:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,439
Активни 390
Страници 4
За един ден 1,302,066
Интервю

Теодора Литрова: Ветото на президента е основателно

Нито един колега не ме разкритикува, че го подкрепих. Предполагам, че гневните реакции са били за пред медиите, казва депутатката от НДСВ
Снимка: Вера Петкова
Теодора Литрова е родена в Русе. По професия е инженер, завършила е биокибернетика и финансов мениджмънт. Член е на ръководството на движение "Оборище". В парламента е член на комисиите по околната среда и водите и по енергетиката.



- Г-жо Литрова, защо подкрепихте ветото на президента върху закона за биологичното разнообразие?

- Аз съм съвносител на проекта и смятам, че забележките на президента по някои текстове, са основателни. Те трябва да се вземат под внимание, за да имаме един работещ закон. Подкрепям становището му по параграф 11, който отменя разпоредби в други закони и главно в закона за защитените територии. Най-спорният елемент е този, по който се определят площта и границите на една защитена територия.

С доработването на закона ще го подобрим, за да не изпадаме в положение, което изисква формално нарушаване на закона за защитените територии. А така също и неспазване на чл. 18 от конституцията, според който националните природни паркове са изключително държавна собственост и тяхното управление и разпореждането с тази собственост може да бъде извършвано само от Народното събрание, не дори от Министерски съвет, от министър-председателя и още по-малко от съответния ресорен министър.

- Защо първия път подкрепихте вота, а след това гласувахте "въздържал се"?

- Аз подкрепям ветото на президента. Така че дали се гласува "против" или "въздържал се" по закона, или изобщо не участваш в гласуването, е едно и също - подкрепа на ветото. На второто гласуване бях "въздържала се", защото съм съвносител на проекта.

- Повечето ви колеги от НДСВ направиха всичко, за да не мине ветото. Как реагираха на вашето гласуване?

- Основното е, че има разлика в принципите, които виждаме в този законов текст. Колегите ми от НДСВ поддържат становището, че в случая имаме управление на собственост, а не разпореждане с такава и това е ябълката на раздора. Но както чухте в пренията в зала, не е възможно да бъде определена една защитена територия, например природен парк, само по парцелите и отделите, които я съставляват. Като задължително условие там трябва да фигурира и площта. Не може да има един природен парк с две площи.

- Но зам.-шефът на вашата група Владимир Дончев беше бесен от резултата от гласуването и искаше прегласуване. Ръководството разкритикува ли ви за позицията?

- Досега нито един колега не е дошъл с аргументите си да оспори моето гласуване. Така че смятам, че това са техни реакции може би за пред медиите.

- По решение на "Оборище" в пощенските кутии на всички депутати беше пуснато копие от статия на лидера Тошо Пейков по въпроса дали да има комисия или подкомисия за борба с корупцията. Защо го направихте?

- Смятам, че има неразбиране по нашата позиция. Решението на Националния изпълнителен комитет на "Оборище" е, че само една постоянна комисия може да бъде работеща, да получи необходимия респект и съдействие на всички власти. Не смятаме, че работата по толкова важен проблем като борбата с корупцията трябва да се затваря в рамките на подкомисия. Още повече че депутатите от комисията по вътрешна сигурност и ред, към която се предвижда да е подкомисията, са изключително ангажирани с други важни въпроси и закони. Според нас народните представители трябва всецяло да са ангажирани с борбата с корупцията. Това са отговорностите, които дължим пред избирателите и хората, които искат да научат истината.

- Но ваши колеги гневно заявиха, че разпространявате агитационни материали?

- Всеки народен представител получава различни материали в кутиите си и не виждам никакъв проблем да му се предостави нещо, което вече е отпечатано в един ежедневник и е публично. Освен това сметнахме, че не всеки колега има възможност да прегледа целия печат и е редно ние да предоставим на всички позицията си. Желанието ни е да получим подкрепа за създаване на комисия.

- Защо не успяхте да убедите собствената си група в правилността на тази позиция и тя взе обратното решение?

- Мисля, че до голяма степен сме успели да убедим колегите си от НДСВ, защото 59 от тях подкрепиха подписката ни за създаване на комисия. Това са повечето от половината от нашите депутати и смятам, че подкрепата е достатъчно стабилна. Подписите си сложиха още двама души - Румяна Георгиева и Анели Чобанова, но впоследствие ги оттеглиха.

- Ръководството на групата ли е контрата на тази идея?

- Може би то има друго виждане.
1287
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД