:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,447
Активни 778
Страници 14,350
За един ден 1,302,066

Проблемните кредити вече гонят 8 млрд. лева

През май лошите и преоформените заеми удариха нов рекорд - делът им стигна 19.7%
Лошите и преоформените кредити продължават неумолимо да растат и делът им вече стигна 19.72%. Според статистиката на БНБ само за месец т.нар. проблемни заеми са пораснали с нови 178 млн. лв. и в края на май са почти 8 млрд. лв. (над 7.9 млрд.). За сравнение към май 2009 г. кредитите със сериозни просрочия бяха едва 1.78 млрд. лв., а година по-късно - 5.67 млрд. лв. Тенденцията не е изненадваща - от месеци всички банкери и анализатори коментират, че пикът на проблемните заеми ще е през лятото и че след това трендът ще се пречупи.

БНБ обявява дела само на лошите кредити (без преструктурираните) по тримесечия. Последните засега публикувани данни - към 31 март, сочат 12.93%. Според анализ на УниКредит Булбанк от началото на годината 10-те най-големи български трезора могат да издържат дори на 20-25% лоши заеми.

Най-драматично е положението с фирмените задължения - при тях делът на лошите и преструктурираните кредити е 20.85%, което е абсолютен рекорд. При потребителските заеми делът на проблемните е 18.41%, а при жилищните - 17.46%.

"Кризата удари много силно бизнеса и домакинствата, което няма как да не се отрази върху изплащането на взетите заеми, но българската банкова система е изключително добре капитализирана и може да се справи с лошите кредити", увери наскоро шефът на БНБ Иван Искров. Той изтъкна, че нашите банки формират достатъчно резерви срещу непогасяваните заеми и поддържат капиталова адекватност, която е далеч над изискванията на ЕС. Искров посочи също, че в момента много правителства правят стрес-тестове на банките, за да проверят дали отговарят на изискването за 5% капиталова адекватност, докато в България много отдавна има изискване за 10%.

И докато тежестта на необслужваните и преоформените вземания в портфейлите на банките расте, обемът на отпуснатите заеми също се увеличава, но с доста символични темпове, показват данните на БНБ. Общо заемите (с овърдрафтите) през май имат с 0.15% прираст на месечна база и с 2.08% на годишна.

Най-видимо увеличение има при фирмените кредити, което може да се тълкува като добра новина, защото показва, че бизнесът вече е склонен да се развива, а банките вече вярват, че ще си получават вноските. Заемите за фирмите са с 3.73% повече в сравнение с година по-рано. Жилищните кредити също растат - с 2.55% на годишна база.

-------СВИВАНЕ

При потребителските заеми обаче има свиване - с 1.25% спрямо м.г. Спадът е белег, че населението още е на вълна "въздържане от покупки" заради несигурното бъдеще. На този фон не е чудно, че депозитите продължават да растат със солидни темпове. Увеличението е с 9.5% на годишна база.
18
1847
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
23 Юни 2011 19:57
В нормалните държави отдавна намалиха лихвения процент и така облекчиха кредитополучателите. Но в България лихвите даже се увеличиха незнайно защо. Мисля, че този процент(на необслужваните кредити) е доста по-висок. Истината се крие!
23 Юни 2011 20:18
Кое й е нормално на държавата ни, че банките да са?
23 Юни 2011 21:43
Данните от статията са много, много обезпокоителни.
Много от банките у нас са гръцки, което още повече усложнява ситуацията.
Дано последната да не излезе от контрол...
23 Юни 2011 22:01
Всяка маймунка, преди да глътне нещо, пробва дали може да влезе в задника й...
23 Юни 2011 22:03
Всяка маймунка, преди да глътне нещо, пробва дали може да влезе в задника й...
Не всяка, а само умните маймунки. Останалите гълтат и после вият много, като опре до задника.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
23 Юни 2011 23:12
Това с маймунките касае банките, нали Манерку?
Сека банка, преди да почне да отпуска кредити на поразия, пробва дали па после нема да и излезнат през носа.
А иначе триоките знаеха, че така ще стане, преди години, ма тенорите се подхилваха и още много малко ще се подхилват.
Иска се мааалце далновидност, ма те банките нема начин да не са имале финансови анализатори, далновидци и прочее специалисти, щом отстрани с просто око се виждаше, както остава за отвътре...

________________________________ ____
ВИЗАНТИЙЦИ СРЕЩУ ЕВРЕИ- Законни залагания
23 Юни 2011 23:53
На мен ми е интересно друго - за момента в Бъгартия има към 20% лоши жилищни кредити. Обаче никъде не съм видял с 20% повече foreclosures и яко предлагане на безценица на придобитите от банките безполезни, обезценяващи се имоти. Пазара на имоти според самите агенти и агентите им в статистиките - цъфти и вързва, обезенка почти няма.
Причината е проста - банките вдигнаха лихвите да компенсират. Стадото все още предлага безплатна за стригане вълна, така че номера минава. Българинът все още кара по инерция в разпадащи се неподдържани имоти по градове и паланки и си мисли, че цената на имота е тази, която той иска да вземе.
Очакваме обаче в скоро време балона да се спука, кожите за дране да свършат, банките най-накрая да поподухнат малко супата и да почнат да се отърсват от имотите.
Тогава ще настане едно чудо и приказ у мамковината - ще се стигне до свръхпредлагане на имоти, което бавно, но сигурно ще стане перманентно. Падането ще спре едва когато цените слязат поне 30% ПОД СЕБЕСТОЙНОСТТА (да, ПОД, на ЗАГУБА, защото за да се стабилизира пазара трябва да има И фалити, И загуби, а не само минимизиране на печалбата - нещо ново и непонятно за българина).
След това пазара ще влезе в нормалното си русло и цените ще се стабилизират на 10-12% над себестойност и то за хубави имоти, които са вероятно не повече от 10-20% от имотите в страната. Другите ще си останад ПОД себестойност.
не вервате - ами така е по белия свят, където има нормален пазар, какъвто в мамковината никога няма да има...
24 Юни 2011 01:23
Ако сте виждали как се раздаваха кредити преди 4 години ще ви е ясно защо сега 20% са необслужваеми.
Между другото частична вина за това дередже има и предходното правителство, защото банките приемаха евросубсидиите като 100% обезпечение по кредит, а като започнаха от Брюксел да ни ги спират, трябваше някой да гризне дръвцето с липсващите пари.
24 Юни 2011 08:19
Вината е поделена - 60-80% кредитополучателят е виновен и 20-40% са виновни банките. Да продават калпавите ипотеки и готово всеки да си поеме вината. Че заравянето на главите в пясъка.. води до по-големи проблеми и прехвърляне на проблемите върху главите на изрядните платци - с по-големи лихви.

Интересно обаче колко са необезпечените с ипотека например проблемни кредити на банките? Такива като например - раздадени само на честна дума/"бизнес план" ? Като продажбата на Кремиковци на фирма на 1 месец. Там вече виновни са само банките...
24 Юни 2011 08:31
Мисля, че всичко тръгва от съдбовната грешка кредитът да се възприема от кредитополучателя като богатство, което му дава свободата да работи и да осъществява идеите си. Аз далеч не съм първият прозрял, че всъщност е робство. И за да бъдат заробени хората, трябваше да се притъпи максимално инстикта им за самосъхранение. Започна зомбирането, че просперитета не идва основно от влагането на собствен труд и средства, а от кредит. И докато кредитът /задължително съобразен със собствените възможности/, вложен за започване на някакъв бизнес може да бъде полезен, то заблудата, че бизнесът може да бъде поддържан основно с оборотни средства от кредит, е пагубна. Точно тук според мен е "заровено кучето". От хората старателно се крие въздействието на лихвата в/у кредита. В крайна сметка се получава така, че хората започват да работят само за лихви, защото почти целият принаден продукт, който създават, отива за изплащането им. А това което остане /ако въобще има такова/ го прибира под формата на данъци, осгуровки и всевъзможни такси институцията наречена Демократична държава. Запълнена догоре с мекерета на Лихварите, тя е инструмента с който се премахва гореспоменатият от мен инстинкт за самосъхранине.
24 Юни 2011 09:55
Точно това са последиците от пукането на един балон:
Натиснете тук
Сори, че пак давам същия линк, но много ме впечатли!
24 Юни 2011 10:27
И защо пък да приемем, че вдигането на лихвите е лошо нещо?
Лошо е за тези, които са се набълбукали със заеми. Сульо и Пульо, с две заплатки в семейството по 700-800 лв. взел ипотечен, автомобил на лизинг, потребителски и т.н., каквото можал, с вноски на 95% от дохода си. Със съзнанието, че е велик, незаменим и ще му вдигнат заплатата поне двойно.
Ама май се е надценил. И сега реве - да свалят лихвите.
Ама те лихвите растат и за кредитополучателите, и за спестителите.
И който е спестявал и спестява си е добре - преди кризата даваха лихви по депозити 3.5 - 4.5 %, сега дават над 7.
Аз пък съм доволен от високите лихви!
24 Юни 2011 10:48
Аз падане на цените на имотите не виждам...
Дори съдебните изпълнители (частни и държавни) продават на безумни цени...
В крайна сметка, нещата са прости:
1.С доход от 500 лв. на месец, квадратният метър не трябва да е повече от 200 лв.
2.Цените на строителните материали са спекулативно високи, все още
3.Цената на труда, на изключително ниските слоеве на населението е неоправдано завишена
4. И т.н.
=============
Всичко това е защото в новата ни история, никога не сме преживявали истински глад...
Съпътстващи причини:
Начално условие: Страхът вдижи човечеството напред от съществуването му.
1.Никой в България не се страхува от нищо и нарушава правилата с лека усмивка.
2.Дори държавата не спазва правилата, които тя самата е създала.
24 Юни 2011 11:19
VAERINGJAR

________________________________ ____
ВИЗАНТИЙЦИ СРЕЩУ ЕВРЕИ- Законни залагания
24 Юни 2011 11:21
Alenso много добра статия си дал.
24 Юни 2011 13:39
BWW, мен лично ме порази сходството в модела, как се е развивала кризата в различните държави - няма американец, няма японец, няма българин. Яно човешката психика е еднакво наивна и хвърчаща в облаците, затова и графиките си приличат!
24 Юни 2011 18:14
Фрас, за депозитите са 7% , но за кредитите са 18, 5! Не се фраскай толкова , за
да не те сполети "фраскане"!
24 Юни 2011 20:00
Препоръчвам статията в линка даден от Аленсо.
Истината поднесена от честен безпристрастен професионалист.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД