:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,693,757
Активни 665
Страници 4,687
За един ден 1,302,066

Скудоумието превзе просветното министерство

Забраната да има квоти за момичета и момчета в училищата се оказа недоразумение, невинна грешка в голямата имитация на политика
Снимка: Архив
Квотите за прием в гимназиите веднъж бяха премахвани и това масово доведе до сформиране на девически паралелки. Около темата се разгоряха дебати за биологическото развитие на двата пола и изкривяванията в самите изпитни формати.
Лашкани между управленски пожари и изпразнен от съдържание имиджов пиар, институциите у нас проявяват все по-отчайваща неспособност да обясняват какво и защо вършат. Нивото на аргументиране е плачевно, числата са лукс, а познаването на реалността явно пречи. На този фон редките случаи на последователно отстояване на позиция направо минават за героизъм. В света на кухия имидж все по-безсмислено звучат и медиите.

Последният пример за удивително скудоумие е решението на просветното министерство за отмяна на половите квоти в гимназиите. То касае класирането на изпити на хиляди ученици и е показателно за това как едно ведомство страда от пълна загуба на институционална памет, твърди неверни неща и проявява обидно нехайство за последиците от собствената си некомпетентност.

Наличието на полови квоти за прием в гимназиите и в университетите се дебатира отдавна, а през 2005-2006 г. правозащитните организации подадоха първите жалби в комисията за защита от дискриминация. Наличието на квоти е и важна тема - от нея зависи класирането на момичетата и момчетата, т.е. реализацията им. Като всеки въпрос за справедливост и този е сложен и спорен.

В едно кратко прессъобщение просветното министерство оповести изумителното си решение - квотите нарушават Закона за защита от дискриминация и по тази причина министерството ще ги премахне от приема в държавните училища, но не и от приема в общинските. Те имали право с регионалните инспекторати автономно да решат въпроса.

Тези няколко реда демонстрират раздвоено отношение към правовия характер на държавата. Недопустимо е държавна институция да твърди, че подчинените й звена имат право да прилагат противоречаща на закона практика. Недопустимо е да си играе на псевдоавтономия там, където тя не може да съществува. И не може министерство да се изживява като съд.

Всъщност твърдението, че съществуването на квоти нарушава закона, е невярно. От министерството така и не успяха да обяснят на какво се базира то, само се сетиха, че са съдени по въпроса. В същото време практиката на Комисията за защита от дискриминация и на съда е точно обратната. В КЗК имаше няколко дела срещу квотите - за прием в отделни специалности на СУ, и всички завършиха неуспешно. И министерството беше страна по делата. Беглият прочит на Закона за защита от дискриминация дава представа защо темата не е толкова проста. Равните квоти за прием на момичета и момчета се приемат като мерките срещу дискриминация, става ясно от закона и решенията на КЗД.

Единствената радостна вест е, че тази недомислица ще има само частични последици. Общинските училища и инспекторати вече обявиха, че не смятат да следват примера на министерството и да премахват квотите, защото това ще доведе до нарояването на девически паралелки. В държавните техникуми пък има проблем с малкото момичета, а не обратното. Така и тази просветна новина - единичен случай, мерило за безхаберие, ще потъне в архива на образователната екзотика. В него потънаха и есетата "Какво ми дава Вазов" - нов вариант за изпита на матурите, и оказалата се погрешна новина, че всеки втори първокласник не говори български като майчин, и преработването на учебниците, и наказанията за родители с обществено полезен труд, и т.н., и т.н.

Ще минат и заминат без достатъчно аргументи и с неубедителни финансови разчети (които неслучайно не се публикуват) и други решения на институциите. Министрите ще обикалят по глупави събития, а редките институционални проблясъци, наподобяващи политики, ще остават необяснени, защото на фона на бързата лустросана публичност привеждането на аргументи изглежда трудно, скучно и ненужно. Големият проблем в тази имитация е, че претръпваме към нея, а тя ни пречи да живеем нормално. Много от нежелаещите да претръпнат вече са извън България.
186
5674
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
186
 Видими 
25 Април 2011 19:39
Статията -
Очаквам КЗК да се занимае най-после с проблема за липсата на равенство в родилните домове.
-----------------------
Блогът на Генек

25 Април 2011 20:11
Именно премехването на квотите ще доведе до дискриминация. Поне по две причини:Половете може да са равни, но не са еднакви в развитието си. Момичетата изпреварват, поне в пуберитета ( времето за кандидатствуване) , а момчетата като цяло са по-малко адаптивни към училищните изисквания и дисциплината ( по скоро в средното у-ще). Това не им пречи да правят успешни кариери, особено след 25, когато малко поулягат. Така че липсата на квоти на практика ще дискриминира момчетата, каквото и да си говорят и обясняват политкоректниците.
25 Април 2011 20:42
Или има закони и те се спазват, или няма. Другото е, по стар български обичай, порта у поле, де нема луди да не я забикалят.
Та или ще се научим да си спазваме законите, или ще си останем диви балкански субекти.
25 Април 2011 21:19
Не си спомням нито автора, нито произведението, но действдието се развива в лодка и един капут изправен в нея извиква "еврика" придружено с такова удряне по главата, че замалко да обърне лодката.Следва желание за линч от пасажерите /корабокрушенци май бяха/.
Те така те!
25 Април 2011 21:50
В държавните техникуми пък има проблем...

Дали уважаемата авторка може да посочи къде у нас има техникуми?...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…

Редактирано от - редник на 25/4/2011 г/ 21:51:54

25 Април 2011 21:52
Колеги, стига дивотии! България вероятно е единствената западна страна, в която има своти в полза на мъжете. В тази откровено глупава статия дори не става дума за университетите. Ако караме по аргументите за "разликите в развитието" - ако до 20 годишна възраст те не са преодоляни, то излиза, че българските мъже са си тъпанари по принцип. И понеже това очевидно няма как да е вярно, явно става дума за системен провал на образователната система. И той се изразява както в неспособността й да осигури равно развитие на момчета и момичета по отношение на конкретни и достатъчно обхватни образователни показатели, така и да проведе адекватна система от изпити, основана точно на тези показатели. Всички знаем, че изпитната система във всички нейни аспекти е тотален провал. Квотите са само един от показателите за това. Не на последно място - израз на провала на образователната ни система е и статията, която коментираме. Понеже образованието ни е основано единствено и само на пасивно зубрене и папагалско повтаряне и изобщо не култивира и оценява способността за критично мислене и анализ - имаме квоти, имаме ей такива статии и обществените ни дискусии са на нивото, на което са. Живеем в бедна страна, защото сме тъпи на колективно ниво: както мъжете, така и жените. А сме тъпи не заради половите си разлики, или расовите си белези или климатичните особености, а понеже образователната ни система е направена да произвежда тъпаци, за да могат други тъпаци да се хрантутят необезпокоявани от нея. Аналогично е положението и с политическата ни система.
-
И накрая, честно казано, мен като мъж ме е срам, че държавата директно заявява, че съм тъпичък и за да вляза право, трябва да ми понижи бала с една единица спрямо този на момиче в сравнимо положение. В моя случай, аз си влизах и ако нямаше квоти, но наистина е много срамна цялата работа. Разберете, тези квоти са синтезиран образ на всички кретении и провали на социалното ни развитие, не на развитието на мъжете




Редактирано от - абулафия на 25/4/2011 г/ 22:23:59

25 Април 2011 21:52
Под ярката некомпетентност и некадърност на слънцето ББ България загива !
Под същите унекални качества на министЕра И(г)натов българското образование на всички нива следва България !
25 Април 2011 21:54

Скудоумието превзе просветното министерство

Това ли е прякора на Игнатов?
25 Април 2011 22:21
Целият този въпрос е нагледен пример за максимата, че ако единствения инструмент, който можеш да ползваш е чук, всичко наоколо ще ти се вижда като пирони. Включително ти самия. Та така и ние - понеже не можем да наложим на образователната мафия да се реформира, в нея кротко кютат полуидиоти. И за да си кютат, това до което у нас се свежда "образованието" е пасивното зубрене. Никакво развитие на способности за анализ и критическо мислене, никакви етични или дори национални ценности, никаква способност за вземане на решения, аргументиране, колективна работа, лидерство. Съответно - изпитите са направени така че да оценяват само способността за пасивно запаметяване. Те не могат да произведат балансирана оценка на развитието на момчета и момичета, защото оценяват минимален набор от умения. И понеже системата не иска да се реформира, тя измисля начин не да реши пробрема, а да съхрани статуквото: квоти. Бинго! Квотите на свой ред утвърждават поредната несправедливост - че ако си мъж е ОК да си даваш по-малко зор, щото си ценен сам по себе си, а ако си момиче - ще бъхтиш повече, за да получиш това, което ти се полага. Това е само един от факторите, които довеждат до това българчетата все повече да се превръщат в цинични и аморални индивиди. Как след тези квоти на прага на интелектуалното и професионалното ти поприще да вярваш в някаква справедливост?!
-
Понеже единственото, което е потребно, за да завършиш образование, е да зубриш и да си затваряш очите за цинизма на системата, тя произвежда пасивни конформисти с минимални етични устои. Поставени в среда, изградена от други, българите са добри изпълнители и се интегрират бързо като изоставят с лекота националната си принадлежност. Но от нас не стават лидери, не можем сами да се организираме. Включително, не можем и да наложим на образователната си система да се реформира. И с това кръгът се затваря.
-

Редактирано от - абулафия на 25/4/2011 г/ 23:07:42

25 Април 2011 22:37
г-жа Петрова вместо да брани срамните квоти, да беше писала за скандалите с фонд научни изследвания, оставката на проф. Хорозов, корупционната схема за милиони, липсата на позиция на министър Игнатов. Ако иска да пише за скудоумие и превземане - това е темата. Мълчанието, което се е възцарило по нея е крайно обезпокояващо. Единствената възможност за правене на наука в България и някакво друго развитие на страната освен като крайпътно капанче е задушена от чудовищен корупционен октопод. Но г-жа Петрова посвещава целия си полемичен талант и граждански трепети в защита на очевидно несправедливите и динозавърски квоти.....

Редактирано от - абулафия на 25/4/2011 г/ 23:03:38

25 Април 2011 22:59
Що се отнася до юридическата страна на въпроса, по която г-жа Петрова се е изказала неподготвена, но пък с размах, там няма нищо сложно или неясно. Квотите са в очевидно и пряко противоречие със Закона за защита от дискриминация. Решението на КЗД се дължи на простия факт, че в нея има значима "квота" образователни кадри, както и на ширещата се у нас култура на конформизъм, а не на закона. Нещо повече - тази точно квота не би издържала в никоя западна страна и пет минути. В САЩ квотите изобщо са отречени, в Европа се допускат с много изключения и увъртания и в максимално меки форми. Но квоти в полза на мъжете просто са нечувани по тези места, дори и в значително по-меки форми. Привилегии в полза на мъжете са специалитет на култури по-на изток - в арабския свят. Надявам се на г-жа Петрова да й е уютно в такава компания, докато продължава да обогатява правните си познания и основните си понятия за справедливост.

Редактирано от - абулафия на 25/4/2011 г/ 23:02:49

25 Април 2011 23:15
Нямам навика да пиша втори постинг - но ето, налага се, за абулафия. Понеже разглежда въпроса за академичната реализация на момчетата и момичетата и квотите единствено като български въпрос. Така се случи, че живея във високоразвита и много политкоректна западна страна, където образованието е обгрижвано от държавата и обществото, хвърлят се страшни пари и се пише и говори много. Квоти, естествено, няма ( не е политкоректно). И какво - почти50% от момчетата отпадат преди края на средното училище! 50% ! Процентът на момичетата ( да са живи и здрави) във висшите училищя е дебело мажоритарен, според някои прогнози в близките десет години ще достигне 90%! Сега, склонен съм да мисля, че въпросната образователна система по някакакъв начин дискриминира момчетата. Впрочем, въпросното общество и дискусията му не дават ясен отговор защо става така, вероятно защото трябва да се констатират яки факти, които не пасват на политкоректността.
25 Април 2011 23:32
.
25 Април 2011 23:34
Тя простотията е обзела цялото правителство и електората, сега за едно министерсто ще се формализираме...
26 Април 2011 00:08
като разбрах, чe статията е "за" квоти в ползата на мъже в училищa и университети и после, като видях, че е написана от жена, да си кажа честно... увехнаха ми осмомартенските лалета. в целия цивилизован свят, към който вие очевидно не принадлежите, се говори за "розови квоти" но в политиката и в управлението на квотирани компании (!). извинявам се за повторението "квота-квота". никой не си мечтае дори, че може дa търси правно основание (забележете!), да дискриминира хората поради повечe интелект. колеги! жените сме по-добри. *** по-способни, по-интелигентни. ученичките и студентките бият по всички показатели колегите си мъже. в начaлото им се поставят бариери поради измислени дивотии, след това като работна сила са третирани като крави за доене (надявам се, ви хареса риторичната фигура. нали на вас ви харесват тези с големите цици). резултата е очеваден за всички само не и за вас.




Редактирано от - sybil на 26/4/2011 г/ 09:27:00

26 Април 2011 00:08
Бегемот, съгласен съм, че проблемът има както национални, така и по-обхватни измерения. Живеем в епоха, в която в рамките на стотина години се променят половите роли и съотношенията мажу тях, установени от хилядолетия. Естествено, че подобна взривна революция ще доведе до нужда от промяна във всички нива на социалното устройство и културата. Ти не споменаваш коя е тази развита западна страна, а и аз не бих седнал да я коментирам без да я познавам детайлно.
-
Но и в България и в тази за мен хипотетична развита страна изборът явно се свежда до това дали да приемем образователната система за някаква константа и да обявим тези, които не пасват добре на нейните изисквания и подходи за "изоставащи" или да кажем, че ако една образователна система не се справя с "близо 50%" от ученическата популация проблемът е в системата, не в пола на учениците.
-
Защото за мен въпросът до колко неравновесията в резултатите между деца от двата пола зависят от полово обусловени фактори на развитието им няма особен смисъл посред тектоничното разместване в половите роли. На него меродавен отговор ще може да се даде след стабилизиране на новото положение. Понеже се наслагват няколко революции, стабилизацията очевидно е нещо, което ще се случи след доста време. По същия начин стоят нещата изобщо с понятието ни за "интелигентност". Научни изследвания по тая тема се правят от стотина години и все още всички са съгласни само по едно - далече сме от окончателна дефиниция за това какво е човешката интелигентност и как тя адекватно да се развива и измерва.
-
Нека не забравяме, че освен да дава път на най-добрите, образователната система има още две важни функции - да служи за социална интеграция на всички индивиди и да утвърждава ценности като справедливостта. При положение, че понятията ни за това какво е "най-добър/добра" и как да измерим това са далеч от някаква окончателна дефиниция, а и самите ние сме в период на промяна, която някои квалифицират и като фазов преход, явно е, че трябва да боравим с максимално широк и гъвкав инструментариум за оценка. Този подход обслужва добре и втория приоритет - за интегрирането на всички, като избягва конфликта със справедливостта, който квотите предизвикват.
-
Така че, ако момчетата, момичетата, зелените, пембените, не се справят при даден обхват от оценявани качества и дадена методика на оценка, много по-социално оправдано е да се предефинират целите на развитието им, които поставяме пред тях в рамките на училищата и това как ги оценяваме, отколкото да вкарваме квоти, само за да запазим една явно изоставаща от социалното развитие система.
-
Защото съвременната образователна система в основни свои характеристики е рожба на домодерни ценности и модели на управление на човешкия материал от времената на индустриалната революция. Може да няма яснота в каква форма ще се преобразуват обществото и индивида след революциите, които ни се случват в момента, и да няма единно понятие за интелигентност, но има все по широко споделян консенсус, че тези образователни модели са все по-неадекватни. Основно с идеята, че децата трябва да се развиват като по калъп, да зубрят в пасивна роля, да бъдат мотивирани с принуда и да се възнаграждава тяхната пасивност и способност да поглъщат голям обем информация без значение дали я разбират.
-
В България към тези глобални тенденции се наслагва и факта, че образователната ни система - както и много други от обществените ни услуги - е жертва на групи, които имат интерес от запазване на статуквото, за да продължават източването на публичен ресурс. А това е възможно поради патологията на политическата ни система, невъзможността ни да водим градивна дискусия, лисата на рефлекси за самоорганизация и умения за лидерство. Все проблеми, чиито корени са проследими лесно до образователната система. Която, за да се запази от реформи е готова на всичко - включително вкарване на срамни квоти. Ето защо - ако имаме проблем с успеваемостта на момчетата, квотите не са нито подходящ, нито приемлив начин за решаването му.

Редактирано от - абулафия на 26/4/2011 г/ 00:12:55

26 Април 2011 00:10
абулафия, измиваш срама на българските мъже. моите уважения.. но затова пък, авторката на тази статия забива последния гвоздей в ковчега на националната интелигентност и, скъпите на теб, критично мислене и способност за анализ.
26 Април 2011 00:18
хахаха, ГЕНЕК
26 Април 2011 00:32
Уважаемата ацетонвкафето е пропуснала да ни каже в какво точно жените са по-добри, че "да си го набием в кухите глави", да използвам този "добър" израз.
26 Април 2011 00:32
Ацетон, благодаря за оценката. Трябва да отбележа обаче, че деленето на хората по полов признак - било за да дадем път на едните или да похвалим другите, че били по-добри, за мен е неприемливо. Дори и с риск да бъда обвинен в ужасната полит-коректност. По чисто методологически причини не разполагаме с обективни данни да оценяваме значението на фактори като пол. Нито имаме достоверни наблюдения над големи маси по достатъчно адекватни показатели за оценка, нито имаме данни от достатъчно продължителни периоди от време. Едва сега почнаха да излизат първите генерационни изследвания, данните от които тепърва ще се анализират. Самите понятия с които боравим - пол, интелигенстност, разум, съзнание, развитие на личността - се променят буквално докато ги изговаряме. Променят се всички параметри на обществено устройство и управление. Така че, ще ни се наложи да изоставим боравенето с толкова обхватни категории. Успешното обществено управление зависи от използването на понятия, адекватни на познавателния инструментариум, с който разполагаме. Понятието "пол" няма практическа описателна стойност, която да позволява чрез него да се управляват с достатъчна точност социални процеси. То има силен емоционален заряд, който допълнително влошава нещата. В този смисъл, полит-коректността е въпрос на адекватност на понятийния апарат.
-
И още нещо - още Аристотел е забелязал, че най-много се развиват общностите, които са способни да интегрират пълноценно най-широк спектър от характеристики. Трябва да разберем ясно, че успехът ни зависи не от това да кажем кой е по-тъп, а от това да разработим културни модели, които осигуряват интеграцията на всеки от нас. Не забравяй, че ако днес можем с радост (!) да кажем, че само стотина години след началото на борбата за равенство на жените, те постигат такива успехи, че става дума за защитни квоти за мъжете, това не е защото целта на тази промяна беше доминацията на едните да се смени с доминация на другите. Целта беше и е да се установи социално устройство, което позволява на общността да се ползва от максималния ресурс на всеки свой член. Някои му викат равенство, други справедливост. Въпросът е да го имаме напрактика. Лека нощ от мен.
26 Април 2011 00:58
абулафия, напълно съм съгласна с всяка една твоя мисъл
но нали разбираш, че докато чaкам това да се случи - да изчезне деленето на хората по полов признак, да почнем разполагаме с обективни данни да оценяваме значението на фактори като пол.. най-малко ще ми дойде месечния цикъл. според wall street journal ще се установи равновесие между двата пола през 2146г. съжалявам, че не мога да подкрепя с линк в момента, но съм сигурна, че си чел и още по-черногледи изследвания от ощe по-авторитетни източници.

Редактирано от - aце((тон)) в кафето на 26/4/2011 г/ 01:03:30

26 Април 2011 01:24
извинявам се за острия тон. постави се в положението на чoвек в женски род. единствените квоти през целия ми земен път, които съм видяла, че са склонни да ми отпуснат, са млечните. вместо да закръглям ръбовете, съм принудена да ги изострям. жалко за мен. но това е положението в този световен ред. иначе как щeше да можеш да споделиш среднощни мисли с една непозната жена-администратор на нещо не познавам друг начин.
лека и мъдра на всички! и на мен.
генек

Редактирано от - aце((тон)) в кафето на 26/4/2011 г/ 01:36:40

26 Април 2011 01:41
Абе, защо пишете скудоумиеуа не скотоумие.Това е по-правилната дума, казана от генерала по време на дебат в деветото народно събрание
26 Април 2011 01:54
Изключително впечатлена съм от участието на абулафия по темата! Освен всичко друго - ширината и дълбочината на визията и аргументите, най-после, наистина, някой (мъж) да защити честта на българския мъж. Трудно ми е да повярвам, че българският мъж има нужда от държавни протекции, за да порастне (в случая - познавателно и интелектуално), както и да бъде изтикан от лузърските дълбини с импотентни квотни инструменти. За де-фиминизацията на образованието трябва да се търсят съвсем различни начини. И не, dolubekape, жените в никакъв случай не са по-умни от мъжете, просто не са по-глупави. Но не искам да елементаризирам разговора тук с хвърчащи констатации, абулафия достатъчно добре и подробно е описал новите предизвикателства.
Наличието на индивиди, независимо пола, които отказват да надянат конските капаци, ме прави изключително щастлива. Ако и това са сънародници, щастието ми е двойно. Благодаря, абулафия.
26 Април 2011 02:53
само се питах колко време щe мине преди да се появи някоя от жените, за които не говоря (държа да подчертая), да ме опровергае: "сакън! не е верно! не е верно, че сме по-умни!" да успокои разтревожените мамини момчeца... ето чe не мина много. Жана двайсе и две, нещо си объркала. образованието изобщо не страда от "де-фиминизация". точно, ама точно - обратното. според мен, най-вероятно от там идват проблемите на младите мъже с липсата на концентрация . те не са ми виновни и, като чoвек, ми е жал за тях, но с какво съм им задължена, та да им оправям проблемите?
26 Април 2011 03:03
жана, преди да съм си легнала.. ето го. човека ти е казал в 23:55.
Вegemot:

....
почти50% от момчетата отпадат преди края на средното училище! 50% ! Процентът на момичетата ( да са живи и здрави) във висшите училища е дебело мажоритарен, според някои прогнози в близките десет години ще достигне 90%!

какво повече искаш повече да прочетеш, за да започнеш да се съмняваш в досега установения ред?
26 Април 2011 03:06
Аз пък смятам, че предложението за премахване на квотите е гениално, защото то ще предизвика следното: Всички елитни средни училища без математическите ще станат "женски", а математическите и неелитните ще станат "мъжки", както е било преди девети и както и днес препоръчват да бъде много специалисти педагози от цял свят. А какво е предимството на разделното обучение? Ами според мен само тази причина е напълно достатъчна - "Мальчики и девочки, которые обучаются раздельно, болеют в 3-4 раза меньше, чем их сверстники."
Натиснете тук

Натиснете тук

Редактирано от - palavnik на 26/4/2011 г/ 03:23:48

26 Април 2011 03:37
Жана22:
за да порастне .... де-фиминизацията...

1) Порасне. Свършените форми са БЕЗ "т", а несвършените - С "т". Пример - "Раните ми започнаха веднага да зарастват, и към края на седмицата вече бяха зараснали."
2) Феминизация. Като цигарите "Фемина" по стрелбищата на селските панаири и градските Луна-паркове.
Аз съм продукт на квотите за момчета като позитивна дискриминация (affirmative action). Ако нямаше квоти, кой щеше сeга да ви поправя... Правописка Храбра...


Редактирано от - Правописец Храбър на 26/4/2011 г/ 04:17:25

26 Април 2011 03:59
Никакво развитие на способности за анализ и критическо мислене, никакви етични или дори национални ценности, никаква способност за вземане на решения, аргументиране, колективна работа, лидерство.
Та значи тия спасобности требе да ги развиваме в детската градина, а що не в детската ясла, че да сме в крак с времето!?
Основно с идеята, че децата трябва да се развиват като по калъп, да зубрят в пасивна роля, да бъдат мотивирани с принуда и да се възнаграждава тяхната пасивност и способност да поглъщат голям обем информация без значение дали я разбират.
Ама дай ще въведем индивидуално обучение - всеки ще учи какъвто си иска език, желателно без български, че да не може да си чете едните норми и правила, а най-важното да не се разбират помежду си; едните ще учат мерките в имперски единици, другите в системата СИ, а "лидерите" ще отмерват със собствените си педи и стъпала. Ама много мераклии да се разпадне държавата!
Понятието "пол" няма практическа описателна стойност, която да позволява чрез него да се управляват с достатъчна точност социални процеси
Всъщност правиш ли разлика между общообразователна подготовка и социален процес!? И къде точно понятието "пол" няма стойност - при пенсионирането, при раждането (ако и всички да плащаме 3.6% осигуровка), броят на новородените (10% повече за мъжкия пол), смъртността (по-висока за мъжете), средната продължителност на живота (по-висока за жените), в килограмите и мускулната маса? Но ако не преследваш икономическа и обществена ефективност, ходи си на високи токчета. Хем бързо ще се скапват заради по-голямото тегло, хем не можеш да реагираш "по мъжки", опс адекватно в критична ситуация.
И не съм ни еманципист, ни феминист - против съм квотите в университети, държавни и др. структури, както и в заплащането. Но когато се говори за обучение на деца, несамостоятелни за вземане на решения, и интегрирането им в обществото, квотите могат да бъдат и полезен инструмент.
26 Април 2011 04:17
... право е министерството ... какви ти тук "квоти" ... ако ще да са най вече девойки - така да е ... и да са дългокраки, а не дебелогъзи ... затова требе да се тури ред ... дааааа ...
26 Април 2011 04:20
.
26 Април 2011 04:51
Правописка Храбра мяза на оксиморон.
26 Април 2011 05:30
Поздравления за автора на статията. Перфектна! Тъпо копеле е Сергей Игнатов и назначените от него велосипедисти и тираджии.
26 Април 2011 07:42
Бегемот,
в тая твоя добре уредена западна държава, мъжете не са ли минали масово "на левия бряг" ?
Като даваш примери, не ни карай сляпо да следваме каквото и да е, само защото в тая държава са имали късмета да не бъдат изтъргувани от Чърчил на Сталин върху пърче чернова хартия!
26 Април 2011 08:21
абулафия !
За всичко написано по-горе.
Квотите са обида за този, който се възползва от тях. Все едно да въведем квота за жени в Парламента и за всички висши държавни служби. Аргументи винаги ще се намерят и то далеч по-убедителни от "по-късното развитие" на момчетата. Примерно, че жените имат семейство и деца, което им пречи да се отдадат пълноценно на кариерата.
Да видим дали тогава защитниците на квотите за мъже няма да ревнат, че не било справедливо. Ми не е, квотите не са справедливи, ама навсякъде.
26 Април 2011 08:32
за статията
феминист(к)ите
26 Април 2011 08:47
Правото на образование е еднакво за всички. Ако квоти трябва да пазят момчетата, тогава какво се случва след това - вижте процента на жените по високите постове - минимален!!! Това означава, че момчетата са "пазени" от раждането си - освен образование, което не са извоювали в равностойна конкуренция, конюнктурата им осигурява и блестяща кариера в последствие.
26 Април 2011 09:02
Правописец Храбър, абсЕлютно умесНо е включването ти, за което коленопреклонно благодаря.
Обаче, идеята за незаменими хора (или полове) правописът не търпи. Не са му необходими affirmative action, за да победи повсеместно, дори и да няма почва у нас.
26 Април 2011 09:18
Пак казвам - алтернативата на квотите е напълно разделно обучение - като преди 1944.
26 Април 2011 09:18
Ако някой е против квотите по пол, то това прави ли го автоматично феминист / феминистка?
Странно защо застъпниците на квотите ги подкрепят само в образованието и само в полза на мъжете.
Доста странни логически разсъждения...
26 Април 2011 09:30
В САЩ квотите изобщо са отречени, в Европа се допускат с много изключения и увъртания и в максимално меки форми. Но квоти в полза на мъжете просто са нечувани по тези места, дори и в значително по-меки форми. Привилегии в полза на мъжете са специалитет на култури по-на изток - в арабския свят.

...докато специалитетът на културите 'по-на запад' са привилегиите за жени, нали, абулафия ? Защото напоследък упорито ни се внушава, че привилегиите за мъже са нещо лошо, а привилегиите за жени - добро, нали ?
Защото в САЩ и Европа (където се намира и България, макар някои да не го признават) има квоти и то никак не малко. Има квоти за жени, има квоти за инвалиди (вкл за умствено изостанали), има квоти за малцинства...

Но, сега, в 'модерното' и 'постмодерното' времена, половият 'дискурс' се свежда до отрицание на мъжете - разбира се, ако са бели и не са инвалиди. Защо да не ги лишим и от равна възможност за образование ? Защо да се опитваме да променим системата за оценка на знанията - по принцип механично запаметени, спомнете си 'темите' по литература - в училище към система за оценка на уменията ? Може би защото тогава ще се наложи да се въвеждат защитни квоти за момичета ?

Прегледайте това Натиснете тук. Пристрастно, може би, но поучително.
26 Април 2011 09:35
Нищо против - да махнат квотите. Лично на мен ще ми е по-приятно. Но съм се питал, защо по спортните състезания, практически във всички видове спорт, даже и в шаха, състезанията са отделно за мъже и отделно за жени. Защо КЗК не се занимае с тоз въпрос. Защо няма общи състезания в бокса, борбата, атлетиката, плуването, игрите и както споменах в шахмата. Впрочем там сестрите Полгар се опитаха да се намесят в сериозните неща, но без особен успех. Отговорът на този въпрос е очевиден - заради редица особености във физиологията на мъжете и жените. Е, поради тези особености и поради факта, че образователния период е в един и същ възрастов период и за мъжете и жените, в който период, поради тез особености, едните вървят малко по-бързо от другите, се правят квотите. После за дълго време, в много повечето случаи, става обратното.

Редактирано от - hamel на 26/4/2011 г/ 09:37:43

26 Април 2011 09:46

Авторът на статията си задава грешния въпрос.Не квотите ще скапят образованието, а така наложените делегирани бюджети, които принуждават директори и учители, в името на издръжката на училището, да търпят разни търтеи, а пък те от своя страна се умножават в геометрична прогресия, тъй като не виждат съпротивление от системата. Докато родители и ученици могат да заплашват училището (не пишеш ли добра оценка на детето, ще го изместим в друго училище), с него си отиват и парите за издръжката, а рано или късно при по-голяма несклонност на училището да се съобразява с желанията на отделни родители, започват и съкращенията. Колко време ще издържи едно училище на подобна политика?
26 Април 2011 09:49
Каква е идеята на тези квоти? Що за анахронизъм. Ако е политика на училището как да е, ама политика на държавата е отвратително.
26 Април 2011 09:50
Каква е идеята на тези квоти?
Като тръгнеш на училище, ще разбереш. Дай боже.
26 Април 2011 09:53
Едно време мъжете бяха в неравностойно положение, заради загубените две години в казармата, през което време девойките усилено увеличаваха дистанцията. Сега казарма няма и това предимство на момичетата трябва да е пренебрежимо. Би трябва да е проличало вече.
26 Април 2011 09:56
Има квоти за жени, има квоти за инвалиди (вкл за умствено изостанали), има квоти за малцинства...

Такива неща в България не се наблюдават.
В България имаме уникален принос: квоти за мъже!
Защо да се опитваме да променим системата за оценка на знанията - по принцип механично запаметени, спомнете си 'темите' по литература - в училище към система за оценка на уменията ? Може би защото тогава ще се наложи да се въвеждат защитни квоти за момичета ?

Едва ли ще се наложат защитни квоти, но пък в замяна на това ще се отсеят най-добрите. Но системата няма да се промени защото носи тлъсти печалби от частни уроци на учителите и университетските преподаватели. Та там е зарито кучето.
hamel,
Примерът, който даваш е неудачен. Аналогът му в образованието би бил отделни училища и университети за мъжете и жените, а не квоти.
26 Април 2011 10:11
Не е неудачен. И то не е пример, а аналог за диференцирането, което се възприема от някои като дискриминация. Защо да е неудачен - в спорта (впрочем стандартна човешка дейност), се отчитат разлики дадени от Бога. Образованието в основното си времетраене, е разположено във възрастов интервал, в който се проявяват такива разлики. всичко би било относително чудесно, ако тези разлики се запазваха и по-нататък, в останалата част от живота на човека. Но не е така. Много бързо след определена възраст, тези разлики изчезват и обръщат знака си. Слава богу, в законодателството се забранява дискриминацията по пол при заемане на длъжност. Нещо като защитно квотиране, но този път за другия пол. Въпросът при квотите в образованието е дали да се отчита една неравномерност в развитието до определена възраст или да не се отчита. Както реши образованото ни общество. Моята е лесна, относително образован съм и имам едно дете - дъщеря.
26 Април 2011 10:14
Ти от училище ли се връщаш, че не личи.
26 Април 2011 10:20
Хубу. Нямам много житейско време, за да се занимавам с всеки репей.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД