:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,770,366
Активни 639
Страници 26,833
За един ден 1,302,066
КАК СЕ СТРИЖЕ ВЪЛК*

Магистрала "Люлин" доказа, че има и български Хималаи

Пътният мегапроект се оказа заченат в грях, само че цялата истина лъсва прекалено късно. Сега може само да бдим схемата за източване да не се повтаря
Пореден тунел атакува "труднопроходимата" Люлин планина
Рязането на ленти е любим стар ритуал на управляващите политици - и у нас, и по света. Станишев дори режеше ленти на неоткрити обекти (въображението му явно далеч изпреварваше реалността). Първанов реже ленти по заявка на приятели и спонсори. Най-запомнящ се обаче е Бойко Борисов. Нерядко сегашният министър-председател държи ножицата с такава кисела физиономия, с каквато родител плаща комарджийските дългове на непрокопсан наследник. За да не тънем в неведение, Борисов се оплаква, че плаща "златни" пътища, "гьолове", "паметници на глупостта и алчността" и т.н., като хвърля камъни в двора на опозицията.
Всъщност Борисов има право да се ядосва - понеже се оказва омотан в наследени схеми за източване на стотици милиони национални и европейски пари чрез безсмислено сложни и излишно скъпи обекти. Примери колкото щеш, но най-очевиден е

"Люлин" - най-скъпата магистрала

През 2005 г. започна активна кампания за това колко нужна е магистрала, свързваща промишлената северна част на София с индустриалния сателитен град Перник (истина) и колко труден е теренът между тях (лъжа). Самата "планина" всъщност е голям единичен хълм, а най-високата му точка - връх Дупевица, се намира едва около 600 м над заобикалящите го полета. Този хълм е прорязан през средата от удобен пролом, през който върви и старият път, използван за дискретно прибиране през нощта от подпийналите перничани. Най-удобното трасе е през Бучинския проход, който се "извисява" не повече от 200 метра над околния терен и по всички критерии е сравнително лек за прокарване на път. Да, но не и за кабинета "Станишев", който иска сложна магистрала и я получава.
Проектирането се възлага на SPEA - международно призната италианска компания. Италианците пък си наемат подизпълнител - "Пътпроект" ЕООД, София, - също много авторитетен български проектант. Не е чудно, че италианците се насочват към "Пътпроект". Това е организацията, планирала навремето всички български магистрали. Сред тях е и "Хемус" с най-високите виадукти на Балканите (в прохода Витиня) - европейски образец за преминаване на висок и тежък терен. Кой, ако не "Пътпроект" познава българските условия и възможности? Но важно е какво иска възложителят - и проектантът прави такава магистрала, каквато очаква от него правителството.
И така - ражда се уникално сложен проект за 185 млн. евро, в който

трасе от 19 км се сдобива с 26 моста и 3 тунела

Да се чуди човек за Алпите ли става дума, за Хималаите ли, или за възвишението Люлин, проходимо във всички посоки пеша, на кон, а и с мотоциклет, защото до най-високия му връх води удобен асфалтиран път. Защо тогава поникват всички тези мостове и тунели? Ами въпрос на политика и на бизнес. Наскоро препоръчвах на пътен строител нов евтин и траен материал за запълване на дупки, а той ми каза: "На мен не ми трябва евтино и здраво - трябват ми скъпи и чести ремонти!" Ясно, но магистрала "Люлин" се финансира с европейски пари - защо Брюксел не е видял очевидното разточителство? Навярно е бил респектиран от участието на световноизвестния италиански проектант.
След одобряването на уникалния проект бе избран и изпълнител - турският консорциум "Мапа Ченгиз". Първи копки, банкети, пресконференции, изляха някой и друг пилон и спряха. Казаха, че теренът е много тежък и искат още пари. За всеки случай отцепиха трасето (по което не се мяркаше жива душа), за да не им вижда никой резила, и потънаха в зимен сън. Министър Асен Гагаузов също заспа. Като наближиха изборите, наложи се Сергей Станишев да открива въображаема магистрала. И той я откри.
След изборите "Мапа Ченгиз" пак поиска пари. Новото правителството обаче нямаше излишък в бюджета, а дефицит. Затова се опита да минимизира щетите. Но удари на камък. Оказа се, че препроектирането е мисия невъзможна - строежът бе толкова напреднал, че нямаше как лентата да се върне назад. Иначе проверките потвърдиха известното - големи закъснения в строителния график и отсъстващ контрол. И още - масови нарушения на трудовото законодателство, довели до няколко злополуки със загуба на човешки живот.
Строителите от "Мапа Ченгиз" се обидиха от недоверието и тъй като

договорът очевидно бе писан по-удобно за изпълнителя

и по-неудобно за държавата възложител, магистралата поспря да почине край облия баир. България обаче се оказа пред реален риск да загуби 100 млн. евро европейско финансиране поради неспазване на сроковете за строителството. Последваха разбори, заплахи за съд и двустранни компромиси, след което "Мапа Ченгиз" се захванаха на работа. И тогава се видя, че тунелите се правят по открит способ - демек първо правим обикновено шосе, а после му слагаме покривче и го поръсваме с пръст. Видя се също, че през по-голямата си част трасето е на пилони със скромна височина (3-4 метра), а трудните планински наклони хич не се усещат, защото ги няма.
Изводите са очебийни. Тежкото трасе е мит. Съседният Лот 1 на автомагистрала "Струма" - от Даскалово до Долна Диканя - минава през абсолютно същия релеф със същата денивелация и е само с 1.3 км по-къс (17.7 км). Но по цялото му протежение няма нито един мост и нито един тунел. Затова 17.7 км на лот 1 на "Струма" струват само 50 млн. лв., а 19-километровата "Люлин" - 150 милиона.
Неизбежността на тунелите също е лъжа - тунелите са по-скоро излишни. Те стесняват пътното платно и в този си вид даже представляват пречка и заплаха за безопасността. Освен това не само строителството е ненужно оскъпено, но и поддръжката - защото всеки от 26-те моста и всеки тунел и занапред ще гълта периодично пари заради задължителните процедури по преглед и поддръжка.
С мостовете е същото. Върху идентичен терен съседният лот 1 на "Струма" е изграден на насипи. Минус на мостовете е, че вятърът ги вее двустранно и в студените сезони се заледяват много лесно, а това в комбинация с опасността от излитане от моста прави магистралата потенциално и ненужно опасна.
Така стигаме и до отговора на началния въпрос - защо Бойко Борисов отряза лентата на магистрала "Люлин" със смесени чувства. Защото е бил принуден да довърши схема, начената от предното правителство. Защото след въвеждането на магистралата в експлоатация лъсва нещо, скривано досега - ненужното проектиране на скъпи съоръжения, които са създали сложен, тройно по-скъп и по-опасен път.
Разказвам цялата история не за друго, а защото България има да строи още много магистрали. Това поставя всяко правителство пред изкушението да одобрява най-скъпите варианти, защото това гарантира по-високи рушвети и комисиони за възложителите и по-високи печалби за изпълнителите - за сметка на българските и европейските данъкоплатци.

*По О.Хенри
 На снимката се вижда ясно, че вместо сложните и скъпи тунели и виадукти пътят можеше да бъде направен с изкопи и насипи.
 Въпреки че минава дори през по-труден терен, лот 1 на "Струма" преодолява денивелацията на трасето и без мостове и виадукти.
 "Страшната" Люлин планина, заради която едноименната магистрала, дълга едва 19 км, е богато украсена с 26 моста и три тунела
53
10969
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
27 Юни 2011 20:58
Хронологията (според инфо в интернет):

Quote:

На 3 август 1998 г. правителството на Иван Костов приема проект за финансиране изграждането на магистрала "Люлин", който е включен в инвестиционната програма на правителството до 2001 г.

Според проекта за проучването и строителството ще са нужни 351 млн.лв., които ще бъдат осигурени от държавния бюджет, фонд "Републиканска пътна мрежа" и заеми от Европейската инвестиционна банка. Според решението на кабинета проектът трябва да приключи до 2005 г. Предвижда се автомагистралата да е с дължина около 15 км и ширина на платното межу 33 м и 35 м и ще минава през селата Дивотино - Мало Бучино - Голямо Бучино - Суходол до Околовръстния път на София. Целта на проекта е пътя да се свърже директно пътен възел Даскалово с транспортни коридори номер 4 и номер 8, както и да се облекчи движението в южната част на София.

През есента на 1999 г. италианската фирма SPEA печели търг по програма ФАР на Европейския съюз, организиран от Агенция "Пътища", който включва предпроектнипроучвания и работни проекти за строителството на автомагистралите “Люлин” и “Струма”. Проектът ще се финансира по програма ФАР и ще струва около 3, 2 млн. евро.

На 9 март 2000 г. министърът на регионалното развитие Евгени Чачев подписва с генералния директор на фирма СПЕА Франко Рапино възлагателен договор за изпълнение на “Проучване и проектиране на автомагистрала София – Кулата”. Фирмата изготвя и представя седем идейни варианта за трасе на магистралата /за удобство обозначавани с различни цветове/.

От април 2001 г. до август 2002 г. са изготвени три доклада по оценка на въздействието на проекта върху околната среда. Висшият експертен екологичен съвет към МОСВ одобрява третия доклад, който предвижда трасето на автомагистрала Люлин да преминава от Софийския околовръстен път през селата Мало Бучино, Голямо Бучино, пътен възел Даскалово - т.нар “син” и “кафяв” вариант.

На 11 октомври 2002 г. Министерството на околната среда и водите приема решение, с което разрешава строителството и експлоатацията на автомагистрала Люлин по комбиниран вариант "син (от км 0+000 до км 5+643) и кафяв (от км 5+439 до км 18+882)". Трасето на автомагистрала “Люлин”, което включва Софийски околовръстен път - Мало Бучино – Голямо Бучино – пътен възел ”Даскалово”, е проектирано с дължина около 19 км, по направление на Общоевропейски Транспортен коридор № IV, в частта му “Видин - София - Кулата”. Техническият проект включва изграждането на автомагистрален габарит от 29 м (с по две ленти за движение в една посока, разделителна ивица и аварийна лента) и проектна скорост от 100-110 км/ч. Заради планинския терен в разработения проект са включени някои съоръжения: три броя тунели по открит способ с обща дължина 1260 м; 26 броя мостове и виадукти с обща дължина 6 000 м; 3 броя пътни възли; укрепителни стени с обща дължина от 2 762 м.

На 21 януари 2003 г. министърът на финансите Милен Велчев и ръководителят на делегацията на Европейската комисия в България Димитрис Куркулас подписват меморандуми по предприсъединителната програма ИСПА на ЕС за 240 милиона евро. Общата стойност на финансовия меморандум за автомагистрала Люлин е 148, 45 млн. евро, от които 111, 338 млн. евро /75 процента/ безвъзмездни средства по програма ИСПА и 37, 112 млн. евро /25 процента/ от българска страна.

На 22 декември 2004 г. Европейската комисия обявява в официално писмо, че разрешава строителството на автомагистрала Люлин. Изискванията на финансовия меморандум, свързани с доклада по оценка въздействието върху околната среда, са изпълнени.

На 1 декември 2005 г. Министерският съвет разрешава проектирането и изграждането на обект "Автомагистрала "Люлин" от нулевия до 19- тия километър на територията на земеделските земи по досегашния кадастрален план. Трасето е на територията на София-град, землищата на кварталите "Филиповци" и "Суходол", вилните зони "Горна баня" и "Люлин", на Банкя и Иваняне, с. Мало Бучино, кв. Владая и на територията на Пернишка област - с. Голямо Бучино и кварталите Драгичево и Даскалово.

На 31 март 2006 г. Съветът за координация, контрол и изпълнение на инфраструктурните проекти с национално значение приема график за изпълнение на приоритетните инфраструктурни проекти до 2015 г. През 2009 г. трябва да бъдат готови и 19 км от автомагистрала „Люлин".

На 26 май 2006 г. Правителството приема проект на Национална стратегия за интегрирано развитие на инфраструктурата на България за периода 2006- 2015 г. Документът е разгледан от Съвета за координация, контрол и изпълнение на инфраструктурните проекти с национално значение.

На 8 август 2006 г. Изпълнителният директор на агенция "Пътища" Веселин Георгиев и представителите на турския консорциум МАПА – ЧЕНГИЗ Ведат Четинташ и Кемал Юнлюлер подписват договор за възлагане на строителството на автомагистрала "Люлин". Общата стойност на договора е 137, 382 млн. евро за 19-километровия участък. Договорът предвижа автомагистралата да бъде построена за 3 години, след които ще има 12 месеца гаранционен срок.

На 20 декември 2006 г. Изпълнителният директор на Фонд "Републиканска пътна инфраструктура" Веселин Георгиев подписва с представителя на сдружението "Луйс Бергер - Мот МакДоналд", Питър Кокрейн договора за супервизия на автомагистрала "Люлин", на стойност 4 435 900 евро. На подписването присъства ръководителя на Делегацията на Европейската комисия в България Майкъл Хъмфрис.

На 31 януари 2007 г. Започва строителството на магистрала "Люлин". Премиерът Сергей Станишев прави символична първа копка на автомагистралата с багер "Хюндай".

12 март 2007 г. - Кметът на Перник Антоанета Георгиева съобщава, че трите села Голямо Бучино, Люлин и Дивотино настояват да бъдат изградени подходи към магистралата. В противен случай трите населени места остават без връзка с магистралния път, което означава, че жителите им ще трябва да ходят до Перник и от там да се включат в магистралата, което допълнително ще утежни трафика в града. В Голямо Бучино е сформиран инициативен комитет, който издига искането за пряка връзка на селото с магистралата.

21 септември 2007 г. - Жителите на трите села блокират пътя Перник-София с искането да се изградят връзки от магистралата към трите населени места. Темата е повдигната и на парламентарен контрол в Народното събрание, но е отхвърлено от министър Асен Гагаузов с мотива, че е закъсняло и много ще оскъпи новата магистрала. От инициативния комитет предупреждават, че с пускането на магистрала "Люлин" пътят от Голямо Бучино до София ще се увеличи с 15 км, вместо да се съкрати.

На 26 януари 2008 г. ЕК иска от България да замрази парите за строителство на пътища заради разразилия се корупционен скандал във Фонд „Републиканска пътна инфраструктура”. Въпреки това обаче репортерска проверка на в. Труд показва, че в началото на февруари месец строителството на магистрала „Люлин” продължава.

13 април 2008 г. Министър-председателят Сергей Станишев и министърът на регионалното развитие и благоустройството правят проверка на строителството на магистралата. Изводът е, че строителството върви по план и магистралата ще бъде завършена в срок през есента на 2009 година.

23 юни 2008 г. - Началникът на обекта Джумхур Баръш съобщава, че ще бъдат наети допълнително около 150 работници. Пусковият срок, който е в края на 2009 година и в началото на 2010 г., ще бъде спазен, ангажира се Баръш. Към този момент е проблемно изграждането само на пътен възел "Даскалово", където се осъществява отчуждаване на три частни имота. Работата е съсредоточена върху строителството на мостови съоръжения на софийска територия.

16 юли 2008 година – Фирмата изпълнител „Мапа Ченгиз” поема ангажимента обектът да бъде завършен до май 2010 година. Половингодишното закъснение се дължи на забавяне в проектирането, както и на трудности при ваденето на работни визи за турските строители. За да компенсират просроченият график от турската фирма са минали на 24 часов работен ден. До момента вместо 40 процента от работата са свършени едва 4-5.

14 август 2008 г. – ЕК временно спира междинните плащания по два пътни проекта - магистрала "Люлин" и трансевропейската транспортна мрежа. За да бъдат възстановени плащанията, правителството взима решение външната одиторска фирма KPMG да направи допълнителна проверка на дейността на Фонд "Републиканска пътна инфраструктура". Решението е в отговор на писмото на шефа на Главна дирекция "Регионална политика" към Европейската комисия Дирк Анер. В писмото е записано, че временното спиране на средствата за магистрала "Люлин" и трансевропейската транспортна мрежа е заради невъзможността на Фонд "Републиканска пътна инфраструктура" да осигури "адекватно гарантиране на законността и редовността на правилната употреба на процедурите за публичните поръчки".

24 октомври 2008 – В Министерство на транспорта се провежда работна среща за напредъка по изграждането на автомагистрала Люлин. Представителите на изпълнителя излагат своето виждане за хода на строителството и изразяват решимост да завършат успешно проекта. На срещата са обсъдени пресичанията с инженерни мрежи - газопроводи, водопроводи, електропроводи и други технически пречки за напредъка на работите. Представителите на националната агенция се ангажират в двуседмичен срок да съдействат за разрешаването на тези проблеми. Изпълнителят не е поставил искания за увеличаване на стойността на договора. Решено е между 10 и 15 ноември да се състои среща в същия състав, на която да бъде проследено изпълнението на поетите от страните ангажименти. Страните се споразумяват срещи за разрешаване на текущи технически проблеми на оперативно ниво да се организират всяка седмица, а всеки месец да се свикват срещи между ръководния състав на страните за контролиране на напредъка.

14 ноември 2008 г. - В Националната агенция "Пътна инфраструктура" /НАПИ/ е проведено заседание, посветено на изграждането на автомагистрала „Люлин”. Целта на срещата е да се подготвят конкретни мерки за напредък в строителството на магистралата. Изпълнителят представя план за ускоряване на дейностите, а консултантът е направил предварителна преценка на исковете на строителния консорциум. Решено е да се правят седмични технически срещи на обекта за взаимодействие и контрол по изпълнението на договора.

6 януари 2009 г. - Изпълнителният директор на НАПИ инж. Янко Янков, ръководителят на проекта "Автомагистрала "Люлин" Франк Вайндорф и началникът на отдел "Координация" Олег Маринов извършват инспекция на цялото трасе на новостроящата се автомагистрала "Люлин" и се срещат с представители на изпълнителя "Мапа-Дженгиз" и на надзора - "Луис Бергер S.A.S/Мот Мак Доналд". Представителят на надзора увеява, че довършителните работи ще приключат в рамките на строителния сезон. Надзорът иска максимално бързо да се дават становища от НАПИ по направените предложения. Изпълнителният директор инж. Янков се ангажира, че това ще бъде изпълнявано. Три са ключовите моменти за ускоряване на строителството - приключване на процедурите по отчужденията, изсичането на дървета и преместването на инженерните мрежи, се посочва в съобщението. Мениджърът на "Мапа-Дженгиз" Ялчън Ескикурт докладва, че се работи по инсталирането на поисканите от НАПИ видеокамери за наблюдение на строителните дейности. Наблюдението ще се осъществява от НАПИ и Европейската комисия.

21 март 2009 г. - За първи път в България започва денонощно онлайн наблюдение на строеж на автомагистрала. 16 камери следят 19-километровото трасе на магистралата. Информацията се подава в НАПИ и Европейската комисия в Брюксел.

12 май 2009 г. - ЕК отблокира 115 милиона евро по програма ИСПА. Парите са предназначени за строежа на магистрала „Люлин". Размразяването на парите от Брюксел стана на специална пресконференция на комисаря по регионално развитие Данута Хубнер и вицепремиера по еврофондовете Меглена Плугчиева. След ред проверки в България, след обстойно проучване на информацията за извършеното в страната ни по премахване на нередностите около средствата по ИСПА, Европейската комисия реши да размрази средствата по програмата.
27 Юни 2011 21:04
Автора
Както каза един симпатяга днес в сутрешния блок на Нова:
"Вчера минах по GOLFстрийм"
27 Юни 2011 21:32
Добра работа комар!
Получих повече инфо отколкото в статията.

Редактирано от - Old_BG на 27/6/2011 г/ 21:33:27

27 Юни 2011 21:46
Предлагам на всеки любопитен да отиде до Голямо Бучино, и след това да се върне по магистралата.
27 Юни 2011 21:58
Авторът обаче не е споменал най-уникалният паметник на проектантската глупост - пътен възел Драгичево.
.
Основата на пътен възел Драгичево е кръгово повдигнато на колони (на 2/3) и на насипи (1/3). Към кръговото водят 4 рампи.
.
Всеки инженер знае, че кръговите кръстовища са инженерно решение с преимуществото, че са евтина алтернатива на поставянето на светофарни уредби и знаци СТОП. Основният им недостатък е, че изискват поставяне на знак ПРЕСИЧАНЕ НА ПЪТ С ПРЕДИМСТВО.
.
Кръгово кръстовище на колони с 4 рампи обаче губи единственото си преимущество - НИСКАТА ЦЕНА.
.
Кръгово кръстовище НА КОЛОНИ с 4 РАМПИ е по-скъпо от класическото идеално решение - детелината с 8 рампи и на практика създава препятствие със знак ПРЕСИЧАНЕ НА ПЪТ С ПРЕДИМСТВО на пътя Перник-Владая-София.
.
Не мога да разбера как Плевенлиев, който е инженер не го беше срам да открие подобен паметник на глупостта (след като имаше 18 месеца на власт и ходеше с Бойко на месечни инспекции не успя да забележи и да наложи ад-хок пре-проектиране).
27 Юни 2011 22:07
Комарчо. Да бяха предвидили и тапите и техните ремонти.
27 Юни 2011 22:55
Драмата не е ли малко в повече? По цяла Ееропа се случват подобни неща. Ние пък с тия прословути 20 километра! Гърците построиха стотици километри, а движението тук е по-голямо от това по Виа Егнациа.
27 Юни 2011 22:57
На 31 януари 2007 г. Започва строителството на магистрала "Люлин". Премиерът Сергей Станишев прави символична първа копка на автомагистралата с багер "Хюндай".

И съвсем несимволично изсипа тази първа копка зад самосвала...
Иначе - типичен пример за начина на управление на държавата по време на мадридския помияр и посрания съсел. Не са се сетили само да вдигнат цялото трасе на пилони, барабар с тунелите, за да се запазят обработваемите земи...
27 Юни 2011 23:00
супер статия! и коментарите си заслужават!
27 Юни 2011 23:18
.
27 Юни 2011 23:30
"Страшната" Люлин планина, заради която едноименната магистрала, дълга едва 19 км, е богато украсена с 26 моста и три тунела


Една проста сметка:
.
Магистралата е дълга 19 км., а мостовете са 26 и има 3 тунела.
Та 19000:29=655 метра на съоръжение. Един мост е дълъг средно 300-400 метра. Или почти цялата магистрала "Люлин" е вдигната на "кокили". Бамааму и мошеници. На това би завидял и Остап Бендер...
27 Юни 2011 23:40
Всъщност Борисов има право да се ядосва - понеже се оказва омотан в наследени схеми за източване на стотици милиони национални и европейски пари чрез безсмислено сложни и излишно скъпи обекти. Примери колкото щеш, но най-очевиден е

"Люлин" - най-скъпата магистрала

Нещо май някой не е разбрал как се пише.
Или палачинката се завъртя

Редактирано от - острилката на 27/6/2011 г/ 23:41:14

28 Юни 2011 01:01
Не съм сигурен че насипите излизат кой знае колко по-евтино, но с едно съм съгласен: Мостовете изискват много повече пари за поддръжка и с това заробват идните поколения с по-високи данъци.
28 Юни 2011 01:08
Същото важи и за изкопите. Тунели понякога са нужни не за да поевтинят строителството. Това е когато околният терен се нуждае от огромни изкопни работи за да се даде наклон 30%. Тези работи са много по-скъпи отколкото построяването на тунелите за които авторът говори. Както вече се видя при наклон на околните скатове 50% се получават свлачища които изискват скъпа поддръжка.

Може би преди да пише авторът трябваше да се консултира с проектантите които щяха да му изяснят защо е построено така, а не иначе.
28 Юни 2011 01:13
Не съм сигурен че насипите излизат кой знае колко по-евтино, но с едно съм съгласен: Мостовете изискват много повече пари за поддръжка и с това заробват идните поколения с по-високи данъци.


Има едно много важно обстоятелство, което въобще не е попречило на нашите Остап Бендеровци да си направят дараверката - мостовете се обдухват от вятъра и отгоре и отдолу. При това обледеняването им е почти задължително при някакъв валеж зимно време. При едно такова обледеняване на Вакарел по чист късмет се разминах с много тежка катастрофа. Ама кой го интересува, когато бърза да си напълни дисагите с пачки банкноти? Ако постъпим като китайците и бъдат разстреляни няколко такива мародери, натворили безумия с цел облагодетелстване, бъдете сигурни, че резултатите няма да закъснеят.
28 Юни 2011 01:21
Абсолютно съм съгласен. Много е опасно. На виадуктите на м-ла Хемус съм карал с 15км/ч през зимата. При страничен вятър колата едвам оставаше в платното, до толкова беше заледено. Едва ли не карах колкото напред толкова и настрани за да компенсирам. Останалият път си беше ОК за зимни условия. Ше се берат ядове през зимата и по Люлин.
28 Юни 2011 02:41
И за да е в крак с българофобските традиции на предишните башибозуци ни завеща Евро+
28 Юни 2011 03:43
Модерния соц върлува из Европа. Видяхте ли сега защо преразпределенията и фондовете са най голямата тъпня? Ние си плащаме повече отколкото струва магистралата, а Европейския съюз дава още три пъти по толкова за да се отчита трескава дейност. И не взимаме най-доброто от решенията, а най-"правилното". А гяволЕтата симулират бизнес, търсят екология, модерни технологии и инвестират в бъдещето. Усвояват пари. Вятърни мелници, демек. Инфраструктура, програми, разходи и нам кво. Фичономика. Ако ги нямаше фондовете, същата работа щяхме да си я свършим по-бързо, само с нашите пари и нямаше да дължим благодарности никому. Баси Европата утЕпана. От фондове имат нужда инвалидите, болните, сираците и пенсионерите . Всички останали трябва да се оправят сами. И ще им е по-лесно, де. Щото ще изхранват само децата си вместо да пълнят фондове и да се грижат за важни програми и чужди инвестиции.
*
Голямо, сложно, скъпо и по него коли не минават. Що е то?

28 Юни 2011 06:23
За шопята - 20 км за 200 млн евро - винаги има пари. За Хемус - 200 км за 1 млрд. евро -
28 Юни 2011 06:39
За статията -
Онзи ден е открил 16 км ремонтиран път. После и още 16 км, накрая и третите километри. И хептен накрая - цялостното шосе. Не магистрала!
Та вие викате - що толкова шум за 20 км...Човекът откри един кръстопът във Варна, вие за цяла магистрала...
Впрочем, това магистрала ли е, магистралка ли? Или това бяха ония наоколо?
И около ББ, и около амбразурата.
------------------------------- ---------
Блогът на Генек


28 Юни 2011 07:10
Това не е в-к СЕГА - нито дума против Бойко Борисов !?
28 Юни 2011 07:17
туй е перфектен инженерен гений недостижим у целия космос
- правиш тунел и после го затрупваш с планина
28 Юни 2011 07:44
Свлачищата в Люлин планина - това е големият проблем на магистралата и затова е вдигната на мостове.
На снимките се вижда
Натиснете тук
28 Юни 2011 07:51
Адвокати се правят на специалисти и по пътища. Физкулт-ура. Да видим коментара на Божков за незапочнатия завод за боклука. Май европата не дава пари защото бил най-скъпият.
28 Юни 2011 09:14
Това не е в-к СЕГА - нито дума против Бойко Борисов !?
риболовец 5, ,
Това е стар вестникарски трик, спечели доверието на инакомислещите и после лъжи колкото искаш!

Редактирано от - Вегетарианец на 28/6/2011 г/ 09:16:03

28 Юни 2011 10:40
статията
Станишев дори режеше ленти на неоткрити обекти... Първанов реже ленти по заявка на приятели и спонсори. Най-запомнящ се обаче е Бойко Борисов... държи ножицата с такава кисела физиономия, с каквато родител плаща комарджийските дългове на непрокопсан наследник...
Всъщност Борисов има право да се ядосва - наследени схеми за източване на стотици милиони...
... и по всички критерии е сравнително лек за прокарване на път. Да, но не и за кабинета "Станишев", който иска сложна магистрала и я получава...
И така - ражда се уникално сложен проект за 185 млн. евро, в който трасе от 19 км се сдобива с 26 моста и 3 тунела.

То всико си е казано - Прокуратурата само дето мълчи!


Редактирано от - BOLGAR на 28/6/2011 г/ 10:45:08

28 Юни 2011 10:43
Решението за трасето на магистралата е взето по времето на Костов. Проектирането на магистралата е по времето на Мадритското недоразумение.
И въпреки това авторът очевидно е забравил това и стоварва възмущението си единствено върху Станишев и Първанов. А, и проронва някоя сълза за страданията Бокови.
Теренът не бил сложен, а пък магистралата скъпа - да пита проектантите защо така се е получило, а не да разтегля адвокатски локуми. В България от политика и строителство всеки си мисли, че разбира, та затова на такъв хал са ни и строителството и политиката.
28 Юни 2011 10:54
туй е перфектен инженерен гений недостижим у целия космос
- правиш тунел и после го затрупваш с планина

Ама в Люлин планина има една-две мечки.
28 Юни 2011 11:08
Относно статията!
Смесени чувства за този "условно добър" жур-материал!
Стана традиция, журналистите да плащат задължителения политически данък - непременно до обругаят "неправилните" минали за сметка на "правилните" действащи политици и ръководители.
Затова читатели, като "комар"-ко, които държат на фактите и вървят по пътя към истината "дописват" журналистическите творения.
Загубил съм отдавна надеждата, че ще имаме журналисти, които са осъзнали, че животът на един народ не е низ от спорните и непрекъснато дописвани и услужливо редактирани биографии на временно управлявалите го. Независимо какви са били те - сбърканяци или читави!
Очевидно е много трудно на журналистите еднодневки да осмислят периоди по-дълги от една седмица. /Това - образно казано, не визирам автора на тази статия!/ А Автомагистрала "Люлин", както пише "комар"-ко се е затътрила от 1998 , та чак до 2011 година. Как да вместиш обективните факти и истини в намеренията си да оправдаеш и възвеличиш само Един "фактор" за нейното построяване!? Мъка-мъка-мъка-а-а....
28 Юни 2011 11:30
Статуята е малко като съчинение на третокласник на тема "Какво видях в завода" - ярко, изразително, ама доста опростенко и встрани от истината.
28 Юни 2011 11:44
Свлачищата в Люлин планина - това е големият проблем на магистралата и затова е вдигната на мостове.


Видях снимките. Според мене, те ясно показват, че природата пак ни е изненадала. Свлачищата са точно там, където проектантът е решил да вреже пътя. Виждат се хилавите стенички. Или пълната им липса. Има нещо генерално сбъркано в тази магистрала. Да се чуди човек, как по старото шосе такива неща не се наблюдават. Навремето бяха почнали да полагат паралелно трасе по стария път. Защо се отказаха?
28 Юни 2011 11:46
Първата снимка, с тунелите насред открит терен, кърти мивки. Поне да засадят нещо тревичка отгоре.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
28 Юни 2011 12:32
Руританец
Като добавим и ниския мост на преден план, картинката направо кърти мивки!
Не съм строителен инженер, но е разбирам защо Камарите пръст от изкопаването на "тунела", не са използвани за насипване на плитката котловинка ....
28 Юни 2011 12:51
Ми като не си инженер, няма да говориш...
.
Несвързаният матриал не е задължително да става за насип, а да насипваш корито, макар и на поток, не бива и у нас, и у чужбина... Тунелите на Люлин (3 бр.) са всичките по открит способ, всичките безсмислени и всичките наложени от зелените човечета.
.
Изобщо, Люлин не е неква сложна схема за източване на държавни и еуропейски кинти, а натурална и дива простотия, систематично проявявана от десетки хора в продължение на десетки години. Люлин не е започнал по времето на Костов или НВ Цара, идейни решения за трасето има от къде 30 годин, че може и от по-рано, а простотията още оттогава се трупа, трупа, трупа, трупа...
28 Юни 2011 13:12
Да се чуди човек, как по старото шосе такива неща не се наблюдават


Абе наблюдаваше се едно голямо свлачище, току в началото на пътя при Мало Бучино, ама нали трябваше да пазим имотите в Княжево, та прецакаха хубавата планина, която с малко грижа можеше да стане супер място за разходка - за повечето софиянци Люлин планина е някакъв хълм над ж.к. Люлин. Там наистина е кофти за пътища, но е с хубава природа.
28 Юни 2011 13:14
Най-Успешният заслужи прозвището си - успя и планина да намери там, където я няма.
28 Юни 2011 13:15
Статията описва един феномен, който се наблюдава и в природата: паразитът се закрепва за някой гостоприемник и пие кръв, пие, пие... - докато се пръсне и самоубие от лакомия.
Та така и червените паразити на гърба на народа - самозабравили са се в краденето и СЕ САМОУБИХА съсъ санкциите от ЕК и последващото идване на Борисов начело на държавата.
Затова е прав колегата Сократ!
28 Юни 2011 13:43
до най-високия му връх води удобен асфалтиран път

Уеко в грешка. Водеше. А асфалта е стар спомен. В момента там където навремето са минавали "ракетовози" лесно минава само АТВ.
28 Юни 2011 13:56
...тогава се видя, че тунелите се правят по открит способ - демек първо правим обикновено шосе, а после му слагаме покривче и го поръсваме с пръст.
Който е пътувал през Словения за Италия не може да не е видял множеството точно такива "тунели". Аз също доста се озадачих като ги видях за пръв път. Оказа се, че са си пътеки по които дивеча е свикнал да си минава от единия баир към другия.
Та, затова требе да са ги турили и нашите. Ама барем да си бяха казали, че е от еко-съображения, та да ги похвалим!
Пък то, кво стана сега? Само ругатни ще съберат, горките...
28 Юни 2011 15:02
Уф - добре че Т. Живковото управление успя да довърши частта на Хемус през Витиня. Щото там дори не ми се мисли какво щяха да проектират тия...
28 Юни 2011 15:16
Още по темата:
Натиснете тук
28 Юни 2011 15:55
Загубени ГЕРБаджии! Не можаха да направят семейни къщички за циганите, да не трепят старците по селата! Тръгнали магистрали да павят!...Поне изборите щяха да спечелят...Сега тройната + лудото Яне и Трактора ще им разкажат играта....
28 Юни 2011 16:13
Като ги гледам тиа палави тунелчета - дянкофф верно си е убавец...
28 Юни 2011 16:19
Не съм много убеден, че статията е коректно написана.
Браво на комар, че даде тази хронология, от която научих повече, отколкото от статията. Решение за изграждането и технически проект за автомагистралата са правени по веремето на седерасто-костоваците. После по времето на Симеон Крадливий е /до/осигурено финансирането, избрано е трасето и е одобрена комбинация от два предложени варианта. Самото построяване на автомагистралата в по-голямата си част е по времето на предишната тройна коалиция. За герберастите остана да режат лентата, че Те са построили автомагистралата.
28 Юни 2011 17:14
А да попитам дренкокрепачите, що Бабуина като е толкова недоволен и омерзен от далаверите, ходи и откри тая магистрала три пъти?
28 Юни 2011 17:28
Нито ще промените нещо, нито проектите ще върнете, нито откраднатите пари.
Поне отидете и се повозете по тази "магистрала".
Тенденцията поне за предстоящите магистрални проекти и добра. Евтино и здраво, с евтина поддръжка.
А дано.
28 Юни 2011 18:24
Уважавам Божков, но имам два въпроса. Защо авторът хвърля вина върху Станишев, че искал възможно по-сложен проект, като проектът е направен при предишните две правителства? И защо проектантите не са помолени да отговорят на тези сериозни обвинения?
28 Юни 2011 20:07
Самото построяване на автомагистралата в по-голямата си част е по времето на предишната тройна коалиция.
E да, де! Нали за туй си хортуваме? Точно най-големите кражби и далавери са по туй време!
Нали затуй Европа ни врътна кранчето?! Или вече не ги помним тия дребни подробности?
Ама то си е тъй, на Другарите и най-големите им дивотии са верни и правилни! Как беше? Всяка крива линия, успоредна на партийната е права линия!
29 Юни 2011 08:58
Шуменско пиво.. ама прочети и коментарите бе.. например на Комар.. ДОГОВОРИТЕ от кое време са?!?
29 Юни 2011 10:17
Призовавам коментиращите да се повозят по матистралата и после да коментират. Стига тия сухи тренипорвки. Всеки ден ползвайки част от магистралата срещам два проблема - въпреки многото нови ленти в сравнение с предишното просто шосе, всяка сутрин и вечер на входа в Люлин при Филиповци се образува страхотна тапа. После, в лентата водеща към околовръстното има един недомислен завой с обратен вираж, на който през ден стават катастрофи. Просто завоят е толкова рязък, че стряска и опитен шофьор. Кому беше нужна тая порнография?!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД