:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,693,864
Активни 751
Страници 4,794
За един ден 1,302,066
Диалектика

ГЕРБ иска да го обичат всички и затова не прави нищо

Проблемът с ранното пенсиониране най-вече на миньорите е наследен, но ето че и това най-гръмогласно и самохвално правителство предпочете да го отложи за сметка на всички осигурени
СНИМКА: БГНЕС
Бойко Борисов показва подкрепената от всички социални партньори пенсионна реформа. За пореден път имаше консенсус горещият картоф с ранното пенсиониране да бъде прехвърлен на следващите управляващи.
С по 50-60 лв. на месец трябваше да живее 11 години един миньор, дори и да има 20 години стаж в рудниците, ако в края на 2010 г. ГЕРБ не удължи за пореден път живота на ранното пенсиониране през НОИ. Сега същият миньор ще получава 500 лв. След куп превратности, които го отведоха даже и до Конституционния съд, проблемът се реши така, както винаги са го решавали правителствата след Жан Виденов - с отлагане.

Накратко: с пенсионната реформа от 2000 г. тежестта на ранното пенсиониране трябваше да бъде изместена от обществените фондове на НОИ към частните професионални от 2010 г. Целта беше да не се бърка в общата каса за хора, които имат специфични условия на труд и съответно пенсия, както се прави сега. Щом изпълнят общите за всички изисквания, те се връщат обратно да получават пенсия от осигурителния институт. Поради ред недомислици обаче частните фондове се оказаха полупразни - в най-добрия случай в партидата на човек имаше натрупани общо 2000 лв. Затова тройната коалиция завеща проблема на ГЕРБ. Типично за незрелия си управленски стил партията на Бойко Борисов избра крайно неудачен начин да го реши - на свой ред отложи промяната, но иззе от частните фондове партидите на част от хората и ги изля накуп в НОИ, за да подсили бюджета му. ГЕРБ не обича тази дума, но в общественото пространство тя се наложи - "национализация". Конституционният съд се намеси и отмени прехвърлянето на средствата, но правителството няма намерение да връща парите в частните фондове. И пак остави на следващите управляващи да извършат отдавна замислената промяна.

Куриозното е, че



точно Иван Костов сезира Конституционния съд за решението на ГЕРБ



Защото от неговото правителство тръгва бъркотията с ранното пенсиониране. Когато преди 11 г. започна пенсионната реформа на СДС, никой не се питаше как професионалните фондове ще събират само 10 години допълнителните вноски на работещите тежък труд (12% за първа, 7% за втора), а ще плащат пълна пенсия между 8 и 3 г.

Тази аритметика просто не може да излезе. За сравнение в някои години общата осигуровка на тези професии е стигала до 54%, но никой не поиска осигурителният институт да прехвърли събраните отпреди 2000 г. пари за тези работници на фондовете.

Впоследствие



уравнението става още по-невъзможно



Никой не се наема да увеличи възрастта за пенсия на миньорите, които междувременно са останали почти единствената гилдия със стройна синдикална организация и голям потенциал за протести. Така, докато за останалите възрастта и стажът непрекъснато растат, за тежките професии условията изобщо не са пипнати. Според участвали в писането на промените през 2000 г. изискванията е трябвало рязко да бъдат завишени през 2010 г. СДС явно са били повече от сигурни, че в тази година няма да са на власт, защото само на политически самоубийци може да им хрумне да вдигнат на шумна и силна категория работници годините за пенсия изведнъж с 5 и 3 г. (за жените и мъжете). Затова не е изненада, че всяко правителство прехвърля проблема на следващото, вместо да събере смелост да го реши.

Макар че ГЕРБ посвети на пенсионната реформа повече от 1 година дебати, трайно решение на проблема с ранното пенсиониране започва да се търси едва сега, след отсъждането на Конституционния съд. Миналата година никой не обърна внимание на експертите. Аргументите на управляващите естествено бяха лишени от правна логика. Миньорите,като вземат 50 лв. пенсии, няма да отидат да викат под прозорците на фондовете, а ще дойдат под прозорците на Министерския съвет, обясни премиерът Бойко Борисов. А социалният министър Тотю Младенов неизменно благославяше пълния консенсус и ясната визия за пенсионна реформа за 20 години напред.

Днес същият социален министър признава, че никъде по света фонд за допълнително осигуряване не дава пълна пенсия, пък било то и временно, както е заложено при нас. Междувременно



проблемът беше радикално отложен



с цената на поредния голям компромис - до края на 2014 г. всички осигуряващи се ще продължат солидарно да плащат и за хората, които се пенсионират рано. А наесен поредната работна група ще почне да търси трайно решение на казуса. Нагласите са да се върви към вариант, който отдавна се подхвърля, но който управляващите упорито подминаваха - ранното пенсиониране да включва основна пенсия от НОИ и допълнителна от професионалния фонд. Все пак държавата също събира вноски за тези хора, при това те са по-високи, отколкото за традиционните професии - 20.8% при 17.8 за останалите. В същото време се предполага, че заради тежкия труд те са по-болни и ползват по-кратко пенсионните си права, затова и ги придобиват по-рано. А това ще рече, че може никога да не дочакат пенсии от солидарния стълб.

За поредното отлагане управляващите по традиция се оправдаха и с бездействието на предишните правителства, които не направили нищо, за да контролират работодателите, други го правили масово на минимални прагове. Въпреки многобройните питания обаче от НАП продължават да мълчат каква е точната несъбрана сума и какво прави сегашното правителство да я събере.

Ясно е, че ако сега не се промени изцяло философията на ранното пенсиониране през професионалните фондове, през 2015 г. със сигурност ще има още едно отлагане на проблема. Защото и тогава достатъчно пари за пълни пенсии по партидите няма да има и заради ниските доходи, и заради факта, че все още от пазара на труда ще излизат хора с трудов стаж от тежките професии и отпреди реформата през 2000 г., и след нея. ГЕРБ повтори и голямата грешка на предшествениците си, като не събра сили да започне поетапно вдигане на възрастта за ранно пенсиониране още от догодина.

Според реформата се предвижда увеличението й да стартира едва от 2015 г. с по 6 месеца на година, докато стане за първа категория 8 години по-ниска от общоприетата и 3 години - за втора. Така фондовете пак ще трябва известно време да плащат пенсии за по-дълъг период, отколкото са правени разчетите.

С подобни решения за постоянно отлагане на срока, през който работещите тежък труд ще имат право на пенсия от НОИ, само задълбава дефицита в общественото осигуряване. Защото допълнителните вноски за високите им пенсии продължават да се трупат по индивидуалните партиди, а парите им за старост се плащат от вноските на останалите 3 млн. осигурени. И вероятно е назрял вече моментът тези хора



също да излязат на масови протести,



защото освен на миньорите и металурзите те плащат и високите пенсии на "галениците" на всички правителства - военни и полицаи. За тях дори няма допълнителни вноски. Държавата ги осигурява скромно на 20.8%, но ги пуска в пенсия средно на 50 години само след 25 години трудов стаж.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Тежките професии останаха почти единствените, където синдикатите са представени добре, нито едно правителство не пожела да увеличи годините им за пенсиониране. Настоящото правителство стовари проблема всички осигурени да плащат и за ранно пенсионираните.
8
4671
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
20 Юни 2011 22:26
Бел. на модератора: Моля, не помествайте постинги изцяло с големи букви, придържайте се към правило 1.5.

Редактирано от - sybil на 20/6/2011 г/ 23:16:22

21 Юни 2011 00:04
Айде стига тия миньори зад който се крият купища фуражки . И какво като са миньори , за труд в неблагоприятни условия би трябвало държавата да се погрижи законодателно да се получава допълнително заплащане , респективно по високи пенсионни вноски и следователно по висока пенсия ! А сега какво - на ведомост получават минимална заплата , няколко пъти повече директно в джоба и като стане време за пенсия ревът че няма да получат "достойна" пенсия , ами колкото са внесли или внесъл толкова и ще получиш . Това се отнася в още по голяма степен и за всички полицай и овенни който надничат зад гърба на миньорите !
Toтьо - срам за ГЕРБ
21 Юни 2011 00:49
ами колкото са внесли или внесъл толкова и ще получиш .

Да де, само дето пропускаш, че не миньорите избират да си внасят пенсионите вноски, а държавата ги задължава да ги внасят във пенсионни фондове, които даже и номинално не могат да запазят събраните пари, (за увеличение да не говорим), а ги харчат за "администриране".
-
Един прост спестовен влог, поне не би ял парите номинално, а и макар и символично им добавя лихва.
21 Юни 2011 07:37
не миньорите избират да си внасят пенсионите вноски, а държавата ги задължава да ги внасят във пенсионни фондове

А гръмогласните защитници на миньорите и всички раннопенсиониращи се - синдикатите, къде са?? Ааа, чакай, сетих се - синдикатите всъщност са собственици на пенсионни фондове. Затова и си мълчат по темата - защото са от двете страни на масата - хем с миньорите, хем с прибиращите парите им.
21 Юни 2011 10:18
Защо вестникът не вземе да провери колко процента миньори са взимали пенсия повече от 5, повече от 10 и повече от 20 години?
Става дума за истински миньори, не за работници по рудничните канцеларии.
21 Юни 2011 14:09
alin,
добър въпрос - кой точно има право на т.нар. ранна пенсия - дали само подземните работници (които я заслужават без съмнение изцяло) или всички канцеларски плъхове, които са помирисвали забой само през безплатните кофички кисело мляко?
Дали някой някога въобще е правил подобна проверка?
Не знам, затова и питам.
P.S.
Статията е точна - един от проблемите на това управление е желанието да угоди на всички, което няма как да стане освен за сметка пак на всички (останали).

Редактирано от - Forza NATO на 21/6/2011 г/ 14:16:52

21 Юни 2011 15:40
Проблемът с пенсиите е само един - все по-малко хора работят в тази страна. Вторичният проблем са осигуровките върху заплатите. Третичният проблем е в самата структура на НОИ - съсредоточила всички пенсионни плащания, извършващи се единствено от вноските на работещите.
Като теглим знаменателя отдолу излиза, че НОЙ трябва да се преструктурира и върне в вид на предишното пенсионно.
Което обаче не е решение, а просто отлагане във времето на пълното разпадане на пенсионната система. Това е неминуемо. И произтича от първия проблем.
21 Юни 2011 17:23
Третичният проблем е в самата структура на НОИ - съсредоточила всички пенсионни плащания, извършващи се единствено от вноските на работещите.

Ами то всъщност няма друг начин за плащане към някой, който не работи (независимо заслужено или не). Дали ще е чрез преки удръжки (по-добре, защото е по-просто) или чрез сложни финансови и инвестиционни схеми генериращи капиталови печалби за сметка на работещи и потребители, е все едно. И в двата случая се взема от работещите за да се даде на неработещите.


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД