:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,440
Активни 549
Страници 28,907
За един ден 1,302,066

Работа ли е да се ходи на работа?

Какви сме – мързеливи и уморени или трудолюбиви и празнуващи? Според най-новата европейска класация – лениви и почиващи
Веселина Седларска
Сега пък - най-мързеливите. Такива сме според The Economist заради най-многото почивни дни извън съботите и неделите. Страната ни е с 13 официални празника (от миналата година сред тях е и Разпети петък). Ако към това се прибавят 20-те дни отпуск и средностатистическите 22 дни болнични, излиза, че у нас не се работи 55 дни в годината освен в съботите и неделите. Това ни прави лидери в Европа, след нас са французите с 48 дни. Държавата, в която излиза The Economist, почива официално 8 дни (тази година един повече - деня на кралската сватба). Англичаните наричат официалните си неработни дни "банкова ваканция", т.е. това е толкова неработен ден, че дори и банките не работят, и - уверявам ви - може и да разбират от банки, но не проумяват нищо от дълбинните празнични пластове на славянската душа. Давам пример.

Работехме трима българи и двама англичани по програма за намаляване на социалната изолация. Занимавахме се с оня бл. 20 в Ямбол, където по-късно проблемът със социалната изолация бе ликвидиран не с програма, а с багер. Тъй като работехме по техния английски начин - от здрач до здрач, - този ден ни бяха предупредили, че трябва да напуснем офиса в ямболската община по-рано, защото администрацията щяла да работи до 14 часа и съответно дотогава ще е отворена сградата.

"Защо само до 14 часа?" - попитаха англичаните. Изумено и възмутено попитаха.

"Защото е Осми март - казахме съвсем спокойно ние, българите. - Международен празник на жената."

Англичаните не бяха чували за такъв празник и продължиха да се възмущават. Когато разбраха, че не е "банкова ваканция", съвсем кипнаха:

"На първи март не работихме, а си разменяхме мартеници. На трети март не работихме, защото беше национален празник. На осми март няма да работим, защото е ден на жената... Имате ли още някой неработен ден през март?"

Това го казаха ей така, от въодушевление, не че допускаха да имаме още един празник през март. Само че ние ги изненадахме:

- Имаме - 22 март.

- Какво, за Бога, е 22 март? - изуми се единият англичанин.

- Ами първият ден на пролетта - отговорихме ние.

- В такъв случай какво беше Първи март?! - възкликна другият.

- Първи март беше първият ден на март - отговорихме ние.

Да оставим, че имаме два първопролетни дни - календарен и астрономически. Ще наваксаме през април - убедихме английските си колеги. - След което ще изостанем през май, защото... - обяснихме им какво са Гергьовден и 24 май. - Но ще наваксаме през юни - обещахме. - През юли трябва да посвършим предварително повече работа, защото през август е почти невъзможно да се работи, всички са в отпуск - казахме загрижено. - През септември ли ще наваксаме? - попитаха те. - Не, през септември не може, защото... - обяснихме им какво важно нещо се е случило за България на 6 септември. - А 22 септември какво е - първа есен ли? - попитаха те и съвсем не подигравателно. Вече всичко им се струваше възможно. А само час преди това си мислеха, че вече бяха видели всичко, което може да ги потресе. Техните "банкови" празници срещу нашите "патриотично-духовни". Сега тяхното списание ни нарича най-мързеливите в Европа.

По този повод тук отново заспорихме трудолюбив ли е, или не е българинът и чухме неопровержими аргументи както в полза на трудолюбието, така и в угода на мързела. По тази тема дори царската дума се скърши на две: през 2001 г. Симеон Сакскобургготски беше на мнение, че българинът е толкова трудолюбив, че с 800 трудодни ще реши всичките си проблеми. През 2008-а Симеон каза, че е надценил трудолюбието на народа, мързеливи сме тоест. По този въпрос царят, дискусиите и народът се разминават - независимо какво ще решат дискусиите и независимо колко пъти ще си смени мнението Симеон, резултатите няма да съвпаднат с мнението на народа. Защото народът въобще не смята, че смисленият въпрос е дали българинът е трудолюбив. Народът е убеден, че същественият въпрос е: има ли смисъл българинът да е трудолюбив? Какъв е смисълът от това да работим? Смисълът на работата е това, което разколебава българина. Иначе по въпроса за трудолюбието като ценност няма колебание, там българинът е категоричен. Толкова категоричен, че ако трябваше да напише Десет народни заповеди, те щяха да звучат така:

Първо: Залудо работи, залудо не стой.

Второ: Днешната работа не оставяй за утре.

Трето: Вечерната работа не оставяй за сутринта.

Четвърто: Ако не посееш нещо, няма да пожънеш нищо.

Пето: Лете бъди измекяр, зиме бъди господар.

Шесто: Работата да се бои от тебе, не ти от нея.

Седмо: Лозето не ще молитва, а мотика.

Осмо: Работата на ум учи.

Девето: Работата не грози човека, мързелът го грози.

Десето: Ден година храни.

Дотук - национален консенсус. По въпроса обаче може ли да се забогатее с трудолюбие, народът определено се разцепва на две. И ако се съди по поговорките и пословиците, тези, които мислят, че работливият и богатият са един и същ човек, са малцинство. "Който е работен, ще бъде имотен" е поговорка, която можете по-често да срещнете в сборник с народни мъдрости, отколкото в делничното народно мъдруване. Малцина вярват, че наградата се дава по заслуги, свързани с работата: "Който не се пече на нивата, не се пъчи на хорото." Българският позитивизъм относно смисъла на трудолюбието започва с поговорката "Който се труди, не губи" и свършва с "Потта е като пчелата: откъдето и да иде, все носи". Толкова са. Малко се вярва у нас, че богат се става с работа, малко са и поговорките на тази тема.

Когато обаче става дума да се облече в кратка мъдрост истината, че работата на българина не му гарантира богатство, тогава фантазията се развихря: "От работа се става гърбат, но не и богат". "Ако работата беше хубаво нещо, и дядо владика щеше да работи." За българина справедливостта не е право пропорционална на трудолюбието. Даже обратното: "Един държи рогата, друг дои кравата", "Едни копаят и режат, други се нарязват", "Един се родил да сее, друг да пее". По тази причина българинът е подозрителен, ако участта ти по рождение е да работиш, малко вероятно е да седнеш на трапезата на родените да ядат плодовете на твоя труд: "Канили магарето на сватба, но му заръчали да вземе и самара." Така работещият придобива образ на глупак, а неработещият на умник: "Балък лозе копа, юнак вино пие." Юнакът, умникът, обикновено е човекът с връзки, уреденият да си почива човек: "Аз ваша, ти наша, кой ще вари каша?" След като работата е теглило, което носят само неуредилите се, няма как да не се стигне до философията "Работи без плата, че не ходи без работа", рециклирана в по-нови времена като "Те ни лъжат, че ни плащат, ние ги лъжем, че работим".

Ако някой изследовател вземе първата група мъдрости, които нарекохме Десет народни заповеди, може да докаже, че за българския народ трудолюбието е висша ценност и неоспоримо добро. И ще бъде прав.

Ако се спре на втората група - позитивните поговорки, може да стигне до извода, че народ, кой е съчинил такива мъдрости, все някой ден ще проумее, че държи съдбата си в свои ръце, ще запретне ръкави и ще си стегне къщата. И ще бъде прав.

Ако вземе третата група поговорки - негативните, може да докаже, че българинът не вижда смисъл в блъскането и бъхтенето, защото те не се отплащат. Че е деморализиран от ниските заплати. Че предпочита въобще да не работи, отколкото за унизително ниска заплата. Че е готов да лъже в качеството на труда според количеството на парите. И ще бъде прав.

Има една поговорка, която не влиза в нито една от тези три групи - тя е ключът към всеки и към всичко. Тя е кодът. Тя е моралът. Няма българин, който да не я знае: "Който не работи, не трябва да яде." Как само го е казал народът - не трябва да яде. Не е казал, че който не работи - не яде, а че не му се полага, не заслужава, не трябва да яде. Това е то моралът. Във времена, в които този, който не работи, яде, моралът изчезва. И тогава - при липса на мерилото - всеки се отнася към труда, както му дойде.
снимка: Борислав Николов
Косачи в почивка. "Който не работи, не трябва да яде." Народът не е казал, че който не работи - не яде, а че - не му се полага. Това е то моралът. Във времена, в които който не работи - яде, моралът изчезва. И тогава - при липса на мерилото - всеки се отнася към труда както му дойде.
137
7176
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
137
 Видими 
09 Май 2011 19:21
Работа ли е да се ходи на работа?

Не е работа само да се ходи на работа, ама може да се окаже и много високодоходна работа.
09 Май 2011 19:52
"Който не работи, не трябва да яде."

Много дясно мислене, много!
09 Май 2011 19:56
Абе де да знам, идиот може да съм, още като съм почнал преди 38 г. все съм си мислел, че работа е когато си свършил някаква работа, а не колко време си бил на работа!!!
Ако съм бил идиот - такъв съм си и останал!Щото все още мисля така.
Иначе - и вола много работи.
09 Май 2011 19:57
Сега пък - най-мързеливите. Такива сме според The Economist заради най-многото почивни дни извън съботите и неделите. Страната ни е с 13 официални празника

Ми верно е, че имаме най-много почивни дни в сравнение с останалите европейски държави.
09 Май 2011 19:57
Тъй че според мен - лошо Седларска, лошо!
09 Май 2011 20:00
Хайде да кажем че Не е така
Просто защото според икономист сме най мързеливи - заради Най многото дни Болнични Натиснете тук
А най многото дни болнични на калпак са заради ....
(минута мълчание, барабанен дръм)....
Майчинските.
Ходи се обеснявай после
09 Май 2011 20:06
Между другото Олд-а е безкрайно прав,
Работа следва да се оценява на база Свършено - а не колко часа някой е висял в офиса и цъкал солитер.
Тук изключвам естествено пожарникарите и системните администратори - най добрите наистина седят на разположение - и пази боже да ти потрябват по спешност
09 Май 2011 20:11
Отчитането на някакво работно време е отчитане на време, не на СВЪРШЕНА работа. Прав е Олд БГ - .
Останалото са приказки на хора, които могат за много време да свършат малко работа.
Аз не съм от работните. Мразя да върша продължително време едно нещо. Поради което карам "на акорд". Помня, водиха ме познати да помагам при плевене на старо лозе. Разхвърлях се и почнах с две ръце да скубя. "Чакай - викат ми - вземи си одеало, постели си под коленете..." Какви колене? Клякаш и действаш!
След час викам: "Готово!" А те се чудят какво да ми намерят за вършене, щото това били предвидили за цял ден. Така си знаели - един човек плеви градината в лозето за ден.
Поисках да им помогна в тяхната работа - отказаха. Беше им по-приятно да тесат покрай главините лежерно, разменяйки приказки с комшиите.
И се наложи да тръгна - развалях настроението на отдих с елементи на труд.
Затова и предпочитам сам да работя. Екипи, колективи...Един се мотае, друг не разбрал какво, трети оглежда маса пъти преди да почне, четвърти очаква указания за всеки елемент от процеса...
Затова си харесвам "акорд"-а. Знаеш какво да направиш - от теб зависи какво и кога ще свършиш.
А това "работно време"...отчитане! И нищо повече!
Пример е часът в училище. 45 минути. Бие звънец - почва се. Бие - учениците скачат. Ама даскалът е на средата на изречението, недовършена мисъл, обобщение - рипат.
Та уважавам познати учители, които с твърда ръка са въвели правилото: "Часът почва из авършва по моя сигнал. Звънецът ми е само помощник!".
Между другото, журналистите би трябвалод а знаят що за имагинерна терминология е тази за работното време. Нали на повечето плащат на парче, не на претакано време?
----------------------------
Блогът на Генек

09 Май 2011 20:11
Тук изключвам естествено пожарникарите и системните администратори - най добрите наистина седят на разположение - и пази боже да ти потрябват по спешност

За пожарникарите не знам, но админите са обикновено готини и непринудени хора, така че насаме може да не се обръщаш с официалното "Боже", а дори да ги наричаш по име, ако имат добро отношение към теб

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
09 Май 2011 20:12
Аре ве - сериозно ?
09 Май 2011 20:13
***

Редактирано от - sybil на 09/5/2011 г/ 20:36:07

09 Май 2011 20:13
А, сетих се. Имаше навремето лафове: работно време - от време на време, почивен ден - всеки ден.
Сега ми казаха нови: по време на ядене се изпотявай, по време на работа зъзни.
--------------------------
Блогът на Генек

09 Май 2011 20:27
Само за сведение-в Англия миналият месец имаше десет дни Банк Холидей. Oт 21ви април са работили само два дни до 02.05. Разбира се, със съботите и неделите вкл. А инак, официалните им празници са Натиснете тук

Редактирано от - Наум на 09/5/2011 г/ 20:33:42

09 Май 2011 20:31
Само за сведение-в Англия миналият месец имаше десет дни Банк Холидей.

Значи някой журналист е имал време да напише на спокойствие статията за мьрзеливите балканци.
09 Май 2011 20:42
Не са ни проблем почивните дни и работното време. Напротив, тук средно се работи 41 часа седмично, а в Холандия 31. Проблем е защо тук производителността е в пъти по-ниска оттам. Причините са много. Една от тях:
познавам колежка, която беше работила от вкъщи и започна при нас. Ами момичето, свикнало да работи експедитивно и после да прави каквото си иска, приключваше с задачите си по обед. Разбира се това и навлече ненавистта на шляещите ми колеги и тя не издържа и напусна. Факт е, че много хора отиват на работа не да свършат нещо, а някак си да се скатаят от 9 до 6.
09 Май 2011 20:49
Работехме трима българи и двама англичани по програма за намаляване на социалната изолация.
Това ли било то работа?
09 Май 2011 20:54
.
09 Май 2011 20:56
Голяма каша от български поговорки, ама много нагхвърляни, без идея за подредба.
А ОЛД-а наистина е напипал същината на пороблема. Само малко уточнение:
Българинът работи САМО ако има някаква далаверка от таз работа. Заплащането НЕ СЕ брои към ползите и далаверките – за българина заплащането е просто морковче, за да го хванеш да дойде на работното място, а не мотивация да си свърши работата, хеле па някакъв ангажимент.
Затова в територията всеки работи да отбие номер, а не за да свърши работа.
Трябва за девиз на БГ-то да се тури вопющата мисля на Вуте:
„Работа ли е – и у сутиен да ми я турят – нема да я барнем!”

09 Май 2011 20:59
Не е важно КОЛКО почивни дни имаш,
а КАКВО правиш през "работните" дни.
Натиснете тук
Некоя уникално ПРОЗДА куманизка е пробутала
24 май - Денят на св.св. Кирил и Методи като уникално идиотското куманизко:
"Day of Bulgarian Enlightenment and Culture and the Slavonic Alphabet"
Булгариан инлайтмънт енд калчър eнд дъ совйет альфавит!

Що е куманиз - се инлайтнът оди!
Vote Prыmova, tavagishti!
09 Май 2011 21:01
има едно правило за работещите в една фирма
ако искаш някои да ти свьрши работа я вьзложи на наи заетия
иначе нещата са като в социализма на неразвита дьржава
един двама работят десет ги гледат
09 Май 2011 21:04
Работехме трима българи и двама англичани по програма за намаляване на социалната изолация

Значи двама работили, трима отчитали резултати, типично по български
09 Май 2011 21:05
за това кои кьде работи и какво работи се сещаите за вица за
моя твоя и ничия човек
а колкото до които не работи не трябва да яде
има различни видове труд
и различни храни и диети
ткака че наи добре е
на всекиму според потребностите
09 Май 2011 21:07
лошо седларовa лошо
куче касичка
зарче касичка
каска касичка
09 Май 2011 21:09
"Който не работи, не трябва да яде."


"Кто не работает, тот и ест. Учись, студент!" - реплика на Федя от филма "Операция "Ы" и другие приключения Шурика" . За да видите и чуете тази и други крилати фрази Натиснете тук

Редактирано от - myrmorko на 09/5/2011 г/ 21:10:22

09 Май 2011 21:09
Като малък много обичах да ходя и да се връщам от училище.
09 Май 2011 21:43
Mert e добавил съществен факт -
продължителността на работния ден.
Все едно - нали сме инлайтнъти, калчър и със славоник альфавит.
09 Май 2011 21:48
накараите мьрзеливия на работа да ви научи на акьл
примери по света колкото искаш
09 Май 2011 21:53
Кипи безсмислен труд.
09 Май 2011 22:12
Не разбрах защо е написана тази статия?...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…

Редактирано от - редник на 09/5/2011 г/ 23:45:54

09 Май 2011 22:24
Ето как работата става интересна работа
Натиснете тук
09 Май 2011 22:28
Oт 21ви април са работили само два дни до 02.05.


22 април - Good Friday (Разпети петък)
25 април - Easter Monday (Великден, понеделник)
29 април - Сватбата на принц Уилям и Кейт Мидълтън
...
Ми те имаха повод за повече неработни дни през май т.г.
09 Май 2011 22:47
Недейте така,
Признавам ги англичаните, че са факири на гасенето на екселите в 17:45, но въпеки това си бачкат.
Виж Франция, или не дай боже Мароко
09 Май 2011 22:47
Не разбрах защо е на писана тази статия?...


За да те научат да мислиш правилно (навремето му викаха пропаганда)
Защо сме бедни? Защото не работим. Защото храним 131 хил. държавни служители и няколко милиона цигани.
09 Май 2011 23:08
Казано е, "Ние може да сме безделници, но не сме безпразници!"
09 Май 2011 23:14
Не Бойко, Бил Клинтън да дойде с тоя народ нищо няма да направи! Мързелив и тарикатлив - абе бай Ганю! Хак му е всичко!
09 Май 2011 23:21
Работа ли е да се ходи на работа?

Не е задължително да се ходи на работа, за да заработваш .Страните, основали ЕС вече имат по една значителна армия от хора, които получават пари без да ходят на работа, като в някои случаи, за да получаваш т.н. "помощ" е достатъчно да си навършил някаква възраст(далеч от пенсионната, напр, 45 год.).Те това е узаконен мързел.Там държавата дава пари, за да им осигури приходи, без да ходят на работа. В БГ- държавата раздава почивни дни, за да ти намали приходите.
Не разбирам какво общо има последното с мързела.

09 Май 2011 23:24
Глуповата статия.
В България при демокрацията с труд не се прокопсва.
Статията пропуска най-важното - мотивацията за труда, т.е. заплащането, а в България от 21 години заплащането е повече от мизерно. Заплащането има и втора страна, освен този дето трябва да се труди, втората страна е този дето трябва да организира работата и да плаща за нея и точно тук е огромния проблем - няма в България нормални бизнесмени, а са някакви карикатурни техни подобия с дебели вратове и ниски чела. Нискочелите разбира се не могат да организират работата на фирмите си, според нормалните разбирания за бизнес и като резултат от тяхната некадърност изведнъж се оказваме държава с ниска производителност на труда, което за някои събратя на нискочелите е достатъчно да твърдят, че си заслужаваме мизерното заплащане.
Колкото до броя на празниците, кой ли ги определя? Може би ги определя народа, а не депутатите, т.е. политиците?!
09 Май 2011 23:27
Българина казва: отивам на работа.
Германеца казва: Отивам да работя!
Схващате ли тънката разлика?!?
09 Май 2011 23:38
Това, че англичаните работели от здрач до здрач направо ме разби . Като гледам авторката, сигурно по себе си съди за това колко работи българската нация. А и не е зле да отиде до Острова, за да види как се работи по 3 -4 дни седмично - масово! А колкото до това, че сме имали много празници и почивни дни - сигурно в Англия не броят банковите си ваканции, а в Полша - религиозните! И в двете страни почиват повече, отколкото у нас! Да не говорим, че никъде няма практиката на "отработване". Аман от дебилни текстове!
09 Май 2011 23:40
Аbaddon89
Много точно казано!
Нон стоп от 15-20 години се тръби, че видите ли, заплатите/доходите са ниски, защото производителността на труда била ниска. Прекрасно оправдание да се плащат заплати толкова колкото работещите да не умрат от глад.
Тънкостта не е в това колко труд и пот се хвърля за свършването на една работа, а как е организирана и колко акъл е вложен.
Следователно приказките на работодатели и политици, че производителността била ниска, за това и заплатите са такива е лицемерие!
Истината е, че новоизлюпените капиталисти са некадърни организатори/ мениджъри!

Редактирано от - Voltervoice на 09/5/2011 г/ 23:43:13

09 Май 2011 23:51
Ето какво изрових по повода от стария форум:

Събрали се самоковлии и решили:

в понеделник да не се работи, за да се почине от уикенда.

Във вторник да се прави подготовка за сряда (значи пак не се работи).

В сряда да се работи цял ден.

В четвъртък се почива от сряда.

В петък се прави подготовка за уикенда.

Събота и неделя са си уикенд и не се работи.

Кратко и ясно.


***


Дошла една полска профсъюзна делегация.

Посетила Самоков. Харесала системата.

Върнали се в Полша, свикали профсъюзно събрание.

Обяснили самоковската система.

Предложили да се приеме и в Полша.

Един от заседаващите вдигнал ръка:

"Моомент! Нещо не разбрах - искате да ми кажете, че предлагате сега всяка сряда да работим ???"
09 Май 2011 23:51
по програма за намаляване на социалната изолация. Занимавахме се с оня бл. 20 в Ямбол, където по-късно проблемът със социалната изолация бе ликвидиран не с програма, а с багер

Работа ли е да се ходи на такава работа?
10 Май 2011 00:11
Авторката
Що не ги попита ингилизите ма, како, за нашите заплати колко дни месечно биха работили.
10 Май 2011 00:17
Мммм дааа,
Работа е и още как!
Работа и то една от най- тежките.

Да ходиш да работиш за ненормален работодател.
Да те кара да се щураш и да си губиш времето с тъпотиите му, за да се доказва че той е началника.
10 Май 2011 00:24
Бъркате Мотивация със Заплащане
Според дебелите книги има едно такова разделение между мотивационни ихигиенни фактори.
Познайте в коя колонка е заплащането.
---
И преди някой да ме е преплюл - държа да отбележа - от както пиша в този форум съм се скъсал да повтарям - нивата на заплащане в Бг са трагично ниски.
Само че, Това не е оправдание за скатавки.
Хванал ли си се ведбъж на хорото, играеш до край, и по правилата. Ако не ти отърва - защо въобще се хващаш? Това е абсолютно погрешен подход и напълно неприемлив.
---
А англичаните си работят нормално. Факири са на документацията и маркетинга - признавам ги. Но пък шарения ексел и самоцелната безмислената процедура, много често не са резултат, а на дори моменти придобиват форма на скрита борба с безработицата.
10 Май 2011 00:42
статуя стоит!
приятна интерпретация на трудната и мъчителна тема.

а тов. юмжагийн целденбал навремето я интерпетира по-задълбочено и многопластово, ако ще и по-скъпернически: Натиснете тук
10 Май 2011 00:55
Пълна манипулация!
Тук в Спанията значи работните дни в по-големите фабрики(частни и световно известни) са максимум до 218 , като в повечето са от порядъка на 210-214 раб.дни.Официалните национални празници май бяха 13 дни.А направете сметка колко са ваканциите?
10 Май 2011 01:11
Абсолютно съгласен с Интел-а - оправданието с нисклите заплати и кофтито мениджъри е точно типично ганьовскич манталитет друг да ти е виновен, че не бачкаш. И аз кат него да уточня - не казвам, че надниците в България са големни, а мениджърите - умни.
Просто, както посочих - на българина му дай врътка да има, а не заплата. Заплатата за него е дефолт, малко парА, не стига и заради нея не си струва човек да бачка.
Да, ама не.
У Азия едни трудолюбиви човечета бачкат като пчелички за наистина стотинки. Ама не се оплакват опт кофти мениджъри и не висят по форумите да се пишат колко са работливи, ама пусто кофти мениджъри, кофти управляващи (после търчат пак същшите тикви да избират като най-малкото зло). Ама за неколко десетилетия успяха с истински къртов труд да друпнат доп първата кономика в света и да станат Световния Завод. Това не става с хленчене, оплакване и посочване как другите са криви.
Просто НЕ става така - българина трябва да се научи, че на работа се ходи, за да се ЗАРАБОТИ заплатата. Манталитета трябва да се проимени, а не количеството кинти за заплата...
А сега залягам, че се почва стрелбата...
10 Май 2011 01:12
Ммм дааа,
Мотивацията да работиш без пари има само докато се научиш да работиш.
Един, два, най много 3 пъти.
Щото ако плащат като за един и половина чифт ботуши на месец , не могат да ти платят ходенето на работа и то в извън работното време.. Щото като сметнеш 20 дни по 5 километра са си 100 километра на месец.
10 Май 2011 01:24
дрън - дрън, та пляс . Едно само не моем да разберем , каква е целта на буламачи като горнийо
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД