:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,173
Активни 935
Страници 2,103
За един ден 1,302,066
Репортаж

В Преслав се отказаха от асфалта заради болницата

На общоградско събрание жителите решиха да бъдат пренасочени общински пари към лечебницата, за да продължи да функционира поне до края на 2011 г.
Управителят на болницата д-р Стоян Мавродинов закрива отделения, прави структурни промени, но пак не му стигат по 15 000 лева на месец за бюджета.
Болницата във Велики Преслав е на края на града. Направо е на края на света, тъй като е от ония малки лечебници, които са притиснати от дългове, липса на кадри и обслужват райони с намаляващо население. Въпреки това в интернет форумите е сочена за пример. През май местната управа увеличава почти два пъти общинската субсидия, приходите се изравняват с разходите, почват да се плащат стари заплати и дългове за медикаменти. Въпросът за закриването поне временно е отложен. За малка общинска болница, функционираща в условията на икономическа криза и неясна здравна реформа, това е голям успех.

В година на местен вот винаги тегне подозрението, че активността на управниците се дължи на предизборна загриженост. Но във Велики Преслав не е съвсем така, тъй като населението е лишено от други стимулиращи електоралната активност благинки - пълнене на улични дупки, ремонт на тротоари, улично осветление. Дофинансирането на болницата изцяло е за сметка на орязването на инфраструктурни пера. И това е направено след общоградско събрание. С други думи, общественият договор на Жан-Жак Русо в малкия български град се изчерпва до дилемата "Дупки или болница?". Изборът е паднал върху второто. В името на болницата хората са се съгласили да не бъдат толкова критични към състоянието на улиците, а местните управници са се отказали от ленторязането, неизменно свързано с асфалтополагането в България.



Хилядолетна реформа



"Здравеопазването в Преслав има хилядолетна история" - това пише на табела на входа на болницата, където е разказано здравното дело в града. Всички в старата българска столица са единодушни, че многократно стартираната, отлагана, възобновявана и като цяло половинчата здравна реформа също е можела да даде исторически принос, но с обратен знак - като ликвидира славните традиции.

"Големите проблеми започнаха в началото на 2010 г., когато излязоха новите стандарти за клинични пътеки", разказва управителят д-р Милчо Мавродинов. Изискването за наличие на определен брой специалисти вдига фонд "Работна заплата", а лимитите също създават проблеми. С бавенето на плащанията Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) влошава още повече ситуацията. Първоначално тя финансира 60% от заработеното, а останалото - след проверка. Разходите за заплати, лекарства, ток, вода и т.н. си вървят, трупат се дългове. "Ако преди това ни бяха нужни 10 000 лв. дофинансиране от общината, в първите месеци от 2010 г. те станаха 25 000-30 000. За август даже ни бяха нужни 40 000 лв., за да вържем баланса", разказва Мавродинов. Парите ги няма, растат задълженията за лекарства и заплати.

Освен община Велики Преслав болницата обслужва и част от селата край Смядово и Върбица. През 2009 г. 34% от пациентите са били от Върбица. Но постепенно тамошните лекари почват да ги насочват към Шумен или Омуртаг, докъдето има хубав път. Затова Мавродинов решава да въведе неизбежните "структурни промени". АГ-отделението е закрито, а след натрупването на огромните дългове от началото на 2011 г. е затворена и хирургията. Това би спестило към 160 000 лв. годишно от възнаграждения. Болницата запазва 4 отделения - нервно, вътрешно, детско и за образна диагностика, както и 4 легла за интензивно лечение. Влиза в критериите за "болница с първо ниво на компетентност". За добро или лошо, родилките и пациентите, нуждаещи се от хирургична намеса, се поемат от окръжната болница в Шумен.

"Екшън планът" на Мавродинов включва и продажба на цистерна, агрегати и друга не толкова нужна техника. Прави сметка обаче, че без осезаема общинска помощ 2011 г. може да се окаже фатална. А е едва пролетта, предвидената общинска помощ за цялата година е 60 350 лв. Те не стигат. Затова Мавродинов грабва елката и смята още по-детайлно. Според разчетите болницата се надява да генерира приходи от около 70 000 лв. на месец от НЗОК. Разходите са към 85 000, т.е. бюджетът става балансиран с 15 000 лв. допълнително на месец. Общинските съветници (от всички партии) решават да помогнат. В условия на остра икономическа криза и вече действащ бюджет това означава едно - просто пренасочване на пари от едни пера към други.



Вместо референдум



В навечерието на местни избори немалко градски управи решават да направят референдум. С което хем показват колко много зачитат народната воля, хем отбягват сами да поемат отговорност по съответния наболял проблем. За болницата във Велики Преслав не е проведен референдум, съответно са пропуснати неизбежните шумотевици, процедури и харчене на пари. В доста по-оперативен порядък е свикано градско събрание. В града са разлепени бележки, озаглавени "Тревога!!!", в което е описано състоянието на болницата. Ръководството на лечебницата, кметът Димо Бодуров и председателката на общинския съвет Миглена Ангелова споделят тревогите, казват алтернативите и след бурни дебати е решено: пари за болницата ще има. За целта с по 5000 лв. се намаляват разходите на съвета и администрацията, толкова се пести и от радиоточката. С цели 90 000 лв. е орязана поддръжката на инфраструктурата - ще бъдат запълнени по-малко улични дупки, градското осветление ще свети само до 1.30 през нощта. В общината действа процедура, според която стопаните сами могат да полагат или сменят тротоарни плочки, като парите се отпускат от кметството - и тази услуга е орязана. Не че не е наложително. Преславските улици са като във всеки български град - плачат за ремонт. Но общината ясно определя своя приоритет и е подкрепена ако не от всички, то поне от мнозинството жители на града.

Така общо за 2011 г. Община Велики Преслав финансира болницата си с нови 105 000 лв., които, прибавени към първоначално заложените 63 500 лв., формират исканите от Мавродинов 15-ина хиляди на месец. 50 000 лв. са дадени веднага след сесията с гласуването, другите ще бъдат пръснати на равни месечни вноски. Общата годишна сума не е малка - тя е 15% от собствените приходи.



Къде ни лекуват най-добре?



"Сега" разговаря с двама местни жители. Според единия е по-добре парите да отиват за дупки, тъй като болницата съществувала благодарение на шуменски лекари. Те идвали колкото да заработят заплати и не се отнасяли добре с пациентите. Затова било по-добре всички да се лекуват в Шумен. Според другия преславчанин няма гаранция, че обслужването в шуменската болница ще е по-добро. Отделно от това ужасният път между Преслав и областния град забавял придвижването, което в рискови случаи може да е фатално. Пък и всеки ли може да се лекува или поддържа болен в град на разстояние?

Председателката на общинския съвет Миглена Ангелова сподели и за друг сходен казус. Общинският медицински център (поликлиника) е затворил, тъй като един лекар напуснал, а друг починал внезапно. За функциониране на здравно заведение в малък град това е фатално. Но пък жителите не страдат, тъй като медицински услуги с направление по НЗОК предоставя частната практика.



Абе, къде е държавата?



Първоначално д-р Мавродинов смята да продава и лапароскопската апаратура от закритото хирургично отделение, но лекарският съвет не му разрешава. Мотивът е, че "може да дойдат добри дни". Такива засега не се очертават. Дълговете на болницата към външни кредитори са над 400 000 лв.

Според Мавродинов въведените лимити се отразяват зле на малките болници, липсата на пътеки при тях натоварва големите. Смята, че за по-малките операции например не са нужни високите стандарти, заради които лечебницата му е закрила хирургията.

Председателката на общинския съвет Миглена Ангелова недоумява от липсата на държавна политика. Тя е учител и дава за пример реформата в образованието, където след закриването на училища по селата са осигурени училищни автобуси, които да карат децата в по-големите училища. Но в здравеопазването няма. "Безработицата се увеличава, хора и фирми обедняват, все по-трудно се събират такси и данъци", казва тя. Откъде пари догодина? А здравеопазването не е единствената общинска грижа.

Спасението не е в ръцете на давещите се.
 Гражданите на Велики Преслав си харесват болницата.
СНИМКИ: АВТОРЪТ
Председателката на общинския съвет Миглена Ангелова е учителка и недоумява защо, когато бяха закрити училища, беше осигурен транспорт за учениците до по-големите училища, а при т.нар. здравна реформа нещата приключват просто до закриване на болници.
18
3980
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
12 Юли 2011 20:31
Мдам, асфалтът не се яде и не лекува! Де го Лянчата, да им обясни колко са тъпи.
12 Юли 2011 20:36
Асфалта зарязали заради някаква си болница???
Сега Бойко ще им такова таковатата!
------------------------------- --------------
Блогът на Генек

12 Юли 2011 20:46
Да уточним само,
че Преслав е САМО на 15 километра от Шумен.
Т.е. ПО-МАЛКО от разстоянията в някой милионен град
без съответните задръствания.
Т.е. напъните са напълно безмислени.
В радиус 30 км от окръжен град требва да се закрива всичко
и да се оправят пътищата,
АКО искаме истинска болнична помощ.
Т.е. АСФАЛТ!
Другото са щуротевини от сорта на
Велика България на шес морета.
12 Юли 2011 20:59
Работно решение на дилемата "на ниско ниво". Добре е , подобния подход да бъде активиран навсякъде по територията . Докато Държавата върши работата си с "дупките и асфалта" , тя трябва и да подпомага успяващите "надолу". По крупните проблеми следва да прилагаме възможният оптимум на Националната ни идея и единение ...

Редактирано от - beagle на 12/7/2011 г/ 21:03:01

12 Юли 2011 21:39
че Преслав е САМО на 15 километра от Шумен.
А пък Шумен на час път от Варна. А пък във Варна, Градската болница е на няма километър от Окръжната, а пък Окръжната е на 2 километра от Терапевтичния блок, а на 800м от него е Военноморската. Туй сега не е ли разхищение и гевезелък
12 Юли 2011 22:53
13 Юли 2011 07:38
А пък разликата между бабуини и човеци е в бозата на едните и сивото на другите...
13 Юли 2011 08:07
Сега" разговаря с двама местни жители. Според единия е по-добре парите да отиват за дупки, тъй като болницата съществувала благодарение на шуменски лекари. Те идвали колкото да заработят заплати и не се отнасяли добре с пациентите. Затова било по-добре всички да се лекуват в Шумен. Според другия преславчанин няма гаранция, че обслужването в шуменската болница ще е по-добро. Отделно от това, ужасният път между Преслав и областния град забавял придвижването което в рискови случаи може да е фатално.

----
Като нещете асфалт - яжте пасти... От цялата работа на далавера са шуменските доктори. Та ако неможе планината да иде при Мохамед, Мохамед ще иде при планината.
13 Юли 2011 08:21
В радиус 30 км от окръжен град требва да се закрива всичко
Перник е на по-малко от 30 км от София. Защо му е на Перник болница? Ами Ловеч - Плевен, Разград - Шумен, Търговище - Шумен, Враца - Монтана? Не е ли по-добре в по-малкия окръжен град да се закрие болницата, защото на 30 - 40 минути път има друга, по-голяма?
13 Юли 2011 10:11
Hugin
Велики Преслав е моят общински център. В репортажа мимоходом се споменава и за "частната практика", а си заслужавало малко повече внимание към тази алтернатива - новият медицински център, построен, обзаведен и ръководен от сравнително млад кардиолог, явно способен и като менижър. И сградата, и обзавеждането и обслужването на пациентите е такова, че на хората вече не им се годи в "болницата на края на града", която е уютна колкото казарма, на фона на медицинския център на д-р Алексиев. Без стационар, разбира се, и няма как да не споменем за асфалта до областния град. И тук подигравките към премиерското пристрастяване звучат доста неуместно. Закрилата над такива обречени, все пак, малки болници ще издържи от ден до пладне, от една общинска сесия до друга. От едни избори до други...
А по хубавия асфалт, с двайсетина минути по-късно, до областната болница ще пристигат и от най-отдалечената община Върбица.
Не е толкова просто всичко това, но ако се върви по тертипа "болница вместо асфалт", утре недостъпни могат да станат и старините на второто българско царство, а от тях също се чакат пари, макар и не пациентски, а туристически. Нека чак толкова да не се увличаме по идиоми, свързани с ленторязането по асфалтираните пътища. Да се харчи обаче и за шосета на стотици километри от сегашната столица, пъл ако ще и местни "бойковци" да режат лентите.

Редактирано от - Dragoi на 13/7/2011 г/ 10:19:39

13 Юли 2011 10:32
Ей, ама и вие...- хем, асфалт, хем болница искате.....Демокрация е това. Или едното - или другото. Още малко мизерия и рИформи - и ще се приземите. Само не използвайте "демокрация " като нарицателно- както вече взеха да се замерват с " демократ , с демократа ти... " . Щото демокрацията наистина е прекрасно нещо - но, въпрос на истинска реализация. А не демосрация.
13 Юли 2011 10:33
Доколкото разбрирам от статията, дилемата е болница или асфалт за дупките в града.
Не става въпрос за пътят от републиканската пътна мрежа Шумен-Велики Преслав, който е ОТВРАТИТЕЛЕН.
Но въпреки това не е предвиден за ремонт в скоро време.
13 Юли 2011 10:52
В радиус 30 км от окръжен град требва да се закрива всичко ...
... а което не се закрие да се разрушава! Някакви старчоци там ... пънат се ... до стената!
Ето, проблема е решен! Ликвидираме Велики Преслав и няма да има нужда от болница, бюджети, пътища ... каквото се сетиш!
Ама бил някога столица на Българската държава (оная великата и златната, не сегашната), ми ... да не е бил. Много важно!

13 Юли 2011 11:03
Герлово беше едно райско кътче. Днес то е забравено и от Бога, и от Царя, и от Пожарникаря. Пътували ли сте скоро до Върбица - през Боаза от Преслав или през Върбишкия проход от към Петолъчката!? Тъжно и мизерно....
А освен Драгой-чо, някой скоро бивал ли е из Преславско!? Някогашната китна община, която дори така се взе насериозно, че преименува града си на Велики.....
"Глад и мизерия в Третия Райх", както казваше един .... ЕХ!
13 Юли 2011 11:33
Дядка, неволно ме правиш адвокат на "Пожарникаря", и /волно или неволно/, сам адвокатстваш на управленците преди него. Може би за да си пробуташ цитата за Третия райх? Ако е така, браво, но инак тенденцията към упадака на някога китната община не е от две години. Може би дори още от предфорумните времена, когато тъдява върлуваха апекарските кадри.
13 Юли 2011 15:29
Авторът се е опитал реалистично и в съчувствен тон да опише днешния ден в малкия български град. Интересно би ми било ако имахме подобни за всички Бг общини. Картинката щеше да покаже непоклатимо реалността. Аз бих подписал на автора и други командировъчни. Това в края обаче -Спасението не е в ръцете на давещите се. И В ТЕХНИ, И В ТЕХНИ. Преди десетина години минах през върбишкия и малко около и наистина имах чувството, че в б-я има места забравени и от ..... бога / не само заради липсващите пътни табели/. Става ми тъжно от тия четива и мислите ми не могат да хвръкнат към облаците, като на някои.... Дано ми простите.......
13 Юли 2011 15:34
Като пишете за места, забравени от бога, се сетих как скъпият преди няколко години се озовава в трънско. Случва се задушница. На гробището се събрали няколко останали баби и дядовци и раздават ... лук. Защото друго нямат. От тази картина продължават да ми се насълзяват очите, честна дума.
13 Юли 2011 22:17
Без да се влияя от Негово Превъзходителство Цв. Цв. в отношението към единната и неделимата съдебна власт, искам да попитам дали в Преслав има съд и колко дела гледа годишно при какъв съдийски, полицейски(на съдебната полиция) и технически състав. Колко струва издръжката му и дали на някого изобщо му минава през ума да преосмисли необходимостта от неговото съществуване и дали парите не биха били по-полезни другаде.
Въпроси:
Вещите лица от Преслав ли са и кой им плаща командировъчните?
Дали не ищеца? И дали не е така и с адвокатите? И дали няма да е по-евтино на търсещите правосъдие да пътуват само те до Шумен вместо да плащат пътни и командировки на гореупоменатите?
Или съдебната власт е светая светих и не подлежи на промени?
А как е в Ардино, Ивайловград и още и още?
Щото парите и за едните и за другите и за асфалта са от нашите джобове.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД