:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,960,829
Активни 307
Страници 19,672
За един ден 1,302,066
Интервю

Акад. Сергей Непобедимий: Най-близкото село трябва да е на 2-3 км от мястото, където ще се унищожават СС-23

Опасността идва не от екологични последствия, а от неправилни действия - да не възникне извънредна ситуация, казва генералният конструктор на ракетния комплекс
Визитка

Генералният конструктор на ракетния комплекс СС-23 академик Сергей Непобедимий е роден на 13 септември 1921 г. в Рязан. Завършил е Московското висше техническо училище "Бауман". 45 години е работил в конструкторското бюро в Коломна, недалеч от Москва. 25 години е негов началник и генерален конструктор. Коломна бе закрит град по съветско време. Академикът си спомня, че дори пред колегите от социалистическите страни и България той е бил представян като конструктор на тежки стругове.

Акад. Непобедимий е автор на над 350 научни открития и изобретения в областта на въоръженията. Под негово ръководство в съветската и руската армия са предадени на въоръжение над 28 ракетни комплекси. Това са противотанковите ракетни комплекси: "Шмел", "Малютка", "Малютка -П", Штурм-В", Штурм -С", "Атака", преносимите зенитно-ракетни комплекси: "Стрела-2", "Стрела-2М", "Стрела-3", "Игла-1", "Игла", високоточните мобилни тактически и оперативно-тактически ракетни комплекси "Точка", "Точка-У", "Ока", "Ока-У". Под негово ръководство е създадено и принципно ново направление в областта на въоръженията - комплекси за активна защита на бронираната техника.

Член-кореспондент на Руската академия на науките и на още четири руски и международни академии. В момента работи над разработката на оптоелектрически системи с използване на изкуствен интелект за дистанционно откриване на цели в триизмерно изображение. Тези разработки могат да бъдат използвани в много граждански стопански области.





- Сергей Павлович, кой според Вас е най-безопасният метод за унищожаване на ракетите СС-23 - изгаряне, хидроунищожаване или по друг начин?

- Аз предложих вариант за мирно използване на ракетите СС-23. Вместо бойната част се поставя метеорологично оборудване и ракетата може да продължи да служи по-нататък за контрол на въздуха на 3 000 метра височина. Това предложение обаче не бе прието и беше взето решение за унищожаването им. То може да се извършва по различен начин. Например у нас предпочетоха взривяване в отдалечена местност в Казахстан. Аз смятам това за варварство. Унищожаването трябва да се извършва по друг начин. Най-добре е да се разглоби ракетният комплекс, а камионът да се използва за стопански цели. Могат да се използват и отделни уреди. Най-опасни в ракетния комплекс са две части: двигателят с барутния заряд и бойните части. Вашите ракети са с касетни заряди и да се обезвредят е просто. Свалят се отделни елементи - те са по 3.5 килограма и като обикновен боен заряд може да се взривят или да се изгорят. Най-сложен е въпросът с двигателя. Най-добре е той да бъде изгорен при висока температура при заводски условия. При изгарянето никакви неприятности няма, може да се извърши без усложнение. По този начин може да се постигне определен стопански ефект и да не се нарушава екологията.

- Необходимо ли е специално оборудване за безопасното унищожаване на ракетите и откъде може да се закупи? Какви рискове крие унищожаването на ракетите без подобно специално оборудване?

- Има заводи, където това може да се извърши. Трябва да се договорите с Русия, със заводите, където са произведени ракетите. Или да поканите у вас специалисти от Русия. Защото при изгаряне на стенд не само се изгаря двигателят, но се измерват и параметрите. На земята се имитират условия, сходни с условията при полет. Отделят се газове, те се разсейват, няма нищо страшно. Всичко зависи от интензивността, с която се извършва изгарянето. Това е най-простият начин, според мен. Взривяването е по-лош вариант.

- А какви са тези стендове? Те са производствени стендове, които могат да се използват и за унищожаване?

- Аз предлагам унищожаване на стендовете, на които се

извършват изпитанията. Стендът е устройство, върху което се закрепва двигателят и на него се поставят съответни датчици за измерване на параметрите. При унищожаване това не е необходимо. Трябва просто да се изгори барутният заряд. Да се закрепи двигателят не е сложно, само трябва да се извършат консултации или да се покани за всеки случай някой от специалистите от завода-производител.

- Трябва ли да Ви разбирам, че непременно са необходими консултации с руските специалисти?

- Не, защо. Ако вие имате свои специалисти, няма нужда. Просто трябва да се знаят някои характеристики - каква е мощността на двигателя, как да се закрепи безопасно и т.н. Може би вие имате свои специалисти. Унищожаването все пак е свързано с риск. Опасността идва не от екологичните последствия, а от неправилните действия - да не възникне извънредна ситуация.

- На какво място трябва да се извърши унищожаването? На

какво разстояние трябва да бъде най-близкото населено място, за да няма опасност за здравето на жителите му?

- Заплаха за здравето няма. 2-3 километра са достатъчни, за всеки случай, ако неправилно се взриви двигателят да не долетят парчета от него. Колкото до отделяните газове, те бързо губят скорост, струята е само няколко метра. Затова няма нищо страшно.

- А какви са тези газове?

- Двигателният заряд се състои от гориво, окислители, добавки. Температурата при горене е около 3 000 градуса. При движение изгарянето се извършва в камерата на двигателя. Газовете се отделят през соплото и така се получава мощността. Газовете се разсейват, но трябва да има определена зона на сигурност.

- Според президента на Федералния съвет за химическа защита на Русия Лев Фьодоров, при изгарянето се отделят диоксини, които са опасни за здравето. Според него не е възможно да се изчисли количеството им, защото съставът на горивото е държавна тайна на Русия?

- Съставът на горивото дейтвително е тайна. Целта е в един килограм да има максимум енергия. Колкото до рисковете - нищо страшно няма. Ние провеждаме изпитания и населението е живо и здраво. Прекалено много шум се вдига около този въпрос. Всичко това се извършва леко. Всички наши заводи са до населени пунктове, извършват се контролни измервания, всичко е нормално. Този опит може да се пренесе, да се попита, ако трябва.

- Може ли да представите имена на специалисти от Русия и България, които да бъдат привлечени като консултанти и експерти по проблема с унищожаването на ракетите?

- Такова запитване трябва да стане по официалните канали.

Заводът, който е произвел зарядите, има изпитателен център. Най-добре е да се вземат специалисти оттам, защото те са извършвали вече изпитания.

- Колко ракети СС-23 са унищожени в Русия?

- 306 досега.

- А сам вие готов ли сте да консултирате българските специалисти?

- Ако трябва, да, но сега излизам в отпуск от 5 август до края на месеца.

- А какво е мнението Ви за ракетите Фрог и Скъд?

- Аз не съм разработчик на тези ракети и не мога да говоря за тях.
2088
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД