Има стабилна тенденция за намаляване на броя на аптеките у нас, сочат данните на анализаторската компания за пазара на лекарствата IMS Health. През 2010 г. в България е имало 3900 аптеки, или средно по една на 1900 души. За сравнение, най-много аптеки е имало през 2004 г. - 4500, след което броят им започва да намалява. На тази база IMS Health прогнозира, че през 2015 г. аптеките у нас ще са 2900, като една ще обслужва средно 2300 души.
През 1989 г. аптеките у нас са били 1200 - по една на 8000 души. Последвалият ръст се дължи на либерализацията на пазара - приватизацията на държавните фирми за търговия и дистрибуция и слабата държавна регулация при откриването на аптеки. Настоящият спад пък се обяснява с намалението на населението, конкуренцията и ниските разходи на глава от населението у нас за лекарства, обясни Кунчо Трифонов, директор на IMS Health за България.
"Световният рекорд за брой аптеки се държи от Гърция - там преди 10 г. на 850 души се падаше по една аптека", каза Трифонов. Освен това в Гърция има много по-голям пазар - там средният разход на глава от населението за фармацевтични продукти, платен в аптека, е 331 евро годишно. В България сумата е 65 евро. "Така средната печалба на една аптека в Гърция е 200 000 евро на година", твърди Трифонов.
"Има много случаи, в които аптеки не предоставят лекарствата на пациенти с редки болести", обяви председателят на Алианса на хората с редки болести в България Владимир Томов. От 1 март тези медикаменти се поемат от здравната каса и се предоставят на болните от аптеките, които работят с НЗОК. Преди това се предоставяха от здравно министерство и няколко болници. Едва 800 аптеки у нас обаче имат договори с касата за т.нар. медикаменти по протокол - за онколекарства, редки болести, хепатит и др. Освен това, според Томов, много от тях не ги купуват. Причината е, че лекарствата са скъпи и по-малките аптеки не могат да чакат месец и половина касата да им възстанови разхода, смята той.
Според председателя на Българската асоциация на търговците на едро на лекарства Димитър Димитров обаче причината е, че касата плаща само 83 ст. без ДДС на аптеките за продажбата на едно такова лекарство по протокол. Често аптеките не зареждат количества, а когато дойде пациент му казват да се върне след няколко часа. Междувременно те се обаждат на търговеца на едро и поръчват препарата. "Само в една фирма за търговия на едро, само за май имахме 1500 върнати ни от аптеките лекарства по протокол", каза Димитров. Това означава, че фармацевтът е върнал пациента, за да достави препарата, но той си го е намерил другаде и така аптеката трябва да върне продукта на търговеца.
|
|