:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,703
Активни 852
Страници 1,633
За един ден 1,302,066

Заплатата е цена на труда, не социална програма

Време е управляващите да престанат да симулират грижа за доходите на гражданите, като връчват сметката на бизнеса
Цветан Симеонов
Безброй цифри се изсипаха покрай дебатите да се вдигне или не минималната работна заплата, да я има ли изобщо, какво да се обвърже с нея и какво - не. Но по-високата минимална работна заплата ще се плаща не от държавата, а от бизнеса. И истинският въпрос е докога той ще може да плаща за всички хрумки на отделни министри.

Един от аргументите на социалния министър Тотю Младенов и на синдикатите за увеличението на минималното възнаграждение е увеличението на производителността на труда с над 11%. Вярно е, че има подобрение по този показател. Но също така е вярно, че за миналата година производителността е нараснала с 6%, а работната заплата - с 10%. Така че нещата са компенсирани.

Другият аргумент е, че в 70% от страните от Европейския съюз имало минимална работна заплата. Не е ясно откъде е взета тази информация, защото според други данни само 12 от държавите, в това число и България, имат минимална работна заплата. В пет държави минимална заплата съществува само за определени сектори. Останалите са или на минимална часова ставка, или нямат въобще уредба в тази област.



Защо по-голямата част от фирмите са против



увеличаването на минималната работна заплата по административен път? Първо, имаме договореност да определим методика за начин на определяне на минималната работна заплата. Това е част от антикризисните мерки, за които с такова усърдие работихме с останалите социални партньори и правителството през 2010 г. Отказваме ли се от това наше решение? Ако не се отказваме, да работим в тази посока, а не да вдигаме административно заплати.

Второ - ще припомня само няколко тежести, които са натрупани на гърба на работодателите в последните години. Съотношението на осигурителните вноски, което преди години бе 70:30, стана 60:40 и вече трябваше да е по 50% за работника и за фирмата. Не предишното, а по-предишното правителство обеща в рамките на 5 години тази осигурителна тежест да бъде поравно разпределена - да стане 50:50. Навремето ние, организациите на бизнеса, направихме компромис с отлагането на справедливото разпределение в очакване обещанието да се сбъдне. Не стана. Тоест тежестта си остава неравномерно разпределена.

Минималните осигурителни прагове в голям брой сектори се разпространиха по средните договорени. Това се случи в сектори, които не успяха да се договорят, не постигнаха консенсус. Там или работодателите бяха много неотстъпчиви, или синдикатите бяха крайно придирчиви, или въобще не се проведе социален диалог. Само че да се нареди ей така, с лека ръка, някакъв измислен от държавата ръст на възнагражденията, не е нормално.



Едни сектори могат да си позволят и 10% увеличение, за други и 1% е много



В средата на миналата година работодателите бяха натоварени с допълнителна тежест - да плащат първите три дни болнични вместо само първия.

Продължава и така нареченото кръстосано субсидиране на електричеството. Навсякъде в пазарните икономики по света който купува повече, получава стоката или услугата на по-ниски цени. В България е обратното - фирмите плащат по-висока цена за тока от битовите потребители. Така държавата "води социална политика" - на гърба на бизнеса поддържа евтина енергията за домакинствата. Впрочем, съвсем логично фирмите си калкулират в цените скъпия ток и накрая гражданите пак си плащат за уж ниските тарифи.

Колкото до административното налагане на новия размер на минималната работна заплата, то има допълнителни последствия. 90% от работещите, които взимат повече от минималната работна заплата, се надяват, че като се увеличи минималното заплащане, работодателят ще вдигне и тяхното. 80% от работодателите обаче са категорични, че нямат никакво намерение под каквато и да е форма да вдигат всички заплати - не за друго, а защото няма обективни причини -



по-високите заплати просто не са изработени



Всичко това предвещава нагнетяване на напрежението в обществото, което и бездруго е достатъчно притеснено и с изопнати нерви.

БТПП е съгласна да се разглеждат мерки за компенсиране на доходите, но очакваме компетентните органи в държавата да предложат и мерки за компенсиране на тази огромна тежест, която вече се натрупва за работодателите.

С увеличаването на минималната работна заплата трябва да е ясно, че не се увеличават доходите на населението. Защото работната заплата е цена на труда, а не социална програма.
Колаж: "Сега"
--------
250
7084
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
250
 Видими 
12 Юли 2011 19:57
Принципно, според МОТ, човешкия труд е възмезден. От друга страна болшинството купувачи на човешки труд мечтаят за славните времена на робството и ангарията. Такъв е и този от снимката!
12 Юли 2011 20:22
Време е управляващите да престанат да симулират грижа за доходите на гражданите

Без да съм чел още статията (ще го направя по-късно, евентуално), то на тази изведена реплика може да се каже само, че някой много се е объркал.
-
Грижата на едно правителство са доходите на гражданите. На всички граждани. Не доходите на една малка част за сметка на мизерията на останалите.
-
Класовият подход би трябвало да сме го забравили преди 20 години. Огледалното изповядване на класов подход не го прави немарксистки. А в марксизма знаем коя класа е окончателният победител.

Редактирано от - Brightman на 12/7/2011 г/ 20:24:28

12 Юли 2011 20:38
На този чичко да напомня:
"Първо, имаме договореност да определим методика за начин на определяне на минималната работна заплата."
Не ми е ясно от писанието какво ви е пречило да бъде направено ? Синдикатите, правителството или самите вие ?
"Второ ...да бъде поравно разпределена - да стане 50:50. Навремето ние, организациите на бизнеса, направихме компромис с отлагането на справедливото разпределение в очакване обещанието да се сбъдне. Не стана. Тоест тежестта си остава неравномерно разпределена."
Навремето бизнесът обещаваше, че при всяко намаляване на осигурителните вноски с 2 %, както се слечваше неколкократно в последните десетина години, ще бъдат запазени по 159 000 - 200 000 работни места. Обеща, но не изпълни. Освен това бизнесът дължи десетки милиарди данъци и осигуровки, срещу мижавите 400 - 500 млн. лв. задължения за обществени поръчки и ДДС.
От друга страна, този чичко се взема насериозно едва ли не като шеф на работодателите, но не може да не знае, че осигурителните прагове са определени на база набиране на огромна по обем информация за реалните заплати в отделните сектори.
Да напомня на чичкото и обстоятелствата, че цените на енергията, както и другите "тежести" за работодателите са ценообразуващи фактори и директно са включени в цените на стоките и се понасят от потребителите.
12 Юли 2011 20:51
Второ - ще припомня само няколко тежести, които са натрупани на гърба на работодателите в последните години. Съотношението на осигурителните вноски, което преди години бе 70:30, стана 60:40 и вече трябваше да е по 50% за работника и за фирмата. Не предишното, а по-предишното правителство обеща в рамките на 5 години тази осигурителна тежест да бъде поравно разпределена - да стане 50:50. Навремето ние, организациите на бизнеса, направихме компромис с отлагането на справедливото разпределение в очакване обещанието да се сбъдне. Не стана. Тоест тежестта си остава неравномерно разпределена.


Ако този твърди, че парите за осигуряване на работниците си ги вади от собствения си джоб и ги дава на НОИ, не знам какво повече от това да фалира да му пожелая заради тази опашата лъжа. Пак добре, че съм добре възпитан и използването на ненормативна лексика не ме влече, макар че в случая ще е съвсем на място употребена. Ще ми говори за справедливост
12 Юли 2011 21:09
...Време е управляващите да престанат да симулират грижа за доходите на гражданите, като връчват сметката на бизнеса...

К'ъв "бизнес" в Бългаия, бе, шмульо?
Който в България прави нормален бизнес (на практика - 100% са чужди представителства и организации на западни фирми, гръцките фанариоти не ги броим) - той си плаща и нормални заплати, и нормални осигуровки без да се оплаква.
Цървулите-бизнесмени, които да две магарета сламата не могат да разделят, обединени в БСК начело с теб си остават вечно недоволни цървули, които както един колега се изказа - имат нулев шанс да цъфнат като трандафори.
Нека не бъркаме нещата, нали?...
12 Юли 2011 21:17
А пеликанската гуша цената на какво е?
12 Юли 2011 21:59
Тавагишчи, бива ли такова нещо? Човекът против правителството говори, похвалете го, вдигнете му по едно палче, речете, че е прав, не трябва да се вдигат заплатите на боковаците!

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
12 Юли 2011 21:59
ако чичото иска да защитава интересите на бизнеса, то трябва да се бори за организирана и компетентна държавна администрация, прозрачност, електронно обслужване, намаляване на такси .
тезата, че държавата не трябва да се меси по въпроси за минималната заплата, е идиотска. напротив държавата трябва да контролира.
12 Юли 2011 22:04

Тоя говори глупости
Даже и да са против правителството, това са си АРХИглупости.
12 Юли 2011 22:04
Определянето на цената на труда не е привилегия, единствено дадена на работодателя. Цената на труда, като всяка цена, се определя от двете страни на трудовото взаимоотношение- работодател и работник. Ако работникът не е достатъчно силен, за да участва равноправно в процеса на определяне цената на неговия труд, то той може да се сдружава с други работници или да призове държавата да защити неговия интерес. Ако на работодателят не му харесва работникът да участва в процеса на ценообразуването, то той има правото да не прави бизнес. Свободата и равноправието важат еднакво и за двете страни в трудовото взаимоотгошение. Както работодателят може да каже на работника- като не ти харесва заплатата, напуски, то така и работниците могат да кажат на работодателите- като неви харесват заплатите, напуснете бизнеса, на ваше място ще дойдат други работодатели!
Хайде, сиктир, от кандидати за робовладелци!
12 Юли 2011 22:06
да затварят вноса на готови машини и сьорьжения и да сключват договори за лицензно производство и сглобяване на машини и сьорьжения а не бизнеса да изнася капитали
12 Юли 2011 22:13
Завчера Динайн ни обясняваше, че цените на имотите се определяли според това колко е готов купувачът да плати за имота. Покри се от форума, след като му отправих забележката, че цените се определят и от продавача, според това за колко е съгласен да продаде имота. И от продавача, и от купувача. Ако само единият определяше цената, това ще е грубо насилие и робска несвобода за другия. Дори и при съгласието на двамата, насилието от единия над другия не е изключено. Но определяне цената само от едната страна, това си е чисто робство за другия.
По всичко личи, че Динайн и днешният интервюиран, или автор /прочел съм само заглавието/, са учили от един и същ учебник. Това е икономика на робството.
Изобщо да не спритеснява държавата да налага нива на заплатите, тъй като тя участва пълноправно и на абсолютно законова и морална основа на страната на слабия в сделката. Държавата само помага на работника да си защити правата и това е високохуманно дело. След като няма профсъюзи и работникът е безгласна буква в сделките, то държавата е тази, която ще участва от негово име в сделката. Трудовото взаимоотношение се основава на контракта. Контракт без договаряне няма. Има диктат. Работникът има право и задължение да се договаря. Ако той е безсилен, за това е държавата, да го защити.
12 Юли 2011 22:21
Навсякъде в пазарните икономики по света който купува повече, получава стоката или услугата на по-ниски цени
Първо не навсякъде; второ по-ниски цени няма за някои стоки (акцизните -ядец - отстъпката е закононарушение) и услуги (няма как повече от един път да ме остриже фризьорката за един ден, адвокатът - също ); трето - ел. токът не е пазарна стока - потребителят не може да си избира ни доставчика, ни производителя, нито да внася, нито да изнася, нито да изгражда ел. централи къде завари. Затуй има Регулатор.
Много ще замоля, всеки пишман-бизнесмен, когато ръси глупости, да си ги ръси в къщи, а не на обществено място каквито са медиите. Следващият път, това "навсякъде" да бъде изброено по именно в едно с дефиниция на пазарна икономика - брой производители, брой дистрибутори, зависимост от суровини, ниво на конкуренция като например в Бангладеш, Зимбабве, Китай или Афганистан (страни с близки до нашите доходи, осигурявани от "велики" бизнесмени). .
12 Юли 2011 22:22
Доста нагло лъже. Според Евростат 20 от 27 страни имат задължителна минимална заплата. В останалите страни минималната заплата се определя от колективните трудови договори.
12 Юли 2011 22:45
Продължава и така нареченото кръстосано субсидиране на електричеството. Навсякъде в пазарните икономики по света който купува повече, получава стоката или услугата на по-ниски цени.


Подобни изказвания ме карат да си мисля, че всички подобни "председатели на сдружения" са всъщност едни мухльовци, назначени по нееведоми пътища. Почти навсякъде в Западна Европа който консумира повече електроенергия я плаща по по-високи тарифи. Да не говорим, че има и държави, където има такова нещо като "отрицателен акциз", т.е. първите няколкостотин киловатчаса за домакинството ги плаща държавата. Ако консумира повече чушки, тях може и да ги купува по-евтино, нямам представа за чушките.[/quote]

Редактирано от - Billy-Joe Winchester на 12/7/2011 г/ 23:40:53

12 Юли 2011 22:55
Човек дето потен вода не е пил, да оценява чуждия труд ми се види малко безсрамно - Натиснете тук
12 Юли 2011 23:13
OLDMAD,


То и Станишев няма един ден трудов стаж (освен като партиен мишок-функционер, прислугващ на едрите плъхове от номенклатурата), ама виж как се изказва "умно" по всички важни теми на държавата, в стил "на всяка манджа, мерудия" !
12 Юли 2011 23:44
Този, т.нар. председател, да беше създал някакъв бизнес, да беше се пазарил със сътрудниците си за техните възнаграждения, пък тогава да "ръси мозък".
Толкова ретроградност лъха от мисленето му, че чак се чудя как е допълзял до този пост.
12 Юли 2011 23:49
Патриоте,


Как "как ?" - с пълзене !!! Спомни си баснята ли бе, притчата ли, за охлюва и орела. Можем да наречем това явление "станишковизъм", напр.
12 Юли 2011 23:52
Охлювът е ясен, допълзял, ами "калинките"? Долетели ли са или направо кацнали?
12 Юли 2011 23:54
ОLDMAD, на този като му гледам CV-то ми се мержелее една мечта.
Той да е гладен, аз да съм чорбаджия-изедник.
Дали канал ще копа, тухли ли ще носи-това са подробности.Оставете ги на мен.
13 Юли 2011 00:08


Тук има ли един работодател, който е организирал собствен бизнес, плаща заплати, осигуровки, наеми, лихви по кредити, ДДС, по скъпи ток, вода и такси смет от населението и се чуди как с това, което му остава, да си осигурява не печалба, а просто възпроизводство на бизнеса си?

Или са само пенсионери, чантаджии и хора, които висят на бюджета всеки божи месец?
13 Юли 2011 00:11
Господа, този начин на мислене не е само при този пън. Той поне говори каквото мисли. Така мислят не само относно простите работници, също относно лекарите, инженерите, БАНяджиите, професорите. Така мислят работодателите, политиците (всички до сега от 1944г насам), Боко и т.н. Луд е който, имайки минимална възможност, не е посетил Терминалите.
13 Юли 2011 00:27
Ако този твърди, че парите за осигуряване на работниците си ги вади от собствения си джоб и ги дава на НОИ, не знам какво повече от това да фалира да му пожелая заради тази опашата лъжа.


Не е опашата лъжа, защото човечецът няма как да свие и тези парички и да си купи ново Бентли, щото старото вече на една година... За да има в обрулена България скандално много луксозни джипове на глава от населението, тези пари са свити отнякъде. От моя, от твоя, от неговия джоб. С монополни и картелни цени, с врътките по внос и износ. При мизерните заплати за туземците. Това е!
13 Юли 2011 00:29
Има, Сибила,


Но не са много и не те задават тона в държавата и в бизнеса; нали знаеш, че "у нас свестните ги смятат за луди". Лично аз познавам такива бизнесмени (фирми), почнали отдолу, преди 15-на години. Но не са в такива "сладки бизнеси" като петрол, газ, метали и др. суровини, хазарт, контрабанда, и т.н. Там се иска яко "кОпане", работа почти по 24 ч. в денонощието, поемане на рискове, добър персонал, и т.н. По нищо не се различават от една западна фирма. Разликата е, че действат (оперират) и оцеляват в една ненормална среда, каквато е мутристанската ни икономика и мафиотизирана държава.


"Долетели ли са или направо кацнали?"


Едно уточнение:
1. Става дума не за калинки, а за мухи-лайня*ки (т.е. "наши хора", обръчи, и т.н.).
2. Те се развъждат направо в гюбрето, а там са дошли от червата на донора (червената номенклатура), в който са били преди да ги изсе*ат.
3. Не могат да летят, само да сменят партии според моментния им интерес, или стават "независими" (такова животно нема !).
13 Юли 2011 00:31
Не прочетих подробно статията. Интересно кой е въпросният господин и от чие име ръси подобни "дълбокомъдрени" заключения. В частност: за повишение на работната заплата от 10% за последната година, щото моята (както
и на огромното мнозинство български граждани) не е повишавана от две години.

Редактирано от - HiFly на 13/7/2011 г/ 00:59:47

13 Юли 2011 00:37
Интъресно кой е въпросният господин и от чие име ръси дълбокомудрени заключения.


чичото е шеф на тази организация
Натиснете тук
13 Юли 2011 00:44
Е и? Това прави ли го умен?
13 Юли 2011 00:51
Сега прочетох малко повече и разбрах: това е поредното комсомолско ла.но което се опитва да се прави на капиталист.
13 Юли 2011 00:54
Нормално е Заплатите да са ниски, щом Печалбата на капиталиста-работодател също е ниска! НЕнормалното( и неморалното и несправедливото!) е, ако Заплатите са ниски, а Печалбата( ама истинската, а НЕ тази в данъчните декларации!) на капиталиста-работодател е висока!
Така че, нека да става дума и за Печалбите, а не само за Заплатите! Още повече, че даването на Заплати е заради получаване на Печалба- сиреч, има връзка между двете( и това го знае всяко хлапе!)!

Редактирано от - paragraph39 на 13/7/2011 г/ 01:29:15

13 Юли 2011 00:55
Има, Сибила,

Но не са много и не те задават тона в държавата и в бизнеса; нали знаеш, че "у нас свестните ги смятат за луди". Лично аз познавам такива бизнесмени (фирми), почнали отдолу, преди 15-на години.


Значи, всички познаваме такива бизнесмени, почнали от нищото, по 24 часа яко копане, както казваш.

А никой ли не допуска, че господинът говори от тяхно име, а не от името на тези със "сладкия" бизнес?

И ако да, той е напълно прав?

13 Юли 2011 01:06
Нормално е Заплатите да са ниски, щом Печалбата на капиталиста-работодател също е ниска!



Ами това е!
Веднъж и аз да съм съгласна с параграфа!

След като печалбата на работодателя е ниска, той откъде да извади за мечтаните високи заплати?

Да вземем случая с държавата, която също е работодател.
Тя защо плаща такива ниски заплати?
Защото няма за повече. По най-различни причини, повчетоот които субективни.

Ако плаща и на без това раздутите си щатове от нищоправци високи заплати, като в Гърция плащали, за една година ще се подредим по-ниско от Гърция дори.

И питам аз. Колко още кожи могат да бъдат смъкнти от гърба на работодателя, при положение, че печалбата му не стига, бидейки натоварен с всякаквите безумни налози, които държавата измисля всеки ден, за да го ограбва?
13 Юли 2011 01:10
Сибила,


Нали е ясно, че у нас "свестните" (тия дето копат по 24 ч.), са изключението, а мутробизнесът - правилото и които задават тона в държавата ? Те са, които не внасят соц. осигуровки, или ако да - на минимална заплата, те правят счетоводните, митнически и други мурафети, развиват "сивата" икономика, и т.н.


Т.е. господинът, ако си е на мястото, трябва да вдигне ясно глас първо срещу тези последните, за да станем една нормална икономика, а после да изисква свестните - да вървят само по правия път. Теорията е хубаво нещо, само ако се базира на практиката и реалностите, иначе просто се превръща в утопия.
13 Юли 2011 01:17
Сибила,


Не е точно така: проблемът ‌не е, че държавата няма пари по принцип, а че ги изразходва небаласирано и ги пилее, или раздава на тези, които управляват и техните слуги. Раздуването на щата на държавната бюрокрация на всички нива, заплатите на депутати, на обслужващиа ги персонал, "безотчените" им разходи, и т.н. безобразия - ето за това става дума. Същото - на местно ниво. Абсолютно неморално е да се казва, че няма пари, а да се сменят, по Татов тертип, едни мерцедеси с нови, последен модел, да се гушат огромни хонорари за фиктивна работа и "консултантски" услуги, когато се плащa за тях с държавни пари или европейски такива, и т.н. При часните фирми е по-друго, там проблемите са по-различни, макар да произтичат от загниването на държавата като институция. "Рибата се вмирисва откъм главата !" - гениално просто и точно.

Редактирано от - Mars Attack на 13/7/2011 г/ 01:19:53

13 Юли 2011 01:24


Марс Атак!

Значи заради сухото да гори и мокрото, така ли излиза?

Който си е мошеник, тия големите далавераджии, той все ще си намери как да се измъкне.

Въпросът е, че от непрекъснатото желание на държавата да си избива за харчлъците от масата дребни и средни бизнесмени, които се задъхват вече заради лошия климат на несигурност, непредвидимост и хаос, който плаши потребителя и свива потреблението, а оттам намаляват и печалбите в пъти, няма да излезе нищо добро.

Щото и брашнения чувал вече няма какво да пуска, отупан е до шушка.
13 Юли 2011 01:37
СИБИЛА,
/:/ "Значи заради сухото да гори и мокрото, така ли излиза?"
............................... ............................... ............................... ..........................
За съжаление, така излиза!
"Сенчестият" бизнес убива легалния!
Далаверите на сенчестия бизнес(укриване на данъци, мита, акцизи, осигуровки и т.н.) правят щото легалният бизнес да не му е конкурентноспособен- а Пазарът и Икономиката при Капитализма изхвърлят неконкуретноспособните!
13 Юли 2011 01:52
Не само нелоялната конкуренция убива почтения бизнес, параграфе.

А и обществените нагласи срещу всеки, който като г-н Симеонов е поставил по един абсолютно коректен начин проблемите на една част от обществото, която със собствения си труд издържа друга част от обществото и за които той без съмнение има информация, а и професионален опит и знания, но бива овикван и освиркван от публиката, която хал хабер си няма за какво точно иде реч.

Както пише д-р Михайлов: „Българинът всъщност иска малко частно, много държава и ред”.

Нещо като бай Тошовия указ 56, ама не повече.
13 Юли 2011 01:59
осигурителна тежест да бъде поравно разпределена - да стане 50:50.


Да ме прощава Цветан Симеонов, но поставянето на този въпрос е проява на митично мислене, което се пита, доколко е съвместимо с качествата за бизнес.
-
Деленето на осигуровките между работодател и работник е единствено чисто счетоводна демагогия, която няма никакво практическо значение. Парите излизат все от едно и също място и се удържат, като обща сума. Ако става въпрос за намаление на заплати, то това си е намаление на заплати и никаква демагогия не може да го прикрие в магазина.

Редактирано от - Brightman на 13/7/2011 г/ 02:11:25

13 Юли 2011 02:08
Що се отнася да минималните работни заплати, то аз лично съм пострадал от тяхно увеличение преди много време, когато ми се наложи да съкращавам работници и да разпределям предишният фонд работна заплата между останалите срещу повече работа. Просто нямаше от къде да дойдат повече пари за по-високи заплати.
-
Същевременно е по-добре да съкратиш някого, отколкото да го държиш в мизерия. По добре е дори да фалираш, отколкото да държиш националната си икономика технологично изостанала. Защото ниските заплати в България обричат националната икономика на технологична изостаналост, а всички заети на мизерно съществуване.
-
Просто гордиевият възел трябва да бъде разсечен. Ако искаме да станем европейска икономика и да имаме перспектива.
Вярно, отначало ще е лошо, но само след няколко месеца ще стъпим на нови релси и ще се питаме, защо сме били толкова глупави и страхливи да не го направим по-рано.

Редактирано от - Brightman на 13/7/2011 г/ 02:12:29

13 Юли 2011 02:16
Може да се попитаме защо американските фирми и европейските фирми, за които
вчера ставаше въпрос в една статия на вестника, изнесоха бизнеса си в Китай и си печелят все пак прилично.

Защото в собствените им страни разходите за труд са много по-високи.

Насила хубост не става и никой не може да накара един бизнесмен, който спокоен сън няма, да пълни гушата на държавата и да работи за тоя, що духа, в личен план, с благотворителни цели.


Да не идва време, а то вече май дойде, когато и бизнесмените ще хванат терминала, а пък тук ще дойдат китайчета работодатели да плащат с данъците си пенсиите, в по-добрия вариант, все пак. Щото може и да не дойдат.






Редактирано от - Сибила на 13/7/2011 г/ 02:18:43

13 Юли 2011 02:21
Но по-високата минимална работна заплата ще се плаща не от държавата, а от бизнеса. И истинският въпрос е докога той ще може да плаща за всички хрумки на отделни министри.
............................... ..........................
Не от "бизнеса", а от тези собственици и работодатели. Които са некадърни да правят бизнес по начин, че да осигуряват минимално жизнено равнище на работниците, ще отстъпят мястото си на други, на по-кадърни. Тяхното място не е запазено в бизнеса.
Работната заплата е като всеки друг разход. Когато се вдига цената на бензина, бизнесът просто калкулира новата му цена в цената на стоката. Същото е и с работната заплата. Като се вдига работната заплата, тя се калкулира в цената на стоката. Щом цената на крайния продукт може да нараства с нарастване цените на материалните разходи, то няма причини да не нараства и с нарастване на работната заплата. Ако днешните собственици и бизнесмени бъдат оставени, то те ще докарат работната заплата до един самун хляб на ден.
Аргументи от рода на- с нарастване на работната заплата ни намалява конкурентноспособността са неприемливи поради следните причини. Първо- когато държавата определи минимална работна заплата, то това е валидно за абсолютно всички и по никакъв начин не влияе върху конкурентноспособността на вътрешния пазар. Второ- за конкурентноспособност на външния пазар е смешно да говорим, защото ние не сме конкуренция на никого. България се е отказала да притежава конкурентни производства в международното разделение на труда. Трето- бизнесмени, които не могат да печелят от нововъведения, от по-добра организация, от използване на нови технологии, а е специализиран единствено да печели от робски труд, то този бизнес няма право на живот. С други думи, задължаване на бизнеса от държавата, по желание на работещите, да осигурява достойна минимална заплата на хората, ще отсее качествения бизнес и качествените собственици и работодатели от неграмотниците, които се опитват да печелят единствено ограбвайки труда на хората. Нека бизнесите да фалират! Това е идеалната среда за израстване на конкурентноспособен за външния пазар бизнес. Бизнеси, основани на робския труд пречат за развитието на бизнеси, основани на добър мениджмънт, съвременни технологии и използване творческите способности на хората. Не може главната производителна сила-човекът, да я приравним с работната сила на един вол.
13 Юли 2011 02:27
Сибила,
при назначените работодатели е просто алчност. Ако може нищо да не плащат. При неназначените е оцеляване, но там работната заплата не е проблема. Праблема са назначените бизнесмени, които поддържат мафиотската икономика и чрез корупционно зависимата държава мачкат "случайните", които им се пречкат, като им правят конкуреинция. Проблемът не е минималната работна заплата, а мафиотската икономика в България.
-
И щом в Дания могат да плащат средно 49 евро на час работна заплата и над 50 % данъчна тежест и нямат проблем, а в България при датска двучасова надница, да я плащат месечно и 10% процента преки данъци е толкова рев, то значи проблемът не е там където се афишира.
-
Проблемът е мафиотската икономика в България !
-
И най-малко на тези, които ограбиха България приляга да обвиняват другите за собствената си некадърност. Подариха им собственост за милиарди градена от днешните пенсионери, които вземат по 130 лв. пенсии. Какво още искат. Още да грабят ? Е свърши. Нямааааа. Тю тю, както казват на бебетата.
13 Юли 2011 02:33
Не от "бизнеса", а от тези собственици и работодатели. Които са некадърни да правят бизнес по начин, че да осигуряват минимално жизнено равнище на работниците, ще отстъпят мястото си на други, на по-кадърни. Тяхното място не е запазено в бизнеса


Абсолютни глупости.

Когато потреблението е свито и стоките не могат да се реализират на пазара и оборотите са ниски, и царят на бизнесмените да дойде в България и той ще фалира.

Целият бизнес в момента/ освен тоя дето е крадлив/, който не получава държавни поръчки с държавни протекции и подкупи е почти на системи, на командно дишане.

И чужди бизнесмени няма да дойдат, за да се кланят на нашите корумпирани държавни чиновници.

Ей на, разправяше ми деин познат, дошли някакви израелци в Доспат ли, Девин ли беше, обещали им, че ще правят бизнес и на втората седмца си заминали.

Нищо не става тук, казали, празна работа. Кошмар.
13 Юли 2011 02:37
Само да напомня, че тъкмо ниските заплати са определящ фактор "качествените"(образованите, можещите) български Граждани да емигрират от България с "уан уей тикет"! Ерго, българските Работодатели имат "заслуги" за тази "обезкървяваща" и унищожаваща българската Нация и държавата и Емиграция!
И още нещо!
Да, Заплатата е ДОГОВОРЕНАТА между Работодател и Наемен работник Цена на труда на Наемния работник! Но в условията на Безработица, тази Цена е деформирана, изкривена, "спекулативна", в полза на Работодателя! Би било справедливо, Цената на Труда(Заплатата на Наемния работник) ДОГОВОРНО да е вързана за Печалбата на Работодателя му и да се влияе от нея(но не само надолу, а и нагоре!)!
13 Юли 2011 02:39
Когато потреблението е свито и стоките не могат да се реализират на пазара
,
Е ? Как ще се вдигне потреблението ? Като се ограничи минималната работна заплата ?
-
Нормалните неназначени бизнесмени имат нужда от истинска свобода (каквато няма) и от това хората да имат високи доходи. Защото те продават на тях. Не перат пари, и не точат ДДС, чрез "износ".
-
Ще го кажа пак - на гърба си съм изпитал увеличението на минималната работна заплата, но ако милеем за истински предприемчивите, а не за назначените грабители, то минималната работна заплата отдавна трябваше да стане поне 500 лв..

Редактирано от - Brightman на 13/7/2011 г/ 02:41:24

13 Юли 2011 02:41
Проблемът е мафиотската икономика в България !



Не, проблемът е, че крадливата държава не закача мафотския бизнес, а тия отчаяни оптимисти които искат да работят честно и почтено и го могат дори. И продължават да опитват тук, въпреки отвратителните уловия, сякаш напук, с последни капчици останала надежда, че идиотите в тая държава най-после някъде ще се разкарат и някаква нормалност ще настъпи.
13 Юли 2011 02:43
Защо по-голямата част от фирмите са против
увеличаването на минималната работна заплата по административен път?
............................... ..........................
След като по пазарен път експлоатацията нараства до убийствени за хората размери, то е ясно, че ще се спре този геноцид над народа по административен път.
И ако авторът не разбира какво представлява минимална работна заплата, то е, защото е учил по един учебник с Динайн. Държавата не задължава работодателите да плащат съответната, определена по административен път минимална работна заплата. Дэржавата просто поставя праг, под който не могат да възникват трудови взаимоотношения между работодател и работник. Всички видове заплати, които са над минималния праг, не се контролират от държавата, а от свободния пазар, или от договорката между работодател и работник. Държавата не задължава никого да плаща определената минимална работна заплата. Но държавата забранява сделки, под определения минимум. Това означава, че забранява бизнеси, които не могат да дават заплати по-големи от минимума. Разликата е съществена между административно определяне на някаква заплата от държавата и поставяне на праг на експлоатация от държавата. Държавата не задължава никого да плаща точно определената от нея минимална заплата. Всички заплати, над минималната са на свободна договорка.
Минималната работна заплата в цялата човешка история е ставала само по административен път. Първо са ставали профсъюзни и политически борби и след това се е постигала политическа договорка между класите. Никога минималната работна заплата не е нараствала по пазарен път. Няма значение дали минималната работна заплата се определя със закон или по друг начин. Но тя винаги е обект на политическа договорка или на обществен договор. Просто няма друг начин. Бизнесът се интересува от печалбата и натискът върху намаляване на заплатите е постоянна тенденция.
Освен това, административно се определят и цени на материали, енергия, данъците и пр.фактори, които влияят върху крайната цена на продукта и върху печалбата, и няма причини минималната работна заплата също да не се определя административно.
13 Юли 2011 02:43


За да стане работната заплата 500 лева, то и цените на стоките трябва да станат три пъти по-високи.

Защото сме във валутен борд.
Всек лев трябва да е обезпечен.

Не можем да пуснем печатницата за пари.
13 Юли 2011 02:50
Не, проблемът е, че крадливата държава не закача мафотския бизнес,

Е ? Нали точно това казвам ?
-
Ще ти призная нещо - аз съм индивидуалист и много толерантен човек, който не иска да се бърка в чуждите работи. Затова и бях решил да си гледам моите работи и да не се бъркам в чуждите. Да, ама не. Оказва се, че докато не преодолеем мафиотската държава това просто е невъзможно. Просто мафиотската държава е продължение на тоталитарната, която не ти позволява да живееш (правиш бизнес) нормално. Няма как да можем да избягаме от политиката, докато, чрез нея не променим средата. За да живеем (правим бизнес) нормално. Да зависим от труда и уменията си, а не от това, дали някой е подкупил някого.
13 Юли 2011 02:50
СИБИЛА,
/:/ "...Когато потреблението е свито и стоките не могат да се реализират на пазара и оборотите са ниски, и царят на бизнесмените да дойде в България и той ще фалира..."
............................... ............................... ............................... .......................


Потреблението е свито и стоките не могат да се реализират на пазара и оборотите са ниски, защото Заплатите на Мнозинството от потенциалните купувачи са ниски! А заплатите ги дават работодателите-капиталисти, нали!
Нима вярваш, че българинът(ката) НЕ иска да си купи и изяде 2 пържоли, вместо една, две торти, вместо николко, да си купи повече костюми, рокли, обувки, всяко година нова кола и т.н.?! вЕрвай ми, иска! Ама няма пари, защото му е ниска заплатата- май, най-ниската в ЕС! А дали Печалбата(реалната, а не декларираната пред данъчните!) на бизнеса в България е %-но най-ниската в Европа- тук авторът и статистиката му мълчат! Защо ли?! А е ясно, че при по-ниска Норма на Печалба(Рентабилност), може да бъдат увеличени заплатите- за сметка на по-ниската норма на Печалба за капиталиста-Работодател!

Редактирано от - paragraph39 на 13/7/2011 г/ 02:54:43

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД