Щом не се доближаваме до Европа, Европа ще дойде при нас. Досега ни наблюдаваше от Брюксел, но последният Съвет на вътрешните министри на ЕС даде зелена светлина за изпращане на европейски контрольори направо на границите ни. Те ще следят шенгенската ни подготовка, след като технически се оказахме годни, но кадровият ни ресурс не заслужи европейско доверие. Той изглежда рисков поради безнаказаната корупция и организирана престъпност.
Вътрешният министър Цветан Цветанов почти изръкопляска, че на границите ще си имаме френски, холандски, германски и други чужди митничари и граничари, като не схвана, че държавата фактически минава на европейски патерици, за да не залита към престъпност и корупция, когато (ако) й дойде времето да пази външните граници на ЕС. Това не е "нова форма на външно наблюдение", категоричен бе той на конференция миналата седмица в присъствието на румънския си колега Траян Игаш. Цветанов трябва да учреди заедно с министър Игаш организация
"Ентусиазъм без граници",
защото еднакво ръсят възторжени прогнози как страните от ЕС едва ще дочакат септември, за да поканят двете държави в шенгенската зона. "И България, и Румъния са изпълнили техническите критерии. Така през септември с открити сърца и високо вдигнати глави ще сме готови да влезем в Шенген", заяви Игаш на пресконференция в София. Той дори призова "всички, които имат съмнения в нашето пълно присъединяване, да дойдат и да кажат защо".
Няма как да не дойдат, защото вече са решили да вземат двете държави на ръчно управление. Тяхната непоправимост пролича на последния Съвет на ЕС в Брюксел, когато под строгите погледи на колегите си българският и румънският министър почти се умиляваха, въобразявайки си, че получават похвали. Цветанов заяви, че най-напред френският му колега Клод Геан се изказал ласкаво за готовността ни, а след това "имаше подкрепа от всички останали министри, които се изказваха, с изключение на резервите на холандския министър по миграционните въпроси". Нашият полицейски шеф очевидно не е чувал нищо за френската куртоазия, иначе зад любезния тон на Клод Геан щеше да схване, че той е главният изразител на идеята границите ни заедно с митниците да минат под международен надзор, за да се обуздаят корупцията и контрабандата. Преди два месеца френският министър дойде в София (след посещение и в Букурещ), за да му развие виждането си по въпроса, и тогава Цветанов го аплодира, защото си помисли, че става дума за банална размяна на визити: неколцина французи ще дойдат да почерпят опит от нас, а наши митничари ще се разходят до Франция. Румънците също не разбраха какво им говори Клод Геан, макар че минават за по-големи франкофони от нас. Доказателство за полицейската несхватливост в София и Букурещ бе договорката между Цветанов и Игаш да създадат след приемането ни в шенгенската зона взаимен механизъм за контрол по границата срещу контрабандата и трафика на хора и дрога. Така според румънеца балканските съседки щели да дадат "положителен пример на по-старите страни членки". Ако не е наивност, това би се приело като
подгавряне със западните столици,
които изразяват резерви към приемането в зоната на двете проблемни държави. Интересно как България и Румъния ще премахнат границата помежду си, след като влязат в шенгенската зона, и как в същото време ще продължат да я контролират с "взаимен механизъм", за да не допуснат контрабанда и незаконен трафик.
Може би на Цветанов и румънския му колега трябва да се обясни бавно и на прост език за какво става дума. Тъй като двете държави са се прочули с корупция на високо равнище, заради което са поставени под специално европейско наблюдение (за България е добавено и наблюдение за организирана престъпност), няма как техническата им готовност да е достатъчно условие, за да им се доверят другите в ЕС, че ще пазят зорко общата граница. Вярно е, че закупената с европейски средства западна техника е надеждна, но може ли да се каже същото за румънските и българските митничари и граничари, които я управляват? Компютрите не вземат подкупи, но хората вземат. Ако не беше така, нямаше да се любуваме на луксозни митничарски селища, а партиите нямаше да благоденстват при скромните си държавни субсидии и още по-скромните си приходи от членски внос. За всички е ясно, че и в момента се шири контрабанда на цигари, дрога и хора въпреки инсталираната нова техника по границите. Неслучайно последният доклад на Европол за организираната престъпност в Европа предупреди през май, че престъпни групи може да се възползват от присъединяването на България и Румъния към шенгенската зона, а Варна дори бе посочена като врата за контрабандата на кокаина в ЕС.
Няма защо да се правим на кретени,
тъй като французите добре разбират тази дума, щом са я дали за ползване и на българи, и на румънци. След като външните ни граници ще стават общи за ЕС, няма как да откажем общ контрол, ако партньорите ни поискат. Той може да се извършва чрез създадената за целта организация Фронтекс или чрез други форми на междуправителствено сътрудничество. Това обаче ще е само началото. Въпросът е какво ще следва, когато бъдат засечени нарушения. Може би ще трябва да се ускори създаването на службата на европейския прокурор, защото няма как да се разчита на хронично болните прокуратури на България и Румъния, които все не успяват да представят годни за съд доказателства срещу едрите престъпници. Но и това няма да е достатъчно, защото трябва да се раздрусат и нереформираните съдилища. Необходими са европейски наблюдатели и в тях - ако не на всички дела, поне на знаковите, които и без това се следят от Европейската комисия за целите на нейните ежегодни доклади. Делото "Борилски" вече доказа, че под близък международен надзор и българският съд може да прогледне за доказателства, които иначе не вижда, колкото и да му бодат очите.
Ще повторя.
ББ помолил Бог в България да няма бедни.
И един ден в България всички бедни измрели...
------------------------------- ---------------------------
Блогът на Генек