:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,883
Активни 730
Страници 29,448
За един ден 1,302,066
Подход

Кой трябва да оказва спешна помощ - лекар или парамедик?

Два модела на "Бърза помощ" действат по света. Единият кара пациента в болница, а другият - болницата до пациента
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Допреди няколко години проблем на "Бърза помощ" в България беше старият автомобилен парк. Той вече е подновен, но все по-неотложен става въпросът кой ще работи в тези линейки.
Спешната помощ е част от националната сигурност и неадекватността на нито едно звено на здравеопазването не може да бъде така пряко застрашаваща живота като неуредената система за осигуряването й.

В момента Министерството на здравеопазването пише концепция за промени в тази част от сектора. Какво предвижда тя все още е дълбока тайна, а дали ще се реализира - отделен въпрос. Проблемите, които трябва да намерят решение, са в две посоки - финансови и организационни. В момента най-същественият от тях е липсата на яснота какво точно означава и кой осигурява в България спешната помощ. По принцип тя е работа на "Бърза помощ" с нейните линейки и екипи и на болниците, които се занимават с обслужване на спешни състояния. От 10 г. обаче е наложено и понятието неотложна помощ, която по закон е ангажимент на личните лекари, но се осигурява от тях, от медицински центрове, "Бърза помощ", спешни отделения и кой ли не, тъй като често пациентът трябва сам да прецени дали е спешен или неотложен и съответно - кого да търси. Другият огромен проблем е липсата на екипи - лекари и медицински сестри, които да работят в "Бърза помощ", заради ниското заплащане и изключително тежкия труд, като оттук произтичат и прословутите закъснения за повиканите коли.

Засега единственото, което министър Стефан Константинов сподели, е идеята и у нас да има парамедици в линейките. Той опипа почвата и за възможността в спешната помощ да влязат и частни капитали, макар да е неясно под каква форма.



Какви са моделите на спешна помощ в други страни?



Те се делят на два - англо-американски, където първата помощ се оказва от парамедици, а основният принцип е пациентът да бъде транспортиран възможно най-бързо до болница. Другият е германо-френският, който е възприет и в България. Там спешните екипи са водени от лекар, а линейките са добре оборудвани с апаратура. Принципът при този модел е, че спешното отделение отива при пациента и е важно той да бъде максимално стабилизиран на място и след това преведен в болница за по-нататъшно лечение, ако е нужно.

Във всички страни от ЕС достъпът до спешна помощ е свободен, назависимо дали пациентът е здравно осигурен. Финансирането се поема най-често от държавата, по-рядко от здравното осигуряване, а често и от двете, както е и у нас. Доплащане се иска рядко. Единствената сфера, в която е допуснато частно финансиране, е транспортът, т.е. линейките. Често обаче частните линейки се използват за превоз на неспешни пациенти или в случаи, когато "държавните" не са на разположение.

Противно на някои твърдения, далеч не във всички страни от ЕС обичайният спешен превоз е реаномобил, т.е. линейка с много апаратура, способна да върши работа на подвижно спешно отделение. Единствено в Гърция, Ирландия и Швеция повечето спешни коли са реаномобили. В голямата част от страните от ЕС най-честата кола в автомобилния парк на "Бърза помощ" е линейката, снабдена с базова апаратура.



Германо-френският модел



По него работят в Германия, Франция, Австрия, Испания, Италия, Полша.

В Австрия предболничната част на спешната помощ, или това, което у нас се нарича "Бърза помощ", се осигурява от общините, а не от държавата, както е у нас - на централно ниво от здравно министерство чрез самостоятелна структура. Те от своя страна сключват договори с Австрийския Червен кръст, който оказва спешната помощ. Линейките му отговарят както за спешни пациенти, така и за превоз на пациенти от болница в болница или на болни, които просто нямат друг транспорт. В България линейки също се използват за неспешни нужди - превоз на пациенти за хемодиализа, за нуждите на съдебната медицина и т.н., но идеята е тепърва да се разтоварят от тази задача. Самите коли в Австрия са няколко типа в зависимост от това дали са просто за превоз или за спешни случаи. АЧК разполага и с хеликоптери и офроуд коли. Средното време, в което линейките се озовават на адрес, е 5-10 минути в градовете и 8-15 минути в селските райони. За сравнение, в България линейката се отзовава до 20 минути при 58% от случаите, при 27% - до половин час. У нас до 20 минути се смята за влизане в стандарта.

Спешният телефон в Австрия е 144, като се препоръчва хората да се обаждат на него, а не на общоевропейския 112, тъй като, подобно на 150 у нас, той е директна линия с диспечера на бързата помощ. Джипитата в Австрия правят домашни посещения и до някаква степен също се смятат за част от системата на спешната помощ.

В Германия системата е подобна. Там ангажиментът за осигуряване на спешната помощ също е на общините. Понякога те са директните собственици и управляващи тази услуга и в тези случаи "Бърза помощ" е част от пожарната. Друг вариант са договори с неправителствени организации или с частни компании. Линейките са три типа - само за транспорт на неспешни пациенти, ванове за превоз на спешни случаи, в които обикновено има парамедици, и специални коли, в които пътува лекарят. Двата типа спешни коли не винаги пътуват заедно, лекар се вика, когато пациентът е дете, при пациент в безсъзнание или когато има нужда от аналгетици или анестетици.



Франция



Там действа триажната система, т.е. силно централизирано разпределяне на пациентите според медицинските им нужди в момента, в който са потърсили помощ. Тази роля се играе от диспечерски центрове, базирани в болниците. Пациентите се обаждат по телефона, а екип от лекари разпитва и преценява от какво има нужда човекът - линейка, помощ от личния лекар, посещение в болница или съвет по телефона. Центърът е този, който изпраща линейките.

Във Франция при 80% от случаите повиканите спешни коли пристигат за 10 минути. За неспешни състояния се пращат частни линейки. Техният екип обикновено е от двама души. С линейки разполагат и пожарните, които превозват при нужда пациенти, пострадали при инциденти.

Целта на "истинските" линейки е да осигурява максимум помощ на място. В тях задължително има лекар и сестра или парамедик. Той обикновено остава доста време при пациента, оказвайки му редица спешни мероприятия преди превоза. Въпреки огромната роля на лекарите в "Бърза помощ" във Франция обаче съществува същият проблем, както у нас - те са твърде ниско платени.

Диспечерските центрове и линейките се намират в обществени болници и се финансират от държавата. Във Франция обаче има копеймънт за всички медицински услуги. Специално за "Бърза помощ" той е средно около 35%, т.е. толкова се поема от осигуровката на пациента в частен фонд, а останалото е от държавата. По закон "Бърза помощ" и всяка болница са длъжни да поемат спешни пациенти, независимо дали могат да си платят. При неспешни повиквания пациентите могат да бъдат накарани да си платят медицинската помощ предварително, а след това парите да им бъдат възстановени от държавата и частния им фонд.



Англо-американският модел



Той е възприет в САЩ, Англия, Канада, Норвегия. Основният принцип тук е да се закара пациентът в болницата, а не болницата до пациента. Затова в линейките има различни видове парамедици, които притежават умения и отговорности на различни нива. Почти изключено е в този модел да има лекар в спешния екип.

Системата на спешната помощ в САЩ се плаща от държавата или щата до някаква степен. Най-често тя се осигурява директно от общините и се финансира през имотните данъци, а в по-малки населени места се подпомага и от дарения и доброволци, тъй като финансирането от събираните данъци не стига. На други места общините сключват договори с частни доставчици или с болници.

В Щатите частните линейки имат дълга история. Тъй като доста време се е смятало, че пожарната и полицията са по-важните служби, които заслужават обществено финансиране, линейките са останали на заден план. До 70-те години често спешният превоз е осигуряван от местните погребални бюра, тъй като само техните коли са можели да превозват лежащи хора. И сега частни компании осигуряват превоз, дори спешен, срещу заплащане или по договор с местните власти. В спешната помощ се използват и много въздушни линейки.

Парамедиците започват да се появяват в линейките през 70-те години, тъй като се осъзнава нуждата от специално обучени професионалисти, които да стабилизират и съпроводят пациентите до болниците. Сега във всяка линейка трябва да има поне двама парамедици. Обхватът на процедурите, който им е позволен, е широк, варира от елементарна първа помощ до слагане на интравенозни разтвори и зависи и от щата - в земеделските райони парамедиците имат по-широк спектър на действие.

Спешният номер е 911 и е за всички спешности - "Бърза помощ", пожарна и полиция. Времето за достигане до адреса е различно, но например в Ню Йорк се изисква да е 10 минути.



Англия



Там има 12 тръста, които отговарят за медицинските услуги, свързани с линейки. Те са под ръководството на Националната здравна служба - институцията, която осигурява публичното здравеопазване и се финансира от данъци. Целта е в 75% от животозастрашаващите случаи линейките да стигнат до 8 минути. Неспешният транспорт все повече се завзема от частния сектор, въпреки че и тръстовете могат да го осъществяват.
21
4935
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
01 Май 2011 19:41
Категорично съм ЗА ПАРАМЕДИЦИТЕ!!!
01 Май 2011 20:41
Колкото по-късно пристигне "Бърза помощ" - толкова диагнозата е по-точна.
------------------------------- ---
Блогът на Генек


Редактирано от - генек на 01/5/2011 г/ 20:52:26

01 Май 2011 21:35
"...Кой трябва да оказва спешна помощ - лекар или парамедик? ...

Ми, то отговорът е много лесен - те тия от снимката! До там ни докараха с 20 години реформи на здравеопазването. Като те пресече някъде, направо викай попа. Докато дойде или вече ще си пцовисал, или ще ти прочете някоя молитва за здраве.
01 Май 2011 22:10
Парамедици-означава 100% хоспитализация.Сегашната система в ОГРОМНА степен филтрира повикванията и само малка част достига до болниците, които и така вият, че спешната им диагностика е недофинансирана.Докато на запад не могат да платят достатъчно на лекар , че да се качи на линейка, засега у нас не е така.
01 Май 2011 22:33
ФАНТАСТИЧНО ФОТО! ... у нас първа помощ могат да дават само поповете ...
01 Май 2011 22:38
Има и 3-ти модел - българският, Бърза помощ да не прави нищо.
01 Май 2011 23:19
Гробар ! А и катоте вози катафалката все едно колко бързо кара.
02 Май 2011 08:00
Всяка реформа , целяща съкращаване на оскъдни разходи води до оскъдни резултати.
02 Май 2011 09:09
До 70-те години често спешният превоз е осигуряван от местните погребални бюра, тъй като само техните коли са можели да превозват лежащи хора.

Значи вървим към 70-те години на щатите?
02 Май 2011 10:39
ФАНТАСТИЧНО ФОТО! ... у нас първа помощ могат да дават само поповете

Старшината, нещо не си разбрал. Поповете дават не СПЕШНА, а НЕОТЛОЖНА помощ.
02 Май 2011 11:00
Парамедици трябва да са. Но все пак трябва да има дежурни лекари за особено належащите случаи.
02 Май 2011 12:20
Хипократ2006, щом си толкова категоричен „ЗА ПАРАМЕДИЦИТЕ!!!”, категорично трябва да ти обърнем с главата на долу, а мисловната ти част да се окаже горе както и Министерство на здравеопазването стои отдавна. Да има хармония. И да ти пожелая никой от твоите да не прихване инсулт (инфаркт), спасение при което зависи от първите минути квалифицирано медицинско въздействие и не от пара (демек, духане), а от медици-лекари.
02 Май 2011 13:59
Малка част от гражданите на България са подготвени да оказват първа медицинска помощ в екстремни случаи - работя с млади хора и виждам, че почти никой от тях не е бил обучаван надлежно как да реагира в спешни случаи - хипо- и хипергликемия, инсулт, инфаркт, задушаване, натравяне, прободни и порезни рани и т.н.
02 Май 2011 14:02
Кви лекари, кви парамедици, кви пет лева??!.. Майка ми беше снощи зле, жената, а си има и личен лекар и е осигурявана и съм готов да я заведа на платено.. и от никъде нищо! И на 112 звънях и на мои съученици-лекари и на Джи Пи-то и .. или не можах да ги намеря, или нямаше как и с какво да помогнат .. така и стоя в къщи с 39, 8 цяла нощ..
02 Май 2011 15:39
Парамедиците са добро решение единствено там, където има налице две условия:
- много съкратен срок за стигане до мястото и после до болницата(в градовете не повече от 5-8 мин, извън тях не повече от 15 мин).
- възможност за много добра подготовка на парамедиците. Те трябва да знаят част от нещата, които знаят и лекарите, но по-важно е да са обучени безпогрешно да разпознават ситуации и да действат адекватно, в т.ч. и да вземат бързо и без колебание трудни решения.
В моментя няма ни едното, ни другото условие, така че такова решение би било много рисковано.
02 Май 2011 17:02
.. и моята случка е в голям български град. Ами на село? Сред горите на Балкана-стария!.. Какви линейки, какви лекари, какви парамедици, каква медицинска помощ?! Бе вие луди ли се, за същата държава България, в момента-2011-ли говорим?!
02 Май 2011 18:23
Очаквах по-смислена дискусия. Единствено Димитрова, дето смята че всеки път като я засърби нещо и някъде, трябва доктор да и иде на крака да я почеше, друго нищо свежо не прочетох! А да, Федя бил жив! Все е нещо!
02 Май 2011 18:45
popangelov
02 Май 2011 18:53
Хипократе - кратък, точен, суров, пазарно-ориентиран и циничен - кратка характеристика на съвременния BG лекар. Само не разбрах какво общо има никът ти тук...
02 Май 2011 19:22
Капитане, нямам нищо против точно такъв доктор като описания от теб да ме лекува. Само да е истински професионалист, а не сладкодумен и лигав некадърник. Не ми е нужен за да ми гали ръката, а да ме лекува. И ако го прави добре, трябва и да си платя за това, нали??
02 Май 2011 19:37
Хипократа е прав в случая, 39.8 по целзии не е животозастрашаващо състояние, а петте минути медицинско съдействие в собствения ти дом, без апаратурата е безсмислена занимавка. По-добре обучният парамедик да доведе пациента жив, с премерено кръвно, ЕКГ, взета кръв за проби, демек подготвен, спестени предварителни процедури в линейката, отколкото да искаш доктор във всеки дом. Пациентите са много и се изисква ефективност, за да помогнеш на повече, иначе докат дундуркаш един, другите пет няма към кого да се обърнат.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД