:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,693,552
Активни 218
Страници 4,482
За един ден 1,302,066
Прогноза

За колко време ще стигнат парите от фискалния резерв

Запасите са на свършване, приватизация няма и както върви, правителството ще опре до заеми
По последните официални данни фискалният резерв се е свил до 4.683 млрд. лева към края на април. Наскоро министърът на финансите сподели предварителни данни, че има леко покачване през май до малко над 5 млрд. лева.

Факт е, че през октомври 2008 г. резервът бе над 12 млрд. лева (абсолютен рекорд за България), а сега е с над 60% по-малко. Тази низходяща тенденция е трайна от края на 2008 г. насам. Според бюджета за 2011 г. фискалният резерв към края на 2011 г. трябва да бъде поне 4.5 млрд. лева. Няма законово изискване през отделни месеци резервът да слиза и под тази граница - стига в края на годината да си навакса и отново да е над нея.

Това, което е много интересно и не толкова известно, е с каква част от този резерв всъщност разполага правителството във всеки момент. Ако гледаме официалните данни към края на април, от 4.68 млрд. лева



т. нар. разполагаем резерв на републиканския бюджет е само 1.12 млрд. лева



Останалите средства са неприкосновени. От тях най-значителни - 1.767 млрд. лева, са ресурсите на така наречения Сребърен фонд (създаден в подкрепа на държавната пенсионна система с цел да генерира доход, с който да се увеличават пенсиите в бъдеще). По закона за Сребърния фонд тези средства могат да се прехвърлят само към НОИ за фонд "Пенсии" (със задължителното посредничество на Министерството на финансите), но не по-рано от 10 години след влизането в сила на този закон в края на 2008 г. Т.е. ако правителството реши да използва тези пари, дори и с оправданието, че ги трансферира за плащането на пенсии към НОИ, то най-напред трябва да промени този закон. Освен това този трансфер трябва да е заложен в годишния закон за бюджета. Всички тези изисквания правят евентуалното използване на Сребърния фонд за бюджетно финансиране изключително трудно и непопулярно и в този смисъл малко вероятно да се случи.

Освен Сребърния фонд и резервните пари в републиканския бюджет останалите средства по фискалния резерв се разпределят между няколко извънбюджетни фонда (Национален фонд към МФ, фонд "Земеделие" и няколко по-малки фонда), НОИ и други бюджети. Що се отнася до извънбюджетните фондове, най-голямото перо сред тях е т.нар. Национален фонд към Министерството на финансите - към края на април в него има 1.08 млрд. лева. Toзи фонд управлява средствата по предприсъединителните програми на ЕС, по структурните и Кохезионния фонд, а също така осигурява и съфинансиране по европейските фондове. Не е много ясно дали средства от Националния фонд могат да се прехвърлят към резерва на републиканския бюджет при нужда и по преценка на министъра на финансите. По-скоро не, но опитът с прехвърления резерв на НЗОК потвърждава, че



нищо не е невъзможно



Другото по-значително перо от извънбюджетните фондове е фонд "Земеделие", който обслужва плащанията по Общата селскостопанска политика на ЕС (плюс националните доплащания за селскостопанските производители) и програма САПАРД. По него балансът към края на април е 301 млн. лева. Тук парите също са целеви, макар че най-вероятно правителството би могло да отложи с 1-2 месеца някое плащане на субсидии, ако поиска. Но в случая говорим за сравнително малка сума, така че тези 300 млн. лева надали биха могли да направят сериозна разлика за финансиране на бюджета.

Интересен е опитът със запасите на Националната здравноосигурителна каса, които до неотдавна бяха отделно перо на фискалния резерв. Но през декември 2010 г. 1.32 млрд. лева на НЗОК бяха прехвърлени към резерва на републиканския бюджет. Само 4 месеца по-късно средствата са почти напълно похарчени (без малко над 170 млн. лева). Явно използването на целеви пари за финансиране на бюджетни дефицити дава само временно решение.

Още за тази година разполагаемият фискален резерв няма да стигне за финансиране на бюджетния дефицит и задължително ще трябва да се прибегне или до дългово финансиране, или до финансиране с постъпления от приватизация. Приватизационните приходи обаче са несигурна величина. Няколко големи проекта набраха скорост през последните месеци ("Булгартабак", миноритарните дялове в 6-те дружества на ЕОН, ЕВН и ЧЕЗ и др.), но дали ще имаме приключени сделки преди края на годината, не е ясно. Ако това не се случи, правителството ще трябва да емитира дълг. Имайки предвид, че разполагаемият фискален резерв вече е на санитарния си минимум, а раздържавяване от голям мащаб не се предвижда в следващите години, българските правителства в средносрочен план ще прибягват все по-често и във все по-голям обем до емитиране на дълг. Разбира се, ако не балансират бюджета (или не постигат излишъци), което към момента изглежда малко вероятно.

------- ДЕ ФАКТО

1.12 млрд. лева - това е размерът на републиканския бюджет към края на април и в крайна сметка истински разполагаемият резерв на правителството. В същото време дефицитът по консолидираната фискална програма за първите 4 месеца е 552 млн. лева, или 0.72% от официалната прогноза на правителството за БВП. За цялата година заложеният дефицит е 2.5% от БВП, или 1.926 млрд. лева. Т.е. в останалите месеци на 2011 г. не бива да се натрупва нов дефицит, по-голям от 1.354 млрд. лева
45
4079
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
20 Юни 2011 20:48
Къде са герберастите малоумни , да обяснят по нещо за "кризата" , международното положение , ужаса в Гърция , рекордно малкия ни дефицит и т.н. мантри ? ДЕПМ некъдърна !
20 Юни 2011 22:32
За всичко са виновни бат'Серго, тройната коалиция и международното положение...
20 Юни 2011 22:50
Поздравявам цялото правителство на ГЕРП с един от любимите хитове на Вожда им.

Натиснете тук
20 Юни 2011 22:55
Затова Малък Пицко трябва да бъде натирен моментално, а не да се занимават кретените с апартаментите на ЦЦ...
21 Юни 2011 00:14
Е , Деси,
посмали малко 12 милд.!
21 Юни 2011 00:41

Интересен е опитът със запасите на Националната здравноосигурителна каса, които до неотдавна бяха отделно перо на фискалния резерв. Но през декември 2010 г. 1.32 млрд. лева на НЗОК бяха прехвърлени към резерва на републиканския бюджет. Само 4 месеца по-късно средствата са почти напълно похарчени


Тази статия сериозно се разминава с вижданията на Брайти... един от двамата бърка.
21 Юни 2011 01:25
...Само 4 месеца по-късно средствата са почти напълно похарчени..

Тц! - усвоени "по предназначение"!
21 Юни 2011 01:31
Чичо Фичо,
хич не се разминава.
-
Това, че бюджетният дефицит се финансира от фискалният резерв е правилно. Неправилно е, че не се прави по най-ефективният начин.
21 Юни 2011 01:43
Правителството има един голям ресурс за провеждане на парична политика и безлихвено, а дори и с опрощаване, финансиране на дефицита. Това са орерации през държавната Българска банка за развитие(
-
За целта е нужно в нея да бъдат съсредоточени сметките на предприятията с мажоритарно държавно и общинско участие, на естествените монополи, и най важното обслужването на републиканският, общинските, НОИ, НЗОК, бюджети .
-
Чрез просто изменение на закона, банката може да бъде задължена да не работи на печалба и да отпуска безлихвени кредити на държавата. Чрез прости операции за мултиплициране, вътре в банката, може да се осигури допълнителен финансов ресурс от около 20 милиарда лева годишно.
-
Колко от тях могат да се използват зависи от външнотърговският баланс и от това дали ще се изразходват за стоки и услуги местно производство.
21 Юни 2011 02:09
Правителството има и още един ресурс, който веднага може да задейства - политически, (чрез политиките).
-
Логически абсурдно е да имаш гладни и безработни едновременно. Просто защото биха могли сами да се изхранват, че даже и данъци да внасят. Само дето са нужни четири простички неща:
-
1. Премахване на всякакви лицензионни, регистрационни и въобще преки или косвени разрешителни режими за стопанска дейност в конкурентните пазари;
-
2. Демафиотизация на икономиката на страната и антикриминална сигурност. Тъй, като първото е много трудно да стане веднага, до ако би било постигнато за нивото на дребният бизнес би било достатъчно на този етап;
-
3. Активна държавна информационна инфраструктура за подпомагане на инициативата на всеки гражданин;
-
4. Активна държавна инвестиционна политика с масова насоченост. Интегриране на производството и потреблението.

Редактирано от - Brightman на 21/6/2011 г/ 02:10:56

21 Юни 2011 02:54
Ако това не се случи, правителството ще трябва да емитира дълг.

Въпрос: Как по закон се налага данък? Как би се могло да се премине към по-прогресивен данък доход (по-прогресивен в смисъл да се премести данъчното бреме върху по-облагодетелстваните)? Въпросите ги задавам не само защото искренно ме интересува, но и защото са дразнещи крайни изказвания ("ще трябва" които изолират избора до само изгодни за тезата на авторката възможности.
Браво на тези предложили и приели закона за Сребърния фонд и това че е неприкосновен за 10 години. Американците в края на 60-те посягат към техния еквивалент и се налага да попълват дупките чрез вдигане на пенсионната възраст. Дано поне за едно нещо сме малко по-мъдри.
21 Юни 2011 03:29
Въпрос: Как по закон се налага данък?

Приема се със закон от Народното събрание. Независимо дали изцяло нов или, чрез Закон за изменение и допълнение на съществуващ закон.
-
А "Сребърният фонд" е просто демагогия, без значение за пенсионната система, който бе приет за да станат по обществено приемливи някой скандални приватизации.
21 Юни 2011 03:48
А правителството, ако продължи сегашната си политика и не прояви въображение (а това при дървеното човече Дянков е повече от сигурно, че няма въображение, ) неизбежно ще опре до външни заеми. Просто е най-лесно, не изисква акъл и е точно по конспекта на учебника превод на краткото издание от Чикаго.
-
Съкращения на разходи са невъзможни, защото всичко в България е на и под мининума и няма повече на къде. А и съкращения на разходи засягащи много хора ще свият търсенето, а от там и приходите в бюджета ще паднат, така, че няма да има положителен финансов ефект.
-
Приватизация, освен, че е еднократен акт с мижав финансов ефект, ще понижи и бюджетните приходи в последствие.
-
Има едно тлъсто перо, дето може да бъде резнато - разходите за отбрана, но пък някои чакат да им купуваме самолетите и подводниците за милиарди, така че правителството едва ли ще смее да пипа там.
21 Юни 2011 04:04
Vokil Dulov,
повишаване на данъци не е решение. И сега, (въпреки лъжата на Дянков, който говори само за прекият данък от 10%, но забравя другите данъци и основите им), общата данъчна тежест в България съвсем не е ниска, а е на средното европейско ниво. Тя е доста над него за ниските и средни доходи.
-
Ако нещо може да се пипне на парче, без коренна реформа на принципите на данъчно-осигурителната система, то това е единствено всички данъци и осигуровки да станат действително плоски и да нямат долен минимум, върху който пращаш, дори и да нямаш такива доходи и горен максимум над който не пращаш, дори и да имаш милиони доходи.
21 Юни 2011 05:39
Brightman, благодаря за отговора. И на мъртвите им е ясно, че ниската и средната класа носят несъразмерна тежест, затова и думата ми е за повдигане на данъчните ставки на горните групи. Всичко разбира се в академичен контекст, защото няма как едните ДС другари да вдигнат данъците, както на себе си , така и на другите ДС другари. Интересното за мен е че дори самата идея за повишаване на данъка доход се анатемосва не само в БГ-то, но и в Южната ни съседка. Обществения дебат (поне в медиите) е преставен като една погрешна дилема между орязване на социалните придобивки и заемовзимане ( или преструктуриране на заемите). Дори вдигането на данъци да не е оптималното решение, не разбирам защо се приема априори за нериемливо без разискване.
21 Юни 2011 09:19
Май ще трябва да обръщаме левовете в евро или долари ... Както са го подкарали ГЕРБ ще сринат валутния борд, а банките няма да искат да обменят левчетата за евро ...
21 Юни 2011 09:20
Brightman -
повишаване на данъци не е решение.


Зависи на кои данъци. Данъците и осигуровките върху трудовите доходи са си големи и сега.

Но пък данъците върху имотите са направо символични - и трябва да се нормализират. Т.е. да станат към 1% от данъчната оценка. Освен това трябва да се въведе и задължително плащане на такса ремонт за общите части - около 1 промил на месец, платими по обща сметка на блока.

Така ще се постигне ефективно използване на имотите, ще има пари за ремонти и поддръжка на градовете, ще има работа за строителите, ще има пари в обръщение.

Сегашната ситуация нямам доходи.. но пък живея в скъп апартамент - не трябва да съществува защото води само до мизерия. А може големият апартамент да се даде под наем и човек без труд да изкара допълнителен доход. Или просто да се продаде и да се вземе по-евтино жилище.

Да не говорим за промишлените сгради, които стоят и се рушат вместо да се използват за производство. Трябва да има и данък имоти за земеделските земи и гори - пак 1% от оценката. За да се избегне запустяването и неизползването им.

Доходите на хората не са само от труд. Всъщност по-големите доходи са от имоти. В момента не се облагат и се получава изкривяване - имотите стоят и се рушат дали заключени, дали буренясали, дали неефективно използвани. Отделени са от икономиката милиарди левове. Които биха се използвали за по-високи доходи.

Естествено изведнъж да се вдигнат данъците до 1% няма как да стане, но може да се вдигат стъпка по стъпка няколко години.

Редактирано от - mick на 21/6/2011 г/ 09:36:30

21 Юни 2011 09:52
"Бели пари за черни дни"
21 Юни 2011 10:05
Още в началото на кризата, съвпадащо с влизането на хаджи бат'Бойко Строителя/тогава още не беше хаджия и Строител/ споделих във форума, че имаме няколко източника за компенсиране на намаляващите приходи:
1. Харчене на готовите пари, завещани му от бат'Серго и Орешарски.
2. Вземане на заеми.
3. Финансиране по програми от ЕС.
Третата точка е най-удачна в случая, понеже парите в Брюксел само чакат да ги вземеш, но по една или друга причина настоящото Правителство не можа да се пребори за тях.
Вместо това тръгна по най-лесния път - харчене на пари от резерва, който има едно лошо качество - не е безкраен.

Ако продължава да не използва парите по програми от ЕС, ще се стигне до теглене на заеми отвън.
Като тяхна алтернатива се явява емитирането на ДЦК, което може би е по-удачно решение.
21 Юни 2011 10:17
Май се връщаме през не толкоз далечната 1996г . Само че сега ще се нарича бат Боково време.
21 Юни 2011 11:12
.
21 Юни 2011 11:39
Голямата грешка бе в масовата приватизация - разпродадохме и отрасли от които държавата печелеше а най малоумното бе че разпродадохме и монополни отрасли с гарантирана постоянна печалба. Сега се чудим как да напълним хазната - не става само с данъци, такси и глоби. Хванахме се като шарани за PRопагандната фантасмагория "държавата е лош стопанин" и разпродадохме всичко, в т.ч. и в банковото дело на практика държавата не взема участие. Парите ни се управляват от чужденци, печалбите се изнасят навън. Как се пълни хазна ?? Е ли е лековерна Десисл Николова и института и дето продължават като зомбита да повтарят - "постъпления от приватизация".
21 Юни 2011 11:41
Съкращения на разходи са невъзможни, защото всичко в България е на и под мининума и няма повече на къде

Светльо, озапти се, ето ти поне три пера, където маже да се спести нещо:
1) МВР - за какво им е бюджет от над един милиард?
2) мисиите на български наемници в чужбина, финансирани с държавни пари;
3) безумни проекти като спортни зали, нов национален стадион, софийския Лувър (30 милиона) и прочие простотии;
---
Има и други.
21 Юни 2011 11:46
Май ще трябва да обръщаме левовете в евро или долари
Я миналата годин ви каза че ако до миналото лето гробарето не спрът да арчат суха пара да си сменяте шумата в евра и друго. Ама на турбо фолкъ и слепата вера в чистотата на праните гащи са големото добро утро.
-
Уно че се сетите ама га заболи, па и закона такъв, че и да имаш у вилаета чужда валута на сметка па че ти ги земат.
-
Иначе те тавааа е най-важного ама ножиците много се лъскат на слънцето и действат увеселително на нашего брата булгаристанеца, изрепчил се на лаф-моабет.
21 Юни 2011 12:09
mick,
айде стига мераци и опити някои да изкупят жилищата на хората на безценица, за да им ги дават след това под наем.
-
Ако нещо маже да се промени там, с оглед осигуряване правото на собствено жилище на всеки гражданин, е да се премахнат напълно данъците и таксите върху единствено жилище до 160 кв.м., а за всеки следващ имот да растат прогресивно.
Също да са много високи данъците за сгради предназначени за отдаване под наем. За да секнат мераците на такива, като теб.
21 Юни 2011 12:12
проф. дървингов,
от вчера ти върви да пишеш несериозни неща.
-
1. МВР си има функции и дари е нужно бюджетът му да се увеличи, за да може да отговори на по-високи изисквания;
-
2 и 3 не са съществени разходи. Доколко целесъобразни е отделен въпрос.
21 Юни 2011 12:33
Всичко което е писал Брайтмана е точно, но че военните харчат за безсмислици и това е вярно. Защото не го харчат за нашата сигурност а подгъзуват на чужди цели и харчат парите ни за това да вардят чужди корпорации докато крадат ресурси. Т.е. парите ни отиват за поддържане армия с васалническа дейност.
21 Юни 2011 12:53
Някои размисли за добро или за лошо е харченето на фискалния резерв.
1. Фискалния резерв заедно с валутния резерв са елементи от българския псевдо валутен борд създаден в интерес на чуждите банки.
2. Тъй като левовете в обръщение по закон трябва да са обезпечени с налична валута за борда основен проблем е наличната валута и резерви обезпечаващи тези левове.
3. Увеличаването на търговския дефицит намалява валутния резерв, води до изтичане на валута от държавата, което означава, че икономиката ни е потребителски ориентирана без да имаме реално конкурентно производство.
4. Парите в обръщение могат да се увеличат само, като се увеличи валутния резерв тоест подобри се външнотърговския баланс Намаляването на валутния резерв води до намаляване на парите в обръщение, а от там и до допълнително намаляване на вътрешното потребление и свиване на икономиката.
5. Чрез фискалния резерв /бюджетния излишък/ държавата има за цел да ограничава количеството пари в обръщение, сдържайки потреблението, а от там и вноса, като по този начин се стреми да свие търговския дефицит потреблението на вносни стоки и да увеличи валутния резерв.
6.Тъй като два са основните източници на икономически растеж - износа и вътрешното потребление въпросът е как те да се стимулират, но така, че вътрешното потребление да е насочено към потреблението основно на произведени в България стоки.
Пътищата са два. Стимулиране на български производители, които чрез производството си намаляват вноса на стоки. И стимулирането на производители, които изнасят стоката си извън България.
И сега следва най-големия парадокс. Провеждайки такава политика правителството реже клона на който седи. ДДС. Намаляването на потреблението намалява ДДС, който осигурява почти 80% от приходите в хазната. И проблемът е, че ако фискалния резерв се раздаде от правителството за увеличаване на пенсии и заплати или се предостави на ТБ и те го раздадат, като потребителски кредити това би повишило приходите от ДДС, което временно би било добре за ТОВА правителство, ноооо би влошило още повече външнотърговския баланс и от един критичен момент би създало недоверие в цялата банкова система и от там бягство от лева, и бихме повторили сценария от 97 год., което е напълно очаквано, имайки предвид огромното количество левове сложени на депозит в търговските банки от глупавите българи. Защото така действащия валутен борд в България е създаден само в интерес на основно чуждите търговски банки за да гарантира печалбата им. В случай, че системата е пред срутване сиреч, че хората се опитат да си изтеглят депозитите, то с фалита си банките поне ще минимизират загубите си.
Елементарния извод е, че харченето на фискалния резерв е водене на страната към сценария когато 1 долар беше 3000 лева.
Да ни е честит завода за полупроводници.
Догодина и за цели!!!
21 Юни 2011 12:56
Ето, това е тревожен материал за сериозно коментиране, а не - кой е вапцал и кой измил Паметника на съветската армия... тук нещата никак, ама никак не са водевилни.
21 Юни 2011 13:19
Mikele,
вярно изложение с неверни заключения. Грешката в заключението ти идва от там, че не отчиташ нивото на пенсиите и бюджетните заплати. Те са толкова ниски, че увеличаването им ще бъде изразходвано буквално за намаляване на глада.
-
А хранителните стоки от първа необходимост все още са предимно българско производство. Вярно - много вносни хранителни стоки са по-евтини и качествени, но това при желание може да се промени с облекчения за българските производители и държавни програми за развитие на производството.
-
Виж, ако се раздаде, чрез кредитиране, то това, което казваш ще стане. Защото кредитите ще бъдат изразходвани предимно за вносни стоки.
21 Юни 2011 13:31
Абе Светльо,
всеки път си пробутваш идеята, че като се пуснели едни пари в обръщение от фикса начи навалицата почва да купува, после прозиводители произвеждали, всички плащали данъци, пак пускане на папо в обръщение и по циркуляра за 3 месеца бюджета с 1000 милиарда излишъци в евро. България купува ЕЦБ и става кредитор №1 на стария континент.
-
И като се усетиш, че най-накрая са те намерили ония с белите манти ставаш щастлив, че ше спечелиш парламентните изборите в лудницата а си удавил комплеска. През това време евро далавераджийте ше продават на попа едно евро парчето за 10 хилки в левова шума а родни производетели от времето на преземяването и усвояването ги няма никакви.
21 Юни 2011 13:59
Brightman - друго си е безработен да се шири в апартамент 160 квадрата и да търси помощ от държавата... Ставаш за политик - на приказки го докарваш отма с обещанията. Аман от популисти.

21 Юни 2011 14:16
Orlin,
абе защо е нужно елементарни неща, дето би трябвало да ги знае всеки интелигентен човек от обща култура, да ги обяснявам и споря, все едно съм открил Америка ? Това не са мои теории ! Това са отдавна известни неща !
-
Интересното е, че вместо някои да си видят що са им вързани ръкавите на гърба, тръгнали да ми говорят за бели престилки.
21 Юни 2011 14:20
mick,
разбирам алчността на някои да искат да откраднат домовете на хората, ама няма да стане. Ако трябва кръв ще се лее, (а в това можеш да си сигурен, ако поне малко познаваш ценостите на българина), но номера за поредното ограбване, при това на най-насъщното за българина - няма да мине !
21 Юни 2011 14:30
Виж какво Брайти,
ако твоето преливане на пусто в празно работеше до сега да са изчезнали всички задлъжняли страни.
при мен не минава номера, че видите ли казали го по-умни от българите, от вънка. Аз си ползвам моя мозък за мислене и нищо не приемам дето е без логика.
21 Юни 2011 14:45
За колко ще стигне ререзва не е толкова важно. Има има много по важна новина
“Овергаз“ и “Бош“ обединиха усилия за битовата газификация у нас
която още не е съобщена където и както трябва. Най-дружески ако може...
21 Юни 2011 14:55
Аз си ползвам моя мозък

Не ти личи.... Всъщност много ти личи.
21 Юни 2011 16:07
...Грешката в заключението ти идва от там, че не отчиташ нивото на пенсиите и бюджетните заплати. Те са толкова ниски, че увеличаването им ще бъде изразходвано буквално за намаляване на глада...


Brightman, с горното потвърждаваш извода ми. В момента се харчи фискалния резерв за да може чрез глада срочно да се увеличат приходите от ДДС. Дянков просто не може да върже бюджета. Това е проблема.
Като не се прави сметката, че фискалния резерв и валутния резерв са правопропорционални. Намаляването на единия води до намаляване и на другия.
Факт е, че валутният борд отдавна е вреден за страната. Той обслужва само чуждите банки. Проблемът на политиците е, че не могат да го свалят без сътресения. Я си направи простата сметка за 12 год. само инфлацията средно по 4-5% годишно прави почти 60% за периода. Умножи 1.95583 * 1.6 и виждаш курса който трябва да е днес - 3.13 лева за едно евро.
Един такъв курс в интерес на истината би стимулирал експорта на страната и увеличил валутния резерв, но банките биха загубили.
Затова сега е по-ефективно да внасяш контрабандно да не си плащаш ДДС и акцизите, а циганите да ти подвикват на "Женския":
- Цигари, цигари....
Е как в този случай да вържеш бюджета?
А за депозитите няма да те съветвам ...
21 Юни 2011 16:18
Виж кво Светльо,
преди даста време ти обяснх бъга в тая ти системата и че си е едното сънуване. Ти после се стремеше пак да убеждаваш. Не след дълго по някакъв повод пак се изтипоса като доказан икономист-алхимик с теорията си. Други ти обясниха отново.
-
Ако си немтав или политически ошашавен с икономически стимули си е твоя съдба. Всеки случай няма си гобя времето с теб.
21 Юни 2011 16:43
преди даста време ти обяснх бъга в тая ти системата
Претендирам, че аз първи му го обясних!
21 Юни 2011 16:51
Mikele,
валутният борд и валутният курс са две отделни неща. Свързани са дотолкова, доколкото е различен начинът му на промяна.
-
Ако валутният борд бъде отменен, то негативите ще са много по-големи, защото левът ще бъде често подлаган на спекулативни атаки, а за тази цел дори няма да са нужни значителни суми.
-
Ако обаче валутният курс (при запазване на валутният борд) бъде планомерно и много плавно коригиран (например с процент наполовина на годишният лихвен процент по депозитите), то и няма да има сътресения и външнотърговският баланс ще бъде натискан в положителна посока.
21 Юни 2011 16:54
Дянков в момента има още един начин да върже бюджета, като намали субсидиите на общините, но им разреши успоредно със свобода на въвеждане и определяне на местни данъци и такси да емитират данъчни бонове (отделни за отделната община), които да служат за плащане на местните данъци и такси. Тези данъчни бонове да са свободно търгуеми.
-
По този начин общините ще могат да финансират много от дейностите си по благоустройство, например.
21 Юни 2011 17:55
Brightman, ти явно си по дериватите ...
Имай предвид обаче, че Дянков не може да върже бюджета по приходите... Няма постъпления.
Той не може да намалява разходите без да корегира преди това приходите.
А иначе няма такъв филм при валутен борд плаващ валутен курс...
Валутния курс и лихвата са двата фактора с които може да се управлява икономиката. У нас икономиката се управлява не от правителството, а от чуждите банки и монополите. Едните с лихвата, която предоставят по кредитите, а другите с ДДС, което плащат за внесените от тях стоки затова и правителството ги толерира.
Бордът трябва да се свали... а как без сътресение това може да го направи само фокусник.
21 Юни 2011 18:27
Дянков за да увеличи приходите трябва да увеличи потреблението. За да увеличи потреблението без да влоши външнотърговският баланс, трябва да увеличи местното производство и потреблението от местно производство.
-
За целта най-лесно е да освободи инициативата на всички граждани, като премахне всякакви лицензионни, регистрационни и въобще разрешителни режими в конкурентните пазари, а за беинициативните държавата да поеме организационни функции, като организира производство с тях и първоначално за тяхно потребление с възможност за излизане на реалният пазар. (По горе съм го описал по конкретно).
---
Говорих не за плаващ валутен курс, а за много плавна планомерна девалвация на лева.
---
Данъчните бонове на общините на практика ще изпълняват функциите на втора валута, обезпечена, чрез данъчните вземания, която, обаче е с напълно свободен валутен курс и конвертируемост към лева, а следователно и към чуждите валути.
-
Даже ако сме по-смели, то можем да въведем плащането на всички данъци само с данъчни бонове (вече централно емитирани), свободно търгуеми и можещи да служат за разплащания, като по този начин ще въведем втора валута, която няма де е обвързана с ограниченията на борда, а същевременно лева ще си е стабилен и служещ за котва, защото ще продължи да е твърдо фиксиран към еврото.
21 Юни 2011 19:58
За целта най-лесно е да освободи инициативата на всички граждани, като премахне всякакви лицензионни, регистрационни и въобще разрешителни режими в конкурентните пазари
И всички ще станем шефове бизнесмени и ще си пием със сламки от кокосови орехи на някой шезлонг под чадър на плажа

Глупостта е също толкова безгранична, колкото и мъдростта.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД