:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,589
Активни 785
Страници 14,492
За един ден 1,302,066

Броят на аптеките намалява трайно

Животоподдържащите лекарства от здравната каса са недостъпни за всички болни
Има стабилна тенденция за намаляване на броя на аптеките у нас, сочат данните на анализаторската компания за пазара на лекарствата IMS Health. През 2010 г. в България е имало 3900 аптеки, или средно по една на 1900 души. За сравнение, най-много аптеки е имало през 2004 г. - 4500, след което броят им започва да намалява. На тази база IMS Health прогнозира, че през 2015 г. аптеките у нас ще са 2900, като една ще обслужва средно 2300 души.

През 1989 г. аптеките у нас са били 1200 - по една на 8000 души. Последвалият ръст се дължи на либерализацията на пазара - приватизацията на държавните фирми за търговия и дистрибуция и слабата държавна регулация при откриването на аптеки. Настоящият спад пък се обяснява с намалението на населението, конкуренцията и ниските разходи на глава от населението у нас за лекарства, обясни Кунчо Трифонов, директор на IMS Health за България.

"Световният рекорд за брой аптеки се държи от Гърция - там преди 10 г. на 850 души се падаше по една аптека", каза Трифонов. Освен това в Гърция има много по-голям пазар - там средният разход на глава от населението за фармацевтични продукти, платен в аптека, е 331 евро годишно. В България сумата е 65 евро. "Така средната печалба на една аптека в Гърция е 200 000 евро на година", твърди Трифонов.

"Има много случаи, в които аптеки не предоставят лекарствата на пациенти с редки болести", обяви председателят на Алианса на хората с редки болести в България Владимир Томов. От 1 март тези медикаменти се поемат от здравната каса и се предоставят на болните от аптеките, които работят с НЗОК. Преди това се предоставяха от здравно министерство и няколко болници. Едва 800 аптеки у нас обаче имат договори с касата за т.нар. медикаменти по протокол - за онколекарства, редки болести, хепатит и др. Освен това, според Томов, много от тях не ги купуват. Причината е, че лекарствата са скъпи и по-малките аптеки не могат да чакат месец и половина касата да им възстанови разхода, смята той.

Според председателя на Българската асоциация на търговците на едро на лекарства Димитър Димитров обаче причината е, че касата плаща само 83 ст. без ДДС на аптеките за продажбата на едно такова лекарство по протокол. Често аптеките не зареждат количества, а когато дойде пациент му казват да се върне след няколко часа. Междувременно те се обаждат на търговеца на едро и поръчват препарата. "Само в една фирма за търговия на едро, само за май имахме 1500 върнати ни от аптеките лекарства по протокол", каза Димитров. Това означава, че фармацевтът е върнал пациента, за да достави препарата, но той си го е намерил другаде и така аптеката трябва да върне продукта на търговеца.
6
2839
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
23 Юни 2011 20:53
Абе Здравната каса, начело с герберски малоумници, ще закрие и държавата.
24 Юни 2011 07:09
Ами аптеките станаха по 3 на уличка.. нормално е малко да понамалеят.
24 Юни 2011 08:51
Пазара сам ще регулира аптеките : т.е. тези които не са в състояние да предложат това което е необходимо на хората ще трябва да затворят кепенците - това си е един съвсем нормален процес и никой никому не гарантира "бизнес. Проблем може да възникне в малките населени места където няма достатъчно оборот който да поддържа функионирането на аптека, от дуга страна пък ако има търсене ще се появи и предлагане ...
24 Юни 2011 09:27
Нормално е да намалеят и без това нормата им на печалбата е една от най-големите в бизнеса въобще. Иначе няма как да си го обясня, че там, където живея, има 3 аптеки в радиус от 50 м, . Едната, от които в гараж(!)
24 Юни 2011 10:25
Ето още една хубава новина ! Сега да понамалеят и МОЛ-овете...
24 Юни 2011 15:16
По-големият проблем е намаляването на аптеките, работещи със Здравната каса. Има региони, където на десетки километри няма такава аптеки, а целевата група е предимно от възрастни хора. Създаването на затруднения точно на тях показва колко е напреднало в развитието си обществото. Елементарни административни мерки (колкото и лошо да звучи) решават въпроса на снабдяването с лекарства, заплащани от НЗОК. Тъпата управителка и подуправителка на Касата няма да се сетят, те първо мислят за дебелите си гуши, а след това престават да мислят.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД