За личните лекари съществуват не една, а три календарни години. Първата трае като за всички останали - от 1 януари до 31 декември. Другите две обаче са специфични. Едната е за пациентите деца и започва от деня, в който са родени. В рамките на тази година, в зависимост от възрастта не детето, му се полагат няколко задължителни профилактични прегледа и имунизации. Другата година е за някои от хронично болните пациенти, които се водят диспансеризирани при джипито, т.е. състоянието им се наблюдава от него. Тя пък стартира на датата, в която пациентът е записан като диспансерен и в рамките на следващите 365 дни следва да получи съответните платени от здравната каса прегледи, изследвания и консултации със специалист. Ако тези дати не се следят и например детето бъде прегледано 3 дни по-рано, отколкото му се полага за съответната година, здравната каса не зачита дейността и не я плаща на личния лекар.
----------
На пръв поглед не изглежда кой знае какъв проблем лекарят да си следи датите, нито пък че не са му платили един преглед от 8 лв. Но когато в листата има 50 деца и 80 диспансерни, вече изобщо не е толкова лесно. "Всеки месец касата не ми признава до 20 прегледа по тази причина", обяснява д-р Виктория Чобанова, секретар на националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България. При преговорите за рамков договор джипитата предложили на НЗОК датите да се уеднаквят и да съвпадат с нормалната календарна година, т.е. когато и да е родено едно дете, задължителните му прегледи - например 3 - да се правят от 1.01. до 31. 12. "От НЗОК обясниха, че това не може да стане. Трябва да се промени и надстрои информационната система, за което обаче трябва да се направи конкурс за обществена поръчка и да се плати на фирма", твърди Чобанова.
Да, това е същата прословута информационна система, чието въвеждане отне на здравната каса близо 10 години, общо опитите за изграждане, надграждане и окончателно изпълнение, платени на различни фирми,
струваха над 17 млн. лв. и бяха придружени от поредица скандали
От 2009 г. системата работи, произведена е от консорциум, в който влизат три фирми - френската БУЛ, румънската "Сивеко" и израелската "Макаби хелткеър сървисис", по договор за 3.5 млн. евро, а парите са заем от Световната банка. От здравната каса очакваха функциониращата система да намали разходите за медицинска помощ с над 15%, тъй като ще засича дублирани дейности, мъртви души и какви ли не злоупотреби.
Сега от касата не казват нищо по въпроса колко и дали пестят от наличието на информационна система. Горният пример обаче показва, че ако не друго, то поне този софтуер не помага за по-нормалната работа на здравната система. И че очевидно е така направен, че не позволява лесни и безплатни промени. Има обаче и други примери от работата на личните лекари, които показват, че системата изобщо не работи добре, но за сметка на това действително спестява пари на касата, само че като не заплаща за реално извършена дейност.
Всеки месец здравната каса праща на личните лекари "актуалните" списъци на записаните при тях пациенти, за да са наясно медиците колко неосигурени, починали и отписали се пациенти имат. Въз основа на тази листа са и плащанията на касата, т.нар. месечна капитация за всеки записан при джипито. От своя страна лекарите също са длъжни да пращат актуален списък на касата всеки месец, а в него се добавят новозаписаните, избрали това джипи. "Винаги има разминаване в броя на неосигурените в двата списъка, обикновено те са 17-25 души, естествено, в минус на лекаря, тъй като НЗОК не плаща капитация за неосигурените", обяснява Чобанова. Ако например пациент отиде при личния си лекар, софтуерът на джипито автоматично проверява в сайта на НАП дали човекът е осигурен. Ако излезе неосигурен - трябва да си плати прегледа. Интересното е, че софтуерът на касата също проверява неосигурените в НАП, т.е. едно и също се проверява при един и същ източник на информация, но данните при касата и лекарите са различни, при това в ущърб на джипитата.
Така стоят и нещата с останалите хора в листите. "Никой не знае колко пациенти има", казва Чобанова. Просто списъците на лекарите не съвпадат с тези на касата - в тази на НЗОК има хора, свалени от листата, а също и такива, които никога не са се записвали при тях. За отписаните пациенти има обяснение - те просто се прехвърлят към друг общопрактикуващ, като процедурата не изисква за това да бъде уведомен старият, а само новоизбраният лекар. И точно затова е странно, когато в нечия листа се появят нови пациенти, при положение че те никога не са уведомявали лекаря, че тепърва той ще бъде техният личен доктор.
Така през 2010 г. няколко медици в Северозападна България са глобени с по 1000 лв., тъй като според касата са водели при себе си починали от години пациенти и са получавали капитация за тях. Това обаче е нонсенс, тъй като касата плаща на лекарите по собствените си списъци, които имат връзка с ГРАО, т.е. НЗОК е тази, която трябва да уведоми лекаря, че даден пациент е починал, и да спре да му плаща. "От една година обаче поне отписаните и починалите пациенти се актуализират навреме, така че има някакъв смисъл от информационната система", казва д-р Чобанова.
И понастоящем обаче не е оправен проблемът с отписаните и записаните при лекарите деца. Разликата между листата на лекаря и тази на касата винаги е до 10 деца, разбира се, в полза на касата, т.е. според НЗОК при въпросния личен лекар има до 10 деца по-малко и съответно за този месец той получава до 50 лв. по-малко. "Когато отида в касата и поискам да ми се посочат отпадналите деца,
никой не може да ги посочи с имена и ЕГН,
така че да се сравни", казва Виктория Чобанова. Не се знае и какво е движението на пациентите по диспансерните листи, тъй като обикновено касата подава с месеци закъснение броя на починалите и отписаните.
Проблем има и при листите на педиатрите. От 2 години касата е дала възможност на родителите да запишат децата си за наблюдение при специалист по детски болести вместо при личния им лекар. За целта е нужен един-единствен талон от общопрактикуващия. С него хората отиват при педиатъра и се записват при него. Специалистът пък отчита направлението в касата. Въз основа на тези талони НЗОК прави персоналните регистри на записаните при педиатрите деца. "Без педиатрите да са уведомени и да са подавали каквото и да е, често деца изчезват от листите им за по няколко месеца, след което отново се появяват. В този период те са преглеждани от лекаря, който не знае, не са негови пациенти, и съответно след това не получава пари от касата за дейността", обяснява Чобанова.
От НЗОК не можаха да дадат смислено обяснение на тези каши. "Информационната система на НЗОК отчита коректно всички прегледи и няма нужда от корекции в нея", обявиха оттам. Но разминаванията за пореден път показват, че работата на личните лекари отдавна е превърната в обслужване на бюро, компютър и здравна каса, а не на пациенти. "Аз по време на работа не пипам компютър. Наела съм едно момиче да работи с компютъра", обяснява д-р Чобанова. Но дори и това не я предпазва от кашите на НЗОК.
Вероятно и няма как. Защото явно основната работа на здравната каса си остава да пести пари със или без информационна система.