:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,429
Активни 739
Страници 28,994
За един ден 1,302,066
Криворазбрана цивилизация

Има печеливш от мораториума върху горивата. Но това не са гражданите

С турски тираджии и цистерни с гръцки дизел кабинетът няма да смъкне цените, но пък ще напълни касите на точно определени фирми
Христо Комарницки
---------
Много шум за нищо, а после - ценови бум. Така накратко се разви безславната битка на кабинета на Бойко Борисов с непослушните цени на горивата. След 30 дни привидно спокойствие, крепено с невидял бял свят пакт за неповишение на цените между МС и "ЛУКойл", бензинът и пропан-бутанът първи загряха след замразяването и веднага скокнаха с 5-6 стотинки. Многото обещани мерки на правителството все още са в бъдеще време, с неясен срок и с още по-неясен и несигурен ефект. Добре че през 30-дневния период световните котировки на петрола не скачаха много, а и доларът поевтиня, което бе в противовес на поскъпването. Факт е, че дори и през този период в поне 6 други държави от ЕС горивата се търгуваха по-евтино, отколкото у нас. Така че със сигурност от популистката акция не са спечелили гражданите. А точно определени фирми.

Мораториумът, който трябваше да сложи спирачка на цените, влезе в сила на 23 март. Той обаче се отнасяше само за 1 месец и само за бензиностанциите на "ЛУКойл". В същото време компанията като производител на горива си запази правото да качва заводските цени и се възползва от него. И го направи - на два пъти цените на едро поскъпнаха. Така веригите и малките бензиностанции, зареждащи от базите на бургаската рафинерия, се оказаха в менгеме - принудени бяха да купуват по-скъпото гориво на едро, но да го продават по цените, близки до замразените нива на "ЛУКойл", ако искат да запазят клиентите си.

Затова и икономистът Георги Ангелов смята, че пактът на правителството и "ЛУКойл" е удар срещу нормалната конкуренция и е чудно, че Комисията за защита на конкуренцията не се е намесила да спре тази незаконна договорка. "Ако тази схема се бе запазила още няколко месеца, имаше реална



опасност да пропъди и малкото конкуренти на "ЛУКойл"



на пазара на горива", смята Ангелов. Според него правителството се опитва да възпира цените по най-глупавия начин - с популистки мерки, вместо да търси пазарни лостове за увеличаване на конкуренцията. Неслучайно много от мерките са временни - целта е да гарантират на ГЕРБ някакво успокояване на цените поне до изборите.

Малко преди изтичането на мораториума на 20 април правителството лансира още 4 мерки за укротяване на цените на горивата - все така необмислени и лобистки. От пръв поглед е ясно, че две от тях нямат никакво отношение към ценовите неволи на българския потребител - връщане на ДДС на турските превозвачи за заредените в България количества и ограничаване на горивото в резервоарите на тировете при влизане на наша територия до 550 л.

За да се възстановява ДДС на турските превозвачи, първо, Министерство на външните работи трябва да договори с Турция тя да въведе същия режим за българските транспортни фирми. Иначе ЕК няма да разреши на България подобно отклонение от ДДС режима в общността. Второ, по бензиностанциите в цялата страна трябва да се въведе софтуерна система с електронни карти, чрез които да се отчитат продажбите на турските превозвачи. Трето, трябва да се разработят специфични контролни механизми, така че да е сигурно, че няма да има злоупотреби и източване на ДДС. Четвърто, българските бензиностанции трябва да продават дизела по-евтино от румънските, където действа същата схема, иначе турските камиони може да решат да зареждат и на север от Дунав. Освен това цените трябва да са по-изгодни и от тези в безмитните бензиностанции на турска територия. Пето, задължително условие ДДС облекчението да даде резултат е да се случи и другата мярка - ограничаване на горивото в резервоарите на влизащите у нас камиони до 550 л. Лимитът вече бе въведен от тройната коалиция, но отпадна, защото трудно се контролирало спазването му. "Турските шофьори изобщо не спазваха ограниченията, просто плащаха на митничарите ни рушвет - по 10 евроцента за всеки литър над позволените 550 л", припомниха пред "Сега" превозвачи.



Каква е гаранцията, че сега ще е по-различно?



Но ако двете мерки заработят, според превозвачите потреблението на дизелово гориво у нас ще се увеличи с до 400 000 т годишно, приходите за държавата от акциз ще набъбнат с до 200 млн. лв., а и цените на горивата можели да спаднат.

Превозвачите обясняват последния ефект с това, че щели да намалеят "постоянните разходи за производство на единица гориво". Само че пазарната логика сочи обратното - когато потреблението расте, а производството - не, пазарът реагира с повишение на цените. А че производството не се увеличава, е факт. През февруари НАП е отчела 2 млн. тона по-малко преработен петрол, съчетано с 24 млн. лв. ръст в оборота спрямо февруари м.г. - благодарение на онлайн връзката на бензиностанциите с данъчните.

Дори част от превозвачите, а и във финансовото министерство, много-много не вярват на приказките на някои шефове на транспортни фирми, че увеличеното потребление от турски фирми, ако изобщо се случи, ще свали цените на дизела и бензина за всеки потребител. Шефът на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт Миролюб Столарски директно призна, че "турските" мерки няма как да смъкнат цените, а пък зам.-министърът на финансите Боряна Пенчева обясни, че те единствено ще увеличат продажбите у нас. Единствените оптимисти са производителите и дистрибуторите на горива като "ЛУКойл", "Петрол" и др. "Подобна мярка ще доведе до сваляне на цените, но не в краткосрочен, нито в средносрочен план, а в дългосрочен", коментира изпълнителният директор на "Петрол" Иван Костадинов. Той заяви, че след като оборотите на дистрибуторите нараснат заради покупките на турските превозвачи, било логично повечето приходи да доведат до намаляване на цените. Всъщност единствената надежда за евтин бензин за всеки шофьор у нас и по света е просто



котировките да се успокоят и петролът да поевтинее



Най-спорното и нереалистично обещание на кабинета "Борисов" е да се намери начин да улесни превозвачите директно да си вкарват цистерни с горива от Гърция и Румъния, ако им излиза по-евтино. По принцип идеята звучи прекрасно - защото създава конкуренция и е от малкото пазарни механизми срещу господстващата позиция на единствения производител у нас "ЛУКойл Нефтохим".

"Подобна мярка може да има ефект, но ако държавата даде стимули не само за превозвачите, но и за всички потребители. Защо всеки шофьор да не може да си внася гориво? Така се създава конкуренция, така се свалят цени", коментира пред "Сега" Георги Ангелов. Той припомни, че "Шел" от началото на годината е обявила, че вече няма да внася горива в България заради сложните и скъпи изисквания за съхранение на горивото. И в момента за подобен "внос" няма никакви пречки, но има правила и те важат за целия ЕС. Фирма, която иска да внася бензин и дизел, трябва да има данъчен склад - петролна база, снабдена с измервателни уреди на входа и на изхода, за да може митниците да контролират оборотите и плащането на дължимите акцизи и ДДС.

Транспортният бранш обаче има възражения. "Ние не сме търговци на горива, внасяме по няколко цистерни месечно за собствени нужди за ведомствената ни бензиностанция и не сме съгласни да инвестираме в данъчни складове", обяснява Миролюб Столарски. При положение обаче че в момента между България, Румъния и Гърция няма митници на границата, ако няма и контрол чрез данъчните складове, вносът на горива директно може да се впише в графата "сива икономика". Освен това в закона и в момента има режими като например "регистриран получател" или "временно регистриран получател", които позволяват да се внасят горива по-лесно.

Ако вносът се облекчи напълно, всеки ще може



да вози из държавата цистерни с горива без никакъв контрол



"Категорично сме против да се разреши на превозвачите да внасят горива без данъчни складове и безконтролно. Привилегии за един бранш означават нарушаване на конкуренцията и изкривяване на пазара. Ние сме инвестирали милиони левове, за да изпълним закона, да инсталираме измервателни уреди", коментира Иван Костадинов от "Петрол". А повечето транспортни компании и фирми с голям автопарк си имат "ведомствени" бензиностанции, в които си докарват горивото директно от производител на по-ниски цени. Зам.-министърът на финансите Боряна Пенчева призна, че тези обекти са на практика безконтролни, защото нямат дори касови апарати и не са директно свързани с НАП, поради което някои от тях продават не само за ведомствени цели, но и на външни лица. Какво ли ще се случи с оборотите на тези обекти, ако вносът на горива се освободи?

Не е ясно и доколко мярката с по-лесния импорт от Гърция и Румъния например изобщо има шанс да се прокара, без да наруши европейското законодателство. Но дори и да се окаже допустимо превозвачите да си докарват по-евтино гориво от съседни страни, това ще е полезно за тях, но няма никакво отношение към цените на бензина за обикновените граждани.

Уж в името на по-ниските цени правителството отмени временно задължителното добавяне на биосъставки в дизела и бензина.

Смесването с "био" се отлага за януари догодина за дизела, а за бензина - чак за средата на 2012 г. В замяна на този бонус "ЛУКойл" щяла да свали цената на дизела с 6 ст. Производителите на зелени горива обаче твърдят, че смесването води до символично оскъпяване на горивото - не с 6 ст., а с една трета от стотинката. Интересно ще е да се види



с колко ще поевтинеят горивата след отстъпката



Най-лошото е, че правителството създаде илюзията, че тъй като смесването с "био" се отлага, ще насърчи продажбата на 100% биогорива. Обеща, че по търговските обекти ще има отделни колонки, а акцизът за чистия биоетанол и биодизел ще е 0%, както е в други страни от ЕС. Но ГЕРБ не претвори идеята в закон и парламентът не прие да има нулев акциз. Това означава, че биогоривата в чистия си вид плюс стандарния акциз стават по-скъпи от обикновените и следователно - непродаваеми. Обратно, с нулев акциз зелените дизел и бензин биха стрували по 2.00 - 2.10 лв. - тоест доста евтино.

И познайте кой печели най-много от елиминирането на "зелената" конкуренция? След като няма задължително смесване на горивата с 3 или 5% "био" съставка, тези 3 или 5% пазарен дял ще бъдат заместени от конвенционални горива, каквито у нас произвежда единствено "ЛУКойл".

В низ от протести, заплахи за протести и измъчени преговори правителството обеща отстъпки и по-ниски цени. Но единствената случила се мярка - мораториумът - безславно приключи. Другите мерки още са в зоната на здрача. И както разбрахме, анализът, който Комисията за защита на конкуренцията трябва да отговори на най-важния въпрос - има ли нещо гнило на българския пазар на горива, ще се пише още дълги месеци. Ако нефтът на международните пазари продължи да поскъпва, цените на горивата ще си растат, както и недоволството на хората. И правителството ще влезе в познатия сценарий - диалог с най-шумно протестиращите групи, явни преговори и тайни договорки. А нищо чудно Бойко Борисов да обещае и нефт от Луната да докара, ако бъде притиснат от нови заплахи за блокади и протести на гневни шофьори.
Снимка: Михаела Катеринска
Мораториумът върху цените на горивата тепърва ще изтънява джоба на българите.
Снимка: Михаела Катеринска
Докато държавата уж сваляше цените на горивата, разкри, че НАП е оставила без никакъв контрол ведомствените бензиностанции на уж протестиращите превозвачи
21
5368
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
01 Май 2011 19:42
защо "внос" от гърция или румъния - нали би трябвало да се води "вътреобщностно придобиване" и да е все едно да прекараш цистерна от пазарджик в софия?!
01 Май 2011 20:26
Хехе, играем си на "Тука има, тука нема". Велики! Хърватия ряпа да яде.
01 Май 2011 21:07
това вътреобщносто Вальо Златев и ББ на са го учили.
01 Май 2011 21:34
Поставил съм ви цел - 5 лв/литъро до август. Действайте.
01 Май 2011 22:48
Затова и икономистът Георги Ангелов смята, че пактът на правителството и "ЛУКойл" е удар срещу нормалната конкуренция и е чудно, че Комисията за защита на конкуренцията не се е намесила да спре тази незаконна договорка


Интересно защо икономистът Георги Ангелов се прави на луд. КЗК е най-корумпираната българска институция, там няма нормални хора, а алчни прасета-касички. Председателят й (Петко Николов) е олицетворение на корумпираност, "жалкост", тотална липса на морал. Този човек трябваше да влезе в затвора, но тъй като Бабуин е много честен , го преназначи. Иначе преди изборите отправяше персонални закани към Остап Бендер (разб. Петко Николов). О, нрави!?
01 Май 2011 23:04
койту играи - пичели.

п.п. а комара отразява безчувствено.

4ьевку, ьа са изьокай: балхарья, ьета бьельеньа!

Редактирано от - Bira на 01/5/2011 г/ 23:19:21

02 Май 2011 03:11
Всички знаят че правителството е безсилно. Което и да е правителство. Проблема е световен.
02 Май 2011 07:30
като чета тук нещо се пренебрегват военните заводи?! Тютюнопроизводството не е перспективна индустрия, ама правене на калашници все още е хит.
02 Май 2011 07:32
Опс... горното бе за хърсевата статия
02 Май 2011 09:23
От 1.36 до 1.47, май не са 5-6 стотинки, а?
02 Май 2011 09:42
Части от българското население свикнаха с факта, че настоящото правителсво е "мека Мария" и като излизаш по улиците и врякаш всичките ти желания се изпълняват - справка тютюнопроизводителите, които си осигуриха субсидии. Но с петрола не е така, защото колкото и да крякаш по улиците правителството нищо не може да направи - ограничено е от нормите на ЕС. А и производителя на бензин и нафта - Лукойл мъдро бе приватизиран от другаря Костов, така че и по линия на производството нищо не може да се направи. Така че гледайте и не се хабете, пазете си нервите.
02 Май 2011 10:12
правителството нищо не може да направи - ограничено е от нормите на ЕС. А и производителя на бензин и нафта - Лукойл мъдро бе приватизиран от другаря Костов, така че и по линия на производството нищо не може да се направи.


Ами кажи му тогава на твоя гусин Костов да свали цените на горивата, щом това правителство не става и за чеп на каца. Само че първо трябва да го докараш на власт и тогава ще видиш, че всичко може, ама някой трябва да го може.
.
Вижте как Костов яде и пие със Златев
02 Май 2011 11:02
М-да.
Като пропуснем частта за биогоривата, с останалото съм напълно съгласен с г-н Ангелов, което, честно казано, доста ме изненадва.
02 Май 2011 11:08
.
02 Май 2011 12:40
Те гражданите са си все потърпевши!
Още от ... преди ГЕРБ!
Ей го БОРИСОВ, на една маса с Тодор ЖИВКОВ, Валентин и Васил ЗЛАТЕВИ в ПРАВЕЦ, откъдето все още си се командва държавичката:

Натиснете тук

02 Май 2011 12:55
Добре, де. Златев, Борисов и Лукойл са главните виновници за високите цени на петрола в България. А защо, аджеба, OMV, Rompetrol, EKO и други знайни и незнайни вносители на горива не продават евтино качествени европейски продукти?
02 Май 2011 12:57
През февруари НАП е отчела 2 млн. тона по-малко преработен петрол,

Това направо ме развълнува искрено, предизвиквайки допълнителни чувства на възторг и умиление. 2 млн. тона по-малко за месеца!!!
Някой знае ли защо Г. Ангелов са го разжалвали до обикновен икономист, нали беше старши?
02 Май 2011 13:04
2 млн. тона по-малко си е хит. Дори да сложим 4 млн. автомобила, това значи, че всеки е изразходвал 500 кила петрол по-малко за февруари!
02 Май 2011 13:26
Кой от пишещите е в състояние да ми предложи по-ниски цени на горивата?
Да си зареждам склада от него?
02 Май 2011 13:32
Трябва и минимално познаване на класиката. Няма как гражданите да се облагодетелстват, след като е добре известно, че накрая печелят само селяните.
02 Май 2011 17:31
Пробвах да чета ... и установих че доста неща не са ми ясни.
Например интересно е какви са цените на горивата в Турция. Май доста по високи. Така че турски превозваци, ала бала ми се вижда заобикаляне на реалните въпроси и интереси. Безмитните магазиви са друг въпрос, но по българските граници бяха махвати с резлични обосновки и доводи. ДДС-то тук е нипричьом. Пък и връщането му по привцип може да бъде обосновано само при излизане, което обслужва съссем други интереси.
За записана в закона ставка 0 на акциза за "био" горизата би трябвало да е наясно икономист, старши или не. Тази тема е доста по-широка и има и доста труги "стимули" освен акциза. Субсидии за енергийни култури .....
Доводите за това как нямало да се спазва, са странни например излиза (е някой чоже да си плати и да вкара кило-две плутоний.
И т.н.
В цялата тази каша поклай горивата и облъчването с информации и контрадезинформации има един положителен факт.
И той е, че "ножицата" между дизер и бензин се затвори. Както е на практика почти навсякъде.
Което показва, че пазара поне малко се нормализира.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД