2011 03:55
... еййй, и ни един коментар "СТИГНЕШ ЛИ ДО ДОКТОР ТУК - УМРЕЛ СИ СИ" ... все в стотинката им е оченцето, дедо попееее ...
26 Април 2011 09:30
преди 1944 бьлгарите са живели здравословно предимно на село
след 1944 бьлгарите бяха 4-5 млн след това 30-40 години се раждаха млади бьлгари за да станем 7-8 млн и сега на стари години няма кои да се грижи за това поколение и за по новото защото всичко е вносно
26 Април 2011 09:34
Малко са естествено.
Не забравяйте че говорим за пари от тарикати - манипулацийката с онзи "беден пенсионер със 100 лева доход" е красива, но пропускате че пенсионера е здравно осигурен, а и не говорим за него а за онази не малка група пишман тарикати които някак си са "пропуснали" да внесат минимално дължимото в общия кюп.
Кой даплаща за тях?
26 Април 2011 09:38
все в стотинката им е оченцето

Това също е вярно, но сравнено със средния милиционер (тук добавете и кой колко принос има към БВП примерно), или с дневния надник очакван от средния зидаро мазач или фаянсаджия - дофторята са направо евтини
26 Април 2011 09:46
Eми евтини. И без това нищо не правят и файдата от тях никаква.
26 Април 2011 09:51
Водка с домат
Никой не те е спрял / задължил да ходиш по доктори.
Народна медицина, врачки, баячки - пазарът си е отворен от всякъде
26 Април 2011 09:58

Па се замислих.... И "открих" че и лекарите са Ора кат всички и за това искат повече. Немам нищо против но процеса да е ДВУСТРАНЕН. Другото което трябва да се знае че "ДЪРЖАВНИТЕ" болници не трябва да се ползват за частни клиники. Аз кат МУЧО който си плаща осигуровка да бъда лекуван нормално а тия които имат възможност да се лекуват в частни клиники...
Но най важното че всеки осигурен трябва да има осигурителна книжка в която лекаря да "отмята" всяко присъствие и от какво го е лекувал....( Може да бъде и ФЛАШКА ) ... А най добре е лекарите да ни преглеждат и установят че сме здрави (демек периодичен преглед--който поне аз не знам дали ми се полага )
26 Април 2011 10:14
Никой не те е спрял / задължил да ходиш по доктори.
Само дето едни 160 лв. месечно плащам по силата на Закона, а не на пазара, без да ходя по доктори и без да знам дали ефективно се харчат, дали отиват за луксозни кресла и лимузини на пишман здравохранители или отиват за ефективно лечение и възнаграждение на лекарите.
пазарът си е отворен от всякъде
Не зная пазар, дето да търпи фалшификати - плащаш за диагноза, а диагноза няма или ако е има, тя е фалшива, сиреч съобразена с клинична пътека, най-силно източваща здравната каса. Друг въпрос, че именна този пазар всяка една цивилизована страна го е затворила - не може да продаваш какво си искаш и не е заради авторитаризъм или тоталитаризъм, а защото всяка една конституция е провъзгласила, че търговията с хора, с живота на хората е забранена. Дори повечето държави са приели задължението да опазват живота на гражданите си и субсидират това опазване. Вярно, за разлика от нас водят и прецизна статистика. Няма такова нещо три пъти да се увеличат средствата за здравеопазване, което да доведе до два пъти по-висока смъртност.
Отделно, че здравната система е пряко свързана с осигурителната система. Неефективното лечение, издаването на фалшиви диагнози и болнични източва и осигурителната система, включително и пенсионните фондове.
26 Април 2011 10:19
Чета коментарите и виждам, че в доста от тях има аналогия с адвокатските хонорари. Не че се учудвам, ама нека да помислим малко: 1. Не съм чула със закон да е въведена ежемесечна адвокатска осигурителна вноска; 2. Услугата на адвоката не е нещо, без което не можете. Употребата не е задължителна. Освен това повечето от хората прибягват до адвокатска услуга средно 2-3 пъти в живота си и аналогията с лекарската помощ е абсолютно неуместна; 3. Ако нуждаещият се от адвокатска помощ е наистина много беден, е предвидена възможност той да получи напълно безплатна правна помощ и процесуално представителство чрез Бюрото за правна помощ; 4. Адвокатите не ползват куп облекчения, на които се радват лекарите - ниски наеми на кабинети в поликлиники, употреба на скъпаа апаратура в държавни и общински болници, където работят на трудов договор и отделно осъществяват частни прегледи; 5. Нормативно уредените минимални адвокатски хонорари са необходими, защото при съдебните дела изгубилата страна плаща разноските на спечелилата. За да не се стига до злоупотреби чрез прекомерност на адвокатските възнаграждения, съдът присъжда максимум до трикратния размер на минималния хонорар. При лекарите необходимост от въвеждане на минимален праг няма.
26 Април 2011 10:30
а защо изпускате. че тези 24 лева са за неосигурени
26 Април 2011 10:34
intel_inside, а защо пропускаш обстоятелството, че поради хроничната липса на направления, на много здравноосигурени им се налага да си платят от джоба, за да получат лекарска консултация? Не всяка болежка може да си позволи да чака с месеци да й се усмихне щастието да я изпратят по здравна каса.
26 Април 2011 10:57
24 лева за специалист са много при словия че не знам какво мие
тялото има различни органи и специалистите са доста ако трябва даа обиколя всичките само за да установят какво ми е
за джи пито касата му плаща по 2000 лева на база брои пациенти и потребителсак такса като вземе за прегледа стават 3000 кои в бьлгария звима такива заплати та джи пи то да не обрьща внимание на всеки записан при него
кои взима 100 лева на ден в бьлгария
26 Април 2011 11:37
Жана,
не го пропускам. Ако щеш майка ми е на това дередже - хроник със всите останали екстри. Баща ми също. Реално последния преглед му беше не 24 а 60 - за второ мнение при препоръчано "светило".
Проблемът обаче не се корени в докторите и техните възнаграждения, а в хроничното претоварване на системата с всякакви тарикати не плащали вноски, както и брутални злоупотреби.
Тези два проблема се лекуват как ? С ограничени направления за осигурените и с ограничени възнаграждения за докторите.
За мен Неправилно и крайно погрешно.
-----
а "кои взима 100 лева на ден в бьлгария" - много народ. Голяма част от него неквалифициран.

Редактирано от - intel_inside на 26/4/2011 г/ 11:48:47

26 Април 2011 11:41
Почакайте малко, въпросите които задавате, далеч надхвърлят това, което исках да кажа. А то е, че тарифите за прегледи във Франция са фиксирани (около 22 евро при генералист) и се определят след договаряне между правителство, синдикати и здравни каси. Заболяванията, прегледите и плащанията, включително и тези, направени за лекарства, са документирани в магнитните карти и на никой дори и през ум не минава, да поиска повече или по-малко - веднага ще му ударят манарчето и ще го лишат от право да упражнява професията. А защо в България не само няма магнитни карти, но и изобщо не съм чул да говори за тях, това не знам - питайте Дянков и Константинов, които движат рИформата От тук нататък ще отговоря само на това, което мога. Още по време на предизборната кампания Обама беше казал, че ще се стреми към система на здравеопазване, подобна на тази във Франция. Основен неин принцип е една и съща услуга, при размер на осигуровката в зависимост от заплатата/пенсията. При заплати/пенсии под определено ниво, осигуровки не се плащат. Затова във Франция неосигурени на практика няма.
26 Април 2011 11:42
Drug, заплатите на генералистите във Франция са едни от най-ниските сред страните с либерална икономика и ако не греша, движат се между 5500-6000 евро. Но дори и при тези сравнително ниски заплати, повече от очевидно е, че те не могат да бъдат покрити от парите за прегледи. В края на краищата и лекарите плащат данъци, поддържат кабинети, плащат на секретарки и т.н. и няма начин държавата да не участва в разходите. Но колко и как става това, не знам. По-важно е, че поне в областта на здравеопазването там има социална справедливост и ред. Не че няма проблеми - има ги и още как. И протести и стачки от страна на сестрите заради ниските заплати също има. Няма произволно определяне на тарифи, нито пари под масата или бакшиши. Най-много в коридорите на болниците човек да види касички с надпис: Уважаеми пациенти, знаете че заплатите на нашия персонал са ниски, затова ако сте доволни от обслужването дайте .... кой колкото може....и т.н. Вероятно след това парите се разпределят в зависимост от положения труд. Далеч съм от мисълта да правя сравнения между разликите във финансирането на здравеопазването в България и Франция. Но ако тук ниските ни финансови възможности са достатъчно оправдание, няма никакво оправдание за съществуващия у нас хаос и липса на ред.
26 Април 2011 11:47
Защо за адвокатите да е разрешено, а за лекарите да не е?
26 Април 2011 12:34
Хванали сте се за тези 24 лева, които са за частен преглед. Нямала направления, затова трябвало частните прегледи да са евтини - откъде-накъде? Баба Пена била с ниска пенсия и 24 лева и били много. В същото време НЗОК осигурява уж безплатно лечение на катаракта например, като я кара да си купи лещите - има няма 5-600 лева. Или пък протеза за алопластика на тазобедрена става - 2-3 000. Да не говорим за уж безплатните лекарства.

Редактирано от - Weed361 на 26/4/2011 г/ 12:48:31

26 Април 2011 12:47
Anastass Stasev, малък коментар за следното:
La ville d'Escautpont recherche un Médecin Généraliste
ESCAUTPONT
4269 habitants.
Arrondissement de Valenciennes.
Canton de Condé sur Escaut.
Suite au départ en retraite de l’unique médecin privé de la Commune le 31 Décembre 2009 après plus de trente années d’exercice,
La Ville d’ESCAUTPONT recherche de suite un médecin généraliste.

Un village du Cher cherche à remplacer un généraliste parti à la retraite il y a un an. Toute la population participe activement à la recherche.

Recherche medecin generaliste commune de plus de 3500 habitants
Agréable et dynamique village de plus de 3 500 habitants
Proche des frontières Allemande et Suisse
Cherche durgence médecin(s) généraliste(s)
Suite à un départ en retraite du médecin (36ans de présence)
Et défection de son remplaçant.
Deux cabinets à disposition.
Renseignements disponibles à :
La Mairie de Village-Neuf 81 rue du général De Gaulle 68128 Village-Neuf
Téléphone 03 89 89 79 19


Village français cherche médecin roumain
France Info - 9 juillet 2008
Ils viennent de Belgique, de Bulgarie ou encore de Roumanie et ouvrent leur cabinet dans les campagnes françaises délaissées par les médecins de l’Hexagone. Les praticiens étrangers sont de plus en plus souvent "recrutés" par les maires des petites communes, notamment via des cabinets de recrutement international.

Пълно е с такива репортажи и обяви във френските медии. До това води социалната справедливост. За тях е добре, че дори тези ниски заплати са привлекателни за лекарите от източна Европа, поне засега. За България обаче нещата не са добре - все повече села остават без общопрактикуващи лекари, все повече градчета се лишанат от специалисти. Ние няма откъде да си внесем.
26 Април 2011 12:49
Една Пешка: Защо за адвокатите да е разрешено, а за лекарите да не е?



Не само за адвокатите, лекарите и курвите от Околовръстното..... за всички, за всички трябва да е разрешено! Стоките например да нямат означени цени. Влизаш в магазина, продавачът те оглежда и преценява колко си в състояние да платиш. А по-опитните следят зениците на клиента. Като китайските търговци, де - колкото зениците ти са по-свити, толкова повече стоката ти харесва значи и цената съответно е по-висока. Тогава и бизнесът в обществените кенефи ще процъфти - посреща те Айшето пред заключената врата и определя тарифата по зора изписан на лицето ти. Плащаш без много да спориш, дават ти ключа и след това кеф! От либералните търговски отношения, де
26 Април 2011 12:55
Ето една статия на тази тема, Anastass Stasev да ви я преведе, френският ми не е много добър, пък и нямам много време в момента:
Village français cherche médecin roumain
France Info - 9 juillet 2008

Ils viennent de Belgique, de Bulgarie ou encore de Roumanie et ouvrent leur cabinet dans les campagnes françaises délaissées par les médecins de l’Hexagone. Les praticiens étrangers sont de plus en plus souvent "recrutés" par les maires des petites communes, notamment via des cabinets de recrutement international. Reportage de Sébastien Baer.

La Sauvagère. Petite commune d’un millier d’habitants, au coeur de l’Orne, près d’Alençon. Le médecin du village s’appelle Haralambie Puiu Tonea. Un nom qui ne sonne guère normand, et pour cause : ce généraliste est roumain. Voilà un an et demi qu’il a quitté la Roumanie pour installer son cabinet dans cette commune de Basse-Normandie.

L’homme à l’origine de sa venue, c’est le maire de la Sauvagère. Depuis plusieurs années, la commune n’avait plus de médecin. Une situation qui inquiétait Pierre Bourban, d’autant que dans le village se situe une résidence pour personnes âgées. Ne parvenant pas à trouver un nouveau médecin, le maire a décidé de faire appel à un cabinet de recrutement, Revitalis Conseil, pour dénicher un généraliste hors des frontières de l’Hexagone.
"Les gens font parfois 20 kilomètres pour venir voir notre médecin" le témoignage de Pierre Bourban, maire de la Sauvagère (1'27")

Xavier de Penfentenyo est le responsable du cabinet de recrutement Revitalis Conseil (3'43")

France Info - Pierre Bourban, maire de la Sauvagère, au côté de Martine Boulan, la secrétaire de la mairie.

Pierre Bourban, maire de la Sauvagère, au côté de Martine Boulan, la secrétaire de la mairie.
© RADIOFRANCE / Sébastien Baer

Et le cas de la Sauvagère est loin d’être unique. Dans cette zone rurale, comme dans d’autres, les médecins d’origine étrangère sont de plus en plus nombreux. En cause : une baisse du nombre de médecins en France, et la formation de "déserts médicaux".

Des praticiens moins nombreux, plus âgés

Entre 1983 et 1993, le numerus clausus, c’est-à-dire le nombre maximum de diplômés en médecine, a été régulièrement abaissé. Résultat : les jeunes diplômés sont désormais moins nombreux que leurs confrères partant à la retraite. Entre 2006 et 2025, le nombre total de médecins devrait accuser une baisse de 9.4% sur l’ensemble du territoire.
Le numerus clausus a été depuis relevé, mais il faudra attendre plus d’une douzaine d’années pour que la situation se rééquilibre.
Pourquoi une telle baisse du nombre de médecins ? Les explications d’Yvon Berland, président de l’Observatoire national de la démographie des professions de santé (3'55")


Si cette baisse des effectifs affecte peu les grandes villes, les régions du sud du pays ou l’Ile-de-France, qui attirent massivement les jeunes diplômés, elle touche de plein fouet les zones rurales. Des zones peu attractives, synonyme dans l’esprit des médecins d’agendas surchargés et de journées passées à sillonner les petites routes de campagne.

Résultat : le Pas-de-Calais, l’Eure-et-Loir, la Mayenne ou encore la Sarthe souffrent d’un net déficit de praticiens. Dans l’Orne, par exemple, on compte 80 généralistes pour 100.000 habitants contre 120 pour 100.000 au niveau national. Et ils sont plus âgés : leur moyenne d’âge est de 56 ans, contre 50 en France.

Autre source d’inquiétude : la féminisation de la profession. Les jeunes diplômées sont plus réticentes que leurs confrères masculins à s’installer dans un cabinet, et privilégient les emplois salariés.
26 Април 2011 13:11
Лично аз нямам нищо против кадърните и отговорни лекари в България да имат добри доходи. Така е в целия бял свят. Аз съм против сбърканата здравна система. НЗОК на практика е монополист, която отклонява за хилядите си чиновници и сгради, сериозни суми от бюджета за здравеопазване. В същото време присъствието й е вредно, защото пречи на нормалните пазарни отношения в здравеопазването. Истината е, че всички болници трябва да станат частни, за да спре източването на парите по обществени поръчки. Кой частник краде от самия себе си? НЗОК да се закрие и на пазара да излязат частните фондове, които да създадат конкурентна среда. Парите да следват пациента. Боли го стомах - отива при гастроентеролог, а парите от здравния фонд се превеждат на специалиста за реално извършена работа. При сегашната система пациента често плаща два пъти. Да не говорим, че голяма част от заболяванията са извън клиничните пътеки и на практика за тях пациента, въпреки осигуровките, изцяло плаща за лечението. Това е абсурд.
26 Април 2011 13:30
Е и какво, Weed 361, не виждам какво общо има това със социалната държава. Просто медицината вече не е толкова престижна професия, както едно време. И все по-малко се натискат да стават доктори. А иначе си остава добра професия, защото и 5-6000 евро съвсем не са малко дори и за Франция. Но сега младите дърпат към други професии, където могат да изкарат много повече пари. В здравеопазването се появяват дупки и изходът е къде? - Източна Европа, разбира се. Преди година ми се наложи да престоя няколко дни в болница. Само шефът на сервиза, заместникът му и секретарката бяха французи. Единият от лекарите беше италианец, другият молдовец, реаниматорката румънка, една от сестрите туркинче, останалите рускиня, сръбкиня и по чудо една французойка, санитарката от Камерун и т.н. Беше голяма веселия: с молдовеца и рускинята общувах на руски, със сръбкинята на направо на български, туркичето поздравявах с "мерхаба", а в това време шефът се чудеше, тоз полиглот откъде се взема И какво чудно има - това е бъдещата Европа! Ще има бедни и по-атрактивни райони. С народонаселение също като отборите по футбол
26 Април 2011 13:42
Общото със социалната държава е в това, че като се опитваш да водиш социална политика за сметка на доходите на хората, винаги се стига до провал. Виж какво пишат хората - средна възраст за общопрактикуващ лекар - 50 години, и то в национален мащаб при все по-малко желаущи да следват. Какво ще стане след 10 години? Какво ти е ползата, че всичко ти е "безплатно", като нямаш достъп до него? При тях все пак това ще стане по-късно, отколкото у нас, защото ще дръпнат нашите кадри.
26 Април 2011 13:51
Атаката за унищожение на българите продължава с всичка сила, търговците завладяха Храма Божий - тук са не само едноличните търговци на медицината, тук са едноличните търговци на вярата - поповете! Знаете ли, че все повече български манастири въвеждат входна такса за достъп до църквата, където хора отиват да заплят свещичка и се помолят Богу за здраве и избавление от беда?! Наглеците пуснаха търговците в Храма, за да унищожат България! Ликуй, народе, имаш сЛободата да пцувисаш демократично!...
26 Април 2011 13:58
Яла ми Докторе за консултация и първоначална диагностика...ама с бавареца или аудито!
(е, ремонтирам и други)
24 лв ли?
Мооже, но след първите 50 лв., за да те кача на компа!
26 Април 2011 14:07
жана д`арк, издръжката на НЗОК е под 2% от бюджета и. Стига с тези басни за луксозните коли и офиси! Виж за това, че пречи на нормалните пазарни отношения е вярно. Налагането на ниски цени от НЗОК и МЗ , които не покриват себестойността на прегледа и изследването винаги рефлектират в качеството на лечението и са във вреда на пациента. Примерно - за компютърна томография (т-нар скенер) НЗОК плаща 62 лева. Един нов компютърен томограф струва над 1 млн. лева. Ясно е, че с тези цени няма как да се купи такъв и затова масово се ползват апарати по на 10-15 години. Някои от тях не могат да различат обект с големината на портокал, лъчевото натоварване е голямо, но пък затова пациентът е обслужен безплатно - голям келепир! Каква му е ползата от безплатното изследване, като след няколко месеца "цъфнат" метастази, щото дядото на сегашните скенери не е могъл да открие тумора? Същото е и за ехографиите, ЯМР, ендоскопските изследвания. България е една от алкото страни в ЕС, където над 90% от коремните и гръдните операции се правят по отворения метод. Евтинко излиза, иначе ако искате може, но НЗОК не плаща инструментите за еднократна употреба и консумативите, а те са по няколко хиляди лева за една операция.
26 Април 2011 14:11
Олди, сори, ама докторите карат само нови коли, сменят ги на максимум на 2 години. Цялото обслужване го правят в във фирмените сервизи и няма как дойдат при любители.
26 Април 2011 14:13
Спрете да ревете срещу НЗОК, защото именно тя изпълнява социалната функция в здравеопазването. Кой частен фонд ще застрахова работещ за 20лв и пенсионер за 10лв месечно? Затова нито разтурват НЗОК, нито допускат конкуренция - частните фондове да могат да бъдат избирани за задължителната застраховка. Щото на един работещ, който сега плаща 160лв месечно, частен фонд може би и срещу 100лв би осигурил по-добро здравно обслужване, обаче какво правим с пенсионерите?

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
26 Април 2011 14:32
Weed361 - "Никога не казвай Никога"!
Това раз!
И второ - таквиз като теб, обикновено идат при мен накрая, когато вече са ги "изпомпили" оторизираните Професионални сервизи(Пази Боже), и са готови да платят и дадат мило и драго...
И тогаз Дедо..."от кръста", че и малко надоле!
Приличаме си, нали?
26 Април 2011 14:32
Олди, как при теб ще дойде кола в гаранция?!!!
26 Април 2011 14:34
Нормално!
С гаранционната си карта!
26 Април 2011 14:35
Е, може и ти да си идвал при мен. Иначе аз съм доволен от фирмения сервиз.
26 Април 2011 14:40
Не съм!
Всеки с дерта си..
26 Април 2011 14:41
разберете се така - Олда при Вийд с направление, Вийд при Олда с гаранционна карта, и всички доволни и щастливи

Редактирано от - intel_inside на 26/4/2011 г/ 14:41:48

26 Април 2011 14:47
Все казват, че пред болниците автопаркът е само от нови коли, та затова... Е, пред нашата има и едно старо A6 на 4-5 години, ама сигурно е на някоя санитарка...

Редактирано от - Weed361 на 26/4/2011 г/ 14:49:25

26 Април 2011 15:17
Е, пред нашата има и едно старо A6 на 4-5 години, ама сигурно е на някоя санитарка...

Бряяххх, мааму? И 24 лв. викате, а? Ааа-сетих се и вие имате тъщи и тъстове!
И да питам - абе шоферите ви с униформа ли ги изисквате да са?
26 Април 2011 15:58
С ливреи...
26 Април 2011 15:58
Кой частен фонд ще застрахова работещ за 20лв и пенсионер за 10лв месечно?


Манрико, правиш ли разлика между частни осигурителни фондове и застрахователни такива?
26 Април 2011 16:15
26 април 2011 | 14:41 |Столични полицаи задържаха трима адвокати и помагачите им в схема за имотни измами - Натиснете тук
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД