:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,932
Активни 728
Страници 29,399
За един ден 1,302,066
Парадокси

Мутрите ще се завърнат, ако не се улесни законното събиране на дългове

Държавата прави всичко възможно, за да блокира събирането на задължения. Това вкарва хората и бизнеса в омагьосан кръг - те са едновременно длъжници и кредитори
Снимка: Борислав Николов
Държавата май се опитва да върне мутренското време, в което дълговете се събираха ефикасно и срещу голям процент комисионна.
300 000 висящи изпълнителни дела за признати над 2 млрд. лв. дългове буквално задушават икономиката. Голяма част от фирмите и хората са едновременно кредитори и длъжници и са попаднали в един омагьосан кръг, от който не се вижда изход. Компаниите не могат да си съберат вземанията от свои партньори и съответно не могат да си покриват кредитите. Хората пък не са получавали месеци наред заплати и затова имат неприятности с банки или комунални дружества - за парно, вода, телефони, ток...

И всичко това е въпреки факта, че частните съдебни изпълнители работят все по-добре. Ако през 2006 г. са били приключени 5500 дела и са били събрани 95 млн. лв., то миналата година завършените дела са били 30 000, а събраните дългове повече от половин милиард.

Проблемът е, че



лавинообразно нараства броят на новообразуваните дела



- ако през 2006 г. новите дела са били 37 000, то миналата вече са 140 000. Увеличават се и новите дългове, и сумите за събиране. Това ясно показва, че икономическата криза у нас не само не е свършила, но и тепърва ще се задълбочава.

От друга страна, държавата вместо да помага за справяне на проблема и по-бързото събиране на дългове, прави точно обратното - затлачва още повече нещата. Въпреки всички експертни съвети срещу въвеждането на такси за справки за имущественото, данъчното, финансовото положение на длъжници управляващото мнозинство направи промяна точно в тази посока в Гражданския процесуален кодекс (ГПК). Тези такси се заплащат първоначално от частните изпълнители, но накрая са за сметка на длъжника и с тях се увеличава размерът на задължението му.

Държавните и общинските органи, от които се искат информация и справки относно имущественото състояние на длъжника, са стотици. Сред тях са общини, всички териториални поделения на Агенция по вписванията (Търговски регистър, имотен регистър, Булстат, Регистър на имуществените отношения на съпрузите), всички служби на КАТ, общинските земеделски служби, Централен депозитар, Централен регистър на особените залози, териториалните поделения на НОИ и НАП, държавни и изпълнителни агенции, други съдебни и административни служби и др. Всеки може да си направи сметката с колко се удължава едно изпълнително дело, след като с въпросната промяна бе направено така, че съдебните изпълнителите да ходят и чакат за справки на много места, което на практика блокира работата им.

Не е изненада и че държавните и общинските органи



веднага решиха да се възползват от положението



Общините масово започнаха да вдигат с пъти таксите за справки по изпълнителните дела. Ако например от едно физическо лице се иска 3 лв. такса за някаква справка, то за същия документ частният съдебен изпълнител ще трябва да плати 30 лв., макар че впоследствие сумата се поема от длъжника. Според съдебните изпълнители това разделение е дискриминационно и въпросните общински наредби се атакуват масово в административните съдилища. На места, като например в Разград, вече има отменени такива наредби от съдилищата.



На моменти положението става комично,



защото изпълнителите събират задължения и по искане на самите общини. Тогава тези общини също трябва да платят по-високите такси, които самите те са въвели. И те започват да се чудят, разказват съдебни изпълнители.

Друг проблем с въпросните такси възниква например с КАТ. Ако се поиска справка за едно лице, което притежава 30 автомобила, защото е шеф на фирма, трябва да се платят такси за всяка кола поотделно. И от 3 лв. таксата скача на 90 лв.

На няколко пъти съдебните изпълнители обясняваха, че тази история е абсурдна - нито е възможно физически, нито е целесъобразно заплащането на такси да става по този начин. И докато те обикалят от гише на гише, длъжникът може да се разпорежда с имуществото си и обезсмисля всички по-нататъшни действия срещу него.

Накрая съдебните изпълнители обявиха, че ако държавата и общините са решили все пак на всяка цена да печелят на гърба на длъжниците, то поне това трябва



да става по една единна и еднократна авансова такса



към държавния бюджет, която да се плаща още със самото образуване на изпълнителното дело. И да е нормална сума, а не раздута в пъти. За да може да не се бави принудителното изпълнение.

Друг проблем, който препятства бързото изпълнение, на пръв изглежда дребен - когато се прави възбрана на имот на длъжник, съдиите по вписвания искат от съдебни изпълнители кадастрална скица, която обаче задължително трябва да има печат на Агенцията по кадастъра. Изпълнителите имат достъп до регистъра и вадят копия на тези скици, които са напълно валидни. Съдиите по вписвания обаче отказват да ги приемат и искат задължително печат на агенцията. Този абсурд подрежда съдебния изпълнител на поредната опашка и отново удължава времето за събиране на дълга.

Проблем е и обстоятелството, че често Националната агенция по приходите първа запорира сметки и възбранява имоти. И после с години не прави нищо за събирането на парите. Нещо повече - по закон съдебните изпълнители са длъжни да уведомят НАП, преди да пристъпят към обезпечаване и събиране на дълговете. И обичайно НАП бърза да ги изпревари и тя да наложи обезпечителните мерки. На няколко пъти се изразяваха съмнения, че всъщност



данъчните така поставят чадър над определени длъжници



Защото на практика не предприема нищо за събирането на дължимите от тях суми, но пък и не дава на никой друг да иска парите и имотите им, за да бъдат върнати парите на кредитори. Все пак наскоро бе направена промяна, че ако в 6-месечен срок НАП не предприеме действия по събиране на дължимото към нея, то тогава съдебните изпълнители могат да започнат да работят по искане на другите кредитори.

Все още не е ясно и защо държавата не въвежда електронния запор и възбрана. При това всички изпълнители имат електронни подписи. Сега има много случаи, в които искането за запор на сметка в банка примерно се подава сутринта, но то не се обработва веднага и така се дава възможност на длъжника да изтегли парите си. Същото може да се получи и при възбрана на имот - докато бъде вписана възбраната, длъжникът вече го е продал.

Прогнозите на съдебните изпълнители за междуфирмената задлъжнялост и за събирането на дълговете за тази и следващата година са повече от тревожни. Защото към висящите 300 000 дела ще се натрупат още над 100 000 нови за признати дългове, които трябва да се събират принудително. И ситуацията става непредвидима.

Държавата отдавна е доказала, че не може да събира дългове. Затова нека поне не пречи други да правят това със законни средства. Освен ако идеята не е да се върнат мутрите.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Месеци наред имоти на длъжници се предлагаха за публична продан на табло в Софийски районен съд. Сега има и сайт, който е много посещаван, но въпреки това купувачите са много малко и чрез този метод дългове трудно се събират в момента.
22
5458
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
09 Май 2011 19:31
Освен ако идеята не е да се върнат мутрите.

Смешно е мутрите да искат привилегии за да не се върнели. 90% от исканията са за изкупени от мутренски фирми сметки от Globul за по 50-100 лв., които, обаче, искат по 700-1000 лв. с "неустойки" по автоматично продължени договори от оператора.
09 Май 2011 20:06
Не се наемам да прогнозирам, но споделям факт.
През м.г. получихме две предложения от "фирми" - Имате несъбрани плащания?-Обадете ни се!
Нещо от сорта. До тогава не бях и чувал след ерата на мутрите за такива оферти!
09 Май 2011 21:15
Всъщност Ковачки тия 16 милиона откраднато ДДС върна ли ги?
09 Май 2011 21:25
Що да ги връща - да не са на вуйча му или на лелинка му?
Пари се връщат само на роднини и близки!
Е, вярно, и на Държавата понякога..
Но на будалите - никогиж!
09 Май 2011 21:41
Глупости! Няма да се върнат мутрите, щото не са си тръгвали. Просто сега ги наричат частни съдебни изпълнители /и те с бели якички се нагиздиха/
09 Май 2011 23:25
Жана с малко ме е изпреварила - никога не са си заминавали за да говорим за някакво връщане. Напротив тотално властват вече на всички нива.
Единствен изход - Терминал 2 и да останат сами за да се самоизядат!
10 Май 2011 00:01
traikokitan4ev, това изобщо не е изход. Изходът безспорно е следният - всичките тез хубавци, за които говориш, ги стоварваме на Терминал 2 и по живо по здраво да ходят, където им видят очите. Никой няма право да ни гони от собствения ни дом. Ако в него са се нанесли навлеци, просто трябва да си свършим работата и като добри стопани да ги изритаме, както си му е редът.
10 Май 2011 00:45
Мдаа, има нещо вярно, че мутрите не са си отивали никога. Не знам каква я мислят т.н. частни съдебни изпълнители, но лично аз видях известие за запор на заплата заради задължения от около 1500 лв., които са описани така: 18 лв. дълг към монополист, 1100 лв. такси за ЧСИ и 400 лв. лихва на таксите, неизвестно как начислена. Счетоводството се шашна, направихме консултация с юридическия отдел и хората казаха, че са виждали и други подобни случаи.
10 Май 2011 00:49
че те кога си тръгнаха?
10 Май 2011 06:09
Мутрите се връщат със Доган, Станишко или Лостов...
10 Май 2011 06:33
И кои са обикновено длъжниците, които си патят!?Предимно обикновени хора, които са останали без работа или благодарение на "компетентното" управление на ГЕРБ са с намалени доходи и трябва да избират:да плащат борчове или да ядат поне по един път на ден...Големите длъжници, тия дето имат стотици хиляди неразплатени дългове никой не ги пипа.Ковачки върна ли откраднатото ДДС?Масларова ще върне ли нещо?Дрън-дрън!А народът е достатъчно озверял да почне да стреля по мутрите ако се върнат да събират дългове.Всъщност, наистина, кога са си отивали?
10 Май 2011 08:59
какви дьлговве като парите които са раздадени са застраховани
има вероятност кредитните институции да си взимат застраховка за невьрнати кредити от западни застрахователи и после си взимат задьлженията сьс сьдебни изпьлнители в бьлгария и да печелят двоино
10 Май 2011 09:06
Борците станаха активни борци
10 Май 2011 09:28
Ситуацията е далеч по-зле отколкото я описва авторът. Безумието с таксите лишава малките хора от възможността да съберат вземанията си. Банките и монополистите няма нужда да ги мислим заради таксите - те пари имат, но фалирате поради безумната икономическа политика на правителството нещастници биват натоварвани с плащането на непосилни суми - стават вечни длъжници. Същевременно, длъжниците, които са имали от самото начало идеята, че може и да дойде видов ден и да фалират, са си направили сметката и са заделили съответните суми, за да заплатят хонорарите на съответните скъпи адвокати и респективно таксите. Те са тотално защитени с възможностите си да отлагат дела, да обжалват действията на съдиите изпълнители. Канторите на съдиите са заприличали на библиотеки - от една страна делата на "вечните" длъжници" на които няма какво да им се вземе, а от друга на тези с парите, дето могат да обжалват на воля и да разтакават своите кредитори...Общоизвестно е, че в Б-ге законите се правят от адвокатски колективи по интереси, но пък кога ще надделее обществения интерес? В случая частният интерес - на адвотати, съдии и чиновници е тотално защитен - на тях им дай дела, такси, служебни бележки и скици, кой ще създаде режим на работа в защита на ОБЩЕСТВЕНИЯ интерес?
10 Май 2011 10:35
Господин Александров, ако напишете такава статия в нормална държава ще си зачеркнете журналистическата кариера вероятно завинаги. Връщането на задължения не може да занимава държавата, защото взема страна в два равнопоставени юридически субекта. Защо трябва да е полицай само на единия???? БАНКИТЕ ДА СИ ОТВАРЯТ ОЧИТЕ НА КОГО ДАВАТ КРЕДИТ, ФИРМИТЕ ДА СИ ОТВАРЯТ ОЧИТЕ С КОГО РАБОТЯТ, МУНЧО ОТ ГОРНО НАДОЛНИЩЕ ДА СИ ОТВАРЯ ОЧИТЕ НА КОГО ДАВА ЗАЕМ.
Ясно ли е? Вижте как е в САЩ - най-омразната ви капиталистическа и най-капиталистическата държава, как е. Такива като вас направиха държавните институции в хрътки на монополите и казвате, че това е капитализъм - не, не е - това са похвати на феодализма. Бея пуска заптиетата да опоскат селянина, помешчика вика царската охранка да накаже вдигналите глава.
Всичко се решава в съда - нямам време да ви отварям но се надявам на хората, които са в чужбина да озаптят този заговор на политическата пасмина от депутати и други законотворци и да им се разбият мутрите със силата на фатите - да се отворят най-после очите на този народ дето го нямате за нищо, освен стадо за стригане.
10 Май 2011 10:53
Антибиотик
10 Май 2011 11:11
.
10 Май 2011 11:15
Антибиотиче, тезата на автора е, че държавата създава изкуствени припятствия при изпълнение на съдебното производство. Никой не визира проблеми като равтопоставеност и кой си е отварял очите, кой не. Става въпрос за такси, за процедури, за невъведен електронен подпис. Що не четеш внимателно?
10 Май 2011 11:50
Дясното у нас се пръкна от тарикатлък и грабеж
Понеделник, 9 Май 2011г. - Родното дясно бе формирано по време на прехода от нашите комунисти и елитни ченгета, които бяха всичко друго, ала не и десни. Сега се правят на десни, когато се нагушиха и могат да купят всеки и всичко с парите, натрупани от грабежа, от подлата приватизация и още по-подлите далавери. Но да сте ги чули да говорят за липсващата в България средна класа, за дребния собственик, който е бил винаги стожерът на истинското дясно, на истинския индивидуализъм, разчитащ винаги на себе си, на собствената си смелост и на риска? Няма и да ги чуете, защото българското дясно отдавна е мутренско, а то не се уважава и почита от почтения истински индивидуалист. Той се наслуша и нагледа на десни мошеници, разчитащи на посткомунистически пари и на посткомунистическа демагогия...- Натиснете тук
10 Май 2011 12:57
Поздравления за материала.
За пръв път по тази тема някой журналист да види нещо по-далеч от писалката си.
Заглавието може и да е преувеличено или провокативно, но проблемите вътре в материала са описани точно.
Още в Библията е казано - "горко на онзи, който поема дълг, който не може да изпълни"!!!!!
А народа е казал - лакомо д*пе - кръв с**е.
Прощавайте за езика.


Редактирано от - sybil на 10/5/2011 г/ 14:42:40

10 Май 2011 16:15
Още един амбразурчик!Пич, когато си на работа и смяташ, че мястото е нужно, и ще работиш поне още 10-на години какво правиш!?...После идва нов шеф, най-често гербераст, прави съкращения, закрива ти длъжността и след това открива нова, която включва същите задължения...Само дето се казва различно!И си назначава , когото си иска!
10 Май 2011 16:34
банките давах кредити за нови коли после им вьрнаха колите и банките сега искат да си вьрнат парите от тези дето са си купували електроника и гограми за кьщите си и са помогнали енергиино на дьржавата с намалено потребление на ток и парно и дьржавата вместо да наложи сьс закон лихви по кредитите наи много 10 % си трае и банките налагат 18-20%
всичко трябва да се регулира в рамнките на разумното
на една кола ако и предозираш горивото се задавя и не може да вьрви вьпреки че всичко и работи просто не е регулиран карбуратора и шофиора не разбира щото няма опит
сьщото е и с парите и кредитите
тези дето си купиха скьпи коли и ги вьрнаха никои нищо не им тьрси защото тези кредити са застраховани както и колите но теглилите потребителските кредити на са застраховани и хората си патят
за жилищата дават големи кредити на свои хора дето са сигурни
познавам едно момиче си купи жилище с кредит и и казвам за тези пари можеше да отгледаш 1-2 деца за 20 години тя се смее
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД