:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,693,630
Активни 426
Страници 4,560
За един ден 1,302,066
Уроци на историята

Как либерална Европа стана социалистическа

Наполеон, Хитлер и Сталин се провалиха в опита си да наложат имперската си визия за Стария континент. Ще успеят ли днешните бюрократи от Брюксел
Бащите на ЕС Морис Шуман, Конрад Аденауер и Алчиде де Гаспери са привърженици на класическата либерална визия за Европа.
От създаването на Европейския съюз се води битка между привържениците на два различни идеала. Коя визия за Европа трябва да се приеме: класическата либерална или социалистическата? Познаването на тези две коренно различаващи се визии е важно, за да се разбере трагедията на еврото и проблемите пред него.

Бащите на ЕС Морис Шуман (от Франция, но роден в Люксембург), Конрад Аденауер (от Германия) и Алчиде де Гаспери (от Италия) - католици, които говорят немски - са привърженици на класическата либерална визия за Европа. Тримата са християндемократи. Класическият либерализъм приема индивидуалната свобода като най-важната културна ценност на европейците и на християнството. Според тази визия суверенните европейски държави защитават правото на частна собственост и икономика на свободния пазар в Европа без граници, което позволява свободна размяна на стоки, услуги и идеи.

Римският договор от 1957 г. бе основен за реализирането на класическата либерална визия за Европа. Договорът даваше четири основни свободи: свободно движение на стоки, финансов капитал, хора и свободно предлагане на услуги. Договорът възстанови правата, които са били основни в Европа по време на класическия либерализъм през ХIХ век, но са изоставени в епохата на национализма и социализма. Той обаче бе отхвърлен в периода на социализма, който създаде конфликти между европейските нации, завършили с две световни войни.

Целта на класическата либерална визия е да бъдат възстановени свободите от ХIХ век. Свободната конкуренция трябва да доминира на общия европейски пазар. Според тази визия



никой не може да забрани на германски фризьор да подстригва в Испания;



никой не може да облага с данък британец, който прехвърля пари от германска във френска банка или инвестира на италианския фондов пазар. Никой не може да пречи посредством закони на френските пивовари да продават бира в Германия. Правителствата не могат да субсидират и да изкривяват конкуренция. Никой не може да попречи на датчанина да избяга от своята социална държава и изключително високи данъчни ставки в страна, където данъчната тежест е по-малка, като Ирландия например.

За да се реализира този идеал на мирно сътрудничество и преуспяваща размяна, не е необходимо нищо повече от свобода. Според тази визия няма да е необходимо създаването на европейска супердържава. Всъщност класическата либерална визия се отнася много скептично към единна европейска държава; тя се смята за вредна за индивидуалната свобода. Философски погледнато, много защитници на тази визия са вдъхновени от католицизма, а границите на европейската общност са определени от християнството.

В съответствие с католическото социално учение трябва да доминира принципът на субсидиарност: проблемите да се решават на възможно най-ниско ниво. Единствената централизирана европейска институция трябва да бъде Европейският съд, а неговите дейности да са ограничени до това да наблюдава конфликтите между страните членки и да гарантира спазването на четирите основни свободи.

Според класическия либерализъм трябва



да има много политически системи, които да се конкурират,



както е в Европа от векове. В Средновековието и до ХIХ век са съществували много различни политически системи като независимите градове във Фландрия, Германия и Северна Италия. Имало е кралства като Бавария или Саксония, както и републики като Венеция. Политическото разнообразие най-ясно е изразено в силно децентрализираната Германия. При културно многообразие и плурализъм процъфтяват науката и индустрията.

Конкуренцията на всички нива е основна в класическата либерална визия. Тя свързва стандартите за продукцията, ценовия фактор и особено размера на заплатите. Пазарите предлагат децентрализирани решения на проблеми, свързани с околната среда, които се основават на частната собственост. Политическата конкуренция осигурява най-важната европейска ценност: свобода.

Данъчната конкуренция насърчава по-ниските данъчни ставки и фискална отговорност.



Хората изразяват несъгласието си, като не плащат големите данъци,



както правят и компаниите. Различните данъци, налагани в държавите, се смятат за най-добрата защита срещу тиранията. Конкуренцията доминира и при парите. Различните монетарни власти се състезават в предлагането на валути с високо качество. Тези, които предлагат по-стабилни валути, оказват натиск върху останалите да последват примера им.

Пълна противоположност на класическата либерална визия е социалистическата или имперската визия за Европа, която е защитавана от политици като Жак Делор или Франсоа Митеран. Коалиция от политически интереси на националисти, социалисти и консерватори прави каквото може, за да лансира своята цел. Тези хора искат да видят Европейския съюз като империя или крепост: протекционистите да са отвън, а привържениците на държавната намеса в икономиката да са вътре.



Те мечтаят за централизирана държава със способни технократи,



които да я управляват.

Според този идеал центърът на Империята ще ръководи периферните области. Ще има общо и централизирано законодателство. Привържениците на социалистическата визия за Европа искат да създадат европейска мегадържава, като възпроизведат страните членки на европейско ниво. Те искат единна европейска социална държава, която да се грижи за преразпределението, регулацията и хармонизирането на законодателството в рамките на Европа. Хармонизирането на данъците и социалните регулации да се осъществява на най-високо ниво. Ако ДДС е между 25 и 15% в ЕС, социалистите биха го хармонизирали на 25% във всички държави. Подобна хармонизация на социалните регулации е в интерес на най-защитените, най-богатите и най-продуктивните работници, които могат да "си позволят" такива закони - но техните работодатели не могат. Ако германските социални закони се приложат и за поляците например, то поляците няма да могат да се конкурират с германците.

Целта на социалистическата визия е да даде още по-голяма власт на единната държава, т.е. на Брюксел. Социалистическата визия за Европа е идеалът на политическата класа, на бюрократите, на привилегированите и субсидирани сектори, които искат да създадат силна единна държава заради собственото си забогатяване. Привържениците на тази визия приемат европейската държава като необходимост и смятат, че е само въпрос на време тя да бъде създадена.

Поела по социалистическия път, единната европейска държава един ден ще стане толкова силна, че суверенните страни ще я подпомагат. (Вече можем да видим първите индикатори за това в случая с Гърция. Гърция се държи като протекторат на Брюксел, който казва на правителството в Атина как да се справи с дефицита си.)

Социалистическата визия не дава ясни географски ограничения на европейската държава - за разлика от класическата либералната визия, която е вдъхновена от католицизма.



Политическата конкуренция се приема като пречка пред единната държава,



която се изплъзва от обществения контрол. По този начин единната държава в социалистическата визия става по-малко и по-малко демократична, тъй като властта преминава в ръцете на бюрократите и технократите. (Пример за това е Европейската комисия, изпълнителният орган на ЕС - комисарите не се избират, а се назначават от правителствата в страните-членки на ЕС).

Исторически погледнато, опити за прилагането на този стар социалистически план при създаването на контролирана единна държава в Европа са правени от Карл Велики, Наполеон, Сталин и Хитлер. Разликата е, че сега няма да е необходима пряката намеса на армията. Но принудата от страна на държавата се използва в стремежа за създаването на единна европейска държава.

Кризисни ситуации са използвани от привържениците на социалистическата визия, за да създават нови институции (като Европейската централна банка и вероятно в бъдеще Европейско финансово министерство), както и за увеличаване на властта над съществуващите институции като ЕК и ЕЦБ.

Класическата либерална визия и социалистическата визия за Европа логично са несъвместими. Всъщност увеличаването на властта на единната държава, каквато идея има в социалистическата визия, намеква за ограничаване на четирите основни свободи и със сигурност на индивидуалната свобода.



----------------------------------

Филип Багъс е доцент в университета "Крал Хуан Карлос". Той е автор на книгата "Трагедията на еврото" (Институт "Лудвиг фон Мизес", 2010 г.)
 Франсоа Митеран застъпва социалистическата или имперската версия на ЕС.
 "Трагедията на еврото"
61
5748
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
61
 Видими 
25 Април 2011 19:57
Всъщност класическата либерална визия се отнася много скептично към единна европейска държава

Защото се е формирала преди създаването на националните държави. През 1878 България е 27-та държава в целия свят, днес е 27-та в ЕС
25 Април 2011 20:04
За развитите държави сигурно е така. За България обаче е по-добре да я управляват европейски чиновници, отколкото местни, валутната политика да се определя от ЕЦБ, отколкото от БНБ и т.н., и т.н.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
25 Април 2011 20:24
Лично аз не съм социалист, а вчера имах удоволствието да изложа аргументите си в защита и преоткриване на анархизма. Само за протокола ще отбележа четирите важни процеса, премълчани от автора, но довели до отстъплението на класическите либерални схващания: Първият е отбелязаното взривообразно създаване на национални държави. Лесно им е било на фрийтрейдърите, когато е имало две-три империи, от които само една промишлена и нищо нито е могло, нито е трябвало да пречи на експанзията им. Идилията свършва през 1919, а веднага след това отпада златният стандарт. Третият процес е възникването на свръхмощна конкуренция в лицето на тоталитарните държави. И четвъртият - разгръщането на социалните движения. Просто няма как либерализмът да остане същият
25 Април 2011 20:32
Ех, сигурно съм много прост, та чак от статията разбрах, че Хитлер, Сталин, Наполеон, барабар с Митеран и Делорм са социалисти, с обща визия за Европа, която наподобява нещо като ЕЦЗ - Европеиски Централен Затвор. Проста работа! Затова пък каква хубава била либералната визия....
25 Април 2011 20:48
"Исторически погледнато, опити за прилагането на този стар социалистически план при създаването на контролирана единна държава в Европа са правени от Карл Велики, Наполеон, Сталин и Хитлер."
***
Прочитайки имената на 4-та набедени социалисти се убеждавам в подозренията си за набиращата сили кампания: "Да направим от социализма мръсна дума!" Запитайте се кои са спонсорите на кампанията...
25 Април 2011 20:58
набиращата сили кампания: "Да направим от социализма мръсна дума!"

"Социализъм" и родствените му думи са си мръсни поне от 1917, ако не и от 1871. Страдащите от синдрома на Турет са много, обаче!

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
25 Април 2011 21:21
Manrico, без съмнение е така за страдащите от енцефаломалация фекалоидес?
25 Април 2011 21:58
Той обаче бе отхвърлен в периода на социализма, който създаде конфликти между европейските нации, завършили с две световни войни.

Аз ли нещо не разбирам, авторът ли се е пообъркал? Мигар социализмът е причината за двете войни. Все ми се струва, че болшевиките вземат властта в Русия в края на първата? Ама най-вероятно моята версия не е достатъчно либерална


Редактирано от - SvSophia на 25/4/2011 г/ 22:20:13

25 Април 2011 23:16
Манрико го чакат разочарования и загуба на илюзиите през следващия половин век.
25 Април 2011 23:23
Манрико го чакат разочарования и загуба на илюзиите през следващия половин век.
С удовлетворение отбелязвам, че хоризонтът на Фичовите прогнози се разширява - вместо за тази пролет или тази година, за след половин век - пък до половин век я сме живи, я го има форумът, я не, кой ще ти гледа какво се е сбъднало

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
25 Април 2011 23:29
Християндемократите от миналото като Аденауер и Де Гаспери си бяха реално католически социалисти. Те просто иззеха дневния ред на социалистите левичари след войната. В Америка тогава пък беше времето на Ню дийла.

Реконструирането на политическия живот в Европа след войната (намирането на живи нефашистки политици като Аденауер, кмет на Кьолн преди Хитлер, и Де Гаспери, прекарал времето на Мусолини като секретар във Ватикана), планът Маршал, НАТО и Бретън-уудските институции бяха направени от нюдийлърите. Началото на евроинтеграцията също беше напълно в тон с нюдийлърите.

Не социализмът, а капитализмът беше мръсна дума между двете световни войни, а и малко след втората - на герба на Италианската република има червена петолъчка. Пазарният фундаментализъм в наши дни го направи пак мръсна дума. За съжаление, защото за разлика от Манрико съм кандидат капиталист.
25 Април 2011 23:31
Но то и Маринър Екълс, бащата на Ню дийла, бил преди това капиталист, и то преуспяващ.
26 Април 2011 00:05
Подобна хармонизация на социалните регулации е в интерес на най-защитените, най-богатите и най-продуктивните работници, които могат да "си позволят" такива закони - но техните работодатели не могат.

Такава регулация е в интерес на висшите чиновници в Брюксел (спомнете си какви заплати, пенсии и разходи си гласуваха), на висшите държавни чиновници в отделните държави (които се облажват по същия начин на национално ниво), служителите на държавна работа или компании-монополисти с профсъюзи, които да им "защитават правата" за сметка на всички останали, които им плащат масрафа чрез данъците или чрез таксите за ток, вода и др.
Та авторът е прав: работодателите (т.е. държавата) не може да си го позволи.
26 Април 2011 00:32
"служителите на държавна работа или компании-монополисти с профсъюзи, които да им "защитават правата" за сметка на всички останали, които им плащат масрафа чрез данъците или чрез таксите за ток, вода и др.

Та авторът е прав: работодателите (т.е. държавата) не може да си го позволи."
***
***като държавен служител дето се грижи за добруването и сигурността на гражданството питам като как някой ми плаща масрафа с данъците си? Значи ли това, че държавния служител трябва да работи за едната чест и ако да, защо същото не се отнася за тия дето му плащали масрафа? Интересно защо някои забравяте, че държавния служител също плаща данъци, но не получава бонуси, нито фрий лънч, а заплатата му е на опашката на съответните професии в частния сектор? Когато икономиката работи - държавените служители са будалите-лузъри, когато балона гръмна стават изкупителна жертва. Последния бисер дето си изравнила работодателите с държавата май пък тотално ти разбива тезата. Страхувам се че след като приключат (надявам се това да не стане) с държавните служители твоите идоли ще посегнат и на твоето сухарче. ***

Редактирано от - sybil на 26/4/2011 г/ 09:22:59

26 Април 2011 01:13
Авторът на статията (ФИЛИП БАГЪС) е доста объркана глава!

Редактирано от - Voltervoice на 26/4/2011 г/ 01:14:36

26 Април 2011 02:02
Като се имат предвид досегашните краткосрочни прогнози на Фичо, преходът му към дългосрочни е напълно разбираем и логичен. Даже е малко закъснял.
26 Април 2011 03:25

Обхваща ме ентусиазъм, като си помисля как от клубче за въглищари се роди днешният европейски гигант.Засега Натиснете тук
В историята на Обединена Европа има доста празни редове, вероятно за да не ни разруши илюзиите.А в нея би трябвало да фигурират значително повече имена, забъркани в създаването на ЕС като: Robert Paterson, James Webb, Paul Hoffman, Lucius Clay (генерал-губернатора на американската окупационна зона в Германия), Allen Dulles, Walter Bedell Smith, Rockefeller Foundation и т.н.
26 Април 2011 04:29
Драги ми Drug, ми тя Круелка точно твоя случай е имала предвид - на "черпаклиите", които издържаме с данъците си, нали именно държавата (ние) им е работодател, какво толкова неразбираемо намери?
26 Април 2011 05:09
Европейската интеграция е изконно марксическа, защото почива на презумпцията, че икономическата интеграция ще доведе до политическа такава, но това все не се случва.
Мисля, че авторът подменя понятията - сблъсъкът е наистина между две визии за Европа, но те не са по оста социализъм - християндемокрация, а федерализъм - междуправителствено сътрудничество. И в единия, и другия лагер има и от социалистите, и от християндемократите. Как иначе да си обясним френските голисти-федералисти като Мишел Барние, например?
26 Април 2011 06:03
Чета някакво съчинение от третокласник от помощното училище, пък се оказва че съм се заблуждавал. Не било третокласник от помощно училище, на който, поради ментални затруднения са му простени повърхностните, наивистични, плакатни и най-важното неверни глупости, а бил цял Филип Багъс - доцент в университета "Крал Хуан Карлос" и автор на книгата "Трагедията на еврото" (Институт "Лудвиг фон Мизес", 2010 г.).
-
Във всеки случай разбрахме, че големите федерални държави са социалистически и недемократични. Горките социалистически и недемократични САЩ.
26 Април 2011 06:13
А проблемът на еврото е, че е единна валута в една недостатъчно хомогенна зона. Идва ли обаче това е казано в цитираната книга, която съдейки по откъса, не смятам да си губя времето да чета.
-
Дали този "доцент", а вероятно и "старши икономист" от института "Мерзост" съзнава, че всъщност прави реклама на "социалистическата" визия за Европа ? Едва ли. За това се иска повече от струящият от статията интелект.
26 Април 2011 08:03
Статията вместо да изясни нещата повече ги размътва, защото всъщност автора не може да си скрие предпочетанията към т.н. „либерален” модел. Има ли обективен, научен, всепризнат критерий за сравнение на либерален модел и социализма или всичко е въпрос на вкус (по скоро мода или промивка). Преди около година гледах по един от американските канали предаване за резултатите от проучване на общественното мнение направено от английски социолози на тема как неравенството се отразява на общественния живот на най-развитите страни в света. Изводите бяха категорични: страните с най-голямо неравенство имат най-голяма прстъпност, несигурност, способните деца от бедни смейства имат най-малък шанс да се реализират. Страните от северна европа бяха на първо място в почти всички класации, въпреки, че имат най-високите данъци. САЩ са на последните 2-3 места от 20 развити държави.
Каква е идеологията в САЩ по въпроса със социализма? В САЩ се прави огромна разлика м/у република и демокрация. В американската конституция думата „демокрация” не се намира. За тях демокрацията е социализъм, за ужас на новоизпечените български десни демократи. При републиката мнозинството не може да преразпределя богатството на богатите и да го дава на бедните. Държавата служи да пази статуквото, всички се подчиняват на закона, не на мнозинството. Тук (САЩ) на демокрацията и микат „диктатура на мнозинството”. Най-изявения представител на нео-либерализма е Милтон Фридман. Българския икономически модел е базиран на неговите теории. Ето някой от характерните четри на учението му: пълна икономическа свобода – ако искаш, може да станеш милионер, но (това вече го премълчават) АКО СИ БЕДЕН – ТОВА СИ Е ТВОЙ ИЗБОР!!! Така, че нямаш право да гледаш в канчето на богатите. „Десните” профсъюзи са нещо като лаеща жаба, либералните демократи – зелени коне. Други характеристики на модела на Милтон Фридман: никакви профсъюзи, държавата да няма ангажимент за пенсии, медицинско обслужване, образование, бедни, сакати и всякакви нуждаещи се от помощ. Ако богатите са на кеф, може да направят нещо за тях, но нищо не ги задължава. Който има малко акъл вижда, че навсякъде и в най-дивия либерален модел има и (омразния) социализъм. Който мрази социализма да се откаже от безплатното образование на децата си, от по-евтиното медицинско обслужване, организирано от държавата, от правата на профсъюзите да се договарят с работодателя, от правото чрез избори и от там чрез парламента да се гласува бюджет, който преразпределя богатсвото на гражданите с цел да осигури на мнозинството по-добът живот. Най-много се цени от хората сигурността, която пък е вредна за бизнеса – сигурния човек не работи с пълни сили, само гледа да не би някой да взема повече от него. В главите и ГЗ (кой с каквото мисли) на хората е натъпкана представата, че социализма е сталинизъм, комунизъм, маоизъм и какво ли не, но на практика точно това, което гражданите на развитите страни харесват са продуктите на социализма. Сега света минава през етап на шокова терапия. Започнаха от Латинска Америка и източна Европа. Сега е реда на западна Европа и САЩ. Най – добрата година за „средната класа” в САЩ е била 1974 г. От тогава насам ни стапят малко по малко мастта, след всяка криза трябва да се работи двойно за да се изкарат същите пари.
Има ли християни във форума? Май се навъдиха много такива, дето не са чели библията. Христос казва, че когато камила премине през иглени уши и тогава богат човек ще влезе в рая. Абе, тоя Христос да не е бил социалист, бе?
26 Април 2011 08:29
Drug,
Можеш да провериш какви дебели привилегии имат чиновниците и парламентаристите в Брюксел и висшите държавни чиновници в Западна Европа. От тях надолу вече привилегиите са по-малки, но обхващат цялото чиновничество. Какво става в държава с хипертрофирано чиновничество гледай Гърция.
България я остави, тя не влиза в никакви класации. И извинявай, ако съм те засегнала. Говорех за развитите държави.
26 Април 2011 08:47
Всеки от световните диктатори и авантюристи от рода на Наполен, Хитлер и Сталин са оставили своя отпечатък в историята на Европа . Наполеон даде пример как един обикновен човек от простолюдието може да стане велик лидер. Хитлер остави след себе си метастазите на кафяватачума, която и днес е жива. Особенно в страна като нашата - вижте свастиките по сградите ни, лозунгите в чест на СС, на сатрапите и извратеняците на Райха. Сталин остави 90 процента от българската нация с носталгия към здравата ръка, реда и спокойствието, макар и в условията на ограничения и нерядко - мизерия. Засега демокрацията тук е тази, която не дава нищо на народа - нито благосъстояние, нито икономическо развитие, нито ред , нито смисъл на живота.Разделиха нацията на класи и върнаха невидимата гражданска война. Оградиха ни с висока икономическа желязна завеса, върнаха лумпените и реабилитираха криминалните. Направиха така, че хората да си искат социализма, чистотата на градовете, спокойствието на нощите, осигурените старини. Искат си обратно училищата, болниците, домовете, пълните с живот села и градчета, искат си своята държава и бъдеще. В това отношение политиците на т.н. демокрация се омазаха до шия. От тях най-много може да се пръкне нов Херострат.
26 Април 2011 09:47
Казвал съм ви го и преди. Първата мисъл е най-вярна
Първата ми мисъл след прочитане на текста по-горе бе за Монти Пайтън и "Животът на Браян". Как може да ни се наложи да се упражняваме в правописа на "Римляните да си одат дома", докато го докараме до "Римляните да си отиват у дома". Или пък да помъдруваме върху това "Какво ли пък са направили римляните за нас?", докато се ползваме от пътищата им, правото, медицината, водоснабдяването, образованието et cetera.
26 Април 2011 10:34
Много добра статия!
Класическият либерализъм приема индивидуалната свобода като най-важната културна ценност на европейците и на християнството. Според тази визия суверенните европейски държави защитават правото на частна собственост и икономика на свободния пазар в Европа без граници … четири основни свободи: свободно движение на стоки, финансов капитал, хора и свободно предлагане на услуги.
Пълна противоположност на класическата либерална визия е социалистическата или имперската визия за Европа ... Социалистическата визия за Европа е идеалът на политическата класа, на бюрократите, на привилегированите и субсидирани сектори, които искат да създадат силна единна държава заради собственото си забогатяване …

Социализма и технократите неминуемо ще съсипят икономиките на отделните страни - този филм го гледахме, но в Европа не са направили съответните изводи.

Редактирано от - BOLGAR на 26/4/2011 г/ 10:42:32

26 Април 2011 10:48
"Той обаче бе отхвърлен в периода на социализма, който създаде конфликти между европейските нации, завършили с две световни войни."
Надали има смисъл да го пиша на английски, тъй като авторът на тази статия едва ли ще си чете препечатката в Сега.
Затуй на Български:
Какъв период на социализъм го гони автора преди Първата световна война?
Коя от държавите, започнали войната е социалистическа?
Кой от управниците, започнали войната е социалист?
Австро-Унгария, Великобритания, Германия, Италия, Русия, България, Турция, Гърция и пр. - коя от тях е социалистическа държава?
Основните играчи са големи колониални империи, решени да воюват за преразпределение на колониите и ресурсите, които те носят.
Малките държави пък са сравнително пресни национални образувания, които се опитват да спечелят територия за нациите си или да обединят новосъздадените нации териториално.
Какъв социализъм?
26 Април 2011 11:13
Споко, докато евроадминистрацията твори социализъм под формата на регулации, Китай и Индия настъпват. Имам усещането, че след 15 - 20 години ще живеем в система с перфектни механизми за преразпределение, но няма да има какво да се преразпределя.
26 Април 2011 12:41
Какъв период на социализъм го гони автора преди Първата световна война?

Попе, ама за втората св. война си мълчиш...
26 Април 2011 12:42
Много тъпа статия!
26 Април 2011 12:48
ВСВ я отпочнаха "социалистическите държави" Германия, Полша, Франция и добрата стара Британска социалистическа империя... мда!
26 Април 2011 13:44
Бени, колкото и да ти е чудно, аз съм първият, който ще ти потвърди с готовност, че сталинският комунизъм и националсоциализмът са първи братовчеди, ако не и родни братя.
Просто много се дразня на твърдения, които са очевидно нелогични и/или стъпват на очевидно изсмукана от пръстите фактологическа основа.
В случая написаното е въпиющо некоректно - логически и като фактология.
26 Април 2011 14:17
Само едно не можах да схвана от статията - Римската империя либерална ли е била или социалистическа?
26 Април 2011 14:27
Имам усещането, че след 15 - 20 години ще живеем в система с перфектни механизми за преразпределение, но няма да има какво да се преразпределя.

26 Април 2011 14:41
Maurice Schuman ?!

Robert все пак !!!!
26 Април 2011 14:55
Maurice Schuman ?!
Robert все пак !!!!

В авторския текст, достъпен на http://www.mises.org, пише:
The founding fathers of the EU, Schuman (France [born in Luxembourg]),
Adenauer (Germany), and Alcide de Gasperi (Italy), all
German speaking Catholics, were followers of the classical liberal
vision of Europe.

Морис явно е сложено от преводача. Морис, Роберт, Уйлям, Хари - все тая

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
26 Април 2011 15:57
Много интересно е също, протестантите и последователите на англиканската църква(да не отварям дума за останалите религии и атеистите) дали са либерали или социалисти.
26 Април 2011 16:14
Rogatia

ВСВ я отпочнаха "социалистическите държави" Германия, Полша, Франция и добрата стара Британска социалистическа империя... мда

Ааа, не така!
ВСВ я отпочнаха управляващата НационалСОЦИАЛИСТИЧЕСКАТА германска работническа партия и Болшевишката партия/ КПСС/ на Съюза на съветските СОЦИАЛИСТИЧЕСКИ републики, след сключен Договор за НЕНАПАДЕНИЕ и съвместни действия по усвояване на чужди територии, които те решиха, че им се полагат- като начало- Полша, Чехословакия, Финландия!
Пусти цоциалисти...света искаха да си разпределят, след като разпределението на национално ниво им се услади, ... ама не стана.

Редактирано от - Benedicta на 26/4/2011 г/ 16:17:03

26 Април 2011 16:20
Ами Форд, капиталист ли е бил или и той социалист?
26 Април 2011 16:40
Бени, ВСВ все пак я започнаха Полша и Германия.
А от другата страна на света Япония.
А ВСВ нямаше да е факт, ако не беше ПСВ.
И резултатите от нея.
И всеобщата жажда за реванш сред победените.
Сложно е...
Не ще да влазя лесно в идеологически щампи.
Навремето колко ги мъчиха войните, докато ги набутат в щампата за класовата борба - бутай, ръгай, от едната страна влиза, от другата се измъква.
Неолибералните тикви тепърва ще я мъчат...
26 Април 2011 16:47
Бени, ВСВ все пак я започнаха Полша и Германия.

Тъй ли...? Може би защото Германия нападна Полша, затова Полша се сочи като подпалвач на ВСВ?
Ама не си прав...Тъй като преди това имаше аншлус на Австрия и части от Чехословакия, то явно тези две страни ще да са истинските виновници за ВСВ, заедно с Германия, разибар се.

Пък виж какви неща пищат в уикито разни некомпетенти...
На 1 септември 1939 г. първо Германия, а на 17 септември и СССР нахлуват в Полша.
..И ерго, по твоята логика - Полша е подпалвач на войната! Германия и СССР са бли провокирани, мейби, и почти насила и с отвращение са я нападнали.

Редактирано от - Benedicta на 26/4/2011 г/ 16:57:38

26 Април 2011 16:57
Бени, това са лабави идеологеми, не издържат елементарна проверка. Не им вервай.
ВСВ не е причинена само от лошите Сталин и Хитлер.
Вземи една Яхония и нейната война за господство над югоизточна Азия и Пасифика - тя също е част от ВСВ.
Вземи договора между Полша и Германия.
Вземи една България, а и всички победени и унизени държави от ПСВ - дали младите все още нации биха се примирили лесно с Ньойския мирен договор?
Та все още повечето патриотични българи произнасят думата "Ньой" с омраза.
Представи си какво е било през 1939, само двайсетина години след този смазващ момент.
26 Април 2011 16:58
Бени, това са лабави идеологеми

попе, това са факти!
26 Април 2011 17:04
А бе, това да не са тезисите на последния конгрес на ЕНП! Ако един студент напише такива "мъдрости", са го скъсали отвсякъде. Е, в Средния Запад това може и да минава за сериозно изучаване на европеистика.
26 Април 2011 17:08
Бени, жива и здрава да си!
26 Април 2011 17:10
Русо гладно нема, а ти Попе с Бени спориш! Иначе е факт - на 01.09.1939г. Германия обявява война на Полша, а на 03.09.1939г. Франция и Великобритания на Германия. Всички са социалистически държави, до една! На 17.09.1939г. СССР не обявява война на Полша!
26 Април 2011 17:14
На 17.09.1939г. СССР не обявява война на Полша!

Аха, значи това, че СССР е нахлул в Полша, не се брои за агресия, щото не е официално обавено.
Ясно.
26 Април 2011 17:19
Тутакси се присетих за Макс Вебер, пред когото авторът на горната статийка ми се види пигмейчо бледен. Конкретно за „Протестантската етика и духът на капитализма“ включих, макар да съм далеч назад от Фичо във философската материя. Запомнил съм твърдо, че според бащата на социологията рационалният капитализъм и рационалният социализъм са двете алтернативи за развитието на обществото. Разбирам с моята глава, че трябва да ги има двете, за да има развитие. Всеки опит да се унищожи едната води до спиране на развитието с очевидните последствия. Май имаме и доста примери за това от 1905 г. насам.
Дали само на мен ми се струва, че още първото изречение в статийката е глуповато, защото "привържениците на двата различни идеала" биха "водили битка помежду си" само ако са политически неграмотни? Как така коя визия за Европа трябва да се приеме - класическата либерална или социалистическата -, когато световният диктатор задрасква и двете и яростно налага трета - неолиберализма, изключтелно вреден за Европа тъкмо защото е безалтернативен, следователно неизбежно ще свършщи с катастрофа. Ами тя се вижда вече!
Как така "социализма създаде конфликти между европейските нации, завършили с две световни войни"? Какви са загубените свободи от ХIХ век, които трябвало да бъдат възстановени? Знайно е, че Бащите на европейското обединение са имали предвид именно Европа на нациите, но не и единствената централизирана европейска институция да бъде Европейският съд уж в съответствие с католическото социално учение (някои от тях са били католици!). Как му е дошла на човечеца мислЪтЪ, че поела по социалистическия път, единната европейска държава един ден ще стане страшно силна?
Глуповато, плиткоумно
-------
Още един Борко: "Ами Форд, капиталист ли е бил или и той социалист?" - юдофоб е бил, просветлен ум
26 Април 2011 17:22
.
26 Април 2011 17:35
всъщност СССР си прибират под собствена юрисдикция отнетите от Полша през 1922г земи

До Висла...? А стига бе, чак пък дотам ли?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД