Бойко Борисов не пропуска да гледа мачовете на националния отбор в компанията на шефа на БФС Борислав Михайлов. |
Борисов винаги е на официалната ложа на мачовете на "трикольорите". Присъствието му определено прави впечатление особено на фона на празните напоследък трибуни, когато играят "лъвовете".
Премиерът обаче има желязна философия
- според него точно сега е моментът да се подкрепя отбора, защото, когато националите побеждават, е лесно. Той лично даде български паспорт на бразилеца Маркиньос, играещ за ЦСКА. И бразилецът вече подкрепя халфовата линия на националния отбор. Съвсем скоро се очаква още двама негови сънародници - Мишел Платини (ЦСКА) и Дока (Литекс), също да получат българско гражданство. Едва ли има съмнение кой ще им връчи паспортите. По предложение на вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков в бъдеще чужденци, ценни за българския спорт, ще бъдат натурализирани, без да важи условието те да са живели в страната минимум 5 години.
Борисов е неизменен титуляр в благотворителните мачове на българските депутати срещу посланици, организирани по различни поводи. В тези мачове всички останали играчи се въртят, но той винаги играе през цялото време. И на никой не му минава през ума да го смени. Като главен секретар Борисов дори се включи в бенефисния мач на Йордан Лечков, в който участва и президентът Георги Първанов, също много добър с топка в краката. В този мач участваха всички герои от незабравимото американско лято през 1994 г., с изключение на Красимир Балъков.
На историческото първо влизане в "А" група на отбора на "Лудогорец" - Разград Борисов раздаде 12 000 кебапчета, спечелени от игра на тенис на вързано, с което определено овкуси празника на запалянковците в града.
Правенето на политика чрез футбол не е нещо, измислено от премиера. Неговият приятел Силвио
Берлускони тича по тази писта от много години
Собствеността на "Милан" бе едно от основните стъпала, през които той премина, преди да се качи на политическия връх в Италия.
В България обаче футболът е едно от нещата, които девалвираха най-много в годините на прехода. Футболните клубове се издържат със съмнителни пари, а скандалите за уговорени мачове са ежедневие. И затова не е особено препоръчително за който и да е политик да стои прекалено близо до този спорт. Самият Борисов нямаше много добро отношение към футболните босове, докато беше главен секретар на МВР. "Вие считате, че сте държава в държавата и имате право да биете, да гоните и обществото е длъжно да ви гледа". С тези думи се обърна той веднъж към тях. Тогава имаше анонс за масови проверки за установяване на цялостното състояние на футболните клубове в страната. И както обикновено - всичко остана само на думи.
Не може да се отрече, че настоящото управляващо мнозинство не е безразлично към проблемите на футбола. Съвсем наскоро парламентът гласува на първо четене промени в НК, които въведоха санкции за уговарянето на мачове - нещо, което досега формално не беше престъпление в България. Това обаче е само една малка стъпка в правилната посока.
През последните месеци Борисов често се среща с босовете на различни футболни клубове и от тези срещи произлизат доста интересни идеи. Като например да се въведе 16% акциз върху онлайн залаганията, 10% от които да отиват директно във футболните клубове. Премиерът обясни, че идеята дори е съгласувана с Брюксел. И направи сметка, че в онлайн хазарта се въртят 300-350 млн. евро годишно, което прави по 35 млн. за футболните клубове. Тези пари щели да се раздават на всички отбори от "А", "Б" и дори в аматьорската "В" група.
Тези идеи свариха неподготвени работещите във финансовото министерство - нещо, което не изненадва вече никого, тъй като
внезапните хрумвания са част от стила на управление
на Борисов. Премиерът оповести и друга идея за подпомагане на българския футбол - да се продадат три големи спортни имота на фирми - бившите стадиони "Раковски", "Септември" и "Юнак", определени от него като "пущинаци". Купувачите ще построят там каквото искат, а получените пари ще инвестират в стадионите на столичните "Левски", ЦСКА, "Славия", "Локомотив" и "Академик". Един от тези "пущинаци" - стадион "Раковски", обаче е доста апетитна хапка, тъй като е в близост до центъра на София. При правителството на НДСВ вицепремиерът Николай Василев искаше да го даде на унгарската фирма "Тригранит", която бе готова да плати 300 млн. евро, за да направи там огромен офис център. Имотът, собственост на МВР и общината, не бе даден на унгарците заради надигналото се обществено възмущение, организирана бе дори подписка против идеята. Борисов обаче сподели с обществото идеята си да прехвърли безвъзмездно на клубовете собствеността на стадионите им. И изяви желание да убеди Брюксел, според чиито директиви това би било неразрешена държавна помощ, че това е единственият начин за спасение на футбола у нас.
Близостта до футболните босове не е добър пиар
и премиерът, който определено е специалист в тази област, би трябвало да знае това. Ако действително иска да направи нещо за българския футбол, то той би могъл да упражни някакво влияние за изсветляване на капиталите в него, за нормализиране на работата в детско-юношеските школи, където предимство имат децата с богати родители, а не тези с футболни умения и т.н. Не е лошо премиерът да вземе отношение и по темата за бройката на професионалните отбори у нас, които като че ли са твърде много. Това обаче означава да влезе в битка с футболните босове. А Борисов вече е променил отношението си към тях - сега предпочита да се радва на тяхната компания.