:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 135
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

17 млн. лв. за информационна система и в НЗОК пак цари хаос

Всички грешни данни водят до едно - спестяване на плащания за реално извършена дейност
снимка: Велислав Николов
През 2006 г. бе подписан договорът за изграждане на информационната система на касата на стойност 3 496 808 евро. От страна на държавата парафът е на тогавашния здравен министър Радослав Гайдарски, а от страната на изпълнителя е Джими Шар, ръководител на консорциума "БУЛ и партньори".
За личните лекари съществуват не една, а три календарни години. Първата трае като за всички останали - от 1 януари до 31 декември. Другите две обаче са специфични. Едната е за пациентите деца и започва от деня, в който са родени. В рамките на тази година, в зависимост от възрастта не детето, му се полагат няколко задължителни профилактични прегледа и имунизации. Другата година е за някои от хронично болните пациенти, които се водят диспансеризирани при джипито, т.е. състоянието им се наблюдава от него. Тя пък стартира на датата, в която пациентът е записан като диспансерен и в рамките на следващите 365 дни следва да получи съответните платени от здравната каса прегледи, изследвания и консултации със специалист. Ако тези дати не се следят и например детето бъде прегледано 3 дни по-рано, отколкото му се полага за съответната година, здравната каса не зачита дейността и не я плаща на личния лекар.

----------

На пръв поглед не изглежда кой знае какъв проблем лекарят да си следи датите, нито пък че не са му платили един преглед от 8 лв. Но когато в листата има 50 деца и 80 диспансерни, вече изобщо не е толкова лесно. "Всеки месец касата не ми признава до 20 прегледа по тази причина", обяснява д-р Виктория Чобанова, секретар на националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България. При преговорите за рамков договор джипитата предложили на НЗОК датите да се уеднаквят и да съвпадат с нормалната календарна година, т.е. когато и да е родено едно дете, задължителните му прегледи - например 3 - да се правят от 1.01. до 31. 12. "От НЗОК обясниха, че това не може да стане. Трябва да се промени и надстрои информационната система, за което обаче трябва да се направи конкурс за обществена поръчка и да се плати на фирма", твърди Чобанова.

Да, това е същата прословута информационна система, чието въвеждане отне на здравната каса близо 10 години, общо опитите за изграждане, надграждане и окончателно изпълнение, платени на различни фирми,



струваха над 17 млн. лв. и бяха придружени от поредица скандали



От 2009 г. системата работи, произведена е от консорциум, в който влизат три фирми - френската БУЛ, румънската "Сивеко" и израелската "Макаби хелткеър сървисис", по договор за 3.5 млн. евро, а парите са заем от Световната банка. От здравната каса очакваха функциониращата система да намали разходите за медицинска помощ с над 15%, тъй като ще засича дублирани дейности, мъртви души и какви ли не злоупотреби.

Сега от касата не казват нищо по въпроса колко и дали пестят от наличието на информационна система. Горният пример обаче показва, че ако не друго, то поне този софтуер не помага за по-нормалната работа на здравната система. И че очевидно е така направен, че не позволява лесни и безплатни промени. Има обаче и други примери от работата на личните лекари, които показват, че системата изобщо не работи добре, но за сметка на това действително спестява пари на касата, само че като не заплаща за реално извършена дейност.

Всеки месец здравната каса праща на личните лекари "актуалните" списъци на записаните при тях пациенти, за да са наясно медиците колко неосигурени, починали и отписали се пациенти имат. Въз основа на тази листа са и плащанията на касата, т.нар. месечна капитация за всеки записан при джипито. От своя страна лекарите също са длъжни да пращат актуален списък на касата всеки месец, а в него се добавят новозаписаните, избрали това джипи. "Винаги има разминаване в броя на неосигурените в двата списъка, обикновено те са 17-25 души, естествено, в минус на лекаря, тъй като НЗОК не плаща капитация за неосигурените", обяснява Чобанова. Ако например пациент отиде при личния си лекар, софтуерът на джипито автоматично проверява в сайта на НАП дали човекът е осигурен. Ако излезе неосигурен - трябва да си плати прегледа. Интересното е, че софтуерът на касата също проверява неосигурените в НАП, т.е. едно и също се проверява при един и същ източник на информация, но данните при касата и лекарите са различни, при това в ущърб на джипитата.

Така стоят и нещата с останалите хора в листите. "Никой не знае колко пациенти има", казва Чобанова. Просто списъците на лекарите не съвпадат с тези на касата - в тази на НЗОК има хора, свалени от листата, а също и такива, които никога не са се записвали при тях. За отписаните пациенти има обяснение - те просто се прехвърлят към друг общопрактикуващ, като процедурата не изисква за това да бъде уведомен старият, а само новоизбраният лекар. И точно затова е странно, когато в нечия листа се появят нови пациенти, при положение че те никога не са уведомявали лекаря, че тепърва той ще бъде техният личен доктор.

Така през 2010 г. няколко медици в Северозападна България са глобени с по 1000 лв., тъй като според касата са водели при себе си починали от години пациенти и са получавали капитация за тях. Това обаче е нонсенс, тъй като касата плаща на лекарите по собствените си списъци, които имат връзка с ГРАО, т.е. НЗОК е тази, която трябва да уведоми лекаря, че даден пациент е починал, и да спре да му плаща. "От една година обаче поне отписаните и починалите пациенти се актуализират навреме, така че има някакъв смисъл от информационната система", казва д-р Чобанова.

И понастоящем обаче не е оправен проблемът с отписаните и записаните при лекарите деца. Разликата между листата на лекаря и тази на касата винаги е до 10 деца, разбира се, в полза на касата, т.е. според НЗОК при въпросния личен лекар има до 10 деца по-малко и съответно за този месец той получава до 50 лв. по-малко. "Когато отида в касата и поискам да ми се посочат отпадналите деца,



никой не може да ги посочи с имена и ЕГН,



така че да се сравни", казва Виктория Чобанова. Не се знае и какво е движението на пациентите по диспансерните листи, тъй като обикновено касата подава с месеци закъснение броя на починалите и отписаните.

Проблем има и при листите на педиатрите. От 2 години касата е дала възможност на родителите да запишат децата си за наблюдение при специалист по детски болести вместо при личния им лекар. За целта е нужен един-единствен талон от общопрактикуващия. С него хората отиват при педиатъра и се записват при него. Специалистът пък отчита направлението в касата. Въз основа на тези талони НЗОК прави персоналните регистри на записаните при педиатрите деца. "Без педиатрите да са уведомени и да са подавали каквото и да е, често деца изчезват от листите им за по няколко месеца, след което отново се появяват. В този период те са преглеждани от лекаря, който не знае, не са негови пациенти, и съответно след това не получава пари от касата за дейността", обяснява Чобанова.

От НЗОК не можаха да дадат смислено обяснение на тези каши. "Информационната система на НЗОК отчита коректно всички прегледи и няма нужда от корекции в нея", обявиха оттам. Но разминаванията за пореден път показват, че работата на личните лекари отдавна е превърната в обслужване на бюро, компютър и здравна каса, а не на пациенти. "Аз по време на работа не пипам компютър. Наела съм едно момиче да работи с компютъра", обяснява д-р Чобанова. Но дори и това не я предпазва от кашите на НЗОК.

Вероятно и няма как. Защото явно основната работа на здравната каса си остава да пести пари със или без информационна система.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Средностатистическият лекар няма твърде много време за пациентите. То е посветено основно на компютъра.
15
3420
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
06 Юни 2011 21:42
Един колега много добре го беше казал "Пациентите ни пречат да работим с касата!"
06 Юни 2011 22:16
Амче тьъй де! след като компа изкарва парите на лекаря - какво? Лекарят да се занимава с пациент, от когото не може да изтупа някой лев? Как пък не...

06 Юни 2011 23:13
Perdekiriz, малко пояснение - НЗОК не плаща за това дали си помогнал на някого, дали си го излекувал, а за правилно попълнена документация. Правилно според нейните алогични и често променяни изисквания. Никой от контрольорите от касата не се интересува от това дали пациентът е излекуван, подобрил, влошил или умрял. Важни са правилно попълнените полета, кутийки, кодове, дати и т.н. Всеки контрольор има неписан норматив от глоби, които трябва да наложи и бройка прегледи, които трябва да НЕ плати. В тези сложни взаимоотношения лекар-НЗОК пациентът се явява досадна подробност. Просто такава е системата.
06 Юни 2011 23:31
Много точна статия! Така или иначе авторката е доста вътре в нещата, пък и не я е досрамяло да си намери достоверен източник на технически подробности като д-р Чобанова. За моята практика от 1500 човека мога да кажа, че винаги има едни 10-15 човека разлика в бройката на здравноосигурените, естествено в полза на касата. Паднали профилактични и диспансерни прегледи имам малко (пу-пу-пу), но само аз си знам какво време, упорство и нерви ми бяха необходими докато изкопча необходимата ми техническа информация за работата на проверяващата програма на касата, та да се нагодя спрямо нея. Едно нещо много ме развесели, а именно това изречение: " Но когато в листата има 50 деца и 80 диспансерни, ...." Защо ме развесели ли? Ми щото в моята листа има 700 (СЕДЕМСТОТИН ) диспансерни пациента. Много от тях са с повече от една диагноза, взети на учет на различни дати. Рекордьор е една пациентка с 5 диагнози, взети на учет на четири различни дати. Бедна ви е фантазията за какви сметки иде реч!
07 Юни 2011 00:01
До колкото познавам БУЛ и имам спомен от спорадичните ми контакти с тях 2005?6? когато изграждаха екип, ситуацията въобще не е изненадваща. Това май обяснява и румънското участие - БУЛ в Бг бяха подчинени на румънския клон поне тогава
07 Юни 2011 00:17
Има забележителна конвергенция между различните видове паразити. Черпаците заприличват на манерките, джипки се правят на хакери, хакерите стават банкери, телевизионери се преквалифицират в хазартаджии, производители на храни в алхимици, програмисти издават рецепти и т.н.

А най-отгоре седи една полунедоволна мутра, с една ръка пише СМС-и, с другата яде филия с мас (и чер хайвер) а с останалите рита топка, разцъква тенисче и козирува на другите мутри.
07 Юни 2011 08:46
Заради някакви си дадени милиони няма да спре краденето я!
Докторска мафия е това - висша форма на явлението неизлечима лакомия.


07 Юни 2011 09:07
малко пояснение - НЗОК не плаща за това дали си помогнал на някого, дали си го излекувал, а за правилно попълнена документация.

Ами, не е ли това философията на еврофондовете ? И на "проектната икономика" въобще ?
07 Юни 2011 09:59
Това е философията на парите, когато парата е над човека.
Така върви света от време оно насам, па после се чудим що не му върви на човечеството - мноо ясно - щото върви на печалбите.

________________________________ ____
През 2012 се очаква да свърши света.. Ако искаш да оцелееш - ела в България, тук сме с 20 год. назад!
07 Юни 2011 11:05
И тук не е виновна информационната система... Основният проблем в България са "задкомпютърните устройства"... с опита си... с ценза си... с титлите си... с резултатите от дейността си...
07 Юни 2011 15:00
Djok:
Основният проблем в България са "задкомпютърните устройства"... с опита си... с ценза си... с титлите си... с резултатите от дейността си...

07 Юни 2011 15:03
В Касата назначиха подуправителка, която да се занимава с информационната система - доц.Марияна Василева. Тя, разбира се, не е никаква доцентка, ама нейсе (ст.н.с. II ст.). Напълно безполезен киликанзер! Тя подготвя почвата за нова обществена поръчка за информационна с-ма, която ще бъде спечелена от близка до сърцето й фирма. Пардон, близка до джоба й.
07 Юни 2011 15:15
Струва ми се, че не само в Токуда болницата следва да се признава клинична пътека по акупунктура, а навсякъде другаде. това лечение освен че е по-ефективно, а е и по евтино.
07 Юни 2011 15:32
Ох, аман от усвояване на средства. Виждам три възможни проблема
1. Фирмите изпълнител явно не са консултанти, а такива дето правят точно това, което са им казали и не мислят за последствията от едно или друго решение
2. НЗОК очевидно не е заинтересована или няма капацитет да напише сама такива изисквания, които да не водят до обърквания
3. Ползвателите на системата не са добре обучени
07 Юни 2011 16:58
Здравната каса трябва да се закрие, защото е инструмент за крадене и участие в международни престъпни схеми, като случая за закупуване на софтуер за милиони ...
Former AremisSoft CEO Roys Poyiadjis Pays Approximately $200 Million in Settlement of SEC Fraud Case
FOR IMMEDIATE RELEASE
2005-87
Washington, D.C., June 9, 2005 — Roys Poyiadjis, a former CEO of AremisSoft Corporation, which was a software company with offices in New Jersey, London, Cyprus, and India, agreed to final resolution of fraud charges brought against him by the Securities and Exchange Commission in October 2001. In documents filed with the federal district court in Manhattan, Poyiadjis consented to disgorge approximately $200 million of unlawful profit from his trading in AremisSoft stock -- among the largest recoveries the SEC has obtained from an individual.

The disgorged funds are to be distributed to defrauded investors pursuant to a distribution plan for beneficiaries of the AremisSoft post-bankruptcy estate. Poyiadjis also agreed to a final judgment permanently enjoining him from future violations of the antifraud, reporting, and other provisions of the federal securities laws and prohibiting him from ever acting as an officer or director of a public company. Poyiadjis consented without admitting or denying the allegations in the SEC’s complaint.

“As this case demonstrates, the SEC will vigorously prosecute illegal conduct both home and abroad that affects U.S. securities markets, will pursue the proceeds from such misconduct, and will enlist foreign authorities in its efforts to do so, ” said Paul R. Berger, Associate Director of Enforcement at the SEC.

The SEC’s complaint charged that AremisSoft, its co-chairmen and co-CEOs Poyiadjis and Lycourgos Kyprianou, made fraudulent statements in public filings and press releases, including:

1) reporting in AremisSoft’s 2000 financial statements millions of dollars in sales to entities that either did not exist as operating businesses or did not purchase product from AremisSoft;

2) reporting in AremisSoft’s 1999 and 2000 financial statements that the company paid a total of $32.7 million to acquire three software companies, when in fact the actual purchase prices paid ranged from approximately $100, 000 to $300, 000; and

3) misrepresenting the value of and revenue earned from a contract with Bulgaria’s Health Insurance Fund in press releases and public filings.

The complaint further alleged that Poyiadjis and Kyprianou, acting through offshore entities, engaged in massive insider trading during the period of the fraud, selling millions of shares of AremisSoft stock.

The SEC acknowledges the assistance of the Attorney General of the Isle of Man.

Contact: Paul R. Berger, (202) 551-4910

Additional materials: Litigation Release 19259

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД