Цветозар Томов е роден през 1954 г. в Плевен. Завършва журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Занимава се със социология от 1986 г. Преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".
-------------------
- Г-н Томов, кой ще е факторът Хикс на предстоящите президентски и местни избори?
- Степента, в която изборите ще бъдат решени с насилие, купуване на гласове и фалшификации. Колкото по-непопулярни стават управляващите, толкова по-висока става вероятността изборите да бъдат решавани с подобни методи.
- Вече се заговори за Бойко Борисов като кандидат-президент от ГЕРБ - по какъв начин включването му в надпреварата ще се отрази върху подредбата на пъзела?
- Кандидатирането на Борисов ще е знак, че ръководеното от него правителство вече е в безизходица. От там насетне ще се реализира един от следните два варианта или пък комбинация между тях.
Първи вариант (според мен по-вероятен): силова политическа игра на Борисов и ГЕРБ, победа на Борисов на първи тур независимо от цената, избор на Цветанов за премиер и смазване на евентуалните публични протести, отново независимо от цената, бързо подчиняване на съдебната система на изпълнителната власт и - най-после - съдебна разправа с част от сенчестия икономически елит и политическите противници, която ще се хареса на хората. Без фалшифициране на изборните резултати обаче този вариант няма да може да бъде реализиран в неговата пълнота.
Втори вариант: задкулисен политически сговор за избирането на Борисов, относително нормална, без груби фалшификации победа на Борисов (но вероятно на втори тур, защото без груби фалшификации няма да се стигне дори до изискваната от конституцията активност), избор на умерен и относително компетентен премиер на негово място (Кристалина Георгиева, Росен Плевнелиев, Симеон Дянков), постепенно дистанциране на Борисов от кабинета и ГЕРБ, ако социалното недоволство продължи да нараства, и евентуални предсрочни парламентарни избори, ако този кабинет видимо се провали.
Комбинацията между тях би означавала частично осъществяване на някои от политическите ходове, посочени в първия и респективно във втория вариант.
- Какви ще са последиците от единия и от другия вариант?
- Ако бъде осъществен първият вариант, който описах, страната ще преживее тежък период, в който ще се разпали политически реваншизъм, като проблемът ще е по-скоро в действията на едно агресивно еднопартийно правителство, ръководено от Цветанов. Борисов е гъвкав популист и ако получи президентския пост, рано или късно ще се дистанцира, за да съхрани собствената си политическа кариера.
Не виждам нищо особено оптимистично и ако нещата не се развият толкова грубо. Тогава дистанцията между ГЕРБ и Борисов ще възникне почти веднага след президентските избори, това ще доведе до вътрешни трансформации в политическия картел, който управлява страната, но няма да го разруши.
При всички положения изборът на Борисов за президент ще е ново историческо петно върху българския народ. Рано или късно хората ще разберат за какво е ставало дума в сегашните смутни времена.
- Как се вписват в сценариите спорните кандидати за президент на СДС и ДСБ?
- Страхувам се, че номинирането на Румен Христов е знак за наличието на договореност между СДС и ГЕРБ по отношение на президентските избори. Не съм убеден, че "Синята коалиция" ще успее да се съхрани в сегашния си вариант, ако нещата се развият в посоката, от която се опасявам.
- Ако Меглена Кунева се изправи срещу Борисов на втори тур на президентските избори, как преценявате шансовете на двамата?
- Този вариант е опасен за Борисов, защото Кунева е в състояние да обедини голяма част от наказателния вот срещу сегашния премиер при положение, че той се яви на президентски избори. Изглежда ми по-вероятно Кунева да не бъде допусната до балотаж, ако изобщо участва в кампанията при очертаващата се ситуация, в което не съм съвсем сигурен.
- Съществува ли риск правилата, заложени в новия Изборен кодекс, да изкривят вота?
- Да ме питате дали има риск сегашният Изборен кодекс да доведе до изкривяване на вота е като да ме питате дали има риск в един бърдак да се предлагат платени сексуални услуги. Той е направен така, че да изкривява вота. Ако българските политици искаха честни избори, първо щяха да изчистят списъците от избиратели фантоми. Нямат никакво намерение да го направят.
- Ако приблизително 1 милион са фантомните избиратели, които партиите си разпределят по квоти, какво значение имат изборите всъщност?
- Фантомите създават условия за фалшификации, но не е реалистично да се очаква, че 100% от фалшивите имена ще бъдат използвани за фалшификации. Личните ми очаквания са за 300 000-350 000 фалшиви гласове на изборите. Съзнавам, че веднага ще ме нападнат за това, че говоря напосоки, а това донякъде е вярно, защото точна оценка е невъзможна. От друга страна, все пак обобщавам немалко лични наблюдения относно това, което става в страната.
Рискът за опорочаване на изборите не е само във фантомите. Ще се разчита много силно на конформизма и политическия страх на избирателите, особено в маргиналните групи и етническите малцинства.
Президентските избори все пак са единственият легитимен шанс на българския народ да каже "не" на един очертаващ се терористичен режим и на един популярен управленец, който според мен е съвършено лишен от чувство за отговорност пред народ и общество. Песимист съм и почти не вярвам, че българите сме в състояние да използваме този шанс. От друга страна, смятам, че алтернативна възможност за нормализация на живота в България просто няма, поне в близко време.
- Отмяната на уседналостта от 10 месеца от Конституционния съд по какъв начин ще се отрази на местните избори?
- Ще създаде ситуация, при която сменилите настоящия си адрес между февруари и май ще участват безпрепятствено в местните избори по настоящ адрес, а тези, които са го направили по-рано, няма да имат такава възможност поради промените в Закона за гражданската регистрация, които ги задължават да се пререгистрират в следващите два месеца и ги поставят в невъзможност да упражнят правото си на глас. За кого е изгодно това и доколко е в състояние да опорочи изборите бихме могли да разберем, ако властите публикуват достатъчно подробни данни за движението на населението през 2010 и 2011 г.
|
|