Главният прокурор на Международния наказателен съд (МНС) в Хага Луис Морено-Окампо заяви, че е поискал да бъде издадена заповед за арест на либийския лидер Муамар Кадафи, на сина му Сейф ал Ислам и на шефа на либийското разузнаване Абдула ал Сенуси за престъпления срещу човечеството и жестокото потушаване на протестите, съобщиха световните медии. "Прокуратурата събра преки доказателства за заповеди, издадени от самия Кадафи, преки доказателства, че Сейф ал Ислам е организирал вербуване на наемници и преки доказателства за участието на Ал Сенуси в нападенията срещу демонстранти", заяви Окампо. Той добави, че прокуратурата е документирала също как тримата са се срещали, за да "планират операциите" и как Кадафи е използвал "абсолютната си власт, за да извършва престъпления в Либия".
"Доказателствата показват как цивилни са нападани в техните домове, демонстрациите са потушавани с бойни муниции, срещу участници в погребални шествия е използвана тежка артилерия, а снайперисти са разполагани, за да убиват онези, които напускат джамиите след молитвите", уточни прокурор Морено-Окампо. "Материалите показват, че преследванията все още продължават в териториите под контрола на Кадафи. Силите му подготвят списъци с имена на предполагаеми дисиденти. Арестуват ги, изпращат ги в затвори в Триполи, измъчват ги, а след това те изчезват", каза прокурорът. Той допълни, че съдът е действал с безпрецедентна бързина заради глобалния консенсус, че извършените в Либия престъпления трябва да бъдат разследвани. Следователите са посетили 11 държави, прегледали са 1200 документа и са разпитали 50 свидетели. Прокурорът трябва да представи пред съдиите събраните доказателства, преди те да решат дали да издадат заповеди за арестите. Трибуналът в Хага не разполага със собствена полицейска служба и разчита на страните, които са го признали, да изпълнят задържането.
Преди дни зам.-министърът на външните работи на Либия Халед Каим даде да се разбере, че Либия няма да изпълни заповедите за арест срещу нейни ръководители. Той подчерта, че Либия и повечето от останалите африкански държави не признават юрисдикцията на МНС. Либийският премиер Багдади ал Махмуди предложи обаче вчера поредното примирие в замяна на незабавното прекратяване на операцията на НАТО в страната. Заповедта за арест ще усложни максимално плановете за изпращането на либийския лидер в изгнание. Той ще трябва да избира да се бие до смърт или да се крие, коментират наблюдатели. На либийския режим на Муамар Кадафи му остават "броени часове", заяви вчера италианският външен министър Франко Фратини. Водещ полковник от режима - Милад Хюсейн ал Фидхи, е загинал при прецизен въздушен удар на НАТО срещу сградата на разузнаването в Триполи. Той бил отговорен за престъпленията в град Зауия.
ЖЕРТВИ
Масов гроб беше открит в сирийския град Дераа, огнище на протестите срещу режима на сирийския президент Башар Асад в южната част на страната, където всички комуникации са прекъснати от няколко седмици, съобщи за АФП Амар Кураби от Националната организация за човешките права в Сирия, който говори по телефона от Египет. "Те откриха масов гроб в стария град, но властите веднага установиха периметър около района, за да попречат на жителите да търсят телата, като обещаха, че някои от тях ще бъдат предадени по-късно", допълни той. Най-малко седем цивилни бяха убити в Сирия от армията при обстрел на град Тел Келах близо до границата с Ливан. Ливанските власти затегнаха охраната на границата, след като стотици сирийци избягаха в съседната държава в събота.